Кръщенето в Рилския манастир - ПЪЛНА СКРЪБ!

  • 25 474
  • 116
  •   1
Отговори
# 90
  • Варна
  • Мнения: 407
Ужас Sad Дано не се разболее детенцето. И аз имам недобри спомени от кръщенето на сина ми - състоя се в Дряновския манастир този месец. Първо то започна 1 час по - късно, а имахме записан час. След това попа ни вдигна скандал и развали настроението на всички ни, а накрая ни поиска и повече пари за кръщенето. Още ме е яд, че така развали празника.

# 91
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Струва ми се, че е по - важно да избереш първо свещеника, който ще извърши кръщението, да го познаваш как служи и как проповядва. Мястото също в е важно, но дотолкова, че е добре  да бъде мястото, което родителите посещават, когато ходят на Богослужение.



Напълно си права, но това става само с редовно ходене на църква ( и не само за запалване на свещ)

# 92

При кръщенетата, сватбите и погребенията спазването и точното изпълнение на ритуала е от огромно значение, защото това са важни събития за хората, обикновено са един път в живота и в допълнение религиите много разчитат на ритуалите, за да се утвърдят сред хората. Когато една церемония не се изпълни както е предписано се хвърля сянка както върху компетентността на този, който я извършва, така и се подхопава доверието на хората. 

Кръщението е тайнство, а не ритуал. Важното при него е дали ще ги има следните неща:

"  Отричане от сатаната. Днес за съвременното мислене това е архаизъм. Много християни се поддават на изкушението и го отхвърлят от чина на тайнството. А какъв е смисълът? Отричането от сатаната не означава отхвърлянето само на едно същество, а на цял светоглед, основан на гордостта и себевъзнасянето, отделил човека от Бога и превърнал живота му в мрак и ад. Това е отхвърляне на идолопоклонството, проникнало в идеите и ценностите на съвременния свят, които заробват живота на човека повече, отколкото идолопоклонството на древното езичество.
Изповядване на Христа. Тук кръщаващият свободно изразява решението си, че се съчетава с Христа. Изповядване на лична вярност и служение към Спасителя. Това решение се потвърждава с произнасяне символа на вярата.
Помазване с елей. Елеят е символ на изцеление, светлина и радост, на живота като пълнота, но и символ на помирение и мир. Той е маслинената клонка, донесена от гълъба на Ной, оповестяваща Божията прошка и помирение с човека след потопа.
Свещенослужителят помазва кръстообразно кръщаващия се по челото, гърдите, ушите, ръцете и нозете. Това е пресътворяване на тялото и сетивата на човека.
Обличането в бяла дреха е символ на духовна чистота и невинност, получена в тайнството, и задължение за запазването й.
Запалените свещи и обикалянето около купела са израз на духовно тържество и радост. Запалените свещи напомнят, че кръстеният трябва винаги да гори духом. Кръгът е символ на вечността, затова обикалянето означава, че той трябва вечно да принадлежи на Христос.
Подстригването на косите е символ на покорство и жертва. Ето първата свободна и радостна жертва, принесена от човека на Бога в започващия нов живот. Косата е символ и израз на красота и власт. "

а не питки, митки и прочие.


От нещата, които си изброила обикалянето в кръг липсваше със сигурност при нашето кръщене, а и мисля, че помазването с елей липсваше също,но както и да е. Какво да си мисля тогава следователно, че попа нещо е позабравил май  Laughing Била съм на кръщенета и аз самата съм била кръстница и смятам че когато тези ритуали се извършват за 6 МИНУТИ, колкото и да познаваш самия човек, това не означава, че си сигурна че винаги си върши работата на 100%. Архимандрита може у някои да оставя добри впечатления, а у други - отвратителни както и при нас.

# 93
Naughty Разболяване от потапяне във водата при кръщене няма.
няма да коментирам за отношението към вас, тъй като чета само твоята страна. Познавам архимандрита и имам добри впечатления от него ( по друг повод).
Направи впечатление как за много от вас кръщенето е кърпи, питки, топло, студено, церемонии (  Rolling Eyes) и т.н. Кръщенето е много повече от това и има истинска сила само, когато превъзмогнем някои неща, които само ни отдалечават от светостта на самото кръщене. Peace


ОК аз ще ги превъзмогна, но той защо не е успял да превъзмогне лакомията и алчността си.

# 94
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
vesyt,
не мога да си представя, че е забравено помазването с елей, дори обикалянето в кръг. Поради стечение на обстоятелствата съм била на десетки кръщенета и двете неща са ги правили. Ти знаеш ли как се прави с елейят ( може да ти е непознато и затова да не ти е направило впечатление)?

За този архимандрит ли става въпрос?
 http://bp3.blogger.com/_SF-Ho-DP8XA/SCyYC20GjDI/AAAAAAAAADo/9_Jc … A/S220/Slujba.jpg

Ако е той, аз имах друг впредвид.
Съжалявам за негативното ти отношение, но би забравила лесно, ако водиш детето на църква и го причестяваш редовно ( дори и на тази възраст), тъй като кръщенето е само първата стъпка, а тази е много по-важна.   bouquet

# 95
  • Мнения: 502
Всъщност какво стана с детето, здраво ли е?
Относно ритуала, обикаляне, питки ... всичко това е за родителите и роднините. Както и самото кръщене, не знам как точно едно бебе ще вземе, че ще повярва и ще се кръсти съзнателно. На всички кръщенета, на които съм присъствала, горките деца просто пищят ужасени. Безумно е!
Иначе, наистина би било чудесно родителите да въведат детето във вярата, но на бебешка възраст .... направо е смешно

# 96
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Има обяснение защо децата плачат по време на кръщене, а именно, че дяволът се бори в това време да вземе надмощие. Както споменах съм била на много кръщенета и едно нещо ми е правило винаги впечатление: в 90%  от случаите, когато детето е вече помазано и кръстено се успокоява.

# 97
  • Мнения: 502
Ясно, явно аз съм попадала все на кръщенета, в които и след помазване дяволът продължава да се "бори"...
 #Crazy

# 98
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Да, явно си попадала в 10%.

Между впрочем, при едно кръщаване е много важно и вярата на родителите и кръстниците. 

# 99
  • Мнения: 502
Не знам как ги изчисли точно тези 10%?.. А що се отнася до родителите, повечето са съзнателно вярващи хора, които не обичат да правят нещо само защото така повеляват традициите...

# 100
  • Мнения: 4 753
Хайде пък сега, дявола се бори в бебетата ни и за това плачат... Аз пък мислех, че са колики...  Thinking Ще спра да му давам Еспумизан против колики и ще започна нещо против дяволи, само се чудя какво...  newsm78

# 101
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
А що се отнася до родителите, повечето са съзнателно вярващи хора, които не обичат да правят нещо само защото така повеляват традициите...

Дано да е така.  Peace

Хайде пък сега, дявола се бори в бебетата ни и за това плачат... Аз пък мислех, че са колики...  Thinking Ще спра да му давам Еспумизан против колики и ще започна нещо против дяволи, само се чудя какво...  newsm78

Говоря по време на кръщенето. Ако обичаш да четеш по-внимателно преди да правиш изводи.  Naughty

# 102
  • Мнения: 4 753
Говоря по време на кръщенето. Ако обичаш да четеш по-внимателно преди да правиш изводи.  Naughty

Чета, чета аз... ама не знам защо си мисля, че на детенцето кръщенето не му пречи да си има колики...  Mr. Green

# 103
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Говоря по време на кръщенето. Ако обичаш да четеш по-внимателно преди да правиш изводи.  Naughty

Чета, чета аз... ама не знам защо си мисля, че на детенцето кръщенето не му пречи да си има колики...  Mr. Green

не съм убедена, че четеш. Я, пак прочети. ......

# 104
  • Мнения: 502
Знаете ли, мисля че е безсмислено да се заяждаме, а и се отклоняваме от темата. Калинка, явно ти си вярващ човек и спазваш каноните на църквата, радвам се че си вярваща. Това за дявола и борбата го оставям без коментар...
Просто не мога да разбера едно, какво разбира едно бебе от вяра?

Общи условия

Активация на акаунт