Деца с двойно гражданство

  • 7 764
  • 19
  •   1
Отговори
# 15
Здравейте! Реших и аз да се изкажа по темата, че токущо се върнахме от БГ. Тук вече една мама е имала подобно преживяване. Аз винаги съм си влизала с БГ паспорта, ама сега си мислех закакво ми е той като го ползвам веднъж на 2 години, стария изтича - няма да вадя нов. На летището подавам полския паспорт и говоря на български и веднага ме питат нямам ли БГ паспорт, аз си признах без бой и веднага имаше лекция че като Бг гражданка трябва задължително да влизам и излизам с БГ паспорта. Същото се отнасяло и за дъщерями (тя пътуваше с полски паспорт) само трябвало нотарилна декларация от таткото (който извинете си е в Полша и намерение няма идва с нас). И в Бг направих следното: щерката регистрирах като чужденка на адреса на нашите, извадих и ЕГН и акт за раждане, но не и правих паспорт, а на себе си извадих паспорт. Излязохме както и влязохме аз показах моите 2 паспорта (БГ и ПЛ) и неиния полски паспорт и нямаше никакви въпроси. Общо взето реших че ми е по-лесно и евтино тя да си влиза с полският паспорт и да я регистрирам в милицията отколкото да се разправям с ваденето на паспорт и всеки път да давам пари за нотарилно заверено-преведено и т.п. пълномощно. 
Между другото в милицията даже ми направиха забележка че сме закъснели с регистрацията (ние отидохме на 5-ия ден) а си спомням че миналия път като бях с мъжа ми и питах за регистрация ми обясняваха че ако бил за по-малко от месец не била нужна. 

# 16
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
Интересно, че са искали пълномощно  newsm78 Тук бяха споменали един закон според, който ако дете българче и е постоянно пребиваващо в друга страна, не е нужно пълномощно, когато напуска България  newsm78

# 17
  • Мнения: 500
Не знам защо все ни плашат митничарите, че трябва да си носим и 2-та паспорта, ако сме и чужди граждани. В закона ясно си пише, че можем да влизаме с чужд паспорт и с български документ за самоличност. Това не значи само паспорт, а и лична карта. Следователно, не е необходимо изрично да се изисква паспорт на влизане. Може би питат, защото ако се носят 2 паспорта трябва и 2-та да се 'декларират'. Знам ли... А за децата - не им трябва пълномощно ако са с двойно гражданство (пак в закона си го пише).

Аз много съм се замислила дали да си подновявам българския паспорт. Изтича 2006-та. Имам и друго гражданство, съответно и паспорт, с който да пътувам. Не знам обаче как стои въпроса ако искам да стоя повече от 30 дни в България (което е срокът за английски граждани). Някой има ли представа? Трябва ли виза в такъв случай?

Като съм започнала да питам, и още един въпрос: за тези, които са с двойно граждансто - обявихте ли го пред българските власти, защото срокът по принцип е 30 дни? Аз карах майка ми да провери в общината и от там и казали да си преведа документа и когато имам път към България да го занеса. Толкова явно и се спазва закона. Да не говорим, че в него пише, че ако до 60 дни не се уведоми за придобиването на чужд паспорт, българските ти документи за самоличност се обявяват за невалидни. Чета го тоя Закон за българските документи за самоличност и се чудя, дали въобще да се занимавам с още бюрократщини или да махна с ръка. Вие как сте постъпили?

# 18
Това за личната карта не ми е идвало наум. Но на мене определено ми казаха "Паспорт". А за тия делкарации че не са нужни за постоянно пребиваващите зад граница и аз четох преди да тръгна, но на границата явно закона не са го чели внимателно. А и честно казано за какво и е паспорт тук, не ивждам смисъл. Всъщност исках да отговоря за това с придобиването на второ гражданство, н осе отвях, то аз като видя компютър и става страшно Laughing На мене например за възможността за дваоино гражданство ми казаха в посолството на ПОлша в София (месец преди това бях в Бг посолството вПолша и никое не гъкна на темата) , аз даже не бях мислила, но понеже казаха че мога да го направя само в течение на 3 месеца от сключването на брак и че от 1999 вечен ямад а го има това аз се реших. Искаха да си говорим нещо с консула, ама аз ни гък по полски, а мъжа ми след свадбата веднага се връщаше та ми го дадохи ропсто така. ДАже полският паспорт стана по-бързо от Бг който сменях заради фамилията. Та по конкретно - аз нищо не съм правила и никъде не съм декларирала, никой не ме е предпреждавал тогава а и аз много не съм се инетерсувала.  Когато си вадих новия БГ паспорт през 99 (нали беше задължително да ги сменим! вписах че имам полски паспорт и номера му. Така че съм го декларирала сигурно Laughing  Но ми се струва че това никой не го проверява, а за това че БГ документите обявяват за недействителни и съвсем не ми се вярва.

# 19
  • Мнения: 94
Да си кажа и аз  Понеже сме в Бг вече два месеца  а малката влезе с чуждестранен  паспорт, реших да я регистрирам за всеки случай, нищо че си има българско гражданство и ЕГН, просто не ми се правеше Бг паспорт/опашките при нас са от по 200човека/ Та уведомиха ме в полицията че много съм закъсняла с регистрацията- срокът е 5 дни и сега първо трябва да си платя глоба в размер на 100 до 1000лв и тогава ако искам да я регистрирам, а това че била  и български гражданин нямало никакво значение  Не искам да коментирам но определено съм възмутена Sad

Общи условия

Активация на акаунт