как посрещаме гости

  • 13 575
  • 78
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 572
и аз да споделя за белгия - тук първо те питат "след 4 седмици можете ли да дойдете на гости " т.е вси²ко е планирано братко , и или се сервират спагети / готов сос и настъргано сирене от пакет : или "прясна супа " т.е суха супа залята с прясно стоплена вода и поръсена с магданоз , но върха бе на едно кръµене не бебе ядохме хляб със сирене , както казва майка ми в бг това µеµе да е между салатите и основното , аз винаги се приготвям с 1во 2ро и 3то ама май спирам и аз....

# 61
  • Мнения: 560
Аз пък винаги съм си мислела, че чаят го правят от мента - то вярно че е почти същото растение де! Дидона, я кажи как точно го правят този страхотен чай - най-много се чудя кога точно слагат захарта, струва ми се, че по време на варенето Thinking
Шумби,специално за теб се обадих на свеки и я попитах каква е тайната на вкусния чай,който приготвя.  Wink
Първо,се слага зеленият чай ,който предварително се измива със студена вода.
След като заври чая,водата се изхвърля и се вари отново за около 15-20 мин.със захарта(на вкус),
като 5мин.преди да е готов чая се поставя джоджена.
Пропуснах да уточня,че е за предпочитане чая да се вари в чайник.
Самото сипване на чая е мн.странно.  Shocked
Сипва се от високо и се връща отново в чайника,като това
се повтаря 2-3 пъти.Целта е да се образуват мехурчета.  #Crazy
Казват,че чая става  по-вкусен.


# 62
# 63
  • Мнения: 1 909
Didona007, горещо ти благодаря! Знаех си аз, че е цяла церемония! А в това чайниче, което си показала, сигурно само се сервира? Само едно нещо не разбрах - казваш, че след като заври зеления чай, се изхвърля водата?? Да не би чая да се изхвърля? Или се налива нова вода... newsm78

# 64
  • Мнения: 560
Didona007, горещо ти благодаря! Знаех си аз, че е цяла церемония! А в това чайниче, което си показала, сигурно само се сервира? Само едно нещо не разбрах - казваш, че след като заври зеления чай, се изхвърля водата?? Да не би чая да се изхвърля? Или се налива нова вода... newsm78
Моля,моля! Grinning
Да,след като заври вода със з.чай,водата се изхвърля и се сипва нова.
Листенцата чай се варят отново и после се добавя джоджена.
Чайничето,в което се приготвя чая изглежда точно така.
В чашките са кедровите ядки,за които споменах по-долу.
Сега в момента се пие с пресни бадемови ядки(сезона на бадемите).


# 65
  • Мнения: 846
Didona007, направо ми се  наслюнчи устата  Crazy, пила съм подобен чай отдавна и е просто превъзходен  Peace

# 66
  • Мнения: 3 425
Прочетох по диагонал пак темата  Crazy  и не прочетох някъде да се спомянава,че в Германия (имахме гост от Мюнхен) мъжете отсервират масата  Peace


# 67
  • Мнения: 4 629
Тук гостите се канят предварително. Колко предварително зависи от конкретния случай и компанията. Никога не ми се е случвало някой да се отбие без предупреждение.

Аз за моите гости гледам да имам предястие - нещо да си хрупаме докато си говорим преди хапване, след това салата, основно ястие и обикновено десерта е плодове, накрая предлагам чай или кафе. Масата гледам да съм си подредила предварително - чинии, прибори, чаши...

Ние като ходим на гости все е различно. Всяко семейство си има етикет при посрещането на гости.

# 68
  • Мнения: 415
Oтклонявам се от темата вероятно, но не намерих по-подходяща и тъй като не ми се иска да отварям нова тема с оплаквания, реших да напиша тук как моя приятелка от детството ми гостува.
С радост я чаках, много болка ми причини. Само негативните неща забелязваше, за хубавите си затвори очите...Не се отпусна да се наслади на пътуването си от това да сравнява.
Знам, заключението е: значи не ти е истинска приятелка. Може би. Но се питах, как другите българи се "справят" с българските си гости в новата си държава за живеене. Къде си водите гостите, за мене беше най-естествено да показвам хубавите, забележителните места тук.
А и с местната кухня нямах успех, но нали затова пътуваме, за да видим и другите хора под слънцето как живеят.

Това беше просто една "забежка" от темата. Извинявам се.

# 69
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
мирел, а тя за краткосрочно гости ли беше при теб? имам предвид без да остава да работи там...
какво да ти кажа Joyнормално. гроздето кисело, от нашто по-хубаво нЕма.
дето вика карбовски, уж българите сме най-умни, на-хубави, най-сръчни, а какво се оказва-великаните мият краката на джуджетата.
в смисъл българина слугува по къщите на западняците.

помня една нашенка като дойде тук какъв кусур намери, тв им вика много скучна, само клюкарски предавания. гледал й се някакъв политически дебат Joy
без коментар.

моите гости, всички са очаровани от тук.
а ти показа ли й че си огорчена от това да правиш опити да си изкарате добре, а тя  нищо да не харесва в крайна сметка?

# 70
  • Мнения: 415
O'Xapa, за кратко беше, една седмица, но и това ми се стори много. Чрез нея някак си, като че ли си видях живота "отстрани" и си го харесах повече дори. И нещата, които тук ме дразнят обикновено, ми се видяха хубави...
А иначе и преди сме имали гости, но предимно най-близки роднини, и на тях им харесва, интересно им е било.

# 71
  • T"A
  • Мнения: 2 515
mireille, това, което описваш е това, от което аз най-много се страхувам, че може да ми се случи в момента, в който ми дойдат гости от България. Много съм притеснена как ще ги забавлявам, къде ще ги водя, с какво ще ги храня....

Къде си водите гостите, за мене беше най-естествено да показвам хубавите, забележителните места тук.

И аз се присъединявам към този въпрос!
Това е шестата ми година тук, а едва сега (на есен и после - на пролет) очаквам първите си гости. Какво правите с българските си посетители - напр. ако идват за една седмица вие седем дни ги развеждате по забележителности или? Кое от ежедневието ви не им прави добро впечатление (аз знам, че си е до човек, но пък да не скучаят ... знам ли  newsm78)

# 72
  • Мнения: 415
Това е шестата ми година тук, а едва сега (на есен и после - на пролет) очаквам първите си гости. Какво правите с българските си посетители - напр. ако идват за една седмица вие седем дни ги развеждате по забележителности или? Кое от ежедневието ви не им прави добро впечатление (аз знам, че си е до човек, но пък да не скучаят ... знам ли  newsm78)

Може да се каже, че почти всичките дни от гостуването показвахме, пътувахме. И нямаше да ни тежи, ако бяхме чули поне нещо хубаво. През пролетта имахме други гости, те много са пътували и едва ли Скандинавия ги е впечатлила особено, но не си спестиха хубавите думи и това ни зареди с още повече енергия и желание да ги развеждаме. Разбира се, че на черното не можеш все да казваш, че е бяло, но добронамереността заслужава добронамереност, нали?

# 73
  • Мнения: 868
В Щатите се кани най-малко една седмица предварително за гости. Ако са много близки, брат или сестра, например, може и без покана, но бързо проверяваш на сел-фона дали са в къщи и дали е удобно.

Има много вариации за гости. Ако е гости за много хора, не се сяда на вечеря, а е нещо като бюфет. Обикновено има наета компания (catering), които приготвят и доставят храната.  Хората се пръскат из къщата  и отворени пространства, включително двор или около басейни ако ги има, държейки чаши и чинийки.

Типичната (със сядане) вечеря е обикновено за малък брой семейства. Когато те посрещнат, те канят в т.н. living room за чаша вино най-често или коктайл по-рядко. Има поне два вида вина. След известно време разговор се отива в трапезарията, където се започва с добре украсена зелена салата, след това основно ядене, и накрая десерт с кафе или чай. Десерта може да бъде сервиран в трапезарията или в друга част на къщата. Ако поканените имат деца, се подхврля небрежно дали децата са поканени или не. Обикновено се казва, "Ще се радваме да видим Кейти,"  например, за детето. 

Когато гостите пристигнат, храната може да е вече сготвена или не. Нормално е гостите да отидат в кухнята и да питат дали могат да помогнат. Дава им се да носят нещо, ако са ентусиасти. Възможно е домакинята и домакинът да са готвили заедно. Мъжът помага за почти всичко свързано с масата.

На коктейл партита, деца по принцип не са поканени и това се подразбира.   Партитата за деца са съвсем друга история. Много хора не обичат да ги правят в къщи по обясними причини Simple Smile

# 74
  • Мнения: 7 914
Mentha, mireille

 по музеи се водят гостите... най типичните за страната...може един-два ресторанта... а останлото зависи от човека...
има хора, ккоито идват с нагласата, че няма да им е хубаво и на маймуна да се направиш все тази ще е  Peace
 в крайна сметка както mireille (
И нещата, които тук ме дразнят обикновено, ми се видяха хубави...
е казала, че те ако не са дорасли да оценят чуждата култура, на теб ще ти се стори още по привлекателна Mr. Green Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт