Някой ходил ли е на Jury Duty в САЩ?

  • 1 785
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 436
Явно от щат до щат има разлика, от каунти до каунти също. При нас, както казах, много трудно освобождават. Извиненя от типа - кърмя, имам дете, ходя на работа и подобни, не вървят.

Явно наистина е до каунти, защото на последното повикване, което получих (преди 6-7 месеца), кърмещи майки с деца под 1 г. беше едно от валидните извинения написано на формата.

# 16
  • Мнения: 405
Аз не казах, че освобождават за кърменето, а че можеш да го разсрочиш в рамките на една година. Горе-долу което и Juturna е писала, само дето при нас не го пише на формата, а като се обадиш ще ти го кажат. Но наистина може да има различия между щатите.

За това, че няма кой да ти гледа децата - съгласна съм, не е извинение, но пак можеш да помолиш да го разсрочат за някакъв период от време, за да намериш някой да ги гледа.

За почивката по време на бар-а по-добре не ми споменавйте, едвам има човек време да отиде до тоалетна, какво остава за помпане.  #Crazy

# 17
  • Мнения: 160
Това, което ще кажа не се отнася за авторката, нито за хора като Зори дето знаят че сме им дошли на готово на демокрацията, и единственото, което искат от нас "новите американци" е да си плащаме данъците и да ходим на жури, но нейсе... нали няма келепир в тая работа, какво ще ми говориш за гражданска отговорност.

Защо не ти стигат 15 минути да отидеш на тоалетна, Аtti? А щом си взимала bar exam трябва да знаеш, че Софи Къриър, бъдеща лекарка, осъди успешно "National Board of Medical Examiners" за допълителна почивка, за да помпа мляко за бебето... и това може да се използва вече като прецедент.

# 18
  • Мнения: 405
Ех, ама аз нито съм против демокрацията, нито против това всеки да изпълнява дълга си към тази държава. А ако ме викнат за jury duty сигурно няма да има по-щастлив човек от мен, защото това си е голяма привилегия да видиш как работи системата от върте. Но все пак трябва да има някакви граници на това колко могат да те ангажират и колко компримиси трябва да направиш със собствения си живот, за да си изпълниш дълга.

Моето бебе например първите 5-6 месеца не искаше да пие от бутилка, а аз едвам цедях по 30-40мл. За мен тогава да седя на жури щеше да е невъзможно и не знам да има съдия който щеше да ме задължи при такива условия. Не ми е ясно как става това да кърмиш по време на процес, кой ти носи бебето, то къде седи в останалото време? (Зора, ако имаш поглед над нещата от това дело, което спомена, ще се радвам да споделиш).

Лидс, при мен имаше само една почивка от 45 мин на обяд, преди това 3ч и след това 3ч. Тези 45 мин включваха изнизването на около 1000 човека от залата и влизането обратно. Ако по време на сесиите искаш да излешез реално си "крадеш" от времето и почти никой не го правеше, седиш и стискаш.  Laughing

# 19
  • Мнения: 1 147
Атти, трябва да проверя детайли. Колежка моя беше в същото жури, и тя ми е казвала, трябва да я разпитам. Детето не беше новородено. Ако не се лъжа беше на 7- 8 месеца. Общо взето я бяха разпитвали за графика им през деня, и бяха стигнали до извода, че с кърмене 2 пъти на ден би трябвало да станат нещата. Заседанията започваха в 9.30 (ако не се лъжа) и приключваха или по обяд, или към 17, с обедна почивка, без да заседават в петък, понякога и в четвъртък.
Тежките дела могат да продължават с месеци, направо не знам тези хора как издържат...

Знам, че същата колежка я бяха освободили като неподходяща в друго дело, защото делото беше за лекарска небрежност, а тя има подобен случай в семейството и е пристрастна.
 

Само да добавя, че ставаше въпрос за помпане, не за кърмене. Никой не е носил бебето, тя си е помпала, и си е съхранявала в чанта.

Второто нещо, което ми прави впечатление, Атти, по повод това, което казваш, че "трябва да има някакви граници на това колко могат да те ангажират и колко компримиси трябва да направиш със собствения си живот, за да си изпълниш дълга.".
Нямам усещането, че това има съществено значение, т.е. примерно това, че можеш да си загубиш работата, защото ходиш на дело, което продължава 3-4 месеца не е извинение....

# 20
  • Мнения: 405

Нямам усещането, че това има съществено значение, т.е. примерно това, че можеш да си загубиш работата, защото ходиш на дело, което продължава 3-4 месеца не е извинение....

Не знам, моите наблюдения показват обратното, поне в нашето каунти тук. Дори и да не те извинят "по документи," съдията има право да го направи по негово усмотрение, а все пак и те изборни души носят и нямат изгода да разгневяват електората. Laughing Ако стигнеш до съдебна зала (много хора изобщо не стигат) има процес на върпосване и ако ще е дълго делото съдията пита и дали можеш да се посветиш за толкова време. Чувала съм какви ли не извинения, напр. имам платена почивка следващата седмица и т.н. Стига да звучи смислено обикновено не е проблем. Ако напр. твърдиш, че ще си загубиш работата в следствие на това, не вярвам да се запънат. Повечето дела обаче са много кратки и само дето се насажда на хората идеята, че това е нещо ужасно, седиш там с месеци, слушаш скучно дело, а и си секвестиран да спиш в някой хотел за капак.  Laughing

# 21
  • Мнения: 2 381
Това, което ще кажа не се отнася за авторката, нито за хора като Зори дето знаят че сме им дошли на готово на демокрацията, и единственото, което искат от нас "новите американци" е да си плащаме данъците и да ходим на жури, но нейсе... нали няма келепир в тая работа, какво ще ми говориш за гражданска отговорност.


Очаквам да ми вземат червената връзка и да ме порицаят публично пред строя  Grinning
Последната такса за US Treasury по този повод беше месечната ми заплата, но по часова ставка определена от шефа ми, а не $ 20 /ден за ходене на jury duty.

....
По закон нямат право да те уволнят докато си на подобно мероприятие. Много работодатели плащат дневната заработка, след като им дадеш чека от ходенето в съда. В крайна сметка пак ти си прецакания, понеже плащаш данъци върху двете суми.
....
Темата е с дата 8 юни -не е зле да поглеждаш датите.

Последна редакция: пт, 01 авг 2008, 22:54 от Niki1

# 22
  • Мнения: 1 147
Атти, при нас явно има недостиг на хора, друго обяснение нямам. Ние сме в едно каунти, дето средната възраст е 60 години сигурно, та те си намират извинения всякакви  Laughing

Ники, по закон нямат право, да. Начин се намира. Ако мен ме няма на работа всеки ден в продължение на 3 месеца, ще ми намерят заместник, а малко след това ще се разделят с мен. Калифорния е employment at will state, и няма законови пречки никакви.

# 23
  • Мнения: 2 381
Да де, аз говоря, че по принцип нямат право. Обаче е ясно, че ако иска работодател - начини има.
Мисля, че всички щати са employment at will.

# 24
  • Мнения: 405
Атти, при нас явно има недостиг на хора, друго обяснение нямам. Ние сме в едно каунти, дето средната възраст е 60 години сигурно, та те си намират извинения всякакви  Laughing

О, да, това определено прави ситуацията по-трудна. Тук например още на призовката питат ако си над 65 дали искаш да те освободят по твое желание и доста хора се възползват.

# 25
  • Мнения: 1 147
Ники, всички щати са employment at will, но в отделните щати има разлики в прилагането на закона и изключенията, при които не се прилага.

Общи условия

Активация на акаунт