Отговори
# 30
  • Мнения: 3 695
1. На първо място е крайно необходимо да се открият нови места, но май никой няма интерес от това:
- общината вместо да прибира парите от наемите ще трябва да плаща повече субсидии;
- държавата е по-заинтересувана да се наемат детегледачки с цел по-ниска безработица и повече данъци;
- персонала - ниско платен.

2. Трябва някой да контролира директорките - много е тъпо така еднолично да си вземат решения и да си правят каквото си искат, а няма кой копче да им каже. Да създадат орган или там каквото трябва, който да ги контролира и при нарушение, не глоба, ами много по-тежко наказание да последва. Не може да се изисква от разни организации на доброволни начала да вършат тази работа и то само по подаден сигнал, защото така процентът на хванатите нарушения е нищожен и сигурно клони към нула.

3. Предимството брат/сестра според мен трябва да отпадне. Считам го за дискриминационно спрямо родителите на едно дете и тези с повече деца, но които не посещават към момента на кандидатстване ДГ. Какво значи, че трябвало да се разкарват между градините? Ами много просто - като не ползват предимство, няма да ги приемат и проблема с разкарването им отпада.

4. Точковите критерии кой ще ги проверява? То сега няма кой предимствата да провери, дето не са за всички, а какво остава по n-на брой критерии за всяко дете...  ooooh!
Ако се измисли нещо разумно в тази насока, би било справедлив вариант. По-съгласна съм детето на родители по-нуждаещи се от мен да ходи на ДГ, отколкото на някой, който имал късмет да се запише в бъгливата система по-рано, или пък платил под масата на директорката.  Stop

# 31
  • Мнения: 9 990
Получава се нещо като-ти ходИ 2-3 години, хайде сега отстъпи на друг и той да походи...като с люлките-ти се полюля 10 минути-слез да се качи и друго дете...ама в размер, който е немислимо да се съпоставя.

# 32
  • София
  • Мнения: 14 722
3. Предимството брат/сестра според мен трябва да отпадне. Считам го за дискриминационно спрямо родителите на едно дете и тези с повече деца, но които не посещават към момента на кандидатстване ДГ. Какво значи, че трябвало да се разкарват между градините? Ами много просто - като не ползват предимство, няма да ги приемат и проблема с разкарването им отпада.


Много смешно, няма що. Явно ние с по двете деца сме виновни че не достигат места.

Извън това, варненските предложения са добри, макар че, моя позната там е на края на опашката, понеже е в майчинство и се води безработна Rolling Eyes и другите я изместват.

# 33
  • Мнения: 47 996
Получава се нещо като-ти ходИ 2-3 години, хайде сега отстъпи на друг и той да походи...като с люлките-ти се полюля 10 минути-слез да се качи и друго дете...ама в размер, който е немислимо да се съпоставя.
Да пенелопа, така се получава, и аз съм в такова положение в момента...детето ходи на ясла от 1 годинка, яслата дели ограда с градината, но са отделни и като ни изпишат от яслата...а не сме на градина...не е ли същото?!Резултата за мен е - напускане не работа
Просто си казвам мнението, не се засягай все пак  Hug

# 34
  • Мнения: 2 885
Варненските критерии са добри.
Темата за районирането е много спорна с бумът на ново строителство в София.
И да искам не мога да си изкарам нова лична карта на адреса, на който живея - собствен апартамент, т.к. блока няма акт 16.
Иди и доказвай, че не си от квартала. Точно това коментирахме с директорката на ОДЗ-то, в което записах синчето днес.

Макар вече да ми мина през главата и не искам да се повтаря този кошмар, моето предложение е да се взимат в предвид съществуващите предимства и увеличаване таксата на ДЗ на поне 100 лв.

# 35
  • Мнения: 547
Според мен трябва да има някакви бройки за деца с предимства и други бройки, за които ще се кандидатства на общо основание, защото в противен случай се получава, че са приети единствено деца с предимства.
Съжалявам, от гледна точка на хората с предимство е честно, но от моя гледна точка не е ...

# 36
  • Мнения: 553
На мен също не ми допада идеята с местоживеенето. Представете си една майка да работи в единя край на София, а да живее в другия... Нама ли да е по-удобно ако майката след работа /примерно в 18 ч/ си вземе детенцето, което е в близост до работата й и след това да се натика в прословутите задръствания, вместо да бърза и да трепери, че нейното детенце няма кой да вземе и пак ще е най-последното, което е прибрано?
Също изобщо не ми е ясно как ще се върнем на работа, след като децата ни не са приети  newsm78
Не съм съгласна,че дете, класирано в ОДЗ и ходило 2-3- години и изведнъж да трябва ПАК да кандидатства   Naughty
Според мен СПЕШНО трябва да се открият нови заведения, и ако е възможно час от отдадените вече под наем градини да се върнат и да се възстановят като ясли и градини  Naughty
За жалост вярвам, че в момента все още има корупция и че много дечица, чиито родители са имали подходящата ''връзка'' ще ходят на ясла вместо моя син.
И аз се дразня, че има места в градината които се пазят и детето я посетило 1-2 пъти яслата, я не.... но ако родителите плащат за това място, едва ли ще е така.
Предимството брат-сестра е логично да си остане, защото не ми се мисли ако на мен ми се наложи да си водя двете дечица /аз имам едно де Wink / на различни места и да ''сколасам'' да отида в 9.00ч на работа  ooooh!

# 37
  • Мнения: 47 996
Струва ми се разумно да има опр брой места за деца с предимства и за деца без newsm78

# 38
  • София
  • Мнения: 181
Съгласна съм, че който се е закачил веднъж, няма да иска това ходене по мъките да се повтаря, но с какво неприетите деца и тези, посещаващи самостоятелни детски ясли са виновни, та до първи клас да нямат шанс да се ползват от услуга, която би следвало да е достъпна за всички. Освен това смятам за разумно в детските градини да имат предимство деца на работещи родители с ниски доходи. В крайна сметка аз мога да си позволя и детегледачка и частна детска градина, но има много родители, които не могат и е по-справедливо тези с ниските доходи да имат предимство пред тези с високи доходи.

# 39
  • София
  • Мнения: 14 722
А не може ли и самостоятелните ясли и ЦДГ да се обединят-така ще се избегнат случаите като твоя.

# 40
  • Мнения: 3 695
Много смешно, няма що. Явно ние с по двете деца сме виновни че не достигат места.
Естествено, че не сте виновни. Но според мен е справедливо в този случай да кандидатствате на равни начала с другите. Те някой ден като имат повече деца нямат да могат да ползват предимство за второто дете, защото първото не е било прието, поради ползвано такова предимство от други преди години. Т.е. дискриминиращо е. Това е моето мнение.  Peace

# 41
  • Мнения: 547
Цитат на Пролетна Фея
"Струва ми се разумно да има опр брой места за деца с предимства и за деца без" 
 


Да, дори не е нужно да са 50:50, но нека и хората без предимство да имат някаква възможност за класиране.

Последна редакция: пн, 02 юни 2008, 15:44 от krissi

# 42
  • Мнения: 9 990
На мен също не ми допада идеята с местоживеенето. Представете си една майка да работи в единя край на София, а да живее в другия... Нама ли да е по-удобно ако майката след работа /примерно в 18 ч/ си вземе детенцето, което е в близост до работата й и след това да се натика в прословутите задръствания, вместо да бърза и да трепери, че нейното детенце няма кой да вземе и пак ще е най-последното, което е прибрано?
Също изобщо не ми е ясно как ще се върнем на работа, след като децата ни не са приети  newsm78
...

аз съм жив пример за това.2 години така пътувах сутрин и вечер с детето.И ДА Я бяха приели по местоживеене/ а не бяха!/ аз нямаше да мога да я запиша, защото чисто физически не мога да се върна в квартала до 19.00 за да я прибера.1 час път беше преди 5 години, сега са 2 часа.Ако си тръгнеш в 17.00 имаш шанс да се класираш маааалко преди 19.00...

# 43
  • София
  • Мнения: 14 722
Много смешно, няма що. Явно ние с по двете деца сме виновни че не достигат места.
Естествено, че не сте виновни. Но според мен е справедливо в този случай да кандидатствате на равни начала с другите. Те някой ден като имат повече деца нямат да могат да ползват предимство за второто дете, защото първото не е било прието, поради ползвано такова предимство от други преди години. Т.е. дискриминиращо е. Това е мноето мнение.  Peace
Разбирам те, получава се омагьосан кръг, от който няма излизане. Само нови градини ще реши проблема.
Общината би могла да дотира и фирми и учреждения, разкрили градини за служителите си.

# 44
  • Мнения: 47 996
И аз пътувам по над час, но предпочитам децата да са близо до дома, а не да пътуват с мен...
А не може ли и самостоятелните ясли и ЦДГ да се обединят-така ще се избегнат случаите като твоя.
Ей това ми е мечтата, дори и след 10 години да го постигна и да не е за моите деца, пак ще с ерадвам, ама няма да стане  Tired, нали знаете че са към различни министерства и всеки си дърпа чергата...а по този начин ще е и по- икономично, и по- удобно за родителите, ама...

Общи условия

Активация на акаунт