Какво мислите за преместването от София в по-малък град?

  • 19 311
  • 223
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 2 840
Аз съм градско чедо.
Обичам центъра на града. Бих се преместила нейде в периферията, но не бих се заселила на село. За почивка - О.К.
В Търново е хубаво, но 15 минути с кола извън Търново, това са си поне 30 километра.
Ти от София директно отиваш на село.
Аз не бих се адаптирала.

# 16
  • Мнения: 315
Не зная на какво ниво е началното образование в Търново, но все пак е академичен град и то с хуманитарна насоченост...
търново - да, но аз говорех за моят ученик и моите колебания за преместване в малък"неакадемичен "град на около 70 км от софия Laughing Wink Laughing Joy Joy Joy
иначе - авторката на темата е далеч от проблема с ученика/още няма деца/ Joy
 Peace

# 17
  • София
  • Мнения: 18 679
Хубави работи мисля Simple Smile Едно време София ми харесваше, а тогава можех да живея, където си  поискам. Сега не мога да я понасям, но съм закотвена тук и нема мърдане Sad Най-много съжалявам заради дечицата Confused Иначе работата ми е близо, имам си кола, като цяло не съм за оплакване. Обаче това да няма ти къде да си заведеш детето да подиша чист въздух, да потича на спокойствие, да изяде един сладолед...не си е работа Confused

# 18
  • Мнения: 852
Ние принципно сме от малък град близо до София.Но заради работата се наложи да си вземем квартира и да живеем в София #Cussing out
От близо месец обаче сериозно се замисляме да си потърсим работа и да се върнем в родния град.Тази лудница започна да ни идва в повече преди харесвах София,но вече...... Naughty
Единственият проблем обаче си остава безработицата и смешното заплащане в малките градове ooooh!

# 19
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 739
Това ми е болна тема  Cry
А за пътуването - имаме къща в едно село на 15 км от ВТ, пътувам до Търново за 10 минути. При задръстванията в София от офиса до в къщи ми отнема 40-50-60 минути, а разстоянието е 10 км.
Wink

# 20
  • France
  • Мнения: 726
Преди 2 г и половина с мъжа ми напуснахме Сф. Посочихме на картата Хасково, без да сме идвали тук. Искахме да живеем в Сандански, но заради лошата комуникация със Сф през зимата / пътя Перник-Сф/, избрахме южна Бг. Предимствата са очевидни: по- чисто, по- спокойно, до някъде и по- евтино. Не съм сигурна дали съжалявам...ако имах добра работа изобщо нямаше да се оплаквам....но, на този етап седя в къщи.
Свикнах тук, и макар да нямаме много приятели, по- добре се чуствам в Хасково, отколкото в Сф.
А това, че ще живеете на 15 мин път от Велико Търново, да не те смущава. Ще разбереш, че е по- хубаво. Само помисли дали да влагаш парите си в нещо, което не е твое...
Велико Търново ми е любимият град.

# 21
  • Мнения: 1 425
Много зависи от стила ви на живот.
Има някой възможности в София които в ВТ са недостъпни.
Лично аз ако имах възможност за нещо такова бих се пробвал.
А 15 мин път не са нищо. Орлов мост - НДК с кола в задръстванията иска повече от 15 мин, да не говорим ако се налага да пътуваш по-далеч за работа в София...  Close

# 22
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Посочихме на картата Хасково, без да сме идвали тук.
Това и друг път съм го чела, но пак ме шокира Shocked

# 23
  • Мнения: 34
Това ми е болна тема  Cry
А за пътуването - имаме къща в едно село на 15 км от ВТ, пътувам до Търново за 10 минути. При задръстванията в София от офиса до в къщи ми отнема 40-50-60 минути, а разстоянието е 10 км.
Wink
А ти живееш ли в това село,пътуваш ли всеки ден до търново за работа?

# 24
  • Мнения: 5 619
В Търново изкарах осем години и те са май най-хубавите в живота ми. Мисля, че е страхотен град, а и има доста възможности за децата /ако имате такива/. Относно живеенето на село обаче съм скептична /понеже и ние обмисляхме подобен вариант - да живеем в село близо до друг голям град/. Най-елементарен пример - ако имаш съвсем малко дете и се наложи през нощта да потърсиш лекарска помощ - нещата са съвсем различни ако си в града и ако си в село. Да не говорим за ситуацията в дълбок сняг да трябва да го караш това дете на градина, абе сложно е.
Моят съвет е да се преместите, щом имате възможност за работа, но да  сте в града. Има възможност да си вземете прилично жилище. В момента мой познат си купува жилище ново строителство близо до новата болница за 650 евро на квадрат /кооперацията е почти готова/.

# 25
  • Мнения: 263
Аз го направих.
Засега не отчитам негативи.Напротив.
Животът ми не е толкова напрегнат, а ежедневието ми е много по-спокойно.
Предимствата за семейство с малко дете няма да коментирам, защото са очевидни.

Преместихме се във Варна. И въпреки, че макар и не столица е голям град условията за намиране на добра работа с добро заплащане далеч, много далеч не могат да се сравняват с тези в София!

# 26
  • Мнения: 139
Това ми е болна тема  Cry
А за пътуването - имаме къща в едно село на 15 км от ВТ, пътувам до Търново за 10 минути. При задръстванията в София от офиса до в къщи ми отнема 40-50-60 минути, а разстоянието е 10 км.
Wink
А ти живееш ли в това село,пътуваш ли всеки ден до търново за работа?
Какво са 15 минути? Абсолютно нищо. Я си представи да живееш в ж.к. "Люлин" в София и да работиш в Бизнес Парк "Младост". Аз не можах да си го представя.
Не селото трябва да те притеснява с отдалечеността си на 15 минути път, а други неща.

Предложили са преместване на приятеля ти, не на теб. Ти имаш ли предложение за работа, което да те чака там?;
Приятелят ти ти предлага да оправите неговата къща;
Ако (недай си Боже) отношенията Ви се развият не в посоката, в която си очаквала, рискуваш да се окажеш на чуждо място, без работа и без покрив над главата.
Аз работя в друг град, но: 1) не заради приятеля ми; 2)Такова заплащане за такава работа в София никой няма да ми даде; 3) Имам къде да живея в случай, че работите се объркат. Е, прекарвам 3,5 часа в път всеки ден, но това да ми е проблемът.

# 27
[i]Аз се преместих преди 8 месеца от София !
Мислех си ,че няма да ми е приятно тук ,но  не е така!

# 28
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Според мен проблемът не е в тия 15 мин. път, а в обстановката, в която живееш. Освен това за всяко нещо за което се сетиш трябва да палиш колата, 15- насам, 15- натам... И зимно време това си е разстояние. Друго са си удобствата на града.

# 29
  • Мнения: 1 897
Значи пак е много трудно и неправилно да се обобщава.
Всеки трябва сам за себе си да прецени струва ли си да се премести от София в по-малък град или не.Трябва да се обмислят много неща.Например как би се отразило едно такова преместване върху начина на живот и ежедневните привички, навици и потребности; възможностите за хубава и доходна работа, за собствено жилище или живот под наем; достъпа до здравно обслужване и качествено образование за децата... Изобщо всеки сам за себе си трябва да претегли  плюсовете и минусите от една такава стъпка, преди да вземе решение.
Ние сме избрали град, в който имаме сравнително добре платена работа, с доходите от която освен да посрещаме нуждите си можем да си позволим да изплащаме собствен дом.Тук детето ни ще има избор и може да получи добро средно образование в престижно училище (стига да има желание за това).Имаме възможност да го заведем на разходка на чист въздух и в същото време не сме лишени от удобствата и предимствата, които предлага столицата в културно и здравно отношение...Та това са част от нашите причини да изберем по-малък град пред София.
Разбира се, това е нашият опит, който не е общовалиден за всички ситуации.
Мисълта ми е, че едно такова решение, което е свързано с коренна промяна в начина ти на живот си струва да се обмисли по-детайлно и в перспектива. Иначе по темата можем да  изпишем много,но всеки ще изхожда от собствената си житейска ситуация и натрупания личен опит.

Общи условия

Активация на акаунт