Работещи майки 2006 г. - тема 15

  • 19 812
  • 287
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 1 241
Тука има малко снимки на Гергана от последния месец-два:
http://picasaweb.google.bg/rositsa.kelbecheva/rWgjTE?authkey=J-TA5I3VR10

Кате, кажи на шефовете, че плануваш да раждаш, недей да траеш. И браво на детето, че се адаптира бързо.

И Гергана е със сополи. Ако не минат за 2 седмици, надявам се на морето да се оправи.

# 226
  • Мнения: 1 336
Рави, това е бебешкия пубертет, просто не отстъпвай, сега ще пробва до къде може да стигне  Joy Михаил лежеше по земята, но ние с баща му си продължавахме без да му обръщаме внимание, той и сега си има изцепки като иска нещо започва да търчи крещейки до обекта на желанието си и до нас и накрая си заклимбарва след нас  Joy  просто разбра, за разлика от баща си  Joy  Joy  Joy че не всичко в живота може да се получава  винаги, сега и веднага  Sunglasses
От литературата, която изчетох става ясно, че лошия характер е обичайна проява във възрастта от 1.8 до 3 години, сега бил момента да се сложат граници и ограничения, пробваш с обяснение ако не става прибягваш до безразличие към ситуацията и крайно решение е отстраняване от събитието или обекта... Сложно нещо било възпитанието  ooooh!

# 227
  • Мнения: 1 668
Катерино моме, а в книжките пише ли как се изтрайва до 3 години  Joy Joy Joy той иван сега е в добрия си период, а и нали е на вилата и го виждам 1 път седмично, ама като изпадне в цикъл съм на границата да му хвърля втория бой в живота (баща му ме изпревари с 1 шамар преди 2 месеца  Joy.

# 228
  • на правилното място, в точното време
  • Мнения: 2 731
И аз това щях да питам- пише ли как се изтрайва до 3-тата година? newsm78  Този период със сядането на място го минахме. Сега в продължение на час и половина рева, защото удари батко си и аз я накарах да отиде и да го цунка. Е, да ама като каза не! Naughty Идва, гуши се в мен, иска да я целувам, размаза един тон сополи, накрая батко й я гушна и тя го цунна.  Embarassed Целата ми педагогика отиде на кино. Само се моля наистина този етап да свърши някога. Само дето се опасявам, че ако е взела характера на майка си - няма свършване. Shocked ама съм казала: 20-ина години ще я изтрая, да му мисли мъжа й Mr. Green

# 229
  • Мнения: 1 276
При нас единият го тресе бебешки пубертет, а другия ранен пубертет.Петър се търкаляше бая време по улиците.
Те нали са на вилата вече две седмици, и събота и неделя като сме там си наваксват.До вторник не мога да се възстановя  Joy

Дю голяма красавица е момата, как ще я увардите от момците като порасне не знам  bouquet


# 230
  • Мнения: 2 109
Дю, не мога да повярвам колко червени бузи има Гергана !!! Не съм виждала дете с толкова здрав вид! Аз само се заканвах да ви идваме на гости, но сега направо се заканвам истински! И без това се чудя август какво да правя.венци ще го води при баби и прабаби за 10 дни, а после аз ще си го гледам още 15-20. и така...

за пубертета... имам няколко изпитани фрази:

грешно: Хайде да си ходим, последно пускане по бразалката.

правилно: Кайо, аз си тръгвам. Ти идваш ли с мен?
(на секундата се зарязват пясъци, кофи лопатки и бразалки)

грешно: Прибери си лопатките и си вземи кофичката.
правилно: Лопатките тук ли ще ги оставим или ще си ги вземеш за следващия път?

за ударения батко... не ти, а той трябва да постави границите. тя изпитва всички, не само мама и тати. и ако ти се намесиш, това показва, че той е слаб и не може сам да се оправя без помощта на мама, за разлика от йо, която чудесно си го бие и без помощта на мама.

друга причина за рева освен глад умора и тн може да незнанието как да реагира в такава ситуация. до сега не го е удряла, решила е да пробва какво ще се случи, но после не знае какво да направи, а пътя сама трябва да си го намери. за бебетата ревът е изход и спасение от всички неприятности и тя си действа по старата схема. има нужда да се покажат нови модели на поведение. например. днес без да искам ударих Кайо когато го изваждах от столчето в колата. случва се често Joy почесах го по удареното и казах: Извинявай, много съжалявам, че те ударих. Не исках да те заболи. Мина ли ти вече? Мога ли да те потъркам още малко, за да не те боли?
така му давам модел на поведение. и го уча, че човек бърка, и може да се извини, а не да бяга, или да влошава нещата.

# 231
  • Мнения: 993

за пубертета... имам няколко изпитани фрази:

грешно: Хайде да си ходим, последно пускане по бразалката.

правилно: Кайо, аз си тръгвам. Ти идваш ли с мен?
(на секундата се зарязват пясъци, кофи лопатки и бразалки)

грешно: Прибери си лопатките и си вземи кофичката.
правилно: Лопатките тук ли ще ги оставим или ще си ги вземеш за следващия път?

за ударения батко... не ти, а той трябва да постави границите. тя изпитва всички, не само мама и тати. и ако ти се намесиш, това показва, че той е слаб и не може сам да се оправя без помощта на мама, за разлика от йо, която чудесно си го бие и без помощта на мама.

друга причина за рева освен глад умора и тн може да незнанието как да реагира в такава ситуация. до сега не го е удряла, решила е да пробва какво ще се случи, но после не знае какво да направи, а пътя сама трябва да си го намери. за бебетата ревът е изход и спасение от всички неприятности .


Калинче,  Peace!
При мене само първото не действа винаги. Като кажа "Аз си тръгвам, чао!", в голям процент от случаите той ми се усмихва, помахва ми с ръчичка за "чао" и с уверена стъпка се насочва към нещо опасно - примерно към улицата или към работещ ескалатор  Shocked. Kabiv ми е свидетел - просто на моменти не мога да изляза на глава с това дете. Но поне сцени с рев рядко ми прави, обикновено се закача с усмивка - на тази възраст всичко е игра. Heart Eyes
Да споделя и аз един номер, който действа - като си тръгваме от някъде, а той не иска, обещавам му, че утре пак ще дойдем. За сега се лъже. Другата стратегия, която е универсална, е да му насоча вниманието към нова цел. Примерно, вместо да му кажа "Хайде да си ходим." (грешка), питам: "Искаш ли да отидем при тати (при баба, при кака, при бау-бау...)" Обикновено иска  Laughing

Тъкмо мислех да се оплача и аз от първи прояви на насилие и Калина ми даде все пак някакво обяснение... дано наистина пробва нови модели на поведение и това да е временно явление... ама все си мисля, че тези неща ги е видял от някъде, та сериозно се чудя дали да не забраня градинките, където се подвизават агресивни деца. До някъде ме успокоява фактът, че не го прави със злоба и агресия, а по-скоро на игра - нещо като "я да видя какво ще стане, ако направя така". В неделя на басейна най-изненадващо се опита да оскубе едно момиченце Rolling Eyes. Мене пък ме драска като коте по лицето (повече от седмица ходих като Робокоп с кървавочервено око), понякога ме скубе, а веднъж ме ухапа. И при това през цялото време ми се смее.  Shocked Като стратегия пробвах като ме нарани да се престоря, че плача, ама тогава на него толкова му дожалява за мене, че започва да реве силно и неутешимо. Изглежда толкова разстроен, че се отказах. Сега само обяснявам обидено, че "мама я боли като правиш така". Дали разбира какво значи "боли"? newsm78

# 232
  • Мнения: 2 109
миньон, това, което описваш не е агресия, а начин на общуване. според някои психолози любовта се изразява, като се опитваш да изядеш другия човек, (френски целувки не се правят с някой който не обичаш, за разлика от секса напр). и ние имахме един хаплив период, ходих си синя.

аз също малко се притесних от агресията на Кайо, която внезапно прояви, и то без никаква причина (очевидна) и за първи път през живота си. По принцип Кайо дава играчки, не се бие, и ако не държи много на нещо, просто го зарязва. сега обаче в яслата имат едно малко хлапенце, много малко. на година и 1-2 м. Кайо отива и с цяла тежест и сила го избутва събаря и халосва !!! 2 пъти съм ги виждала заедно и двата пъти така реагира. Доказва се, че е голям и силен ли, не знам. Или ревнуваше, защото другото хлапе плачеше за майка си, и се появих аз, и то с доста надежда ме погледна. Все пак като доказване на мъжество ми беше. а иначе у дома говори за него с не лоши чувства.
И как се реагира в такава ситуация?! най-интересното е, че никой не се впечатли, нито бебето, нито Кайо, нито учителките.

сега си мисля нещо като: ти си по-силен и по-голям, всички знаем това, няма нужда да го пребиваш. никой не се съмнява в теб.

# 233
  • Мнения: 1 241
Кали, ще се радвам да дойдеш. Август вече ще е готов напълно и басейна в Гела. Ще потърся сега дали имам снимки на служебния компютър да го покажа в почти завършен вид. Ето намерих няколко:

http://picasaweb.google.bg/rositsa.kelbecheva/ZONuRH?authkey=4AHJ5PLsGRs

При нас също минава: "Гери, аз тръгвам, чао" или "Хайде да ходим при тати, баба и т.н."
А когато иска да прави нещо, което не е позволено казвам: "Така (там) правят/играят/ходят само големите каки и батковци. Когато станеш голяма ще може и ти да го правиш." И сега знае, че на едната детска площадка не трябва да се качва на едни високи катерушки. Като ги види и казва: Гиги не може там качва, само каки и бати там.

Последна редакция: ср, 09 юли 2008, 08:40 от Дю

# 234
  • Мнения: 1 336
Натали, "аз си тръгвам " започва да действа след 2-рата годинка, пред това не му дремеше кой си тръгва, той отиваше където си иска  Wink
Момичета проблемът с яденето при нас се задълбочава, факт е че в градината категорично отказва да докосне приборите и да се храни на обяд, но и у нас започва да се държи по същия начин, като дойде време за хранене изпада в истаерии...ако е гладен никога няма да посегне към лъжица или вилица ще започне да се дере за бонбон или суха паста  Whistling отказва всякаква нормална храна с изключение на сух хляб. Не мога да му създам навик да седне с нас на масата и да се храни и да приеме този процес като нещо естествено. Чудя се колко време може да изкара гладен и без трошичка за да посегне към супа или месо  newsm78
Калинче, детски педагог си казвай как да процедираме  Praynig Просто искам да породя желание у него да се храни сам  newsm78

# 235
  • Мнения: 4 970
Кате, няма да умре от глад- не се притеснявай ....много.Това са явно  периоди, които често се задълбочават в периода когато тръгват на ясла.Аз не съм пример, защото моето е всеядно Crazy,та и 3 нди да не яде, пак не бих се трогнала.Давай му да яде когато и каквото поиска.Ако ще и най-големите боклуци да са...Номера е да не се отврати от самоот храннее.Да не го насилват нещо там с яденето newsm78, или  пък да е кофти храната...... Thinking
Ако се включи Вили, ще т еуспокои по темата за неяденето Joy .Тя ми е  най-фрапиращия пример и  все нея давам за пример и с нея усопкоявам Grinning

# 236
  • Мнения: 1 584
Добро утро и от мен,

и при нас минава номера с "Утре ще дойдем пак". Сега като си тръгваме от някъде - само казвам тръгваме и Ясмин сама си вика -"Чао, утре пак"  Crazy

Кате, хмм за яденето доста странно... Обикновено децата ядат повече с други деца - Ясмин при гледачката се скъсвала да яде - ядяла най-много от всички деца там. А вкъщи определено е зор, въпреки че от 1г винаги сядаме всички заедно на масата. Особено вечер като сме всички - иска все от наште чинии, бърка в салата, иска от всичко, което има на масата и накрая почти не яде нищо. Определено при нея дейста да й се сложи в 1 чиния манджата (без да има друго по масата) и да се остави сама да яде, но пак не винаги яде добре Tired

# 237
  • Мнения: 3 092
Айде включвам се да успокоявам Катето преди да сте ме забравили съвсем ... Wink
Аз съм "горда"  мама на неядящо дете  Embarassed как процедирам ли  ами реагирам с пълно и тотално безразличие .
Ето и примери : Сядаме на масата и приготвяме вечеря съответно дребната започва да прави физиономии и аз я питам : Гладна ли си .
Тя  отговаря съответно - не ( аз друго и не очаквам  , въпреки това вътрешно кипвам  smile3511, но външно нищо не показвам )  и без грам драма (тъй като съм свикнала smile3516) и махам чинията и я питам дали иска нещо друго и отварям хладилника .Понякога  посочва мляко и вечеря това , а ако нищо не си избере и връчвам пакетче солети и я пращам да си следа детско .Колкото яла , толкова .На мен от това винаги апетита ми се скапва  та за това отслабвам от време на време по 4-5 кила . Whistling
Вариант две : Слагам и чиния обаче там сипвам някакво отвсякъде смешно количество храна и и казвам :Сега може да ядеш само толкова , повече няма и тя яде и дори и сипвам още .Вътрешно ликувам разбира се . smile3508
Има и дни когато нищо не помага и я оставям да си ляга гладна .
Откакто спрях да я моля или да показвам че поведението и ме ядосва здраво и тя спря да се инати и взе да си похапва по - малко .
Разбира се продължава да си докарва вид на щиглец , ама свикнах какво да правя . cry
Кате  вярвам че твоето дете обаче до няколко дни ще вземе да яде , защото не е като моето злоядо по дифолт , така че се успокой , но в никакъв случай не го моли , не настоявай , не му показвай че това те ядосва .Безкрайно трудно е , но само това действа .Препатила съм ей го на Велмар ми е свидетел , успокой се  от глад няма да умре !  Hug
Аз ще се включвам пак и по често  ...че май от първа пролет не съм писала  Embarassed
Айде да се трудя , а на вас прохладен и хубав ден!   bye

# 238
  • Мнения: 1 668
Мишо на Катето си е злояд по рождение. ама като ги гледах двамата на морето - моят е по-слаб  Joy. Само хаби храната. нашите периоди на неядене досега са продължавали по не повече от 10 дни, макар, че последния път се бях изкоркала здраво и му давах някакви сиропи за разяждане, че изкарваше деня на 1 шише вода през деня и едно шише сок вечер. Щом беше изкарал и акъла на сестрата и директорката от градината, та ми звъняха притеснени, значи положението е било зле. около 10 дин си го взех от градината - нищо не беше ял цял ден там и вечерта изяде количество, от което ми се изправиха косите. И така приключи нашия последен период на неядене - както изведнъж спря, така и изведнъж почна да се тъпче отново. Аз в тези периоди повече се страхувам, че ще му отслабне имунитета и ще вземе да се разболее, а не че ще отслабне - щото повеченяма на къде  Joy. Скоро не съм го мерила, ама със сигурност няма повече от 12 кг

# 239
  • Мнения: 1 584
Колкото яла , толкова .

Ясмин по тоя повод знае първата си поговорка - "Кой ял - ял" Joy

Общи условия

Активация на акаунт