Темпераментните деца - тема 5

  • 16 314
  • 346
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 1 942
Mи МиУ, какво да ти кажа - като са гледали кротко дете и си мислят, че на всяко "ще покажат"  ooooh! Не си търси вина. Всички детски психолози казват, че с децата при инати трябва да се отвлича вниманието. Все пак не е станало по тяхната и с времето схващат, че е безмислено да го правят. Хубавото е, че МОЖЕШ да отвлечеш вниманието щото на мен ми е невъзможно - и челна стойка да направя тя си повтаря нейното.

До тук обаче не прочетох как наказвате децата си. От какво във вашето поведение ги е страх? Аз се отказах да пляскам, но понякога адски се вбесявам и смятам че трябва да има наказание. Затова наказвам като я отвеждам в другата стая и и казвам, че е наказана и да стои там. Тя реве и идва след мен. Връщам я няколко пъти в стаята и понякога викайки Embarassed, че ме е ядосала и обидила много да стои там. Накрая тя постоява малко с рев в стаята и като пак се появи или аз отида ми се извинява и се сдобряваме  Laughing Така я отучих от агресията към нас. Вече само да се ядоса и в яда си да ме прасне, веднага се хвърля да ми се извинява и да ме прегръща. Но пък като ми е ядосана ми вика "Марш мамо, в другата стая" или "Много съм ти ядосана"  Joy

Имам и друг въпрос - сега сме в един много деликатен период на самообиди. Т.е. скарвам и се, че прави нещо и тя започва да ми опонира "Не, не е така!" и да реве и след като и обясня, че не е правя пак започва да реве "Аз съм лоша, аз съм много лоша! Аз съм грозна! Нямам да имам приятели" и т.н. Как трябва да реагирам в такъв момент? Дали да я успокоя - да не си загнезди комплекси пък  Rolling Eyes Или какво да сторя?

# 316
  • Мнения: 289
Привет Ми МиУ!
Аз не виждам нищо притеснително в цялата ситуация и аман от такива "помощници" в отглеждането  Twisted Evil Намерила си начина, за да си успокоиш детето и това е много хубаво.  Hug
За успокоение ще ти споделя, че при моят син като по малък доста често имахме такива сцени, но нищо не беше в състояние да го успокои докато не му мине кризата/която трае примерно половин или един час/  Crazy

mamaGabi, това е много хубаво, че детето е стояло кротко вкъщи. На мен ми е трудно да си го представя да го оставя моят вагабонтин, никакво доверие му нямам  Confused
За контузията кофти, дано го опазите палавника и бързо да минава Hug

# 317
  • Пловдив
  • Мнения: 1 428
Ми миу не се вързвай, действай точно така, както ти подсказва сърцето. И аз всеки път си казвам - не, няма да се размеквам и да му огаждам, но понякога наистина не мога да остана равнодушна пред сълзите му. А най са ми смешни някои които са гледали деца преди сто века, или пък такива които още нямат и които се опитват да ти кажат, как точно да си възпитаваш детето. Имам подобна колежка- още неомъжена,  дето все ми дава акъл как да се справям с проблемите със сина ми, при условие, че е видяла как се възпитава дете "през крив макарон". А от дете до дете разлика голяма - на мен големия син ми бе кротъки сговорчив, въпреки че много често е плакал за дреболии, а малкия е ураган. Моя приятелка, на която засега единственото детенце е палаво на квадрат, казва" какво си се взряла в това дете и постоянно мислиш че има проблем, моят е същия, но аз го възприемам за нормално".

# 318
  • И тук, и там, навред....
  • Мнения: 755
Sillveto , и при нас нещата стоят по този начин. И мойта дъщеря реагира така като и се скарам за нещо, тя веднага започва да ми опонира, да се сърди, да плаче и почва: " Аз съм едно нищо, аз съм лоша и не ставам за нищо, ще отида в дом.... и т.н. , все неща от този сорт..... Sad  И мен това доста ме притеснява и незнам как да реагирам. Смятам да се консултирам с психолог и мога да споделя. Знам, че тези неща се загнездват дълбоко и се отразяват в бъдеще. Трябва да се реагира навреме!

# 319
  • Мнения: 3 506
Уф  Confused Пак ще се оплаквам. Помогнете да измисля наказание, щото вече не се издържа...

Ники от край време има страст към чупенето. Всяка играчка / предмет и т.н., колкото и да му е любимо, след известен период от време става обект на чупене. Така си е от край време. И аз имам вина, защото, бидейки сестра на двама братя и родители с инженерни наклонности, някак приех това за естествена любознателност (гени един вид), желание да се открие как нещата работят и т.н. Затова не го отрязах тотално, а се опитах да въведа правила - може да разглобява своите собствени играчки, като за някои при купуването/подаряването поставяме условие, че ще се пазят. Не може да чупи чужди притежания, независимо играчки или вещи, както и играчките на сестра си. А той от край време с всички сили и средства се бори срещу правилата и се опитва да издебне сгода да ги наруши. Днес за пореден път ме издебна (сестра му я боля ухо тези дни, беше ми се натрупала работа и т.н., какво да ви обяснявам) - докопа една отоплителна печка, за която от месец повтаряше, че много иска да разглоби, и я започна. Най-първо сряза кабела. Аз запазих спокойствие, казах, че ще помисля какво ще му е наказанието и прибрах печката. Той се опита да ме убеди "Че така и така вече е счупена...", казах категорично че не давам повече да се разглобява. Втори път ме издебна и я пусна от шкафа. Този път вече се скарах сериозно, обясних, че ми е противно да играя на криеница, правилата са правила, и т.н., и отново прибрах. И пак успя да ме издебне и съвсем да я разколачи. Айде кажете сега какво да го правя? И друг път се е случвало да ме издебне и е наказван е сто пъти с какво ли не - да не му купувам играчки n дена (дори в момента тече такова наказание - без нищо до Никулден); няколко пъти съм му прибирала почти всички играчки (и в момента из шкафа му има доста оскъдно количество) - почва да напада на сестра си играчките (не мога да си позволя да им обострям отношенията). Какво да направя? Не мога да го оставя без последици - освен, че наруши всички правила, сто пъти съвсем явно игнорира молбата ми да прекрати... И преди съм го питала - "толкова ли ти беше интересно какво ще стане, че да си заслужава наказанието, лошото настроение на мама и т.н.", казва "да"........ Кажете ми линия на поведение / наказание, която ще направи чупенето извън правилата нежелателно поведение......... Не мога да я измисля повече от две години вече........

# 320
  • Мнения: 639
Mими, аз вече от 5 години мисля и още не съм измислила Sad, така че не мога да ти предложа нищо друго, освен  Hug Hug
И при нас е същата работа с чупенето и същата работа с непризнаването на правилата... newsm78 Понякога се радвам на успех, но той е доста променлив този успех - в следващия момент надеждите ми за "кротване" биват разбити на пух и прах...

# 321
  • Мнения: 494
 Ох, наказания...много ми е трудно с тях и наистина избягвам, но понякога просто се налага. Трябва да се слагат граници. Аз съм имала успех в точно тази насока (чупенето и непризнаването на молби, изяснени правила и т.н.), но с баткото, който е много по-спокоен и кротък от малкия, за когото пиша тук. Все пак...ще кажа. Няма Никулден, няма месец, няма два! До доказване на обратното, т.е., спазването на правилото, няма срок, в който ще му върна "правата"-в случая подаръка-играчка. Казах му, че няма повече да подсещам, просто ще събирам впечатления. Поиска да знае докога, а аз му казах- "...като реша, ще ти кажа!". Ами то бива, бива, ама....Че бяха молби и обещания, че беше рев и пр., но...Аз спокойно му казах, че щом аз спазвам обещанията си към него и правилата (т.е. грижа се за него добре, играя с него, угаждам му за какво ли не, водя го къде ли не и т.н.), то и той трябва да спази своята част от "сделката". Семейството е отношение на взаимно даване и получаване. Семейство има когато всички, освен, че получават, и дават. Така го разбирам аз. Нещо такова обяснявах. Тогава беше на 5 години и използвах по-детски думи, разбира се. Спомням си, че той реши по едно време, че ще "мине метър" и пак нещо почупи, ей така, за спорта( Grinning). Съвсем спокойно казах, че уговорката ни важи, нищо че е минало много време, и продължих да си се държа напълно нормално. Нито натяквах, нито се карах. Доста време не получи нова играчка. Даже съпругът ми тогава беше забранил и на родителите ми да му купуват разни колички или нещо дребно дори. Нищо. Просто нищо! Хубаво е, според мен, децата да ценят това, което имат, а и по принцип, да се научат да се съобразяват с правилата в къщи. Не мисля, че някой, какъвто и да е той по характер, има в едно семейство повече права и свободи от друг член на семейството, поне в най-общи линии... Е, научи се тогава, мисля. Без да се караме, без да се обиждаме и заплашваме, просто си спазихме уговорката. След доста време, преди Коледа, той попита дали е заслужил вече да има нова играчка, защото нищо не беше трошил нарочно отдавна. Беше заслужил - съвсем наистина. И написа писмо на дядо Коледа, след което си получи мечтаните подаръци Grinning. С други думи-не заплахите, а твърдостта ми в наказанията, без да обиждам или да викам, без да натяквам дори, без да ми влияе на милото и обичливо държание с него, по принцип, без да се правя дори на обидена(просто не правя компромиси и не мърдам от казаната дума, колкото и изкушения да ми се изпречват на пътя Simple Smile!) - това проработи с големия ми син. Не помня откога не съм имала с него проблеми в това отношение...Обаче, все пак, той е различен от бонбончетата, за които тук пишем...Знам ли...С малкия, ако имам такъв проблем...с него дали "ще изляза на глава" по този начин, не знам... ooooh!

# 322
  • Мнения: 3 506
Krisal, може би ще се възползвам от идеята ти, благодаря  Hug Знам за наказанията, и аз не обичам да ги ползвам, но в случая...
Приказки не действат;
разсейване не действа;
поощрение не действа;
не действа тактиката "това можеш да правиш" - има категория играчки, които му е разрешено да чупи, но...;
игнор не действа, защото пречи на други хора - сестра му реве, мъж ми кой знае кога ще му кипне и ще се разправят по "мъжки";
не става и да изключа дразнителите - невъзможно е, той се заглежда по всичко що е техника, освен по играчките.
Какво ми остава? Аз поне не се сещам... Затова сега ще му кажа, че с баща му сме мислили, и сме решили, че наказанието му няма да е до Никулден, а до когато видим, че се е научил да пази. Само дано има някакъв ефект преди Коледа, щото не мога да си представя, че ще го оставя съвсем на сухо Laughing
А най-смешното е (вече ми е смешно  Laughing), че отново тотално отказва да вдене за какво иде реч. След цял ден обяснения и разговори, вечерта дойде да ми обяснява, че иска да си вземе счупената печка в Гърция да си я разглежда. И ми се разкрещя, че не можело да не я слагаме в куфара, вместо да заобикаля отдалече темата и да се надява да не се подхваща Whistling

# 323
  • Мнения: 289
Цитат
А той от край време с всички сили и средства се бори срещу правилата и се опитва да издебне сгода да ги наруши.
Много ми е познато и на мен тази упоритост, лавиране и стигане до целта! Понякога моят син така ме омагьосва, че накрая казвам "ДА" без да се усетя. Успокоявам се, че занапред това ще им е голям плюс в борбата с живота.
Аз също не практикувам с наказания, само с говорене, говорене и пак говорене с надеждата някога да ме чуе. Само да попитам афинитета основно към електрически уреди ли е? Като прочетох че е отрязал кабела направо изтръпнах, ако беше включена тази любима печка пак ли така щеше да направи?

# 324
  • Мнения: 3 271
Колко много сте писали! От седмица се каня да отговоря, но не ми остава време. Само да кажа, че мисля за вас! Мими, дано изкарвате хубаво. Габи,  Hug  bouquet И за всички   bouquet

# 325
  • Мнения: 1 849
Кrisal, този метод с не купуването на играчки не върви при нас. Но аз също като теб смятам, че най добри резултати дава отстояването на правата и задълженията, без викове, нерви и т.н...
Но аз като не купувам играчки, той отива и взема играчките на другите и като го питам защо, ми защото ти не ми купуваш, защото аз ги чупя... Значи човека много добре разбира... Бях направила компромис след може би повече от две години - за един рожден ден на хлапето на една позната направихме сделка, той ще слуша, а аз ще купя кола. Е колата беше потрошена на третия ден...макар, че беше много горд, че е награден.
Вече не знам кое е правилното... Като го тръшнат емоциите спира да мисли с главата си.

# 326
  • Мнения: 639
Утре пътуваме за Ловеч с темпераментното хлапе Laughing Той е много горд, защото е издържал всички изпитания - цяла седмица е бял и добър Wink Особено днес заслужава страхотна похвала - бяхме на рожден ден и аз бях с най-идеалното, разбрано и послушно дете от всички bowuu По едно време дойде да ме пита дали може да му купя някаква количка, аз казах, че като си тръгваме, ще говорим за купуване. И да не мислите, че последва рев и писъци, неее, най-спокойно каза "добре" и се върна в къта за игра! Аз -   Shocked Като си тръгвахме, ми показа колата, оказа се, че имаме същата и аз казвам: "ти имаш абсолютно същата" и се приготвям психически за крясъка, който очаквам да настъпи, а отсреща - "а, така ли, забравил съм я" - аз - вече съвсем  Shocked Точно излизаме и до вратата от тия коли, дето пускаш 1 лв. и се клатят 3 пъти. Въпрос - "мамо, може ли да се повозим с Тошко (неговия приятел)", аз - "да, ето едно левче за 3 пъти". Возят се 3 пъти и като свършва третия път, чувам Тошко казва: "свърши ли", а Мишо - "да, мама каза само едно левче". И аз вече -  Shocked Shocked Shocked Направо ми идваше да проверя дали няма температура hahaha Та - стискайте ми палци двата дни в Ловеч да е все така.  Hug на всички.

# 327
  • Мнения: 1 143
Браво на детето.
Ще бъде послушен и на Ловеч.

# 328
  • Мнения: 224
Здравейте, мили мами!
Искам и аз да се включа във вашия отбор. Отглеждам една хала на име Ивана, на година и осем месеца. Придобивам усещането, че всички наоколо се съмняват вече в способностите ми да си възпитавам детето. Но нищо изпробвано дотук не помага. Аз, за себе си свикнах с мисълта, че характера на детето ми е такъв - изпотроши всичко в апартаметна /има афинитет към електрониката  Laughing/, започна да се разсъблича сама и не желае да ходи с чорапи и панталонки у дома, всякакви електоуреди се пускат за секунди и все такива работи, които и на вас са ви познати. Вече се опитва да пропуска оскъдния си дневен сън, от няколко дни изобщо не спи през деня, а от доста месеци си заспива вечер права, опряна на дивана, защото няма земна сила, която да я хоризонтира. И то поради тази ричина заседи ли се за десетина минути на едно място, започвам да си мисля, че нещо се разболява  Laughing

# 329
  • Мнения: 3 271
Габи, напълни ми душата  Hug  bouquet Дано да е по-дълго така!

Мими, мисля те постоянно, дано сте в добро състояние на духа.

По проблема с играчките цяла седмица се чудя какво да напиша. Ако се разпиша ще е ферман. Като цяло правя каквото и Крисал, макар, че е трудно, защото има поводи и т.н. а и защото не върши работа. Отдавна съм се убедила, че такъв тип наказания нямат достатъчно добър ефект при нас. Трябва някак сам да го осъзнае. В последно време на няколко пъти ме изненада как колкото и да е разумен вече, толкова и някои елементарни неща не разбира (като че не са се видяли с приятелката му преди училище защото те са закъснели, а не защото ние сме били по-рано => мама е виновна  ooooh! Tired и т.н.) Така че за пореден път се убеждавам, че за повечето неща просто трябва сами да ги разберат, осъзнаят и приемат и тогава едва има истински резултати.
Конкретно такава разрушителна сила не съм виждала, при нас беше в други изражения и в по-малката възраст го наблюдавах много, защото всяко разсейване водеше до проблем, в по-голямата - като вас, наказания, които работят с променлив успех...
Не можах да помогна много, но за съжаление опита ми е такъв Sad
С Катето е друго, но и тя е друга. С нея пък вече 3-та година не мога да преборя мрънкането и истериите. Колкото и да съм търпелива... Така че и не винаги съм...
И да се оплача колко бях кофти от към "Положително" възпитание днес. Народа реши да прави десерт - сладолед, със сладко от ягоди и от горе сметана със спрей. А тук сме с един бял мокет/килим....  Tired  ooooh! Та колкото и да мразя, все повтаряме да се внимава, да се пази... Е, разбира се и двамата омазаха със шоколадов сладолед, уж внимават, ама... И аз изръсих нещо като, че предпочитам да не правят те десерта, ако ще чистя толкова много после. толкова по въпроса с позитивизма ми  ooooh! Не ми се карайте, вече си посипах главата с пепел, ама късно  Embarassed

wildgirl, добре дошла! Звучиш като да си точно на правилното място!! Особено в частта дето всички се съмняват в способностите ти за възпитание  Laughing Всички сме така  Peace

Общи условия

Активация на акаунт