котка и бременност

  • 15 046
  • 72
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 444
 Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Простете ми, махам си мнението, за да не обърквам момичетата, просто така ми беше разказана, а и когато мама разбра че работим за бебе /тогава имахме котка/ пак ми заговори много сериозно за онази история  Blush Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed

Стеф  Heart Eyes Hug

П.П. много ме е срам  Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed

Последна редакция: ср, 21 май 2008, 15:24 от Snuki

# 16
  • Мнения: 153
Вие чувате ли се ooooh!
Убеждавам се за пореден път, че липсата на информация или отказът тя да бъде възприета, е най-големият враг на човека.

Не искам да казвам колко теми, статии и не знам си какво има в интернет за токсоплазмозата, начините по които да се заразиш, връзката с котката...
Това с алергиите от котка е чиста проба масова дезинформация и опит за всяване на паника.
Заразяването от домашна котка също. По-големи са шансовете да хванеш токсоплазмоза от неизмити марули или месо алангле.
Спазването на хигиена вкъщи е достатъчно, котката трябва да стои вкъщи, да се обезпаразитява, да не се пуска около обувките ви. Мъжът ти чисти тоалетната - значи няма проблем. Храната на котката трябва да е строго котешка, никакви меса или човешки храни.
Племенницата ми в момента е на 6 месеца - гледа се котка в апартамента, като първите месеци не се пускаше в стаята, сега и да я пускат, тя не иска да влиза. Всичко е въпрос на възпитание.

Моля ви, четете, информирайте се, запознайите се с рисковете, плюсовете и минусите - тогава вземайте такива драстични мерки.
Няма нищо по-хубаво и градивно от това детето да расте обградено от животинка. И пак казвам - хигиената е много важна.

Снуки, разказаната история е меко казана абсурдна и ше те помоля да не я разказваш пред други хора - замисли се за логиката - ако котката е донесла проблем, то този проблем е токсоплазмоза. Жената е била заразена (хипотетично) и е имала проблем - връзката между бременност и токсоплазмоза е че тя не може да бъде износена. Ако не е могла да забременява, котката съвсем не й е проблемът...На всичкото отгоре, най-нелепото е, че ако е била заразена, с махането на котката жената няма как да се излекува, тя е вече заразена с токсоплазмоза и само медикаменти ще й помогнат.

Рано или късно (когато бебо се роди) според мен е желателно да я махнеш.
а когато порасне бебенцето ще си вземете пак  Simple Smile
Да, те котките са като плюшените играчки - като ти кефне, взимаш си я, като ти омръзне мяташ на боклука. И спокойно - винаги можеш да си купиш нова ooooh!

абсолютно съм съгласна  Peace котката си е отговорност !!!

# 17
  • Мнения: 9 093
Снукинце, аз не те обвинявам, не, просто ти обясних реално и логично - как между едното и другото е нямало връзка - нормално е когато човек не е запознат, да се плаши и да действа прибързано, решавайки да махне любимото животно. Когато си запознат, кога знаеш какво е токсоплазмоза и как може да се предпазиш, когато котката има добри хигиенни навици - тогава няма от какво да се плаши никоя бъдеща майка Simple Smile

П.П Да не мислите, че пушенето, яденето на боклуци, нервното напрежение са по-малки врагове от една домашна и поддържана котка?

# 18
  • Мнения: 1 844
твърде много спонтанни аборти има,причнинени от токсоплазмоза.твърде много алергии имат малки деца,живели с котки от бебета.
вярно е,котенцата са живи същества,домашни любимци,които страшно обичаме,но пък децата са по-важни.
моят съвет е да дадеш котето на някой,за който си сигурна,че ще се грижи за него добре.

# 19
  • Мнения: 7 201
твърде много спонтанни аборти има,причнинени от токсоплазмоза.твърде много алергии имат малки деца,живели с котки от бебета.
yes Да,така е.Аз също не бих рискувала.

# 20
  • Мнения: 9 093
твърде много спонтанни аборти има,причнинени от токсоплазмоза.твърде много алергии имат малки деца,живели с котки от бебета.

Първото може да се провери много лесно срещу 30 лв. във всяка лаборатория. Затова е включено в списъка с пренатални изследвания.
Както вече казах, токсоплазмоза се хваща от много неща, и почти на последно място от котка.
Второто е пълна глупост, да не говорим че е невъзможно, но рано сутрин не ми се занимава да го оборвам с медицински изследвания и статистики Simple Smile

Всъщност, каквото имах да казвам по темата, го написах в дългия си пост...всеки да реши за себе си Peace

# 21
  • пак там
  • Мнения: 2 885
твърде много спонтанни аборти има,причнинени от токсоплазмоза.твърде много алергии имат малки деца,живели с котки от бебета.
вярно е,котенцата са живи същества,домашни любимци,които страшно обичаме,но пък децата са по-важни.
моят съвет е да дадеш котето на някой,за който си сигурна,че ще се грижи за него добре.

По-скоро бих се съгласила със Стеф, отколкото с теб. Както вече казаха - токсоплазмозата не с хваща само от котки. А пък това с алергиите, причинени от котки - е още по-разводнено. Когато навремето ми правиха изследвания за алергии, във връзка с една операция, алерголожката каза точно обратното - повече алергии развиват деца, расли в стерилна среда, те просто не могат да си изработят механизъм за защита.

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 1 048
По принцип токсоплазмозата не причинява само спонтанен аборт, това се случва когато майката се зарази в началото на бременността си, но на един по-кьсен етап последиците са много по-тежки - мьртво родено бебе или живо родено дете с увреждания, много често синдром на Даун.
Преди да забременея имахме сиамска котка, когато преди 7 години ми направиха пьрвото изследване за токсоплазмоза титьрьт не беше много висок и износих бременността си докрай благополучно да благодаря на Бог  Praynig
От тогава не сьм живяла с никакви животни и миналото лято забременях за втори пьт след дьлги опити. В 8 г.с. седмица направих спонтанен аборт, при изследванията се оказа, че имам много висок титьр на токсоплазмоза, ходих и в София в Института по паразитология и вирусология за потвьрждение. Оказа се, че заразяването се е случило горе-долу сьвсем в началото на бременността или непосредствено преди нея. Контакт с животни никакьв, следователно от храна - недобре измити зеленчуци, недоопечено месо, суши ... хиляди вьзможни варианти  Sad
След като си се заразил с токсоплазмоза трябва да мине определен период от време, през които титьрьт пада до 0.499 /допустима граница/ и организмьт ти си изгражда антитела. Могат да се приемат препарати от групата на Сулфонамидите, които да ускорят процеса /например аз пих Бисептол/. През това време е опасно ако жената забременее обаче, трябва да минат минимум 6 месеца.
Та мисьлта ми беше, че никой не може да каже кога и как се е заразил, важното е обаче наистина всяка бьдеща мама да си направи изследване за токсоплазмоза. Ти си вече бременна, така че сигурно си го направила. А ако не си, не го пропускай  Peace А ако е отрицателен резултатьт ти и решиш да задьржиш любимото си коте лекарите препорьчват през три месеца профилактично да се следи титьра.
Желая ти лека и успешна бременност до края!

# 23
  • Мнения: 9 093
Соф, благодаря ти че се включи с компетентно мнение, друго си е да сподели опит някой, който е минал през това (за съжаление) Hug

# 24
  • Варна
  • Мнения: 389
Здравейте!
Бременна съм в 5 седмица и понеже имам коте докторката ми пусна изследване за токсиплазмоза, ето и резултата:
10,3 U/ml (-) отр. под 10, гран. ст-т 10-20, (+) pol. nad 20.
Аз днес съм на доктор и ще споделя какво е казала, но ако искате и вие си кажете мнението.

# 25
  • Мнения: 9 093
Кои антитела си изследвала? Трябва да си пише на изследването...предполагам са IgG?

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 1 048
Мим, наистина е важно кои антитела са ти изследвали, както е казала Стеф.
Трябва да се изследват IgM /настояща инфекция/ и IgG, а IgA се изследва в случай, че IgM ти е завишен.

# 27
  • Мнения: 9 093
Ох, Соф, добре че си ти, да поправиш грешката ми - имах предвид ИгМ Blush

# 28
  • Варна
  • Мнения: 389
IgG са това. Сега ходих да пусна и М, че гинеколожката ми подскочи. Уф....

# 29
  • Мнения: 945
Значи, имах котка като малка, която излизаше и навън и беше много мръсна. Заразих се с токсоплазмоза, но не съм сигурна, че е от нея. Преболедувах, мина ми с антибиотици. Направих си изследвания, преди да почна бебеправене и се консултирах в Национална паразитология. Обясниха ми, че вече никога не мога да хвана токсоплазмоза, защото имам антитела и да си гледам колкото искам котки. Няма никаква опасност за бъдещото бебе. Сестра ми не е боледувала жестоко като мен, но се оказа, че също има положителен резултата за антитела, но нямаше инфекция по време на бременността. Паразитологът обясни, че по-вероятно е човек да погълне токсоплазми от не добре измити зеленчуци, мръсни ръце и т.н. И на нея й казаха, че за бебето няма никакъв риск и то си се роди абсолютно живо и здраво, само истерията около изследванията беше голяма.
Мамчета, ако нямате такива натитела и са ви отрицателни и IGG и  IGM, бъдете особено внимателни повреме на бременност. Токсоплазмите се прихващата с поглъщане, дръжте котката по-далеч и хигиената да е на ниво. Но ако някой като мен е преболедувал вече, а може и да не знае, че е имал контакт с токсоплазми, няма опасност от котки.

Общи условия

Активация на акаунт