ЗДРАВОСЛОВНИ ХРАНИ

  • 41 458
  • 269
  •   1
Отговори
# 195
  • София
  • Мнения: 9 887


Също така моля за съвет относно подправките. В така наречените "универсални подправки" има мононатриев глутамат (както всички знаем), но има и сушени зеленчуци, които придават вкус на манджите. Как мога да се сдобия с такъв микс от сушени зеленчуци за готвене и съответно да избегна МНГ. Много благодаря за препоръките предварително.  bouquet
аз откакто открих универсалната подправка на pep-4o направо се родих.Ето я тук:
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,177.msg7217.html
По средата на страницата е.

# 196
  • Мнения: 360
Също така моля за съвет относно подправките. В така наречените "универсални подправки" има мононатриев глутамат (както всички знаем), но има и сушени зеленчуци, които придават вкус на манджите. Как мога да се сдобия с такъв микс от сушени зеленчуци за готвене и съответно да избегна МНГ. Много благодаря за препоръките предварително.  bouquet
аз откакто открих универсалната подправка на pep-4o направо се родих.Ето я тук:
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,177.msg7217.html
По средата на страницата е.
Майка ми прави нещо подобно. Супер удобно и вкусно е. Слагам почти на всички манджи и става много добре. Само не трябва да се добавя сол, защото самата подправка е много солена.

# 197
  • Мнения: 405
Grace',
задължително 6те пробвам. Зву4и ми мнооого вкусно.  Crazy
Само 4е на малката, която е на 14 месеца не съм сигурна колко е правилно да и дам. Макар педагоги4ески захранена ядки о6те не съм давала. Мислите ли 4е може да е проблем, ако коли4еството е малко?

# 198
  • Мнения: 2 652
Lolita, никакъв проблем, просто започни с мъничко в началото. Да кажа и още нещо, ако тръгнете да правите маслото - ядките, особено ако са бадеми, е добре да се накиснат във вода от предишната вечер. И сусамов тахан може да се направи на този принцип, но лично аз не съм го пробвала още.

# 199
  • Мнения: 700


Също така моля за съвет относно подправките. В така наречените "универсални подправки" има мононатриев глутамат (както всички знаем), но има и сушени зеленчуци, които придават вкус на манджите. Как мога да се сдобия с такъв микс от сушени зеленчуци за готвене и съответно да избегна МНГ. Много благодаря за препоръките предварително.  bouquet
аз откакто открих универсалната подправка на pep-4o направо се родих.Ето я тук:
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,177.msg7217.html
По средата на страницата е.

 А тези бурканчета във фризера ли се съхраняват?

# 200
  • София
  • Мнения: 9 887
Не,в шкафа. PeaceСолта е толкова много в тях,че не се развалят.Моите около два месеца ги ползвах докато свършиха,все в шкафа стояха.

# 201
  • Мнения: 360
Не,в шкафа. PeaceСолта е толкова много в тях,че не се развалят.Моите около два месеца ги ползвах докато свършиха,все в шкафа стояха.
Точно така е. По принцип солта е един от най-старите начини за запазване на храната.
Тая подправка е наистина много удобна. Днес много ме мързеше да готвя и само нарязах няколко картофа, сложих ги да се варят, после им добавих една лъжица от сместа, ориз и хоп, супа, много вкусна и лесна.  Peace

# 202
  • Мнения: 1 171
Свекърва ми прави такива, само че без сол и в торбички във фризера. Мисля че без сол и замразени си запазват повече витамини.

# 203
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Според мен натуралното си е най-добро - -садиш си, обработваш, готвиш и ядеш. Да нямаш вяра на производителите.

# 204
  • София
  • Мнения: 9 887
Свекърва ми прави такива, само че без сол и в торбички във фризера. Мисля че без сол и замразени си запазват повече витамини.
Да ме поправи някой ако бъркам,но според мен солта не вреди на качеството на зеленчуците и на полезните им съставки.Напротив-приготвена по този начин подправката не се подлага нито на термична обработка,нито се замразява на ниска Т,тоест е възможно най-полезна.Освен това лично на мен не ми допадат замразените зеленчуци,някак ми се "скашкват" Laughing.

# 205
  • Мнения: 3 695
Благодаря ви за идеята.  Hug Ще пробвам да си направя замразена смес.  Party

# 206
  • Мнения: 232
Откога се чудех защо няма такава тема, а то... Wink
Мерси на shivani за инфото за цвекловата  захар. Ще се възползвам.  bouquet
В този час- само толкова от мен, утре- повече.

# 207
  • Мнения: 496
Много полезна информация. Записвам се и аз при орторексиците  Wink. Мисля в скоро време да направя от квасения хляб за семейството. Дано го харесат.

Някой с по-големи дечица да има? Как ограничавате пакетираните сладкиши? Синът ми е на 6 г., говорим си за здраве, хранене, спорт; научил се е да гледа етикетите на храните и търси такива с по-малко на брой Е-та Simple Smile , защото знае, че го разболяват, но пак си налита на тях.  Rolling Eyes Брои си порциите плодове и зеленчуци, подсеща ме, ако има да наваксва до края на деня. Все ми се иска още да намалим 'боклучките', както си ги наричаме между нас.

Всякакви съвети, идеи и споделен опит са добре дошли!  Simple Smile

# 208
  • Пловдив
  • Мнения: 5 034
За пакетираните "сладорийки": постоянно гледам да има нещо домашно вкъщи, кекс, сладки, курабийки, някакъв друг сладкиш, крем или друг десерт, който обичат, правя им домашен течен шоколад.
Не се вманиачавам за домашно приготвените неща, но поне ги правя с кафява захар и смес от бяло и пълнозърнесто/др. брашно. И най-вече нямат "Е-та", оцветители и консерванти.

Опитвам се винаги да има плодове, според сезона, и такива които обичат на масата. Купувам им често и различни ядки, като предпочитам сурови.

Пакетирани сладкиши, чипсове и "натурални" сокове изобщо не купувам.
От време на време, макар че, всички приятели са предупредени да не носят, им носят по някое шоколадче, но само това да е...

Дъщеря ми знае, че тези храни са боклуци и не си купува в училище, макар че, винаги има джобни в себе си, много рядко си взима нещо /един - два пъти в месеца,/ ако й се е прияло нещо като е гледала другите.

# 209
  • Мнения: 2 176
И аз като Бенджи 2710 - приготвям домашни сладости. Simple Smile
Говорим много - надълго и нашироко. И понеже скоро имахме нужда от зъболекр, използвах и нейното мнение като подкрепа на казаното от мен, че рафинираните храни са вредни и развалят зъбките.
Пакетираните отдавна ги подиграваме - като гледаме рекламите по ТВ..

Общи условия

Активация на акаунт