Родителите ни и местния език.

  • 2 514
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Бях в абсолютно същата ситуация до миналият август. Майка ми въобще не искаше да дойде . Като дойде, не искаше да си тръгне ( въпреки че,  само негативните неща тук ми открояваше, а в България колко е по.... Wink) Не би могла да живее без България и само това ми повтаря. Сега говори по телефона колко хубаво било и със сигурност иска да дойде пак ( тук следва другият проблем, че понеже е труден характер и виждам леко не искане в половинката, защото не бяха супер лесни 3 месеца, докато беше тук.) не би дошла да живее тук в никакъв случай.
Може би, и при твоите родители ще е така: само веднъж да дойдат и ще свикнат.  

Калинке, благодаря ти за подкрепата!  Hug  Peace Аз съм сигурна, че баща ми ще бъде точно като майката ти  Wink

Това, че не харесват мястото, по-скоро е израз на това, че не им харесва, че живеем далече от тях... което е разбираемо, жалко, че по такъв начин се отразява...

Съжалявам за оф-топика  Blush спирам се  Confused

П.П. Само ще вметна, че при нас има курсове за възрастни хора (за учене на език), но обикновено са с по-дълга продължителност от предполагаемия престой - иначе са на всякакви нива!

# 16
  • Мнения: 467
Баща ми е с перфектен английски (доста лекции е изнесъл на него и продължава), майка ми го поназнайва малко. Обаче не желаят да стъпят в Канада и това е Cry Свекърва ми не знае езици, но и тя не желае да дойде. Само свекър ми е идвал и се чувстваше тук като у дома си, не спря на едно място. Но пък и голяма част от живота му е преминал по чужди страни. Та при нас проблемът не е с езиците, а в това, че изобщо не искат да дойдат.
Същите ги имам и аз ! Нито на сватбата ми дойдоха, нито за някое раждане, нито след раждане ... Все си намират причини, все ги било страх да не се оправят по летището, че не знаят език  ConfusedСкоро пък ми снесоха че не искали да ме притесняват финансово  Shocked, че у нас било тясно и т.н. Та затова не мога да спеделя как се приспособяват на чужда земя, та те не искат даже да стъпят на нея  Rolling Eyes

# 17
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
не, не пожела госпожа майка ми да нау4и поне малко италиански. в последните години кара тук зимата, демек едно 3 месеца, а една година по4ти 9 изкара. за толкова време преди години аз проговорих доста сносно.
не и е приятно да седи тук, оплаква се постоянно, 4е и е ску4но и иска на всяка цена бг телевизия. понеже по най_разни при4ини, въпреки, 4е донесе декодер от България, не успях да и го инсталирам, то не бе цупене, не бе 4удо  ooooh!
и децата не у4и на български, само се жалва за какво аз не съм ги нау4ила. не знам дори дали осъзна, 4е малката и вну4ка (която разбира перфектно), запо4на да и отговаря на български, въпреки малкото им контакти и как това не и послужи за стимул.
въобЩе, една такава неприятна ситуация, а можеШе другоя4е да е  Confused

# 18
  • Германия
  • Мнения: 8 099
На мен ми е абсурдно майка ми или баща ми да седнат да учат чужд език, те не са учили когато е трябвало, та сега ли...

# 19
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
На мен ми е абсурдно майка ми или баща ми да седнат да учат чужд език, те не са учили когато е трябвало, та сега ли...

на мен ми е абсурдно, 4е можеШ да седиШ с месеци някъде, без да "прихванеШ" поне малко от езика. аз не съм ходила на у4илиЩе тук : един самоу4ител и много телевизия _ това беШе в на4алото. после книги и преглед на някои основни грамати4ески правила. не претендирам втората 4аст, но първата ми е непонятна  newsm78

# 20
  • Мнения: 5 710
На мен ми е абсурдно майка ми или баща ми да седнат да учат чужд език, те не са учили когато е трябвало, та сега ли...

Не мисля, че е абсурдно. По-скоро е абсурдно че все още има 'трябвало' време за нещо, като учене.
Не очаквам роднините ми да зачетат Данте в оригинал, а по-скоро най-близките  освен да се оправят на елементарно ниво в тукашното битие  ми се ще  и  да знаят да подадат някоя дума на децата ми на тукашния език. Аз не съм Богинята не езиците и не гарантирам 100 процентов успех с българския. Но ако най-близките ми  понаучат нещо, хей така да докажат, че и за тях е важна комуникацията с децата - ще съм много щастлива. Сигурно звучи, като мой личен бунт, но ми се иска да не сме само ние 'търсещата' комуникация страна. Така се радвам на родителите на моя приятелка ( с 3 деца), които говорят български с внуците, но са абсолютно в час да ги разбират бръщолевенията и на английски. А ако детето ми каже на баба си " бабо, много ме боли корема" и не включи как беше на бъгларски, тя ако не го разбере..все на тръни ли ще съм....хипотетично де. Възрастният е по-отговорен. Би трябвало.

Последна редакция: пн, 12 май 2008, 18:48 от 10¢'s cafè&lounge

# 21
  • Мнения: 1 783
На мен ми е абсурдно майка ми или баща ми да седнат да учат чужд език, те не са учили когато е трябвало, та сега ли...
Е как ще е абсурдно?!? Неподходящо време за учене на езици след 10-15 годишна възраст няма, преди това е естествено, че е по-добре да се учат, ама не всички започват тогава. Аз започнах английски на 12, е, сега ми е първият чужд език, а и другите все още ги поназнайвам. И сега на почти 35  Crazy не съм се отказала да уча френски, само време да намеря. А имам познати, които на 40+ научиха сносен китайски.

Ученето на език е чудесно занимание и много хора го правят и на по-късна възраст, само желание е нужно. Освен това предлага прекрасни упражнения за паметта, много полезни за възрастните, както и интелектуална стимулация. А ако се запишат на курс в страната, ще им предложи и социален кръг, в който да не се чувстват неудобно, че не знаят езика.

# 22
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Не очаквам роднините ми да зачетат Данте в оригинал, а по-скоро най-близките  освен да се оправят на елементарно ниво в тукашното битие  ми се ще  и  да знаят да подадат някоя дума на децата ми на тукашния език.

Тъкмо това имах предвид - не става дума да се четат Шекспир, Гьоте или пък Балзак в оригинал.
Дори и при посещения като турист в някоя страна се опитваш да кажеш "Добър ден!", "Благодаря" на местния език. Бих оценила усилието да се вземе един разговорник... нещо такова (по-горе писаха за водене на бележки и учене на изрази - значи не е невъзможно). Но да рискуваш отношенията (близостта, комуникацията) със семейството си или да ги оставиш да бъдат зависими от усилията на един-единствен човек - отправени към мен това са твърде високи очаквания. Просто ми е трудно  Sad

# 23
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Пресен слу4ай от днес.Баба ми в момента е тук.Жената е на по4ти 75 години да ми е жива и здрава,пенсионирана на4ална у4ителка ако изобЩо има някакво зна4ение. Heart Eyes ОбЩо и се събира престой в Италия около 3 месеца. Понеже голямата ми дъЩеря е болна в момента и днес не отиде на детска градина та свекърва ми ( тукаШна,набор на баба ми  Joy )  взела и звъннала следобяд в къЩи да пита как е детето въпреки,4е знае ,4е аз съм на работа.ДъЩеря ми,която обикновенно превежда в момента спяла и баба ми не знам как успяла да скалъпи едно "Вси4ко е наред.Спи в момента " bowuu Направо останах ШаШната като ми го каза.
Е ина4е жената не говори езика,разбира много малко,но поне няколко думи4ки като Благодаря,Моля,Добър ден,Добър ве4ер и подобни ги знае. Много са смеШни с дъЩеря ми като се у4ат взаимно.Баба ми и казва кое как е на български ако тя не го знае а после дъЩеря ми и казва " Бабо,а това на италиански се казва еди как си" Heart Eyes
Ина4е сестра ми знае италиански много добре,та нея хи4 не я мисля,майка ми и баЩа ми знаят перфектно френски и оттам нау4иха доста и на италиански та се разбират с родата макар,4е майка ми е много срамежлива и от страх да не сбърка неЩо отказва да говори,макар,4е може а баЩа ми си пляпма бе з да му пука. Joy

# 24
  • Мнения: 3 491
Да ви кажа, не познавам майката и бащата на pepelyashka, нито нея самата, но се чувствам некомфортно от начина, по който ги коментирате и сравнявате, защото са й родители, и на нея това едва ли й е приятно. Не знам дали ви се е случвало вашите родители да бъдат коментирани във ваше присъствие - не е забавно. Представете си някой да коментира вас пред вашите деца...  Да са живи и здрави хората, това им пожелавам!

# 25
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Да ви кажа, не познавам майката и бащата на pepelyashka, нито нея самата, но се чувствам некомфортно от начина, по който ги коментирате и сравнявате, защото са й родители, и на нея това едва ли й е приятно. Не знам дали ви се е случвало вашите родители да бъдат коментирани във ваше присъствие - не е забавно. Представете си някой да коментира вас пред вашите деца...  Да са живи и здрави хората, това им пожелавам!

Що, какво казахме?  Shocked
изобЩо не сме коментирали родителите на моми4ето, а мнението, което тя изказа.
може ли да не търсим под вола теле? Peace

пп. даже това, 4е тя смята за абсурдно у4енето на 4ужд език на "стари" години, не е на всяка цена мнението на родителите и. на тях може да им се у4и  Laughing

# 26
  • T"A
  • Мнения: 2 515
блажка, никой не коментира конкретно родителите на Пепеляшка, аз лично коментирам собствените си родители, струва ми се, че и другите правят същото. На теб може и да ти е трудно да го разбереш, но човек може да се чувства огорчен от родителите си (без това да означава, че не ги уважава или обича  Peace), а форумът е място и за това - да споделиш какво ти тежи  Confused

# 27
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Мисля си, че има значение и езика. Например немският и холандският са много по-трудни от някои други езици. 

# 28
  • Мнения: 5 710
Аз също не коментирам родителите на пепеляшка.
Коментирах твърдението й, че език се учи, когато 'трябва'.
Съжалявам, ако е прозвучало по друг начин. Rolling Eyes

# 29
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
На мен ми е абсурдно майка ми или баща ми да седнат да учат чужд език, те не са учили когато е трябвало, та сега ли...
Peace
те само да пожелаят да дойдат, пък хич не ми дреме знаят ли език, мераци имат ли да учат. и бг тв ще имат, баща ми и мачове в оригинал ще гледа Laughing, ще им готвя, ще им правя тортички, десертчета, ще ходим по екскурзийки, ама ...

майка ми само е идвала- оправяше се, научи някои и други думички, водеше детето на училище, пазареше, оправна е, ама в момента е незаменима в работата.

Общи условия

Активация на акаунт