Детето отделна личност ли е?

  • 4 261
  • 94
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 201
Но пък от друга страна форума е пълен с описания от типа на "акаМЕ", "сучЕМ", "повиваМЕ се",
Peace hahaha Да,най-редовно срещам такива изрази,които аз не употребявам. Naughty
На въпроса-Да,отделна личност,със своите чувства,страхове,интереси...и т.н.

# 16
  • Мнения: 24 467
Всеки ще каже, че е такова.
Не всеки обаче се съобразява с това- едната крайност е изцяло живеене за и чрез детето и сливане с личността му, което е нещо, което противоречи на постулата, че то е самостоятелна личност, другата крайност е игнорирането му. И двете са вредни основно за детето. Всяко самостоятелна личност има нужда от собствен свят, от лично време, от лично пространство, от приемане като такава от страна на околните.

# 17
  • Мнения: 2 090
Определено е отделна личност Peace
Честно казано докато беше бебе го чувствах като част от мен,трудно се отделях от него и винаги бързах да се върна(сякаш не можех да дишам без него и той без мен Crazy).Осъзнах че бебето ми не е вече безпомощно и разчитащо изцяло на мен същество когато направи първите си стъпки.....и се отправи към своята независимост,напускайки бебешкият си свят и навлизайки в детския Heart Eyes

# 18
  • Мнения: 9 052
Но пък от друга страна форума е пълен с описания от типа на "акаМЕ", "сучЕМ", "повиваМЕ се",
Peace hahaha Да,най-редовно срещам такива изрази,които аз не употребявам. Naughty
На въпроса-Да,отделна личност,със своите чувства,страхове,интереси...и т.н.


Които са съвсем правилна еzикова форма и иzраzяват съпричасност  Wink

# 19
  • Мнения: 827
Всеки ще каже, че е такова.
Не всеки обаче се съобразява с това- едната крайност е изцяло живеене за и чрез детето и сливане с личността му, което е нещо, което противоречи на постулата, че то е самостоятелна личност, другата крайност е игнорирането му. И двете са вредни основно за детето. Всяко самостоятелна личност има нужда от собствен свят, от лично време, от лично пространство, от приемане като такава от страна на околните.
Напълно съм съгласна!
Няма да се намери тук човек, който да каже, че детето му му е придатък, който управлява, както пожелае, но за съжаление точно това се случва много често newsm78
По повод формите за 1л. мн. ч. - че са правилни - спор няма, съпричастността  Thinking не ми се вързва никак, но мисля, че заглавие на тема: "Кога ви поникнаха първите зъбчета" си е просто откровена двусмислица и в повечето случаи ми е забавно, ама като се наредят 20 теми с подобни заглавия една след друга и започвам да се чудя доколко езикът описва реалността, та майките дали пък наистина не сучат с бебетата си newsm78  Wink

# 20
  • Варна
  • Мнения: 2 388
Да, категорично е отделна личност.

# 21
  • Мнения: 47 987
Отделна личност, но пък силно зависима от родителите

По другия въпрос, темата "Не мисля за детето си" ме отвращава много повече от "Акаме зелено", просто повече разбирам отдаденост на детето до степен да говориш в 1 л мн ч,отколкото обратното...

# 22
  • Мнения: 959
Е, как да не е!!! Разбира се, че е отделна личност. Grinning

Друг е въпроса, дали ние родителите, осъзнаваме този факт, и как се държим към децата си.
Докато децата, са зависими от нас, понятията ще се преплитат. И не мисля, че е кой знае какъв проблем, на някакъв етап, да ги смятаме, за едно цяло с нас. Simple Smile

# 23
  • София
  • Мнения: 62 595
За личност, личност е.
Но не зная защо в главата ми се появи реплика, която съм чувала родители много пъти да изричат за децата си: "Докато живее под моя покрив ще прави каквото аз кажа!". Сигурно и тези родители смятат децата си за отделни личности, ако ги пита някой, но в действителност така ли е?

# 24
  • Мнения: 9 052
За личност, личност е.
Но не зная защо в главата ми се появи реплика, която съм чувала родители много пъти да изричат за децата си: "Докато живее под моя покрив ще прави каквото аз кажа!". Сигурно и тези родители смятат децата си за отделни личности, ако ги пита някой, но в действителност така ли е?

ми то и квартирантите са отделни личности, но им се налага да спаzват реда в къщата  newsm78

# 25
  • Мнения: 827
За личност, личност е.
Но не зная защо в главата ми се появи реплика, която съм чувала родители много пъти да изричат за децата си: "Докато живее под моя покрив ще прави каквото аз кажа!". Сигурно и тези родители смятат децата си за отделни личности, ако ги пита някой, но в действителност така ли е?

ми то и квартирантите са отделни личности, но им се налага да спаzват реда в къщата  newsm78
Да, но едва ли квартирантите имат проблем с разхвърляни по пода играчки, но за някои родители това е ред, който не подлежи на нарушения - тогава newsm78

# 26
  • Мнения: 9 052
За личност, личност е.
Но не зная защо в главата ми се появи реплика, която съм чувала родители много пъти да изричат за децата си: "Докато живее под моя покрив ще прави каквото аз кажа!". Сигурно и тези родители смятат децата си за отделни личности, ако ги пита някой, но в действителност така ли е?

ми то и квартирантите са отделни личности, но им се налага да спаzват реда в къщата  newsm78
Да, но едва ли квартирантите имат проблем с разхвърляни по пода играчки, но за някои родители това е ред, който не подлежи на нарушения - тогава newsm78

Ами всички се учим на ред. И на съжитество, zащотот както детето е отделна личност така и мама и тати са и си имат свои раzбирания ,коит далеч не са да научим детето да има прислуга и да е господар на дома. В крайна сметка всички в 1 дом се учат да съжителстват zаедно по общи правила.  Ако не в къщи къде ще zапочнем уроците.

# 27
  • Мнения: 2 829
Аз пък съм от тези, които смятат, че за малко бебе е в реда на нещата да кажеш "акаме", сучем", "обличаме се", "приспиваме се" и т.н. В първите месеци от живота на сина ми всичките тези неща сме ги вършили заедно, т.е. аз съм взимала активно участие в неговото акане, сукане и т.н.
Да, до някаква степен бебето е отделна личност, но в същото време бяхме и едно цяло-аз се учех да се съобразявам с новия човек в живота ми, опознавах го, а той-той се откриваше един нов свят, откриваше, че е отделно от мама същество, откриваше как да общува с околните.
И постепенно започнахме да се отделяме един от друг, все по-явно тойстава самостоятелен, все по-добре показва собствените си желания. Дори нещата, които правим заедно изглеждат по различен начин-сега не се "обличаме" а му помагам да се облече, не "акаме" а му помагам да седне на тоалетната и т.н.
И накрая да спомена, че за мен е в реда на нещата децата да се съобразяват с реда в къщата. Да, те са отделни личности, но са и част от семейството. А в семейството има правила, които са задължителни за всички.

# 28
  • Мнения: 827
...
Ами всички се учим на ред. И на съжитество, zащотот както детето е отделна личност така и мама и тати са и си имат свои раzбирания ,коит далеч не са да научим детето да има прислуга и да е господар на дома. В крайна сметка всички в 1 дом се учат да съжителстват zаедно по общи правила.  Ако не в къщи къде ще zапочнем уроците.
Въпросът тук, според мен, е в тънката разлика между "уча" на нещо някого и "налагам" нещо на някого. Както и в това - моите разбирания за света единствените възможни ли са, или пък абсолютно верни? - аз, а смятам и RadostinaHZ (да ме поправи, ако греша), говорим за случаите, в които правилата на дома граничат с незачитането на човешките права на детето.

# 29
  • София
  • Мнения: 62 595
Не грешиш. Става въпрос за налагане на неограничена власт от страна на родителя. Той държи ресурсите, той определя кой и как другият няма значение, детето става придатък и собственост на родителя. Използва обективната неспособност на детето да се справи с финансовите и други грижи за себе си. Това се случва в много къщи и децата или се примиряват, или възстават и напускат.

Общи условия

Активация на акаунт