Крадливи университетски преподаватели.

  • 3 288
  • 43
  •   1
Отговори
# 15
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Та, в този ред на мисли е напълно възможно да не е умишлено плагиатстване, а просто да няма идея, че трябва да се укаже кой е авторът и как да се цитира.

Признавам, разсмя ме:)
Та това с цитатите до знае всяка ССФ.

Иначе, моите преподаватели навремето, наистина с това започнаха.
И когато ползваха студенстки материали, вписваха имената на авторите им, независимо дали са първи или четвърти курс.

# 16
  • Мнения: 3 405
Имала съм късмет тогава. На нас ни беше обяснено подробно как се пише курсова работа, дипломна работа и т. н. като се наблягаше на коректното цитиране на източниците. И накрая задължително: използвана литература Simple Smile
Но пък много студенти не са присъствали точно тогава ...

# 17
  • София
  • Мнения: 62 595
Ти говориш за едно време, а аз за сегашно.Преди години си изкарвах хляба с писане на дипломни и курсови работи. Повярвай ми, освен правописните грешки, другият страшен проблем беше точно цитирането. Единици знаеха за какво става въпрос. Имаме един момент, в който се обаждах на клиентите да им кажа, че имат проблем. Но видях, че няма смисъл, защото те се чувстваха сигурни, че знаят какво правят. И спрях. Все пак моето име не го пише като редактор или коректор в работите им.

# 18
  • Мнения: 2 792
Не рядка практика е и за дипломни и курсови работи да се дават реални проекти от частния бизнес на някой преподавател. В конкретната статия, мен лично ме изненадва факта, че основната теза на материала, не би трябвало да е проблем за един дипломиран логопед и е безкрайно нагло да се действа с копи-пейст така директно.

# 19
  • Мнения: 212
Оххх, болна тема, няма да казвам всички /за да не засегна разни хора с непроизносими никове/, но 90% от преподавателите ми в университета, изискваха по 2 курсови работи на семестър, от които след това си съставяха учебниците, дори ги искаха на дискета на определен шрифт с определен размер. След това на същите тези учебници, написани от студенти, се правеха контролни. Нямаше по-евтин от 20 лв. Влизаш с 3 учебника /лошо ти се пише ако нямаш пари, за да си ги купиш/ в час и преписваш от тях определни страници - получаваш подпис. Нямаш учебник - няма и подпис. И никой не може да каже гък. Професорът преподава в два големи университета в България.
Не мога да отрека, че имах и добри преподаватели, но се брояха на пръстите на едната ми ръка. А това, което съм учила, въобще не ми помага в сегашната ми работа.

# 20
  • Мнения: 1 072
Провалите на университетските преподаватели са навсякъде.

Аз съм най-неподходящия човек за коментар върху авторските права. И се извинявам, че си го позволявам.
Ползвала съм чужд труд, а когато открих, че са ползвали мой, изпаднах в дива радост.
Мнението ми по въпроса е, че една информация публикувана в нета е на всички. Необходимо и достатъчно условие да я ползваш с чиста съвест е да посочиш автора. Някога преглеждах закона. Мисля, че се допускаха случаи, в които ползването на чужд труд без позволение е допустимо при изрично посочване на източника или автора.


# 21
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Точно така.
За това става дума.

# 22
  • Мнения: 516
Неимуществени права
          Видове неимуществени авторски права
          Чл. 15.  (1) Авторът има право:
          1.  да реши дали създаденото от него произведение може да бъде разгласено и да определи времето, мястото и начина, по който да стане това, с изключение на обектите по чл. 3, ал. 1, т. 4, 6 и 8, при които това право се уговаря по договор;
          2.  да иска признаване на неговото авторство върху произведението;
          3.  да реши дали произведението му да бъде разгласено под псевдоним или анонимно;
          4.  да иска името му, псевдонима му или друг идентифициращ го авторски знак да бъдат обозначавани по съответния начин при всяко използване на произведението;
          5.  да иска запазване на целостта на произведението и да се противопоставя на всякакви промени в него, както и на всяко друго действие, което би могло да наруши законните му интереси или личното му достойнство;
          6.  да променя произведението си, ако с това не се нарушават права, придобити от други лица;
          7.  на достъп до оригинала на произведението, когато то се намира във владение на друго лице и когато това е необходимо с оглед упражняване на неимуществено или имуществено право, предвидено в този закон;
          8.  да спре използването на произведението поради промени в убежденията си, с изключение на реализираните произведения на архитектурата, като обезщети за претърпените вреди лицата, които законно са придобили правото да използват произведението.
Чисто теоретично, Реза, можете да  ги осъдите.

# 23
  • Мнения: 3 423
А тия от сайта можеха просто да ви шарнат
някой и друг лев и да придобият правата на
това да публикуват въпросната информация.
И нито да ви пишат, нито да ви споменават.

# 24
  • София
  • Мнения: 903
който не си е купил учебник, а го е изкопирал примерно,

А копирането според теб не е ли нарушаване на авторското право?  newsm78



А иначе по темата - това, което са направили е недопустимо, но не смятам, че може така с лека ръка да се категоризират всички университетски преподаватели. Тези, които аз познавам, нямат подобна практика. А иначе във всяко стадо си има мърша. Но не съм съгласна и с мнението на студентите, че преподавателите нямат право да използват техните курсови работи ( повечето от които също преписани отнякъде без цитиране) за учебника си, но видиш ли, студентите пък могат безпоблемно да копират учебника на преподавателя, без според тях да извършват някакво нарушение. И едното и другото е нарушаване на авторските права.

# 25
  • Мнения: 516
Когато се копира част от произведение за лична цел, без комерсиална такава, няма нарушение на закона.

# 26
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
... не смятам, че може така с лека ръка да се категоризират всички университетски преподаватели.

Аз не категоризирам всички преподаватели.

Който е чел внимателно, няма как да не е забелязал, че съм написала и добри неща за някои от тях.
Отново обръщам вниманиена това, че моите преподаватели винаги вписваха И имената на студентите, които са спомогнали за тяхна статия или нещо друго.
Както и студентите би трябвало да се учат да цитират стриктно.

Какво въобще има да се дускутира тук, не разбирам.

# 27
  • Мнения: 599
който не си е купил учебник, а го е изкопирал примерно,

А копирането според теб не е ли нарушаване на авторското право?  newsm78

Аз  го копирам, за да си го чета, а не да го издавам като учебник с моето име като автор.

# 28
  • Мнения: 212
По темата - повечето курсови работи, които съм правила и са ми искани на цифров носител са били мои лични проекти, пример - задачата е била да направиш оценка на някакъв обект въз основа на различни показатели - не съм преписвала от никого. И не съм съгласна след това да се използва някъде, ако не се посочи името ми.

# 29
  • Мнения: 335
Плагиатите винаги са ми били неприятни.
Хора без въображение.

Скучни хора. Понякога - опасни.
Като правило - интриганти.

Последна редакция: чт, 15 май 2008, 13:04 от Холограма

Общи условия

Активация на акаунт