Докога са малки неразбиращи бебета?

  • 1 965
  • 43
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 364
На децата трябва да се говори още от бебета.
Алекс започна да ме разбира и по нещо да запомня като стана на 3 години.
При всяко дете е различно...също много зависи от родителите.

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Благодаря. Вече бях почнала да мисля, че искам прекалено от моето дете, като съм му обяснявала още от годинката и само съм го стресирала с разни неразбираеми неща.  Wink
Откакто навърши годинка и проходи, а още повече и като проговори, дъщеря ми все ми изглежда голяма и й наливам акъли в главата, а ако прави нещо наопаки, съм го отдавала на инат, непослушание и блеене, а не на неразбиране.
Та затова се очудих, че има толкова 4-5 годишни, които, според техните родители, не разбират и се замислих дали все пак аз не съм в грешка.

# 17
  • Мнения: 2 448


Една забрана ВИНАГИ трябва да бъде последвана от пояснение защо е забрана.
Е, то и аз винаги така съм обяснявала на детето ми, но така или иначе до 3 години все търчах след него, защото едва тогава започна да разбира по малко и да се пази само. То си е до дете, не може да се обвинява майката, че не обяснила правилно и за това не разбирало. Имах приятелка нейната дъщеря на година и половина беше като сме сядали на кафе с люлки и тя си седеше спокойна и пиеше кафето, защото детето и се пазеше само, но за моя не мога да кажа същото. И досега изтръпвам от люлки наблизо. Удряли са го и пак не разбираше как да се пази.

# 18
  • Мнения: 958
Това е, според мен, защото дететнцето е по-буйно, а не по-неразбиращо.
Едно дете на една година, разбира. Да, не може да се предпазва само, ама има и възрастни, които не могат да се предпазват!
Пример, дъщеря ми пипа печката, знае че не трябва, обяснено и е хиляди пъти защо. Отива към печката, гледа ме, и се смее, протяга ръчичка, пипа, дърпа ръчичка и бяга. Един ден я оставих да пипне, опари се, помрънка малко и избяга. Сега пак ходи до печката, пак се смее, пипа печката и после прави фуу и си тресе ръката. Все едно се е опарила.
Просто си е детенце, и забранените неща са му интересни. Контактите изведнъж станаха безкрайно скучни след като сложихме тапи. Значи не контакта е интересен, а факта че е забранен!

# 19
  • Мнения: 7 821
Рasinet, моя малкия също не се пази още, а като гледам няма особени изгледи и да започне да го прави. Но това не е защото не разбира, че като скача от пързалката може да падне и да се нарани, а защото всъщност за него това не е особено важно. Важното е да прави всичко което прави батко му, който е с 2 години по-голям. Детето си разбира, просто има друга ценностна система  Wink.
В Неделя пак му лепиха челото в Пирогов  ooooh! , вчера се прибира от градина с нова рана на коляното, аз изтръпнах, а той ми вика "не се безпокой не съм си ударил главата, само коляното е"  Shocked ... разбира човека просто не му пука, това е положението  Crazy.

# 20
  • Мнения: 2 448
Абе друго си е сега на 4 години, и от коли го е страх, дори ако вървим някъде по улицата поради заети тротоари от коли, ми казва, че имало място, да се качим. Дори с колелото е много по умерен, че той на 3 години по бързо го караше и какви каскади правеше, сега направо е неузнаваем, станал бъзльо.  Grinning

# 21
  • Мнения: 3 447
Според мен не е точно разбиране, по-скоро от една определена възраст са по-склонни да ни... сътрудничат, да речем  Simple Smile

# 22
  • Мнения: 1 172
pasinet , подсети ме за нещо. Вече когато детето ми се удари или контузи, му обяснявам къде е "сбъркал". Това помага повече, поне при моето дете. Когато се опари, му казах, че там е било много горещо и той не е успял да прецени. Когато падна от люлката, му казах, че е паднал защото не се е държал, което си беше самата истина. Скоро, поне година и половина след това падане, той ми обясни съвсем изненадващо "аз съм паднал от тази люлка, защото не съм се държал, трябва винаги да се държа защото пак ще падна ако се пускам". Опитай и така, може и при вас да действа. Преди това все предупреждавах и все нареждах "внимавай, пази се, люлката ще те удари, еди-какво си ще стане", но май дребният хич не е успявал да разбере какво точно той е сбъркал. А е разбирал само резултата. Поради това пак е попадал в сходни ситуации, без да се усети.

# 23
  • Мнения: 4 784
От самото раждане си "разговаряме"  Simple Smile. Няма как да преценя точно в кой момент ще започне да разбира всичко, което му казвам. Предпочитам обясненията, пред кратките забрани "не така, не бива, не може...". Вече се вслушва в някои от нещата, които му казвам, нищо, че се налага да се повтарят. 

# 24
  • Мнения: 958
Станал е предпазлив  Peace

# 25
  • Мнения: 5 877
Никога не съм смятала, че е малко неразбиращо бебе.
Всичко обяснявам, дори неща, които не я засягат пряко и които може би е малка да разбере.

А що се отнася до опасните неща, забраните в ранна възраст винаги са били подкрепени и с физически действия.
Казвам "не там" (ако е тръгнала към контакт), ставам и я спирам физически.
Така много скоро разбира, че говоря сериозно.

# 26
  • Мнения: 251
Не знам за другите, ама моята разбира всичко, кое е опасно и кое не. Ама кел файда като знае, след  като си прави всичко на на нейната. От инат ей така, за  да ми вдига адреналина и кръвното. Толкова е дива че...  ooooh! Била е планувана за момче, май.

# 27
  • Мнения: 2 123
Зависи за какво разбиране става въпрос. На всяка възраст се разбират различни неща...
Убедена съм, че още във вътреутробния период детето "усеща", което в някаква степен означава разбира определени емоции...
Разказвала съм историята сто пъти поне, но когато осиновихме сина ни, на третия ден в дома ни дойде рехабилитаторката, за оценка на състоянието му. Когато тя - облечена в бяла престилка и миришеща на болница и протегна ръце към моят малък, беззащитен разсъблечен седем месечен син, той започна да пищи неистово, посиня, сключи ръчички като за молитва и ги вдигна пред лицето си, сякаш да се защити, направи гърч. Та в неговата малка, действаща на ниво инстинкт главица, убедена съм, че се беше прокраднал страха, че идват да го вземат обратно.
Убедена съм, че децата разбират много повече, отколкото ние предполагаме. Просто връзките причина - следствие в главиците им са различни от нашите

# 28
  • Мнения: 4 784
Убедена съм, че децата разбират много повече, отколкото ние предполагаме.
Напълно съм съгласна!

# 29
  • Мнения: 3 092

Мога да твърдя, чЕ моето на 2г и половина раzбира всичко, което му прикаzвам , води раzговор с мен, обяснява ми, помни какво и zащо, но ... не могад а твърдя , чЕ си владее реакциите и може винаго да се раzчита на него че ще постъпи правилно дори да zнае кое трябва и кое не.
Моето е на две  и е същото .Аз обаче все си обяснявам , обяснявам и така до безкрай ...има неща , който разбира и такива , който не успява да разбере , давам си сметка за това , не го насилвам , така по - сложните неща остават за по - късно . Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт