Карти ТАРО - 2

  • 69 796
  • 723
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 641
Вижте каква подредба намерих:

"Биография"

Важно условие е да разделите цялата колода на три части в отделни купчинки. Първата е разбира се за Големите Аркани, втората за т.нар "Кралски двор"- кралици, принцеси, аса и прочие от колодата с Малките Аркани и останалото са от 2-ки до 10-ки. Ето и значението на картите...давам ви и примерна подредба, за да добиете някакво впечатление.

 

1-ва Карта: Посока на живота, цел, мото (изтегляте карта от Големите Аркани)
2-ра Карта: Предизвикателството на живота ви, смисълът му (Големи Аркани)
3-та Карта: Предначертания за вас път (Големи Аркани)
4-та и 5-та Карти: Детство- какъв е бил индивида и какво му се е случило (4-тата карта трябва да е от Кралския двор, а 5-тата- от Малките Аркани)
6-та и 7-ма Карти: Юношество- какъв е бил/е индивида и какво му се е случило/случва ("Кралски двор", Малки Аркани)
8-ма и 9-та Карти: Зрялост (21-40 години)- какъв е бил/е индивида и какво му се е случило/го очаква ("Кралски двор", Малки Аркани)
10-та и 11-та Карти: Зрялост (40+)- какъв е бил/е индивида, какво го очаква/се е случило ("Кралски двор", Малки Аркани)
12-та карта: Постижението на живота ви....какъв ще е най-големият ви успех или провал

# 226
  • Мнения: 5 134
Честно казано, вие мен повече ме обърквате с това, че има много келтски кръстове. Аз знам една подредба под това име, иначе съм виждала много най-различни "кръстове." И в този келтски кръст не се задават въпроси отделни на всяка карта, започва се с въпроса и после се тълкуват позициите. Ето така аз го срещам почти навсякъде.
http://www.learntarot.com/ccross.htm
Номерата на позициите наистина ги е разбъркала, но пък е написала как са разположени - под него, над него, пресича, увенчава - това са си стандарните позции. Специално "увенчава" така си си казва тази поциция: венец, корона, или поне аз така съм я научила, какво значение има дали е написала номер 5 или 3, това за мене вече малко е дребнавост:
http://www.learntarot.com/ccpos5.htm
Неясно е може малко за бъдещето, но тя казва "пред него" - мисля има пред вид бъдеще и "зад него" - минало ?
Чак пък толкова не мисля, че е объркваща подредбата; трудността идва оттам, че не знам нищо за въпроса и зададения проблем в началото.


# 227
  • Мнения: 793
Рамбо Силек, 12 карта на коя позиция е в картинката - тази най-отгоре? И от коя купчинка сетегли?

# 228
  • Мнения: 641
Това е КК от книгата на Уейт, който и аз редя.
Задава се конкретен въпрос напр. "успешен ли ще е тази година бизнесът ми", а не "как ще се развие бизнеса ми". Като подчертавам да се конкретизира всичко и времето, и точно какво те интересува. За всяка позиция има значение, което е написано в книгата. Пред него е бъдещето ,зад него е миналото. Това ,което го пресича въщност показва препятствията засягащи въпроса. Просто авторката е дала кратките позиции.
Това, което го увенчава е целта на питащия или най-доброто, което може да се постигне на този етап.
Когато говорих с Ксения за КК за "да" и "не" имах точно това предвид.

За други КК не ми е известно, но може би ако не се зададе конкретен въпрос може да се тълкува като развитие във времето.

Последна редакция: пн, 09 юни 2008, 17:58 от Рамбо Силек

# 229
  • Мнения: 793
elenna, логично е като теглиш карта преди това да си наясно дали я теглиш за бъдещето или за миналото - в този смисъл трябва да се задават въпроси на всяка карта - според мен.

# 230
  • Мнения: 641
Рамбо Силек, 12 карта на коя позиция е в картинката - тази най-отгоре? И от коя купчинка сетегли?

Не пише, но аз бих теглила от големите аркани. Simple Smile

http://inchaos.org/texts/divine/taro/tarot2.html

Последна редакция: пн, 09 юни 2008, 18:26 от Рамбо Силек

# 231
  • Мнения: 4 380
Ксения, във всичките мои книги за начинаещи има един КК и тя мисля, че е редила него, съдейки по това, което е написала, това са горе долу стандартни позиции и аз дадох тълкование по тях:

1-ва карта/това,което го покрива/-обърната Кула: същината на проблема
2-ра-/това,което го пресича/-Луната: обстятелства, които помагат или пречат на решението на проблема
3-та-/това,което го увенчава/-8-ца чаши: решението на проблема в далечен пла, от какво да се води човека

4-та-под него-Асо мечове: мотивации, далечно минало, дълбоките причини

5-та/зад него/-3-ка мечове обърната: близкото минало
6-та/пред него/-9-ка мечове: близкото бъдеще
7-ма/той самият/-4-ка чаши: как се вижда той

8-ма неговият дом-Умереността: как го виждат тези в дома му

9-та/надежди и страхове/-Страшният съд: Вероника тук си е написала: какви са му надеждите и страховете
10-та-какво ще се случи-Паж мечове: пак си е казала: какво ще се случи?


Това вече е друго нещо и се чете. Но на Вероника с ченгел трябва да и вадиш думите  и 2 страници да се разправяме. В КК който аз ползвам пред сигнификатора е минало, зад него -близко бъдеще.  Както и да е- ако Вероника е подреждала по твоя начин, може и да поговорим. Нещо не разбрах...

Цитат
как го виждат тези в дома му

Как го виждат? Кого? Сигнификатора? Shocked Как виждат проблема сигурно...а не него?

# 232
  • Мнения: 5 134
Несса, да, естествено, че трябва да знаеш какво слагаш. Нещо май всичко говорим съвсем различни неща ...
Аз ще изясня аз какво имам пред вид. Под Келтски Кръст - стандартен - се разбира подредба, за която всяка позиция си има точно определено значение. В този смисъл като тегля карта и я сложа "зад" сигнификатора - обикновено аз я слагам от мое ляво, но понякогаго слагам вдясно според сигнификатора накъде гледа и ПРЕДВАРИТЕЛНО съм уточнила на човека, на който гледам, че това му е миналото. Не питам на глас "какво е ставало в миналото?" защото с картите ми вече толкова добре съм отработила тази позиция, че ми е струва леко елемнтарно да повтарям всеки път коя позиция на кой въпрос отговаря.
 На линка, на който съм дала си пише много възможни интерпретации на всяка една позиция и в този смисъл КК е една сложна подредба, която  предполага много, много възможности за интерпретация. Но позициите като такива не са чак толкова флуидни, че да има обърване например какво значат 7,8 и 9 - както беше реакцията спрямо Вероника, още повече че тя си е обяснила.
По-обърващото беше, че не е дала никаква собствена интерпретация, което щеше да помогне донякъде да получи повече отговори.
Все тая, според мен е загуба на време да се спори колко класически Келтски Кръста има. Сега, ако някой реши да ползва подредба с тази форма, но за пита други въпроси, това според мен си е негова измислица - лошо няма - и е редно да уточнява. Но ако се каже само Келтски Кръст и се разясни геометричното разположение на картите, наистина не разбирам какво значи "карти без значение"

# 233
  • Мнения: 5 134
Ксения, вече почвам да се чудя дали умишлено не ме провокираш.
Позиция 8: вънщни фактори. Вериника е написала "дома му"
Това в класическата подредба е околната среда:
Ето ти какво може да значи, всичко от изброените може да значи:
outside environment
"that which surrounds you" - traditional
atmosphere
emotional climate
physical and social milieu
setting for the situation
playing field
context in which you must operate
another's point of view
how another sees the situation
the other person's side
another slant on the problem
different outlook
an objective opinion
another's expectations
what others want from you
demands placed on you
what another thinks you should be or do
claims of others on you
outside restrictions imposed on you
your assigned role
you as others see you
"how others see you" - traditional
how you are coming across
how you're being assessed
public opinion about you
impression you create
effect you have on others

Зависи си от теб докато гледаш как искаш да го интерпретираш. Аз мога да видя там отношенията в дома на човека, ти можеш да видиш колегите му какво мислят, а трети може да сметне, че това е просто алтернативна гледна точка - вариации много: зависи от човека, от картите, които се падат; от теб. Но това не значи, че "позицията" не е изяснена. Всичките тези вариации са на една и съща тема. А като не е уточнила Вероника, нормалното е да се предположи, че има пред вид класическите значения, дадени в черно по-горе.

Аз така ги разбирам нещата, може би съм с професионално увреждане от това, че работя със студенти и винаги трябва да съм с една мисъл напред, за да знам какво да искали да кажат, като знам какво всъщност за учили, ХАХАХА Simple Smile

# 234
  • Мнения: 4 380
Може да ти е странно, но има тотално объркване. Моят сигнификатор- това е проблема. Аз гледам не на човек а на проблем. Изваждам първата карта, която ми е проблем и сигнификатор. Какви са тези кръстове и покриващи не разбирам. Това което за теб е пред, за мен е зад. Пред сигнификатора- това е отляво.  Защото четеш отляво надясно. 2-ключът към проблема. 3-та позиция над сигнификатора- това е нещото или някой, който ти лежи на сърцето. Най-скъпото.
Да си говорим ли още какво значи "карти без значение" и как би могъл всеки да интерпретира съвсем различно?
Колкото и странно да ти звучи, има МНОГО различни видове Келтски кръстове. И все са келтски.

# 235
  • Мнения: 5 134
Ами добре, може би аз не съм тогава наясно с многото видове Келтски Кръстова. Това, което аз разбирам по това име е една подредба с 10 карти - 10 позиции, които си имат значения: минало, бъдеще и т.н., да не се повтарям.
Опитах се да помогна на Вероника според това как аз редя тази подредба.Докато тя не даде повече информация, наистина е безсмислено да се коментира.
Отедлно от нейната подреба, аз с Таро се занимавам от Нова Година, но този КК, който аз научих и ползвам го има и в гледането с обикновени карти и аз така съм си научила от десетгодишна още, че се слага една карта в средата като сигнификатор: може да е човек, може да е проблем, може сигурно както казваш да се сложат и две и спрямо нея може да смениш страната, от която е бъдещето и миналото. Както казах слагам отляво миналото обикновено, но понякога просто правя къста огледално обърнат, ще ти дам пример. Ако тази карта ми е сигнификатор:

тогава "зад" нея, в миналото и е само едната карта на позиция "минало", загърбила го е и го слагам вдясно, а всичко останало се пада от ляво.

Мисля си, че не е нередно, защото така го виждам АЗ. Това различен вид КК ли е? Според мен, не е, просто е една малка промяна, която да отрази как съм почувствала нещата. Но картата на позиция 10, нищо, че ще е поредена отдясно си означава едно и също.

# 236
  • Мнения: 793
Може да ти е странно, но има тотално объркване. Моят сигнификатор- това е проблема. Аз гледам не на човек а на проблем. Изваждам първата карта, която ми е проблем и сигнификатор. Какви са тези кръстове и покриващи не разбирам. Това което за теб е пред, за мен е зад. Пред сигнификатора- това е отляво.  Защото четеш отляво надясно. 2-ключът към проблема. 3-та позиция над сигнификатора- това е нещото или някой, който ти лежи на сърцето. Най-скъпото.
Да си говорим ли още какво значи "карти без значение" и как би могъл всеки да интерпретира съвсем различно?
Колкото и странно да ти звучи, има МНОГО различни видове Келтски кръстове. И все са келтски.
Аз имам още една подредба - пак стандартен КК, където картите имат съвсем други значения, от твоите elenna  Peace и от тези на xenia. И разликата не е само в ляво и дясно за 5 и 6-та карта.

# 237
  • Мнения: 4 380
Цитат
Ами добре, може би аз не съм тогава наясно с многото видове Келтски Кръстова. Това, което аз разбирам по това име е една подредба с 10 карти - 10 позиции, които си имат значения: минало, бъдеще и т.н., да не се повтарям.

Всеки си има даден си любим вид КК който си му е удобен. Има КК и с 12 позиции, не с 10. В моята колода имам 2 допълнителни карти, на които са изобразени КК и Ежедневна подредба. Там КК е с 11 позиции. Излишно е сега да коментираме кое е класическо и кое се подразбира. Това май го обсъждахме още в първа тема. Аз лично не знам кой какво е влагал под номерацията.

# 238
  • Мнения: 1 008
Извинявайте-че ви обърках,наистина мислех,че е ясно Embarassed-а въпросът беше  само един и Елена позна дори без да знае какъв е  bouquetА не дадох собствена интерпретация-защото за себе си много трудно тълкувам-някак все не се получава-за друг ми е по-лесно.Извинявайте за смута и благодаря.
П.С.За сигнифакатор разбрах,че избираш или проблема или себе си-за млада жена е паж-понже съм с тъмна коса избрах паж пентакли. Позициите да поясня-
1.дава общия поглед върху въпроса
2.пречките-това,което пресича
3.това,което увенчава-цел,идеал,най-доброто възможно
4.основата,това,което вече имаме
5.минало-зад него
6.бъдеще-пред него
7-самият питащ
8-другите-домът
9 надежди,страхове
10.какво ще се случи

# 239
  • Мнения: 641
Смут няма. Тук всеки споделя какво знае за таро и в случая изяснихме и научихме, че има и друг вид КК.
Ксения е по-директна, но би трябвало вече да сте й свикнали. Joy

Общи условия

Активация на акаунт