Някой икономист тук може ли да ми обясни нещо?

  • 2 262
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 47 986
Аз в моя квартал череши под 6 лв не съм виждала...ягоди видях веднъж за 3,50, иначе са около 5 лв и те  Cry
Скъпичко ми идват...надявам се да поевтинеят

# 16
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Не забравяйте историите около САПАРД и момента, че ще трябва да се връщат пари.
Злоупотребилите отдавна са ги изхарчили, да не мислите, че от джоба си ще ги извадят Twisted Evil.

# 17
  • Мнения: 4 651
В Хасково вече са 2-2.50 лв...

Ужас, къде живея аз?
В кварталния пазар вчера - 6.50
На централния - 8.0  Shocked

# 18
  • Мнения: 6 993
Вчера в Хита черешите бяха 6 лв, а ягодите 4. Останах си с ягодите.
А миналата година цяло лято на череши и кайсии изкарах за по 2 лв. Хм.

# 19
  • Мнения: 7 821
Не знам колко им струват на българските производители да изкарат 1 кило череши, но ще ви кажа, че оня ден на солунския пазар килограм превъзходни череши струваше 1 евро, екологичните бяха 4 евро.
Аман от български мрънкала, които ни карат и да купуваме всичко на лондонски цени  #Cussing out . Но то не е луд който яде баницата ...

# 20
  • Мнения: 9 991
Аз съм икономист и мога да кажа че цена се определя не по разходите за нея, ами по това колко може да ти даде клиента за нея, разхода е минимума за определяне на цена. Ако в един парфюм марков , са сложили масла и разни за 10 долара го продават за 200 , защо?? , защото има кой да ги дава. За това се правят цени 1.99, и 1,89, за да си мисли клиента че цената е сметната по разхода и разбираш ли фирмата си слага стотинки печалба, а и числа като 3, 8, 9 били предразполагащи за разлика от 2, 4 , 7, ако не греша, неми се рови в учебника да проверявам.

# 21
  • Мнения: 47 986
Абе то и аз съм икономист, и да ти кажа,в България никоя цена не се определя така...всичко е далавера, спекула,корупция и т н
И така ще бъде, даже и ЕС не можа да ни наложи закони и норми...
Ще си живеем с европейски цени и аборигенски доходи още бая време

# 22
  • Мнения: 830
Алфред Маршар е дал едно чудесно моделче за обяснение на този въпрос,доста хора са го споменали-закона за търсенето и предлагането.Понеже черешите сега излизат на пазара и имат звишено търсене нормално е кривата на търсенето да се измести надясно и нагоре .Щом има повишено търсене е нормално и цената им да се увеличи.
Черешите не са стоки лукс/както марковите парфюмите/те са стоки които влизат в потребителската кошница на едно домакинство и имат ниска ценова еластичност.Т.е и да са с висока цена хората пак ще си купуват плодове.От Друга страна обаче заедно с бананите са стоки заместители т.е клиента може да избира какъв вид плод ще си купи, но прадвид че цяла зима сме хрупали банани естествено е да се предпочитат черешите.И пак опираме до завишеното търсене....
Нямам претенции да съм експерт икономист, учила съм икономика 2 семестъра и това са беглите спомени които са останали с главицата ми Laughing
а за мафията по изкупуването и препродаването и спекулата....по икономика не сме го учили,това си е типично нашенска черта Mr. Green
ПП.ей ти тук едно моделче да го видиш нагледно
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%8A%D1%80%D1%81%D0%B5%D0%B … D0%B0%D0%BD%D0%B5

Последна редакция: пн, 19 май 2008, 13:42 от BENI MAMA

# 23
  • Мнения: X
на този въпрос,, Борисе, адекватен отоговор няма

или поне не такъв, икономически и логически обоснован

както няма и на моя: защо в Била напр персоналът взима 300 лв заплата, а цените са по-високи от скандинавските, където персоналът в супермаркет взима мин 1600 евро

а тези пишман економисти, дето размахват идейката търсене/предлагане .... хайде да си замълча, че ще ме баннат

ХОРА, НЕ РАЗБРАХТЕ ЛИ, ЧЕ В БГ ИКОНОМИКА НЯМА


ПАЗАРНИ ЗАКОНИ НЯМА

И ИКОНОМИСТИ НЯМА

а ако някой тук се има за такъв, много му здраве, ама бърка някъде

# 24
  • Мнения: 7 111
Един контра-въпрос ако може.
За колко време авторът може да набере 1 кг череши? С икономически мотив, разбира се.

# 25
  • Мнения: 830
Човека искаше икономическо обяснение.... дадохме му/доколкото можахме/,ако е търсил логическо.....да пита на друго място, логиката ми куца.В пределите на нашата страна логиката ни е слабото място Laughing

# 26
  • Мнения: 9 991
на този въпрос,, Борисе, адекватен отоговор няма

или поне не такъв, икономически и логически обоснован

както няма и на моя: защо в Била напр персоналът взима 300 лв заплата, а цените са по-високи от скандинавските, където персоналът в супермаркет взима мин 1600 евро

а тези пишман економисти, дето размахват идейката търсене/предлагане .... хайде да си замълча, че ще ме баннат

ХОРА, НЕ РАЗБРАХТЕ ЛИ, ЧЕ В БГ ИКОНОМИКА НЯМА


ПАЗАРНИ ЗАКОНИ НЯМА

И ИКОНОМИСТИ НЯМА

а ако някой тук се има за такъв, много му здраве, ама бърка някъде

Да си замълчим, бре бре, ако си мислиш че в Америка или която и да е друга държава от напредналите икономически , ако себестойноста е 10 евро цената ще е 11 евро , май нещо не знаеш на коя планета живееш. Ами например да вземим земята в която само Господ е инвеестирал защо ако е до морето например струва 100 евро квадратния метър, а ако е някоя нивичка на майната си стува 1000 лева декъра. Вземи почети малко и тогава се изказвай.
Че тука има търгаши а не търговци , е друга тема на разговор. Мога и още да говоря защо точно на ягодите цената е такава/ да го обясня иконимически/ , ама ще си замълча.А и за заплатите, много работна и добре квалифицирана работна ръка се предлага в България , за сметка на малкото работни места и щом шефа може да плаща 300лв. и има кой да му работи той повече няма и да даде, това пак е търсене и предлагане.

# 27
  • Мнения: 5 539
Черешите са на такава цена, защото черешовите босове пробват колко висока цена може да издържи пазарът. Днес в Бургас се продават по 6-8 лв., но търсенето е минимално. Другата седмица цената ще падне до около 3 лв., но след няколко дни пак ще се вдигне до ок.4-5 лв. Постепенно пазарът ще се стабилизира около тази цена, тъй като междувременно предлагането ще се увеличи в началото на юни.
Това е моята прогноза. За индекса на Нюйоркската фондова борса ще ви говоря друг път bowuu

# 28
  • Linz
  • Мнения: 11 619
На мен по-интересно ми е защо в България олиото (например) е по-скъпо, отколкото в Западна Европа? newsm78

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 23 674
Всъщност колко струва килограм череши при вас?! Защото тук е 2лв/кг, по-малко от цената на бананите Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт