смяна на бълг. документи след скл. на брак

  • 6 304
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Определено ми дадохте някакъв ориентир. Ще пътувам седмица преди подписването, защото го изискват от обредния дом, а явно ще ми се наложи да остана след това две седмици - доколкото разбирам може и по-малко време да отнеме, но да не разчитам на това   Rolling Eyes

Ще постна няколко линка, които събрах след като прочетох съветите ви, може да са полезни на някой друг  Peace

Списък на държавите, с които България има двустранни отношения
(в моя случай е нужен апостил, но не с всички държави е така)

МВРсрокове и такси за издаване на нови лични документи (български паспорт и лична карта)
 

Разяснения кои служби и на какви документи слагат апостил


М-во на външните работи – издаване на апостил


МВнР - Такси и срокове за легализация на бълг. документ за чужбина

За самолетния билет - rkb, много ме озадачи! А, ако си извадя документ, че съм едно и също лице, дали няма да избегна този проблем?  Confused 

Ще имам предвид ходене до ГРАО и да настоявам за правоъгълен печат, мерси за съветите  Hug

# 16
  • Мнения: 1 062
Mentha, това което писах е станало миналата година. Горе долу от тогава при покупка на билети он лайн непрекъснато ми излиза напомняне да си изпиша правилно името и фамилията. Така че най-добре се обади и провери.

# 17
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Да, разбира се, че ще се обадя  Peace Мислих да говоря с авиокомпанията, но от друга страна - наземните стюардеси са към летището, може би от тях трябва да получа потвърждение  newsm78

Но все пак смятам да се запася и с това свидетелство за идентичност на името, той би послужил и за други документи (дипломи и пр.):

Със българското свидетелство отидох в в ГРАО, там служителката на ръка ми попълни някакъв документ, че съм се омъжила и го сложи към досието ми. Сложи някакъв печат върху формуляра zа паспорт и лична карта и ми иzдаде документ zа идентичност на имената. Не си спомням дали ми трябваШе и акт zа раждане.  newsm78 С всичко това отидох в паспортна служба и си подадох документите zа паспорт. Всичко това стана zа един работен ден.

# 18
  • NL
  • Мнения: 520
Аз направих така,както Лиска го е описала.Имах повече време за подготовка на документите но и за кратък срок според мен не би било проблем да се направят.И да,не забравяйте правоъгълния печат на гърба на документа ви за склЮчен брак.

# 19
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 099
Не знам дали има някаква промяна, но през юни 2003 година правихме сватба  в България. Няколко дни преди това служителката дето ни бракосъчетаваше ме попита ще ми трябва ли и свидетелство за превод, за да ми даде допълнителен дубликат. На него се слагат две марки от по 1 лв, (тогава) те закриват където пише дубликат. А на обратната страна е този кръгъл печат, служителката удостоверява, че подписите са верни и пак има марки, 3 по лев. Тези 5 лева ги платихме, когато плащахме за церемонията.Подписахме в събота, дадоха ни оригинала, този дубликат с марките и печата отзад и още един дубликат. В понеделник с оригиналния акт отидох в полицията и подадох документи за смяна на паспорта и личната карта, бърза поръчка за 3 дни. В сряда следобед бях с нова лична карта и паспорт. Никакви ГРАО и подобни.
В понеделника дадох на една агенция за превод и легализация свидетелството за брак, дубликата с марките и печата, в петък ми го върнаха с превод и апостил. Но е възможно да стане и за ден, ако си от София, няма пътуване за слагане на апостила както при мен. Но превода задължително трябва да е от заклет преводач.
И още веднъж, превода и апостила не се слагат на оригинала, марките закриват точно там където пише оригинал или дубликат.
А за авиокомпаниите нямаш проблем, достатъчно е да покажеш дубликата и ксерокопие от свидетелството за брак. Там пише как си била и как си се прекръстила като си се бракувала. Laughing
Дано съм ти помогнала. Надявам се, че няма мой знае какви големи различия от преди 5 години.

# 20
  • T"A
  • Мнения: 2 515

А за авиокомпаниите нямаш проблем, достатъчно е да покажеш дубликата и ксерокопие от свидетелството за брак. Там пише как си била и как си се прекръстила като си се бракувала. Laughing
Дано съм ти помогнала. Надявам се, че няма мой знае какви големи различия от преди 5 години.


Doret, много ти благодаря за подробното описание   bouquet Сигурна съм, че ще ми помогне да не оплескам нещо  Blush

Обадих се на авиокомпанията (всъщност говорих с агенция) и те ми казаха точно това - да представя брачното си свидетелство заедно с паспорта. Аз имам още един международен паспорт (небългарски) и винаги представям двата заедно... Успокоиха ме, че имат премного свободни места за полетите до България, така че имам още няколко дни да реша кога ще пътувам  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт