Детето отделна личност ли е?

  • 4 270
  • 94
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 827
Аз съм пътят, и истината, и животът!

 ooooh!

Амин!

Ама, като ти каже един ден, че е отделна личност, която иска да пуши трева, пие алкохол и прави секс на 10 години, ще гледам либерализъм и идеализъм в действие.
Айде сега - ти точно едва ли ще видиш, камо ли пък либерализъм и идеализъм, че дори в действие!

# 61
  • София
  • Мнения: 2 840
Аз съм пътят, и истината, и животът!

 ooooh!

Амин!

Ама, като ти каже един ден, че е отделна личност, която иска да пуши трева, пие алкохол и прави секс на 10 години, ще гледам либерализъм и идеализъм в действие.
Айде сега - ти точно едва ли ще видиш, камо ли пък либерализъм и идеализъм, че дори в действие!

Окултните ти влечения избиват в пророчества, що ли?
Чувствам се поласкана лично да ми врачуваш Mr. Green

# 62
  • Мнения: 827
Аз съм пътят, и истината, и животът!

 ooooh!

Амин!

Ама, като ти каже един ден, че е отделна личност, която иска да пуши трева, пие алкохол и прави секс на 10 години, ще гледам либерализъм и идеализъм в действие.
Айде сега - ти точно едва ли ще видиш, камо ли пък либерализъм и идеализъм, че дори в действие!

Окултните ти влечения избиват в пророчества, що ли?
Чувствам се поласкана лично да ми врачуваш Mr. Green
Щом си наясно със свидетелските времена, би трябвало да знаеш свидетелска ли е първоличната форма - нЕма никЪФ окултизъм тука - доказано е - проста лингивстика Mr. Green

# 63
  • София
  • Мнения: 2 840
Щом си наясно със свидетелските времена, би трябвало да знаеш свидетелска ли е първоличната форма - нЕма никЪФ окултизъм тука - доказано е - проста лингивстика Mr. Green

МолИМ?КоЙО?

Библейските препратки ги схванАх по с лекота.
В това съждение се удавИх. Mr. Green
Изгубих връзка с действителността, признавам Crazy

# 64
  • Мнения: 759
мисля, че въпросът е излишен... естествено, че е отделна личност, със свои чувства, характер, емоции! ако някой каже обратното за своето дете, бих се учудила... Naughty

# 65
  • Мнения: 1 547
Дами, стига с тези характери, желания и емоции - такива притежават и домашните любимци, както казах по-горе, без обаче да са личности. Психологията говори за развитие и формиране на личността, а не за раждане на личност. "Личност" е определение за индивид, натрупал достатъчно опит във взаимодействието и взаимовръзките с околния свят, както и развил способността да му въздейства активно в материален и духовен аспект. Не знам как по-ясно да го напиша.

# 66
  • София
  • Мнения: 62 595
Ама психологията къде казват колко е този достатъчен опит и коя е критичната възраст или точка на натрупване, отвъд която индивидът е личност? И кой е този, който го измерва и как го измерва?
Под активно какво се разбира - да може да хване една брадва и да сече?

# 67
  • София
  • Мнения: 2 840
... "Личност" е определение за индивид, натрупал достатъчно опит във взаимодействието и взаимовръзките с околния свят, както и развил способността да му въздейства активно в материален и духовен аспект. Не знам как по-ясно да го напиша.

Е, ти не разбра ли, че явно само моето и твоите деца не са "Личности"?!
Посипи си главата с пепел и не се хаби да обясняваш. Mr. Green
Аз се срамувам в ъгъла тоже.

# 68
  • Мнения: 24 467
За психологията не знам, има си всякакви течения и от там- различни и  размити понятия. За правото знам, че личността /субектът/ е такъв от момента на раждането си и това ми стига. Спецификите, свързани с възрастта са отделна работа. Развитието на личността- също, тя вече си е налице, за да се развива. Дали зависи или не зависи от мен това също не определя статута й, това е часто от възрастовата й, а от там основно физическа, интелектуална и емоционална специфика.
Не приемам определението на Уикипедия- там всеки може да напише всичко.
http://bg.wiktionary.org/wiki/%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82
Всеки може да си го прочете, не всеки е длъжен да се съгласи. Именно защото тук няма точни и ясни критерии. По тази логика няма да са личности и редица възрастни хора.  Laughing

# 69
  • Мнения: 1 547
Ама психологията къде казват колко е този достатъчен опит и коя е критичната възраст или точка на натрупване, отвъд която индивидът е личност? И кой е този, който го измерва и как го измерва? Под активно какво се разбира - да може да хване една брадва и да сече?

Радостина, не съм в състояние да синтезирам стотици томове с литература по въпроса, не очаквай подвизи от мен  Laughing Освен това, не съм мотивирана да споря с когото и да било. Критична точка на натрупване има, да, и тя настъпва в момента, в който индивидът започне да се грижи сам за себе си - няма нужда от никакви измервания тука. Значението на думата "активно" нямам търпение да разяснявам, особено ако ще се впускаме и в сеч с брадви. Никаква личност не може да има, когато задникът на личността трябва да се бърше от друг; когато храната на личността се приготвя от друг и когато мнението и участието на личността в собствените и съдбини се свежда до това, да определя блузка с точки ли иска или блузка на райета, или пък филия с масло ли предпочита или филия с пастет. Личността ще просъществува тогава, когато едно бивше дете ще стане една хубава сутрин и ще вземе напълно самостоятелно решение за напълно самостоятелния си живот. Без значение какво мислим аз или ти.

# 70
  • Мнения: 24 467
Не мисля, че въпросите по темата са точно такива. Не е идеята някой да наложи мнение, което определено не би могло и да бъде меродавно за всички.
"...И така - възприемате ли детето/децата си като отделна личност/и със собствен живот, съдба, интереси и т.н.
Ако да - откога ги възприемате така. Ако не - защо?
...Наистина останах учудена колко много хора възприемат децата си като неразделна част от себе си без право на глас, все едно става въпрос за част от тяхното тяло.
Моля, споделете."

По- скоро тук се обръща внимание на честото сливане на майката с детето и поставянето на граница в тази насока. И понятието "дете" не е точно и само "бебе", изобщо.

# 71
  • Мнения: 9 052
никаква личност не е , само някво мрънкало и доброто оформление става с як тупаник с точилката  Mr. Green ахъм  Mr. Green

# 72
  • Мнения: 8 999
Естествено, че са отделни личности. До някаква възраст са много зависими от нас, родителите, но въпреки това не мога да ги третирам като парче месо, откъснало се от моите телеса.

# 73
  • София
  • Мнения: 62 595
За мен от момента, в който се роди детето е личност. Независимо дали може да си избърше задника самичко.

Ако изобщо може да се прави разделение на момент, от който детето е личност, то най-логично ми звучи да се сметне моментът, от който се наблюдава наличието на самосъзнание, т.е. кога детето се осъзнава като отделен индивид. Ако не се лъжа, това е доста преди 2-годишна възраст.

# 74
  • Мнения: 827
Личност, според тълковните речници, които имам наблизо, означава: 1. Човекът като индивид, лице с присъщите му духовни качества; 2. Човекът от гледище на характера, поведението, общественото си положение.

Това са двете определения на думата, от тук насетне кой как ще определя за себе си личност - дали според психология, философия, медицина или какво да е друго, се приема, че няма да е в общоупотребимия смисъл/смисли на думата.

В хартата за правата на човека и тази за правата на детето се говори за човешка личност - без философстване.
http://www.bghelsinki.org/zakoni/z%20udhr.html

Общи условия

Активация на акаунт