бебе и домашен любимец

  • 9 543
  • 263
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 4 753
Стелт-че, май ти се захапа в тази тема, а ?! Wink

Съжалявам, за което... избягвах, колкото можах, но обичам котките повече от децата... Цял живот съм наблюдавала поведението им... Те са изключение сред тъй наречените домашни любимци, защото оцеляват и сами... Много хора не ги харесват за домашни любимци, защото са своенравни, а аз точно за това ги харесвам... Не споря за аквариумни рибки, папагали, тарантули и игуани... Гледала съм коте в апартамент и не бих го повторила.... Жал ми е като гледам котета, накачулени по терасите и прозорците в блоковете, с какъв трепет гледат навън, но никога не ми е хрумвало да правя забележки на хората, решили да ги отглеждат така.... Въпрос на личен избор и усет...  Peace

# 166
  • Мнения: 4 474
П.П Уточнявам за неразбралите,че това което съм записала под картинката е самата истина аз живея на село

Ами тогава излез навън и се поогледай а недей да разясняваш на по-необразованите "граждани" как хуманно да си ваксинират и кастрират котките... А с робовладелци да ги сравняваш - просто нямам думи... Това не са магарета... котки са.... свободни като птички... Дайте да ги изловим и да ги набутаме по апартаментите за да се грижим за тях...
Уважавам правото ти на мнение/нещо повече смятам те за грамотна и интелигентна жена/,но когато аргументите ти започнат да не достигат си изпускаш нервите и спорът преминава
 
в заяждане което ми е неприятно.
 В по предните ми постове по темата пиша че ако преценим че не можем да поемем отговорност е по добре да не я поемаме ''за  малко''.
А що се отнася до сравненията които използвам ,целта ми не е да те засегна лично,а да те накарам да погледнеш добрия опит на по развитите страни /а според мен и общества/ .И ако като се огледаме  реалността и порядките не ни допадат е по разумно да се борим за да ги променим и да направим действителността по добра .
  Не мога да приема довода ти ,че понеже така постъпват всички следователно  то е правилно.Може и да им е обидно на някои стопани но подобни схващания са отживелица и според мен не говорят добре за тях.
Кастрацията и обезпаразитяването са ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ  ,а кабелната телевизия  съм склонна да се съглася с теб че не е  bouquet

# 167
  • Мнения: 4 753
mamamari аргументите ми достигат напълно, бъди сигурна в това... А нервите не съм си ги изпуснала, ако не вярваш, питай мъжа ми...  Peace  Гледните ни точки са абсолютни различни... За мен котките са свободни животни и не е нужно да поемаме никаква отговорност, освен ако не сме ги затворили в къщата си... Ваксини не слагам и на детето си, още по-малко бих го правила на котката си, смятам ги за вредни, а ние нали не искаме да им вредим...  Peace Както вече казах, на село в двора ни щъкат всякакви котки, когато имам какво да им дам за ядене просто им давам, не ги питам от къде идват, накъде отиват и дали са кастрирани... не ме интересува... Много от тях нямат стопани, които да ги вкарат в правия път (като в напредналите, цивилизовани страни), сами се грижат за прехраната си...

# 168
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
 Джулка, Стелтче, стига вече. Темата се изроди.  Hug Всички обичаме животните и смятаме, че е добре за децата ни да растат в хармония с природата.

# 169
  • Мнения: 1 336
yani_cat ,всяка промяна на средата води до стрес за животното .Сигурна съм че са ти го обяснили и във ветеринарния кабинет ,но си го забравила.
Идеята  да не се взема ''любимец'' за 1-2 или 5 години и ако прецениш че няма да се справиш не го взимаш.
А ако просто имаш желание да помогнеш на някое улично може да мъ поемеш лечението и изхранването без да го откъсваш от средата му.Т.е. без да го взимаш в къщи.
Отново трябва да обяснявам ....... въпреки че казах че всяка ситуация е индивидуална.
Аз живея в къща на първия етаж. На улицата има страшно много котки, защото е тясна и почти не минават коли. Почти всички на улицата имат котка вкъщи. Въпреки че живея в град, кварталът е много тих, само с къщи и е почти като на село.
Когато си оставя вратата на терасата отворена или някой прозорец, след като се върна вкъщи често съм намирала някой писанчо изтегнат в дрехите или друга маца да похапва от сготвената рибка на терасата  Simple Smile И така през зимата около моята тераса се навърташе много симпатичен котарак, не малко коте, а някъде тийнейджър и мяукаше. Постепенно станахме приятели и си го взех вкъщи. Той излизаше когато си искаше. Майка ми живее в къща на същата улица. Често идва в къщи и много го хареса. След около 7-8 месеца забременях и реших че не е подходящо да го задържа и го дадох на майка ми. Мисля че на него му харесва при нея, защото ако беше обратното щеше да се е върнал досега. Освен това не мисля че за по-малко от година се е привързал чак толкова.
Не знам дали котка и бебе са съвместими понятия, но за мен бременна жена и котка са несъвместими.
Особено ако като моята излиза навън. Всички сте чели за токсоплазмозата, сигурна съм. Ако котката е изцяло домашна и не излиза никъде опасността е само от тоалетната. Макар че пак има известен риск. Айде ще пусна и един цитат ако случайно някой не е чел:
Крайни гостоприемници на паразита са котките и всички останали представители на сем. котки. Междинен гостоприемник са човекът, всички останали бозайници и птиците. Котката може да е и междинен гостоприемник. Крайните и междинните гостоприемници отделят със слюнката, урината, фекалиите и млякото инвазиоспособни токсоплазми.
  Заразяването може да стане орално - за хората при консумация на замърсени със спороцисти (от котките) храни. При консумация на сурово месо от заразени животни (свине, говеда и т.н.), опасно повече за котките. Друг начин на заразяване е чрез контакта с животните напр. при галене.
  Особено опасно е ако бременни жени поемат ооцисти от котка, особено в началото на бременността. Стига се до аборти и уродства на плода. Когато се заразят бременни жени с т.нар. вродена форма (най-опасна), ако инвазирането настъпи в началото на бременността, настъпват аборти. Ако обаче това стане в последните месеци - раждат се или мъртви плодове или такива с малформации - хидроцефалия, пневмония, менингоенцефалит и т.н.

Кажете ми как да задържа котката дори и при минимален риск от заразяване с тази болест?
Заслужава ли си?
Моят котарак ходеше навсякъде, из целия квартал, мога ли да го предпазя от всички паразити и болести ...

# 170
  • София
  • Мнения: 39 922
Явно до консенсус няма да се стигне.
Всеки сам поема риска.

# 171
  • Мнения: 3 034
yani_cat е пропуснала деликатно да довърши цитатите с факта, че 1. домашните котки са изключително рядко носители на токсоплазмоза и това може да се изследва предварително; 2. хората, гледащи котки са най-често с изграден имунитет, което също може да го провери всеки за себе си и 3. болестта е опасна за бременните, само ако това е първото им заразяване с нея, което не е нормалния случай с хора вече гледали котки (виж точка 2)  Whistling

с две думи - масовата психоза е забавна, но е добре да се цитират нещата в тяхната цялост  ooooh!

п.п. за допълнителна превенция, котешката тоалетна се почиства с гумени ръкавици, които знам, че са достъпни и в България  Laughing

# 172
  • Мнения: 4 753
и 4. Това си е нейната котка и щом й е намерила хубав дом, а не я е изхвърлила на улицата, това си е нейна работа и не дължи обяснения никому...  Peace

# 173
  • Мнения: 3 034
така е, просто има и други, които във всяка такава тема задават въпроси, свързани с токсоплазмозата, та един път да ги обобщим нещата  Peace

# 174
  • София
  • Мнения: 39 922
така е, просто има и други, които във всяка такава тема задават въпроси, свързани с токсоплазмозата, та един път да ги обобщим нещата  Peace
Не мисля, че и този път ще има обобщение Simple Smile

# 175
  • Мнения: 1 336
yani_cat е пропуснала деликатно да довърши цитатите с факта, че 1. домашните котки са изключително рядко носители на токсоплазмоза и това може да се изследва предварително; 2. хората, гледащи котки са най-често с изграден имунитет, което също може да го провери всеки за себе си и 3. болестта е опасна за бременните, само ако това е първото им заразяване с нея, което не е нормалния случай с хора вече гледали котки (виж точка 2)  Whistling

с две думи - масовата психоза е забавна, но е добре да се цитират нещата в тяхната цялост  ooooh!

п.п. за допълнителна превенция, котешката тоалетна се почиства с гумени ръкавици, които знам, че са достъпни и в България  Laughing
Изглежда пък ти деликатно си пропуснала да прочетеш, че моята котка не е изцяло домашна, а излиза постоянно навън. Не мога да я спра, защото съм на първия етаж и тя сама се измъква.
Всъщност се надявам токсоплазмозата наистина да е рядкост при хора, които гледат отдавна котки. Макар че една позната има котка от 10-12 години. Котката никога не е излизала навън, а жената се е заразила с токсоплазмоза. Което означава че няма изграден имунитет.
Аз съм направила своя избор и всеки може да го направи за себе си.
Дори и да има 0.01% вероятност да се заразя с токсоплазмоза, за мен не си струва риска.
Още повече, че ми е първа бременност и малко се шашкам. Но по-добре прекалена предпазливост, отколкото немарливост.
Единствено може да се обединим около това, че всички обичаме котки  Wink  bouquet

Последна редакция: сб, 24 май 2008, 09:27 от yani_cat

# 176
  • Мнения: 3 034
мен ли ме лъжат очите или това ти си го написала:
Цитат
Айде ще пусна и един цитат ако случайно някой не е чел:

защото ми звучи като написано не за теб, а за тези които не са чели. и аз допълвам това, което ти не си намерила за необходимо да публикуваш. и то е за тези, които не са чели. твоята котка конкретно не виждам да съм я коментирала някъде, а познатата ти вероятно е един от редките случаи, което съвсем нищо не ми доказва. има лекари за тази цел. надявам се да съм се изразила достатъчно ясно този път.

п.п. притесненията се лекуват с едно изследване на котката, но явно и това не е решение в твоя конкретен притеснителен случай  Whistling

# 177
  • Мнения: 1 336
 Laughing Simplyaven, не знам къде живееш, но сигурно не е в Лот Лориен (нямаше как да пропусна подписа - голям фен съм на Властелина на пръстените, нито пък чудесния сайт:http://www.catfriendsbg.hit.bg/index.htm, който трябва всички да посетят) ....... но тук е малко трудно да се изследва котка за токсоплазмоза, особено в малък град като моя. Никой не кастрира котки за съжаление и си личи по нарасналата популация. Всички ги хранят обаче и от това те се увеличават още повече - хвърлят им кокали от терасите, оставят им храна пред вратата и т.н. На нашата улица даже имаше една жена, която изнасяше кофа пълна с храна. Прави ми впечатление и че всички са мъжки, специално ги наблюдавахме един ден. Може би природата има някакъв собствен механизъм за регулация. Бездомни кучета обаче няма много, иначе във всеки двор има по един вързан шаро.

# 178
  • Мнения: 3 034
ааа, моля те, в Лот Лориен само се споминах, но то беше за кратко  Stop добре, сега отваряме доста голяма тема за уредеността и възможностите, която едва ли ще я избистрим скоро. мисълта ми е, че такива теми имаше страшно много в последно време и съвсем не всички питащи бяха от малко градове. та, ако има и най-малък шанс хората да разберат, че едно домашно животно може да бъде предварително преценено като риск и да не се налага да бъде местено/подарявано/захвърляно на по-късен етап, това би било голяма победа!  Peace

# 179
  • София
  • Мнения: 2 348
Аз съм "ЗА". Страхотна комбинация!

Общи условия

Активация на акаунт