заговаряте ли се с бг.туристи,ако ги срещне&

  • 5 410
  • 78
  •   1
Отговори
# 45
  • Italia
  • Мнения: 4 492
ми не, не се заговарям. даже невъзпитано ми се струва.  Shocked

И аз тоже. Peace Естествено ако видя,4е някой има нужда от упътване или някаква помоЩ тогава да. Или пък ако съм в парка с детето както беШе писала Алиса по_горе.Но като цяло не се "мятам на врата" на всеки среЩнат,който говори български.

# 46
  • Мнения: 2 093
Туристи не сьм срещала, но живеещи в Торонто бьлгари има много. Мен са ме заговаряли, но аз не го правя. Струва ми се че разговора ще е сьвсем безсмислен, нещо от рода - о-о, вие сте бьлгари, ами кьде живеете, какви сте, с какво се занимавате. Не мога да си представя какво бих си приказвала сьс сьвсем непознат човек, дори и сьнародник, след като се изчерпят тези пьрвоначални вьпроси . Може би ако живеех на място, кьдето няма абсолюто никакви бьлгари, тогава щеше да ми е любопитно. Някой преди мен сьвсем точно го каза, че не се здрависва с всички в Бьлгария, така че защо трябва да го прави другаде.

Малко в страни от темата, на два пьти ми се случи да се запозная с хора, които имаха чисто бьлгарски фамилии, но май се оказа че са гьрци и това доста ме озадачи. Един пьт бях на интервю за работа и интервюиращия ме човек беше да кажем Петров. Знаех името на човека преди да отида на интервюто и очаквах бьлгарин, но след като се запознахме определено нямаше нищо общо с бьлгарин. Предполам, че е знаел че сьм от Бьлгария от резюмето ми, но нищо не ме попита. Сьщо акцента му звучеше повече на грьцки. Другата случка:в предишната ми работа имах колежка от сьседен отдел Анна-Мария Генова. Сьщо на гьркиня ми преличаше, по начина по който говореше, но така и никога не я попитах за фамилията и. Спомням си че беше една грубиянка и изобщо нямах интерес да науча повече за нея.       

# 47
  • Мнения: 3 371
за 10 г. съм видяла, да речем 7-8 броя българи тук. не съм ги заговаряла. и през ума ми не е минало. дори, честно казано, старателно бих избегнала контакт с тях. не ми допада такова общуване, сигурно съм темерут  newsm78

# 48
  • Мнения: 337
Аз не заговарям , не защото го смятам за невъзпитано , а просто ми е по-забавно да си мълча и да слушам , какво си говорят сънародниците, понякога е доста забавно.
А последната ми среща с българин е съвсем прясна - от вчера.
В Нордстром сме съпруга ми си купува парфюм. Отправяме се ние към щанда с мъжка парфюмерия , а там ни посреща симпатична жена на средна възраст и ни предлага да помиришем новият парфюм на Фере.Ние спираме , мъжът ми го хареса и се заговориха , тя обясняваше , че е съвсем нов , дъра бъра някакви общи приказки на английски и изведнъж жената ни пита :Говорите ли руски?
Аз отговарям: Да! И тя продължава вече на руски : Аз също , а вие от къде сте? аз съм от България?...и  натам ясно вече
Та за времето , което прекарахме на този щанд около 20 минути , успяхме да научим , че живее тук от 20 години , че има син на 15 , че познава Иван Славков,че е била женена за италианец , който е починал , че баща и също е починал миналата година , и тогава за пръв път от 20 години се е прирала в Бг ,каза ни къде живее тук, също , че е продала апартамента си в центъра на София за смешна сума , и , че има парцел в Сливен за продан , при , което дори ни помоли за съдействие и помощ в продажбата му . Остави ни и телефона си .Та ако някой има интерес за парцела да свирка Laughing

20 минути...някой хора за 2 часа немогат да си споделят толкова информация...(освен това в тези минути влиза и избора и покупката на 2 парфюма ,
значи са още по-малко, освен това ви спестих доста подробности)


Иначе ми се е случвало в магазин за хранителни стоки , докато избираме и обсъждаме свинските ребра със съпруга ми , ни заговори жена , с която в последствие се засякоме случайно и в нета , а малко по-късно попаднаме и в една компания на имен ден.

# 49
  • Мнения: 8
Не поздравявам, нито пък заговарям вече. Тук няма начин да не отидеш някъде и да не чуеш българска реч. Имам няколко доста направо смешни спомена - като започнем от семейството, което съвсем случайно ни се оказаха съседи и жената най-безцеремонно зашлеви доста здраво уж на шега тогава бъдещия ми съпруг до случая с пом. фармацевтката в местната аптека, която завъртя очи и ме игнорира, когато й казах, че аз съм също от БГ. Оттогава не правя опити да говоря със случайно срещнати сънародници. Но пък с удоволствие помогнах на възрастна жена-рускиня, която се беше загубила в даунтаун и не говореше английски.
С казаното дотук в никакъв случай не трърдя, че всички българи се държат по един и същ начин, но с непознатите на улицата дори и в БГ не се знае на какъв човек ще попаднем, но пък поне се отказах да подавам ръка.

Последна редакция: вт, 20 май 2008, 04:51 от Dee Dee

# 50
  • Мнения: 98
ахам, запознавам се Simple Smile, явно физиономията ми е славянска, веднага ме разконспирират. даже направо на руски ме заговори едно детенце в парка, с другите на английски говореше, вкл. дъщерята и съпруга Simple Smile. тук ми направи впечатление, че източно европейците се радват да се виждат и да комуникират, а една възрастна германка се умили като разбра, че съм от България, във Варна се запознали с мъжа и (американец) през '65 година.
аз заговарям хора, само ако са симпатични или с деца, че голямата ми дъщеря много иска да си поговори с някого на български Simple Smile

# 51
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Аз бих ги заговорила,но за съжаление досега не съм срещала Sad

# 52
  • Мнения: 3 463
В началото ентусиазирано се ограничавах с поздрав, защото ми се струваше, че е едва ли не събитие да срещнеш българин тук. След охлаждащ прием обаче, помъдрях и започнах възпитано да сдържам емоциите си. Simple Smile Добре, че не всички  са имали моя опит и благодарение на подобно заговаряне от другата страна, сега дължа много близкото си приятелство с няколко момичета.

# 53
  • Мнения: 2 907
На последната форумска среща в Хайделберг, както си се разхождахме дружно в стария град, минахме покрай двама мургави музиканти, които се оказаха нашенци.
Изсвириха ни " Лиляно моме" и ги черпахме по една бира. Много забавно беше.
Ето ги: http://www.flickr.com/photos/zlatina/2410886351/

Иначе по темата - едно време бях спонтанна и заговарях като чуя родна реч. Но с годините реших, че е по-мъдро да си мълча и да се правя даже, че не разбирам. Често чувам български, побутвам мъжа ми и му казвам " това са българи", но изобщо не съм си и помисляла да се запознавам с тях.

# 54
  • Мнения: 1 294
Сетих се една случка, която ми разправи майката на една българка тук.
Била на гости на дъщеря си, и като типична българка на средна възраст започнала да се възмущава от цялото местно население и неговите навици.
Един ден била на разходна с едното внуче в количка и на едно мостче се засякла с руса жена. Казала си на висок глас разминавайки се с нея>
- Гледай я сега норвежката крава, каквато е проста как не ми отстъпи да мина първа с детето (или нещо в този дух, цитирам по памет).
Тогава жената казала>
- Ама вие от България ли сте?
Заговорили се и т.н. и двете се направили, че първото изречение не е казано-чуто, но на жената все още и беше неудобно от случката.

# 55
  • Мнения: 1 909
Аз пък  имам друга случка - в Мантон, който е на границата с Италия, от една италианска кола слизат няколко души и жената помоли да ги упътим към празника на лимона. Обясних й на най-добрия си френски, тя ми каза "грация" и заминаха. Малко по-късно се разминаваме с тях на празника и ги чувам, че си говорят... на български.
Моята история малко, "и срещнаха се и не се познаха" Mr. Green Така и не посмях да ги заговоря на български после

# 56
  • Мнения: 264
Аз трудно ще упътя някой, защото първо мен някой трябва да упъти, но с удоволствие бих заговориа някой. Но от опитът ми до сега знам че не сме много разговорливи ние Българите. Та в повечето случай само се усмихвам и ми става някъкси топло на душичката.

# 57
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
според мен това с упътването не важи като "заговаряне". освен ако някой не си признае, 4е упътва само бг туристи  Laughing, на другите им обръЩа гръб  Crossing Arms

# 58
  • Мнения: 1 100
ми не, не се заговарям. даже невъзпитано ми се струва.  Shocked

И аз тоже. Peace Естествено ако видя,4е някой има нужда от упътване или някаква помоЩ тогава да. Или пък ако съм в парка с детето както беШе писала Алиса по_горе.Но като цяло не се "мятам на врата" на всеки среЩнат,който говори български.

И аз така. ОЩе пове4е, 4е съм 4увала бг ре4, която едва се разбира (пр. много силен диалект и т.н ), та това съвсем не ме мотивира да установявам някакъв контакт Confused

# 59
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
maxi,
твоята история за 20 минути и цялата автобиография и ми напомни как преди време едни българи тук, случайно, по служебна линия се запознаха с една моя тукашна българска позната. След това направиха коментар, че тя нищо лично не  била споделила. Защо била така потайна?
 Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт