Какво е кърмене "на поискване"?

  • 3 460
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 837
Чакай да разкажа и моята история, за да се успокоиш. Родих Румен на 3.570 кг. със секцио. После той имаше силна жълтеница, слагаха го на фотолампа, дадоха ми да го кърмя чак след 6 дни, а ни изписаха след още два. Румен беше със стотина грама по-лек от раждането си в момента на изписване. На двадесетия ден отиваме на първа консултация, аз съм спокойна, защото детето си хапва - по-рядко  от очакваното - на около 3.5ч., през другото време спи, но се събужда нощем и също яде. Тогава го меряат и се оказва, че той е на рожденото си тегло - т.е. не е качил почти нищо! аз доста се притесних, защото не очаквах такъв проблем. Мобилизирах се еи взех да предлагам по-често гърда - ако видя, че е буден, давам.а той, милия, никак не отказваше. Отидохме след 10 дни пак на мерене и детето вече беше 4 кг., т.е. наддал е около половин килограм.
Та според мен първите дни Румен е сукал по-вяло заради жълтеницата и освен това е имало разлика между кантара в Родилно и кантара на педиатърката. Така че потърси евентуалната причина за това ненаддаване.
Между другото, не е нужно да се страхуваш от нощното кърмене, защото то наистина не е от най-приятните за майката, но нивото на пролактина нощем е по-високо и така се стимулира производството на кърма.
За кърменето "на поискване" момичетата са писали. Аз незнам какъв е бил моят режим, защото Румен цокаше обикновено на 2.5 - 3 часа, но по час на гърдите първите месеци, през нощта на 3-4. Рядко, но се е случвало да поспи повече и да яде на 5ч.

# 16
  • Мнения: 1 428
Здравей
Да значи да предлагаш гърда при всяко неспокойство на бебенцето- то ако не е гладно няма да яде Simple Smile
точно така Peace
Peace

# 17
  • Мнения: 2 614
След като Пърли ти е предложила толкова много ценен материал за четене, няма много за казване. Но исках да ти споделя относно меренето на всяко хранене. Ами дори и възрастен човек не яде едно и също количество през деня. На всяко хренене яде според нуждите си. И според мен това си е голяма психоза с това мерене преди и след всяко хранене. А и по време на кърмене бебчетата често заспиват, особено когато са по-малки и бързо се изморяват. Това мерене със сигурност събужда детенцето ти и после пак се налага да го приспиваш. Но, разбира се ти си решаваш.  Peace С написаното по-горе се обесмисля и пробното кърмене. Най-малкото то никога не е сутрин, когато бебчето се събужда гладно и хапва най-много. Към обяд понякога посуква по-често и на по-кратки интервали и лекарите писват веднага, че е нужно дохранване, защото било изяло едва еди-колко-си грама. Отсичат - нямаш кърма и край....
А и ще видиш колко по-спокоен е живота без кантари, часовници, цедене на сокчета, бъркане на чайчета и т.н. С бебчето ще имате много време за гушкане, разходки и общо взето за каквото вие си решите.  Peace
А като започнете целодневните разходки, можеш да се оборудваш със слинг или пончо за кърменето навън. НА мен ми вършеше перфектна работа и тензухена пелена  Peace
Пиши само как се развива при вас кърменето. Колко напишкани и наакани памперса имате на ден, защото и това е важен индикатор за това сито ли е бебчето ти!  Peace

# 18
  • София
  • Мнения: 1 391
Аз се включвам само с идея за кърменето навън - купих си слинг (а ти можеш и сама да си направиш има тема как), койот си стои постоянно в количката и като дойде време за папане просто пъхаш бебо и никой не разбира за какво иде реч Peace

# 19
  • Мнения: 835
Изччетох всичко по темата - благодаря за матерялите  bouquet
Мъжо каза, че с толкова четене ще взема дисертация да защитя по въпроса Joy

Въпреки това не можах да разбера как стои въпроса с банята?До сега я къпехме към 21.30ч. Вчера обаче за последно я кърмих към 20.45 и дори и да иска да суче повече не и дадох, за да не и е пълно коремчето при къпането.Нали кърмата се преработва за 90мин., значи поне толкова преди банята трябва да не е яла?Ами ако иска да яде?

Тая работа с банята ме обърка? newsm78

Иначе спа много добре - от 22 до 5ч сутринта. Яде и пак заспа до 8ч,  и до 11ч яде когато си поиска и като заспа......вече наближава 15ч а още спи!
Сега ми се струва, че пълни повече памперси - явно това е формулата!А колко съм "дуднела " на майките против това хранене на поискване, а ето, че и на мен се случи!Явно детето само си оределя нещата.

# 20
  • Мнения: 299
И ние бяхме като вас-първите 2 седм след изписването резултата беше-"незадоволително наддава на тегло".Ядосах се,че "уж" правя всичко,както ми кажат(т.е. на 3 часов режим),а детето не наддава.На своя глава си обърнах режима на свободен-"на поискване" и както се шегувах по-късно-всеки път когато бебето си отвореше устата,аз му тиках цицата.Така още на втората консултация бяхме вече "наддава добре на тегло".
Добре е,че си обърнала режима-продължавай в същия дух!

# 21
  • Мнения: 753
И ние пробвахме някакъв режим, но не се получи.Сега всеки ден е различен.Храни се на "поискване", защото не може да изсуче на един път голямо количество.казаха, че като поотрасне това ще се урегулира.

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
и аз съм минала през това, радвам се че нещата се нареждат. Бъди уверена и всичко ще е наред.  Peace

# 23
  • Мнения: 4 242
Защо те тревожи и обърква банята, кърми когато е гладно детето, дори да се е нахранило преди 10мин ако е време за баня къпи си го, докато го изкъпеш, намаже и масажираш, облечеш ей ти минал половин час поне, може да поиска пак да яде, ако не, слагаш в леглото да си поиграе или унесе, ако не ще- гушкаш.
Впрочем кърмата се разгражда и усвоява за около час.
За залъгалката се изкефих, умно дете, как ще я иска след като ти му задоволяваш сукателния рефлекс държейки го често и дълго на гърдата, посрещаш всички нужди с кърменето по този начин.
А бебетата не сучат само от глад, сучат от жажда (тогава за кратко- само предното мляко), от нужда от близост, гушкане, за успокоение.
Мисля че се справяш чудесно!
"На поискване" не винаги означава детето да поиска, понякога може инициативата да е твоя, ако са ти напрегнати гърдите много, ако проспива много часове.
Пиши все пак по колко напишкани памперса сменяш на денонощие?

# 24
  • Мнения: 753
Онзи ден съм сменила 5 памперса с "жълто производство".На всяко по-голямо сучене се изхождаше. Вчера падна голям рев, изходи се сутринта и до 15ч - нищо.Орева света! В 15ч като бомбандировка от първата световна се изходи, омаза всичко и заспа победоносно и доволно!!! Joy
Сега се чудя като не е ходила по нужда и реве дали да не и пъхъм термометър в дупето?
Иначе мокри памперсите доста често, но ги сменям като понатежат, а ако се изходи - веднага.Ще се опитам да ги преброя.

# 25
  • Мнения: 2 132

Сега се чудя като не е ходила по нужда и реве дали да не и пъхъм термометър в дупето?

Аз съм чела, че децата свикват да се изхождат само така. За това се прави само ако наистина е наложително , например не е акало детето дни наред.

# 26
  • Мнения: 835
Бяхме на преглед вчера - не е много, но е надала все пак - за 10 дни - 350гр.Но като общо тегло :роди се 3500, а сега на 1,5мес е 4350.Аз си мисля, че трябва да е повече, но ще се примиря с това.

Та вече се храниме точно когато си искаме, аз се примирих. JoyЛошото е когато излезем на вънка - то къде ли не я кърмих............а днес я кърмих в пробната на един магазин на Графа Joy JoyПонякога ми е малко неудобно, но хората са толерантни все пак!
Сега обаче започна нов екшън - реве и яде или "сукне" малко и почва да  реве.В чудо се виждам.Четох за "кърмаческа стачка".Ох, и през това сигурно трябва да минем....

# 27
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Напротив, наддала е повече от прекрасно за 10 дни - нормата е между 20 и 30 гр дневно, а при вас са 35 Mr. Green Ако продължи да си наддава с такава средна скорост - а предвид че бебетата наддават скокообразно, може да имате и седмица с по 500гр и друга с по 100 - ще качи около килограм за месец, което сигурно повече се покрива с желанията ти от наддаването през първия месец Grinning

# 28
  • Мнения: 753
На всяко ли кърмене трябва да се изхожда?

Имам усещането, че понякога не ми достига кърма, защото яде и после много се ядосва и почва да реве.И аз тогава си мисля, че нищо не пуска и се нерви.

# 29
  • Мнения: 2 837
На всяко ли кърмене трябва да се изхожда?

Имам усещането, че понякога не ми достига кърма, защото яде и после много се ядосва и почва да реве.И аз тогава си мисля, че нищо не пуска и се нерви.
Просто не мисли по този начин, защото така първо ще се притесниш, и второ можеш да повлияеш на количеството. Бебо може да плаче от коремче (на моят понякога му се засилваха коликите по време на сучене), а и наистина самото мляко слиза по време на сученето, и то не наведнъж. Дори до допуснем, че млякото недостига поради скок в растежа, въпрос на няколко дни е да се урегулира - т.е. да стане достатъчно за детето.
Не, не е нужно бебето да се изхожда на всяко кърмене.
Ето някои материали от Библиотеката: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=14870
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=20542.0
В тази тема има много полезно инфо: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=16599.0

Общи условия

Активация на акаунт