Закон за етажната собственост?!?!

  • 6 744
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Не е редно да се събаря комин без да се вземе съгласието на съседите. Аз си мисля, че ще ви съставят акт и ще трябва да го възстановите.

# 16
  • Мнения: 712
Прави сте за комина, знаехме, че не  е редно още когато обмисляхме дали да го махнем. Тя разбра, че го махаме и нищо не ни каза. Просто е отишла да пусне оплакване. Сега идва и иска да й оправим тръбата в банята, където тече - Е да, ама вече не. Да викне общината да й го оправят.

А молбата ми за съвет е като на всеки клиент към адвоката му. Това е нещо нормално и всеки човек има право на защита. Бабата си търси правата, а аз питам как да защитим нашите (дори и след като сме виновни.) Ако тя беше склонна на диалог, може би нямаше да се стигне до тази ситуация. Днес мъжът ми я отряза като дойде да се оплаква от теча. А бяхме решили да й помогнем. А иначе от години не ни поздравя като се засечем във входа. Вече поне има защо.

Разбирам те, но ти на нейно място какво би направила? Дори и да беше дошла да ви каже нещо, вие щяхте ли да я послушате при мнението, което предварително сте си създали от други ситуации?
Да, естествено, че и виновният има право на защита. Би трябвало да очакваш, че ще има и негативни мнения. Щом ти също оценяваш така нещата, значи не си човек, който не се съобразява или е безхаберен. Не се сърди на нас. Ситуацията е неприятна, но за съжаление отлагането не решава проблема - задълбочава го.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 603
Прави сте за комина, знаехме, че не  е редно още когато обмисляхме дали да го махнем. .....

 ooooh!
Е, това изречение ... просто не го разбирам.

Някой беше казал, че бабата няма да е вечна и е прав, ако след месец-два някой купи апартамента отдолу и установи, че не може да си ползва комина със сигурност пак ще се допита до общината. Все пак не сме венчани за Топлофикация и всеки трябва да има избор, нали. ?
Не разбирам за какво ви е адвокат - просто си има разпоредби и толкоз, той не може да промени нищо, колкото и да е словоохотлив.
Съветът ми е, ако не сте приключили ремонта, просто да поправите щетите - дори и сега да ви се размине /не ми се вярва обаче/, следващите обитатели със сигурност пак ще си потърсят правата.

# 18
Днес видях тази тема относно преустройството в блоковете. Абсолютно сте прави всички да протестирате относно самоволни преустройства без съгласието на собствениците, но искам да ви кажа нещо друго и по специално на госпожата с махнатия комин.
Комините във всяка сгряда са персонални за всеки апартамент, ако тя е съборила само своя комин изобщо нама да има проблеми защото не пречи на никого. Лошо е ако е съборила  комина на съседката, той е само за нейния апартамент и наистина ще й направи беля, ако тя реши да запали печка. Комините вървят един до друг от всяко жилище и на по-гоните етажи отнемат повече място от стената, защото правят по широка чупка, редят се един до друг.

# 19
  • MJF
  • Мнения: 8 591
не съм съгласна с това,няма такова нещо.поглеждайте си чертежите с конструкции и ов ...в блока, в които живях преди от 8 етажа ,първите 4 етажа са с един а последните 4 с друг.в колоната са 2 коминни тела едно до друго.там имаше едни всезнайковци,които за малко да направят същото като автора на темата.но добре че се разбра навреме,че понеже им пречело искали да махнат" това дето ни пречи".

# 20
Аз между другото искам да ви попитам, как стои въпроса с вътрешните дворове, т.е. кой има право да го ползва. Питам защото
аз мисля, че имат право само тези, които имат гаражи във вътрешния двор на блока, защото все пак за да си изкараш колата или да я вкараш в гаража е необходимо да се направи някоя маневра, а като има спрени коли, как ще стане,просто не става.  newsm78

# 21
  • Мнения: 780
Black See, при нас имаше подобен проблем.На общо събрание се взе решение, в двора да се паркират колите само на собствениците на гаражи.Наемателите и другите-някъде на вън.
Към авторката на темата.Имам същия проблем като твоя.Само че аз съм от другата страна, потърпевшата от такива зазидани комини.Сега ще се съдим.Съветът ми е да възстановите и почистите комина.Бабата, макар и "комунистка" Laughing е в правото си.

# 22
  • София
  • Мнения: 1 603
Комините във всяка сгряда са персонални за всеки апартамент, ако тя е съборила само своя комин изобщо нама да има проблеми защото не пречи на никого. .................

Това, разбира се, съвсем не е така.

# 23
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 331
Сега през седмицата ще дойдат от общината на оглед за комина. Те ще решат какво следва оттук нататък. Доколкото разбрах може да ни глобят и ако платим глобата няма да възстановяваме комина. Другият вариянт е да го възстановим. Третата възможност е да преценят, че т.к има още един комин в едната стая, то този в кухнята не е необходим. Така че ще видим след огледа какво ще стане.

Иначе с местата за паркиране се очертава голям проблем. В Лозенец, където мъжът ми работи, обикновенно паркира от едната страна на улицата и собствениците на апартаменти от другата страна на улицата се сърдят, защото няма къде да паркират. Да, няма къде да паркират, защото са си дали гаражите под наем и тези гаражи са всичко друго, но не и място за коли - кръчма, фризьорски салон, магазинче.

# 24
  • София
  • Мнения: 1 603
gadamer, дано да се намери решение, добро за всички. Интересно ми стана обаче, щом иде реч за кухненски комин, къде сте си сложили абсорбатора /защото това е предназначението на кухненските комини напоследък/?

И да, крайно време е, всеки уважаващ себе си гараж, да бъде просто гараж.

# 25
  • Мнения: 4 916
...
Иначе с местата за паркиране се очертава голям проблем. В Лозенец, където мъжът ми работи, обикновенно паркира от едната страна на улицата и собствениците на апартаменти от другата страна на улицата се сърдят, защото няма къде да паркират. Да, няма къде да паркират, защото са си дали гаражите под наем и тези гаражи са всичко друго, но не и място за коли - кръчма, фризьорски салон, магазинче.

Няма какво да се сърдят - улицата не е тяхна. Принципът е "Който превари..."
На предишната ми работа също имаше проблем с паркирането, а от другата страна на улицата имаше един такъв дядо, който слагаше пред тротоара няколко пластмасови стола, за да обозначи къде било неговото място за спиране - един път ги подкарах с колата и паркирах както аз си знам, и след това сам тичаше да ги прибира, като ме видеше да идвам откъм Съдебната палата.

# 26
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 331
Ами да, улицата не е тяхна. Ако иска някой да си има негова част от улицата, тогава си плаща соленичко на общината за служебен абонамент. Но мен ме дразни не това, а фактът, че са си отдали гаражите и взимат наеми, после се сърдят, че няма достатъчно места за паркиране.  Thinking

# 27
  • Мнения: 780
Сега през седмицата ще дойдат от общината на оглед за комина. Те ще решат какво следва оттук нататък. Доколкото разбрах може да ни глобят и ако платим глобата няма да възстановяваме комина. Другият вариянт е да го възстановим. Третата възможност е да преценят, че т.к има още един комин в едната стая, то този в кухнята не е необходим. Така че ще видим след огледа какво ще стане.
 
    Наложената глоба/размерът и е от 0-300лв. ,ако не се лъжа/, не ви освобождава от задължението да възстановите комина/друг въпрос е кога ще го направите/.Плащането на глобата не узаконява нарушението.Третата възможност, просто не съществува.Факт е, че сте нарушили разпоредба-отнели сте и правото на ползване на обща част, което няма нищо общо с това, дали има или не други комини, пък било и в същата стая.Повтарям се, но те съветвам  да оправите комина.Ако реши, бабата може да ви гони до дупка.Спестявате си и нерви и средства.Имам същия проблем, но аз съм от другата страна.

Общи условия

Активация на акаунт