Консултация за проблеми с гълтане,хранене и задавяне.Биберони и залъгалки.

  • 76 967
  • 380
  •   1
Отговори
# 330
  • София
  • Мнения: 9 888
При добро състояние може би да се наблюдават преглъщания или като леки задавяния като уригвания ...? Това може да се получава, поради начина на разположение и др. Ако го няма - може просто така да си реагира нейния организъм и да не е свързано с клапата.
Не,абсолютно нищо подобно не съм забелязала.Аз също като дете повръщах при най-малкото нещо,сега продължавам да съм така,но не в такава степен.Може и да има връзка.Освен това когато повръща,Бубка винаги го прави доста трудно,в смисъл гади и се,"надува се" продължиттелно и чак тогава повръща.Никога не повръща на фонтан.

# 331
  • Мнения: 1 559
забравих да спомена,че  съм се консултиралас педиатъра му за проблема и тя му изписа сепия-хомеопатично лекарство, за чийто ефект не съм много сигурна.

Съветвам те да не даваш хомеопатично лекарство, което не е изписано от хомеопат.
Хомеопатичното лечение може да помогне на детето да преодолее проблема - но само ако е адекватно, т.е. назначено от хомеопат след обстойно снемане и анализиране на случая.

# 332
  • Мнения: 217
Здравейте,
имам едно въпросче....гледам на мойта беба, че горният венец, погледнат в анфас не е равен отдолу ( гребена) ами има форма на буквата л....все едно по средата е придърпан нагоре и все едно ще има разстояние между предните 2 зъба.........тя още няма зъби де, на 3 месеца е, но това ме притесни като го забелязах, а гледах на други бебета (по-големи), че венеца си е равен.,....
какво може да е това?
дано сте ме разбрали какво искам да кажа по описанията ми Embarassed
мерси:)

# 333
  • Мнения: 542
Здравей k_v_r,
погледни пак, и ако лабиалния френулум (ципата между горната устна и венеца) не започва от това място и не го придърпва нагоре - няма страшно - чакайте зъбите. Погледни още - затваря ли добре устните и спи ли с отворена уста.
Ако продължиш да се притесняваш - лицево-челюстен хирург или микро-стоматолог, може да ви е полезен за консултация.
 Flutter

# 334
  • Мнения: 217
благодаря за бързия отговор, според мен френулулма е захванат малко по-нагоре, не е точно там. може би е по ниско от нормалното, но не е чак на гребена на венеца. Иначе си затваря добре устата, не спи с отворена уста....
надявам се, че не е нищо  Praynig

а в софия къде може да се отиде, предполагам, че в стоматологичния факултет или къде?
Мерси пак  bouquet

# 335
  • Мнения: 1 040
здравейте мили мами моя син е с епилепсия и е на година и седем месеца освен попара сутрин нищо друго не иска да яде каквото му дам го повраща и каквото му готвя всичко му пасирам защото той направо галта не иска да дъвчи и ако не е пасирано още повече повраща но когато иска яде някой неща на моменти е да не би да е от лекарствата незнам дайте ми савет лек ден и благодаря Hug

# 336
  • Мнения: 542
а в София къде може да се отиде, предполагам, че в стоматологичния факултет или къде?
Мерси пак bouquet
Най-добре педиатърът да прецени, а ако не вземе отношение - може да проверите и в МА. За толкова малко бебе, без проблема да създава функционално нарушение, не винаги се обръща сериозно внимание. Иначе за такава консултация - би трябвало да ви приемат навсякъде.

# 337
  • Мнения: 542
... на година и седем месеца освен попара сутрин нищо друго не иска да яде каквото му дам го повраща и каквото му готвя всичко му пасирам защото той направо галта не иска да дъвчи и ако не е пасирано още повече повраща...
Здравей emakj,
храненето би трябвало да се стимулира като се провежда хранителна терапия, за предизвикване на ефективни дъвкателни и гълтателни механизми. В темата е писано много за страничното хранене и етапите, през които преминава. При епилепсията някои процедури се забраняват, но има заместващи терапевтични техники. При всички случаи, за конкретни съвети не може да се говори без наблюдение на храненето.
Иначе мамите могат да споделят опит и да ти помогнат със съвети.

# 338
  • Мнения: 217
Здравейте, пак сме ние:)
Искам да попитам за нещо което същомо направи впечатление....писах преди няколко дни за формата на горния венец на беба.......
сега ми прави впечатление, че като яде с биба на авент,,,а тя си е с такава отначалото,,,при всяко смукване засмуква като че ли и въздух.......издава малко странен звук......
доскоро си ядеше добре, сега от няколко дни само си върти бибата из устата и се хили Laughing
като и дам вода (със същата биба на авент но с по малко дупки) я засмуква веднага, но пак има звук при всяко смукване.......
мерси

и весели празници!!!!!! Simple Smile

# 339
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
здравей КВР,
при проблем с единия от френолумите, обикновено има и с другия. Сукането не винаги зависи от дупката на берона, щом има шум при сукането би могло д означава, че по-скоро си дъвче биберона в момента, отколкото да го суче, или че образува много силен вакум по някаква причина. И в двата случая без а се наблюдва храненето, няма как да с установи причината или да ти се предложи съвет  bouquet

# 340
  • Мнения: 217
Благодаря за бързия отговор,
ако проблема продължи по-дълго ще дойда на консултация, можете ли да ми дадете на лични някакви координати и тел, за да мога ако се наложи да се обадя да запазя час. Мерси.
а на какво се дължат тези проблеми с френулумите знае ли се, защо са къси? за езика според мен е добре макар че тя е малка и не мога да я накарам да се изплези за да видя точно Grinning

Мерси пак.

# 341
  • Мнения: 360
Здравейте! Ще задам въпросите си тук, въпреки че виждам, че от доста време не е писано. Дано има кой да ми отговори. Синът ми е недоносен, 31 г.с., 1730 гр. В момента е на 40 дни. От около 2 седмици е вкъщи, храним го с шишета и биберони на bfree, (избрах ги заради материала, от които са изработени и втулката против колики). Сега, обаче, като чета темата, разбирам, че може би е било по-удачно да купя Нук. Освен това, мисля, че дупката в биберона е по-голяма, защото когато се храни се задавя понякога. Няколко пъти на ден след хранене връща мляко, но не на фонтан, а то просто се изтича от устата му. Забравих да кажа, че го храня с кърма и го слагам на гърда ,без успех, за съжаление. Въпросът ми е, дали да сменя шишетата и бибероните, какви точно (в момента сме с каучук). О, и друго е, че много рядко се оригва newsm78, колкото и да го държа, поглаждам, тупкам.
Много ще съм благодарна на отговор. Simple Smile

# 342
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Здравей Елпи, за съжаление недоносените бебета винаги имат проблем със сукането. Обикновено имат по-сляб сукателен рефлекс. В момента сте на 40 дни календарни или корегиране, колко време бяхте в кувьоз или не бяхте, хранено ли е бебето със сонда, ползвахте след раждане специалните биберони за недоносени, колко пъти яде на ден и през колко часа. Има начин да научиш бебето да яде леко и уверено, не с тези биберони разбира се. За да се каже с какво и как да храбиш бебето са ми необходими отговори на въпросите, а най-добре е да се види бебето  bouquet

# 343
  • Мнения: 360
Много благодаря за бързата реакция! Да ти отговоря. В момента е на 40 календарни дни, още не сме стигнали термин. В кувиоз беше около 2 седмици, не съм сигурна, като 4 дни беше на кислород, първо на палатка, после в кувиоза. Бебето е хранено със сона около 3 седмици. За съжаление не знаех, че има биберон за недоносени, така че не сме ползвали такъв. Бебо яде през 3 часа, 8 пъти на ден.
Между другото вчера взех шише и биберон на Нук и го нахраних два пъти с наго. Справи се добре, но пак се задави малко, а после след ядене беше по-неспокоен от обикновено. Може да  си внушавам, но ми се стори, че коремчето го мъчи. После се върнахме на стария и беше по-добре newsm78. Като цяло той се справя, но ми се иска да направя всичко, което е възможно за да е му е добре, ако въобще това е възможно.

# 344
  • Мнения: 1 737
Здравейте,
писала съм и преди за нашите проблеми - злоядо дете, което мрази да дъвче. Преди година и нещо проведохме терапия при логопед и психолог, за да се научи да дъвче и да му е интересна храната. Минахме през странично хранене и масажи в устата, преди всяко ядене, игра с храна. Имаше напредък. Сега възрастта и проблемите са му други. На 2,5г е, ходи на ясла, където яде само хляб.
Умее да дъвче добре всякакви хрупкави и сухи неща - бисквити, хляб, ядки, вафли, главно тестени неща. Ядене не дъвче. Сварени картофи в супа, разварен ориз, месо, кайма, зеленчуци и т.н. са му вкусни, но не ги дъвче. Първите хапки тъпче в бузата си. Чакала съм с часове, като хамстер е. В момента се храним така - той и натъпква бузата и аз продължавам да давам от яденето, което той гълта, без да дъвче, а първите хапки си стоят натъпкани в бузата през цялото време, докато изяде всичко. После се почват уговорки, изкушения и наказания докато сдъвче това, което е останало, понякога 3-4 часа по-късно. В началото помагаше сухар (понеже е хрупкав), който пъхах в бузата, а измествах натъпканата храна върху езика. Сега успява да ги размени, сдъвква и си изяжда сухара, а яденето връща обратно в бузата.
В повечето случаи нямам нерви и пасирам храната, като след това на всяка хапка слагам парче сухар, за да е дъвкал, зная колко вредно е да не дъвче храната, макар и пасирана. Но това в яслата няма кой да го прави и не може да продължи вечно. Как да се справя с проблема?
Другия ми въпрос е вредно ли е това, че дъвче само от едната страна? Винаги тъпче храната в дясната буза и дъвче там. Хранила съм го странично в лявата, премества си храната в дясната и пак там я дъвче. Слагам и парчета бисквити, хляб и др. твърда храна отляво и пак ги прехвърля и дъвче в дясно. Понеже разрешава лесно да му бъркам в устата, като натъпче ядене в дясната буза и си седи с часове, от време на време с дръжката на лъжичка премествам храната в другата буза, но той си я връща обратно в непроменено количество.  Crazy

Общи условия

Активация на акаунт