Кога започнахте да учите децата си да се хранят сами?

  • 1 607
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 3 249
Дъщеря ми има желание да се храни сама може би откакто стана на 1 г. и 1м. Етествено - маже се много, с лъжица не успява почти нищо да хапне, омазва се цялата, но има желание и я оставям да се бори.

С вилица твърда храна - например малки парченца домат - яде без проблеми сама и сега на 1г. и 3м.

Всъщност аз не я уча да се храни сама. Инициативата е изцяло нейна, аз само съблюдавам и чат-пат помагам. Ето тук и доказателството: Симона се храни сама с настъргана ябълка на възраст 1 г. и 2 м.

# 16
  • Мнения: 1 212
От както навърши година и 7-8 месеца започна да се храни успешно самостоятелно.
Не съм го учила. Усвоил е това умение в яслата.

Браво на институцията наречена ясла  Grinning Peace
И мен ме вълнува темата, желание има, даже го възпирам / което ме притеснява  Thinking/
Но така и така , повече му е интересно да се цапа, да тропа и бърка с лъжицата  Laughing
Някое вкусно нишесте или по гъста гозба с моя помощ може да се пробва сам да изяде, но за супа .... сакън  Naughty

# 17
  • Мнения: 5 940
От началото на този месец прояви желание да взима сам парчета сирене, плодове, зеленчуци, както и да прави опити да уцели с лъжица устата. С храненето с парченца храна се справя добре, но с лъжицата омазва лицето, косата, дрехите, стола за хранене, пода, всичко. Това обаче е единственият начин да се храни, една лъжица в неговата ръка, другата в моята. От десет опити, един е успешен.

# 18
  • София
  • Мнения: 3 249
Някое вкусно нишесте или по гъста гозба с моя помощ може да се пробва сам да изяде, но за супа .... сакън  Naughty

То аз със супа се капех до много късна възраст, да не кажа че и до сега не съм усвоила напълно яденето на бульони. Embarassed Смях, смях, ама си е така. Желанието у детето е важно и според мен е добре да се насърчава, когато то се появи. Аз самата изпадам в тих ужас, когато малката започне да се "храни" сама. Но само съблюдавам отстрани и когато забележа, че й минава меракът и го обръща на игра, прибирам храната.

# 19
  • Мнения: 8 229
На 1г и 2-3м почна да се храни сам. И без това и двамата държахме по една лъжица. В интерес на истината, дори когато се учеше да загребва, сам успяваше да изцапа по-малко, отколкото когато го хранех аз. Мисля че това се дължи на факта, че когато аз го хранех, той основно бъркаше в купата и мажеше наоколо. Когато започна да се мъчи да яде сам, цапането беше само ако разлее малко с лъжицата. Абе като цяло наистина стана по-чисто. Има обаче един недостатък в това, че яде сам. Ако не е много гладен, гребва два-три пъти и то не пълни лъжички, и бута чинията настрана. Не дава ние да му поставяме нещо в устата, така че забравих какво е това изпразнена купичка. Такива неща вече рядко ни се случват. Ама се успокоявам, че яде точно толкова колкото му се иска.

# 20
  • Мнения: 9 903
сам се научи да се храни на около година и 4  месеца, значи е почнал да опитва два месеца по-рано.

# 21
  • Мнения: 2 908
Няма желание още да се храни сама,така,че я храня аз.

# 22
  • на странно място ......
  • Мнения: 493
Не съм я учила, като стана на годинка и поиска да опита сама, а от около 2 месеца не ми дава дори да и пипам лъжицата!

# 23
  • Мнения: 6 442
В момента се опитва(на 1 год и 1 мес),но ми се струва,че е доста далеч от крайният резултат.   Rolling Eyes

# 24
  • Мнения: 668
при нас няма и помен още за такава дейност newsm78Визма и рови с нея докато не омаже на всякъде,но няма и помен да сложи в устата.Ще следя темата Simple Smile

# 25
  • Мнения: 46 518
Не уча на подобни неща, сама ги открива. На 2 и нещо беше, когато започна да се храни сама.

Поправям се  Embarassed намерих снимки на 1 г. и 6 месеца, на които вече се храни сама ...

# 26
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Около тази възраст.
Дай й лъжица и направлявай ръката й да гребне - не я стискай за китката, а хвани лакътя и направлявай цялата ръка. Или ти храни с една лъжица, тя да си играе с другата.
Давай храни, които лесно се перат и дрехи, които не са най-новите и остави да се упражнява на воля. Ако сега попречиш, после много трудно ще я накараш да се храни сама.

# 27
  • Мнения: 1 447
На 1.6 когато тръгна на ясла.Като дойдеше време за ядене ми настръхваше косата всичко беше омазано след нейното хранене.И се хранеше много бавно,но какво да правиш като имат желание.

# 28
  • Мнения: 1 586
На 7-8 месеца започна да хваща лъжицата и да бърка в купата....... Crazyсега вече му  давам,гребва си и го слага в устата,не винаги я оцелва и се омазва до уши,но напоследък има все повече успешни опити.А филийки яде сам!

# 29
  • Мнения: 441
Моят син беше голям калпазанин,нямаше никакво желание да се храни сам.Чак като тръгна на градина(след 2-рата си годинка) започна да си хапва сам и без много да се цапа.Но и сега понякога ми вика,че го заболяла ръчичката и да го дохраня аз  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт