Климат и здраве в различните страни

  • 10 192
  • 44
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 710
Отрази ми се, да. Живея почти на морското равнище, въздухът е чист,  влажността е мн. висока. Жегите лятото ме уморяват, в ранна пролет духат разни ветрове от Сахара и има неестествено топли дни. Няма зима, сняг. Има превалявания. На дъжд, на снежец. Толкоз.  Водата е ултра варовита. Растителността е средиземноморска, доста иглолистни, магнолиеви.. малко напомня на Балчик.  В момента над главите ни има някакъв антициклон, който не желае да се разкара и вали по 2 дни на всеки 2 дни. Прогнозата е и за такова лято. Ужасно е. За мен - от 3 години имам постоянни оплаквания от нещо. Само тази година за 5 месеца съм била болна 4 пъти и 2 пъти съм била на антибиотик. Цикълът ми не е същия, косата ми е сянка на това, което беше.
Да прибавя към тукашния микроклимат и вредата от  климатиците, които изсмукват силите ми през лятото. В колата, вкъщи, контрастите ме унищожават. И комарите-тигри...

# 16
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
единственото, което ме дразни тук е вятърът....
зимата е влажно и студено и духа още по-студен вятър.
ходя навлечена с поло-блузи и дебело яке, а немците щъкат леко облечени и ми се чудят Rolling Eyes
обаче стане ли над 30 С те са полуумрели, а аз умирам от кеф Party

зимата няма дълго време слънце, само облаци.
купих си ел.крушки, които светят с дължината на слънчевата светлина.
настроението ми зависи от времето и ако дълго време е облачно и се скапвам Confused

не съм забелязала да боледувам повече newsm78
ама като се разболея трудно диагностицират какво ми е...
незнам дали е до лекари или до климат Thinking

от влагата кожата на лицето ми стана по-хубава Laughing

# 17
  • Мнения: 2 786
Определено тук боледувам по-малко, отколкото боледувах в България.
Невъобразимата мръсотия в София ми разказа играта и постоянно бях с хрема, грип, абе малко да ме подуха студен вятър и бях готова болна.
А тук нещата са съвсем различни - чистотата на въздуха, водата, средата, всичко ... определено ми влияе добре този климат.
За почти година имах само една хрема и един грип.
И един странен вирус, който пипнах покрай Коледа, когато се събирахме по 30 души в едно помещение и всички изкарахме това вирусно заболяване подред  Joy

# 18
  • Мнения: 1 107
Палмира - ето едно научно проучване по темата за връзката между самоубийствата и дневната светлина в скандинавските страни
http://www.stat.columbia.edu/~cook/movabletype/archives/2006/10/ … den_is_not_f.html
А ето и един цитат от eMedicine:
"The regions with long, dark winters have high suicide rates, such as Scandinavia and parts of Alaska, such as Nome. Certainly, persons with seasonal affective disorders (SAD) who live in these regions experience depression in the absence of sunlight and, hence, have a higher susceptibility to depression."
Очевидно учените са доказали връзката- човек явно не е сова, да стои на тъмно  Wink

# 19
  • Мнения: 2 786
Червейче, така е, ужасно депресиращо е Слънцето да изгрее в 10 сутринта и да залезе в 2 следобед.
Но за сметка на това сега Слънцето изобщо не залязва  Whistling

# 20
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Tрудно ми беше да се аклиматизирам единствено със сухия въздух, не че вече съм свикнала де. Laughing Израснала съм до море и на влага, все гледам да се примъкна някъде до вода. Ако трябва да кажа къде въздуха е най-хубав, според мен (базирайки се на страните, които съм посещавала), това е в Швейцария.

Иначе, на високите температури в Испания се свиква. В интерес на истината, освен леки настинки, не съм боледувала от нищо сериозно, откакто съм извън Бг. Като изключим една ужасна алергия, която направих неизвестно към какво на третата седмица от миналогодишния ми престой в Бг. Close

# 21
  • Мнения: 3 461
Аклиматизирала съм се до толкова, че вече на +17 градуса ми е студено, а в славното минало на -17 завирах от жега и пубертетски хормони.  Не ми беше трудно да се адаптирам към голямата влажност и жега, но още ми е трудно да свикна с резките промени от+45 до студ на кутийки, където и да влезеш. За това почти винаги съм добре подготвена за борба с гадните климатици, без тях не можем, а пък с тях хич. Непрекъснато някой е болен за всеобщо удивление на всички роднини и приятели в Бг. Сега обаче не издържам на суха жега, предпочитам я влажна, последната била много подходяща за кожата на лицето. Иначе и нас тук ни изкараха три поколения астматици, но за последното може да се спори. Зимата с всяка изминала година става все по атипична, преди една година за малко да вляза в бой за маслени радиатори с представители на местното население, имаше опашки като за топъл хляб.  На вятъра и пясъчните бури трябва да се посвети отделна тема, улиците са неподготвени за все по-честите обилни валежи и образуват собствен "персийски залив" на сред самия остров.

# 22
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Червейче, така е, ужасно депресиращо е Слънцето да изгрее в 10 сутринта и да залезе в 2 следобед.
Но за сметка на това сега Слънцето изобщо не залязва  Whistling

Краткият ден не е само в Скандинавия. За коледа бяхме в Балтийските Републики и беше същата работа. Все пак си мисля, че хората, които живеят с подобно нещо, не могат да се сравнят с тези, които не са свикнали и трябва да живеят с кратък ден през зимата.

# 23
  • Мнения: 1 107
Червейче, така е, ужасно депресиращо е Слънцето да изгрее в 10 сутринта и да залезе в 2 следобед.
Но за сметка на това сега Слънцето изобщо не залязва  Whistling

Краткият ден не е само в Скандинавия. За коледа бяхме в Балтийските Републики и беше същата работа. Все пак си мисля, че хората, които живеят с подобно нещо, не могат да се сравнят с тези, които не са свикнали и трябва да живеят с кратък ден през зимата.
Да, много е смешно- докато се събудлп зимата, тъкмо се приготвиш и излезеш и хоп! станало тъмно в 14.30  Simple Smile Но пък на младежите ми направи впечатление, че не им пука- много щастливи си изглеждаха- сигурно, защото са си родени на това място и не им влияе отрицателно

# 24
  • Мнения: 3 491
Скоро си мислех по този въпрос, и се сетих, че откакто съм тук (9 години), не съм пила антибиотик. В България всяка година ме поваляше някакъв грип, и се стигаше дотам. Да уточня, че не си слагам противогрипна ваксина и не пия витамини. В България също около два пъти годишно имах необясними периоди на силно виене на свят, траеха по около 20 дни, много неприятни, идваха и си отиваха мистериозно. Тук изчезнаха. Освен това, тук от само себе си, още първите няколко месеца, се реши и проблемът с моите възпроизводителни способности, без каквито и да е интервенции. В България не бях стигнала дотам да се лекувам, но бях вече на път - след години на отчаяние и спонтанен аборт. След всичко изброено си връзвам червен конец на думите.
По отношение на климата - влагата през лятото мразя, и че без климатик наистина не може да се живее нормално. Но ми се струва, че съм попретръпнала, не ми е толкова шокова, колкото първото лято тук.

# 25
  • Мнения: 1 334
На мен ми е студено и много влажно тука. Болят ме стави на колена, китки, крьст.
Има някакьв фьон в града и има периоди в които всички ходят леко зашеметени Wink.
Иначе, лятото човек трябва да си намер друго местенце в което да се зареди сьс сльнчева енергия, иначе зимата се кара тежко.

А, да. И боледувам повече от кьдето и да е другаде по света.
Иначе вьздуха е супер.

# 26
  • Мнения: 168
Болят ме костите от влагата, зима нямаме, но пък това е времето, когато плъзват всевъзможни вируси и вси4ки дружно, масово и всеобщо боледуват, лятото не може носа да си покаже 4овек- жега, влага. От силното слънце ни излязоха много бенки- и на децата вкл. Мъжът ми и голямата щерка са по-мургави и с тоя допълнителен загар, 4есто минават за мексиканци. Половинката редовно се обяснява, 4е не говори испански, защото някои латиновци директно го заговарят. Ние с малката щерка сме по-бели4ки и много се крием под сенките, 4е бързо изгаряме. Лятото, макар и на климатици, е много тежко и душно. Не можеш да се наспиш и да си отпо4инеш.
По коледа като разстелат онези украси- дядо мразовци, снежни 4овеци и тем подобни на зелената морава пред къщите, красиво е, но някак си не се връзва. Водата в морето е топла като 4ай- летните месеци (ходим в по-късните 4асове), дори не може да те разхлади и е ужасно солена, така люти на о4ите. Плацикаме около брега(до колене), 4е навътре не се знае как е- има и акулки. Предпо4итаме басейните, но децата харесват плажовете, където доволно се ровят и играят с пясъка.
Змиите са навсякъде, но с тях се свиква, както и с всевъзможни насекоми и гадинки, дето ни вземат за мезе. Има и някои отровни-коралова, гърмяща и др., та трябва 4овек ве4но да е нащрек.
Растителността е много красива, тропи4еска. Навсякъде е много зелено целогодишно. Всевъзможни разновидности палми- ме4тата на бг. домакиня.

# 27
  • Мнения: 1 436
За здравето не намирам разлики преди и след fingerscrossed. Цикълът ми стана по-болезнен, но не знам дали не е съвпадение  Thinking.

Единствено се оплаквам от вятъра. Влага нямаме, комари нямаме (много ме обичаха гадинките в БГ), от климатик нямаме нужда. Общо взето, се 'разлигавих' като местните  Wink - под 17 градуса ми е студено, над 25 ми е жега  Laughing

# 28
  • Мнения: 2 093
Не сьм сигорна дали здравето ми се влоши или подобри, но климата е определено по различен. Идвайки в Канада си представях ескимосите и снежни виелици, но след като поживях тук, останових че най-мьчително е лятото. Торонто е сьвсем на юг и зимите са по умерени, имаме само няколко дни до 1-2 седмци, изключително студено време. Много често ми нопамня на софийската зима, с тази разлика че там мрьзнех много повече . Това което е най-убийствено за мен  е влагата, която качва температурата с още 5-10 градуса и в такива летни дни е трудно да се диша. Хората с астма, сьрдечни проблеми, алергии са най-зле. Като си помисля има много повече летни дни с висок % на влага или т.н smog advisory, от колкото снежни бури. Мисля че с течение на времето такьв климат оказва влияние на здравето, да се надявам само че е в по дьлгосрочен план.

# 29
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Хайде и аз за Канада, по-специално Торонто и Монреал:
Много дълга зима - 6 месеца студ, за щастие бурите не са много чести, но пък като духне вятър (много често явление), няма какво да го спре. Рекорда ми е 40 мин. навън и чак мозъкът ме болеше от студ. Навякъде жилищата са много добре отоплени и ако се придвижваш с кола, зимата не е чак такъв проблем.
Ех, лятото, цяла зима си мечтаем за него и като дойде, не се показваме навън, защото не е за хора - жега, в комбинация с висока влажност. Без климатици не може.
От както сме тук (7-ма година) боледувам повече, до голяма степен заради климатиците. Е, не мога да свикна - навън 40, вътре 18. За това винаги се мъкна с жилетка в ръка. Като си няправя сметка, откакто сме тук пия средно по 3 антибиотика на година, докато в БГ за предишните 10 години, нито един. На мен обаче слабото ми място са гърлото и ушите и зимата и климатиците лятото ми разказват играта.

Общи условия

Активация на акаунт