Препоръчителен списък от книги.

  • 9 896
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 399
 За мен проблема е, че в края на първи клас повечето от децата могат да четат сравнително добре, не много бързо. Следователно се съсредоточават да прочетат самия текст, т.е. съсредоточават върху техническата страна и в крайна сметка не разбират нищо от съдържанието. А не че не обичат книгите. Но просто им коства много усилия, доста по-интересно е било когато мама и татко са ги чели.
В този ред на мисли, дългите списъци и родителско настояване да се прочете колкото може повече от тях, могат само да усложнят положението. Колкото прочете - толкова. Важното е да е с желание и все пак да чете по малко всеки ден, защото четенето се усъвершенства само с практика, все пак Simple Smile Пък дали ще са книги от списъка, поне в началото не е толкова важно. Важното е да започне да приема четеното като удоволствие.
Аз си мисля, че когато човек обича книгата, така или иначе, ще стигне и до стойностните произведения. Когато е готов да ги разбере обаче.

# 16
  • Мнения: 712
Може би ще повторя нечие мнение, но тъй като сега не мога да прочета всичко, казано дотук, ще рискувам.
Мисля, че е хубаво да бъдат прочетени всички книги от списъка. Ако това ви се вижда невъзможно или смятате, че бонбончетата ви ще намразят четенето, то опитайте поне да разберете по учебен план кои произведения ще се изучават най-напред. Така ще можете да подредите книгите в някаква смислена последователност.
Друг вариант е да ги карате да четат по 1-2 часа дневно.
Като краен вариант можете вие да почетете на детето си преди лягане, например. Това важи за по-трудните за възприемане книги.

# 17
  • sofia
  • Мнения: 127
Може би ще повторя нечие мнение, но тъй като сега не мога да прочета всичко, казано дотук, ще рискувам.
Мисля, че е хубаво да бъдат прочетени всички книги от списъка. Ако това ви се вижда невъзможно или смятате, че бонбончетата ви ще намразят четенето, то опитайте поне да разберете по учебен план кои произведения ще се изучават най-напред. Така ще можете да подредите книгите в някаква смислена последователност.
Друг вариант е да ги карате да четат по 1-2 часа дневно.
Като краен вариант можете вие да почетете на детето си преди лягане, например. Това важи за по-трудните за възприемане книги.


След първи клас е глупост да се дават на децата да четат големи книги. Купувайте им книжки с една приказка. По възможност с по-едър шрифт. С разбираеми текстове или такива със стихотворна форма. Децата все още не са овладели техниката на четене и като видят "дебела" книга се плашат. И най-важното - не ги насилвайте, защото често това има обратен ефект. Тогава те не виждат удоволствието от четенето, а само една тежест.
П.С. Аз хитрувах, като карах синът ми да чете. Тъй като той много обичаше да му се чете, да му се разказва - аз или започвах да му чета от дадена книжка и като стигна до някое по-важно място изведнъж почвах да имам много важна работа и му я оставях сам да дочита. Или пък му разказвах нещо и като продължение му връчвах книгата, за да разбере по-нататък какво е станало. След това нямаше нужда от тези хитрини. 

# 18
  • Мнения: 673
Нещо извън темата, но пак във връзка: имате ли книжките във вас? Аз си спомням като малка нямахме много книги в къщи, но бях редовен посетител в библиотеката и съм изчела много повече книги от съучениците ми, в които шкафовете щяха да се счупят от книги.
Сега се разхождам покрай библиотеката, също и покрай детския отдел. Доста е пусто  Thinking

# 19
  • Мнения: 3 743
Нещо извън темата, но пак във връзка: имате ли книжките във вас? ...

Повечето от книжките ги купих сега, част от тях ги имах. Честно казано предпочитам да ги купя вместо да ги взема от библиотеката, защото от там ги дават за определен срок(20 дни) и повечето книжки са стари издания (някои от тях са с доста ситни букви).
Марти много се радва на новите си книжки - направил си е негова библиотека само с детски книжки подредени по азбучен ред. А за сега и доста добре се справя с четенето им.
Май притесненията ми, че няма да успее да прочете всичките книги от списъка ,са били напразни  Wink

# 20
  • София
  • Мнения: 5 828
Не се сещам колко бяха книгите за 1-ви и 2-ри клас. Сега в трети са ни 9. Почти не сме пропуснали книга. С Патиланци доста се затруди заради архаичните думи, но пък имаше възможност да ги чуе:) Единствено непрочете Малкия принц на Екзюпери. Мъчихме и се, но не му допадна. А за трета година вече имаме приказките на Каралийчев. Ще ги научи на изуст ако ги прочете още веднъж.

И ние сме трети за четвърти клас и имаме 10 книги за това лято, но мисля че са интересни - Мери Попинз, Принцът и просякът, Ние, врабчетата, Приказки по телефона.
А миналата година и моята дъщеря трябваше да прочете Малкият принц и не можа, избщо не и беше интересна, може би не можа да я разбере  newsm78
Не я карам насила, колкото и когато иска да чете.
Наистина след първи клас още не могат гладко да четат и затова се затрудняват да схванат и смисъла, но постепенно когато се усъвършенстват в четенето желанието само идва.
Аз също обичам да купувам книжките, а не да заемам стари.
Днешните издания са с хубави весели картинки и тя много се радва като и купя нова книжка.

# 21
  • Мнения: 3 743
И ние сме трети за четвърти клас и имаме 10 книги за това лято, но мисля че са интересни - Мери Попинз, Принцът и просякът, Ние, врабчетата, Приказки по телефона.
...

И ние имаме "Приказки по телефона" на Джани Родари, а сме 1ви за 2 клас  newsm78.
 

# 22
  • София
  • Мнения: 5 828
И ние имаме "Приказки по телефона" на Джани Родари, а сме 1ви за 2 клас  newsm78.

Мисля, че тя се чете леко, те са къси приказки и ще ви бъде забавно.

# 23
  • Мнения: 712
.... бях редовен посетител в библиотеката и съм изчела много повече книги от съучениците ми,.....
Сега се разхождам покрай библиотеката, също и покрай детския отдел. Доста е пусто  Thinking


Аз имах доста книжки в къщи, но библиотеката беше втория ми дом, особено през лятото. Имаше някаква особена атмосфера. А и май не се продаваха много детски книги. Сега има толкова голям избор, че понякога се колебая. Най-лошото е, че повечето изобщо за нищо не стават.

Общи условия

Активация на акаунт