кисел

  • 4 678
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 171
Айде и аз да питам,че ние кашите не ги ядем и май ще пробваме този кисел/Бихте ли ми казали на 100мл вода се слага 1 с.л. царевично нишесте.после  колко АМ?Питам ви защото нещо с дозите съм скарана или просто на око ?

# 16
  • Мнения: 4 020
Цвети, аз добавям две дози АМ и после плодово пюре и общо става около 160 мл - понякога имам проблем, че не става много гъсто или пък обратното, затова може да не сложа цялото нишесте.

# 17
  • Мнения: 175
И аз да питам, защото аз давах този от пакетче, ама наистина няма нищо полезно в него. Значи: 100 мл. вода трябва да заври на котлона и тогава се слага една супена лъжица нишесте и след като се сгъсти се маха от котлона и се добавят пасираните полодове и се яде? Правилно ли съм разбрала? А адаптираното мляко по колко се слага и кога - когато изстине ли?Луда работа е да ви кажа с тези манджи вече ще умра - искам да започва да яде пържоли и толкова! Laughing

# 18
  • София
  • Мнения: 1 626
Аз правя кисела така:
100мл вода с 3 ч.л. нишесте слагам на котлона, докато се сгъсти. В 20мл вода разтварям 4 мерителни лъжички АМ и добавям към сместа. Разбърквам още малко и махам от котлона. След това добавям плодово пюре.

# 19
  • Мнения: 171
macata как така в 20 мл.4 лъжички  newsm78
Аз вчера го направих така  - оставих да заври 100мл.вода и поставих 1 с.л.царевично нишесте после като се сгъсти поставих  60гр.пюре и като поизстина сложих 30мл мляко. а вчера намерих това Млечен кисел
От петия месец
Време за приготвяне: 20 мин.

Продукти:
60-70 г пресни плодове или 60-70 мл готово плодово пюре
2 пълни ч. л. картофено или царевично нишесте
1 ч. л. захар
30 мл кърма или адаптирано мляко

Начин на приготвяне:
Плодовете се почистват и сваряват в леко подсладена вода. Пасират се или се разбиват с миксер във водата, в която са варени. Размитото нишесте се излива вав врящата плодова смес. Вари се 5-6 минути до получаването на гъста каша. Когато поизстине, се добавя млякото. 

# 20
  • Хасково
  • Мнения: 995
Аз го приготвям в микровълновата.
Слагам 120 мл. подсладена вода/може и компот/ да заври разтварям си 1 с.л. царевично натурално нишасте и го добавям в заврялата вода гледам да не кипне  - то започва да ври повира 40 сек. и го вадя слагам настъргания плод. може да се добави и АМ след изваждането но става и без.
Днес го правих с настъргана круша - ако знаете колко апетитно го яде а ние сме много злояди!

# 21
  • Мнения: 175
Утре ще направя и аз един кисел и ще видим каква ще стане Whistling

# 22
  • София
  • Мнения: 1 626
macata как така в 20 мл.4 лъжички  newsm78


Общото количество вода е 120мл /а на всеки 30мл вода се слага 1 мерителна лъжичка АМ/, само че в 100мл се вари нишестето, а в останалите 20мл разтварям АМ-а.
Получава се добре. Рецептата научих от форума.

# 23
  • Хасково
  • Мнения: 995
Водата е поета от нишастето т.е поне според мен тя не разтваря млякото, което от своя страна и опасно за здравето на детето. Ти си преценяш! По добре с 1лъж мляко разтворена в 30 мл. вода /или може и без/ отколкото да се натоварват бъбреците на детето.

# 24
  • Мнения: 286
И аз правя кисел, но по-често забърквам само царевично нишесте със захар, вода и АМ. Обаче един път АМ не ми се разтвори, не помня точно какво го правих, но... Sick Кажете ми, трябва ли да разтворя първо АМ с вода и ако го направя и го прибавя към вече готовото нишесте то няма ли да стане много рядко newsm78?

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 857
Аз не го разтварям предварително във вода. След като сваля от котлона сместа, прибявам плод, за да се охлади леко и после АМ. Досега съм нямала проблем с разтварянето. В обратния случай мисля, че ще стане доста рядък кисела.

# 26
  • Мнения: 308
   Аз разтварях АМ в малко вода (само за да се разтвори). Правих два пъти. На малката не й хареса много, така че няма да й давам често.

# 27
  • Мнения: 4 020
От известно време „мъдрувам” върху следния казус – всички ползваме  АМ, не сухо мляко.

Гледах едно предаване на Бон Апети, в което док. Антонова показваше как се прави кисел със сухо мляко /в по-стара рецепта в сайта видях, че със сухо мляко тя приготвя и грис/. Кипваш го и тъй нататък...

 Да, но като си купих и аз пакетче от въпросния продукт най-отдолу с дребни букви пише „Да не се ползва за кърмачета под 12 месеца”.  И сега съм в голямо чудене. Продължавам чат-пат да давам кисел, приготвен с АМ, /искам скоро и грис да пробвам с пресни плодове или сирене/, но наистина при това добавяне на АМ в горещата смес дали остава нещо полезно в него? (да се кипва пък съвсем не може)

НадяНГХ тук сподели, че не е редно да се разтваря 4 мер. Л. в 30 грама вода, в което има доста логита, и аз днес го правих само с една м.л, но така стана ужасно блудкаво…

В същото време някои продукти на бг пазар /Слънчо, Ганчев/ си съдържат сухо мляко.

Вие какво знаете по този въпрос?

# 28
  • Мнения: 257
Ами blueeyesзнаеш ли и аз много му се чудя на това сухо мляко,а в млечната кухня на която сме записани(не че ядеме) казват че кремчетата и киселите ги правят със сухо мляко
 Ив много пюрета има също.Тъй че незнам ThinkingЗащо пък не,по добре е от прясно мляко Crossing Arms

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 857
blueeyes имам една рецепта тук от форума за кисел, в която АМ се добавя не във врялата вода, а във вече охладената от плодовото пюре или от настъргания плод смес. Рецептата е:
В 150 мл. вряща вода се изсипват 2 пълни с връх с.л. натурално нишесте/царевично или пшеничено, редуват се/, разтворено и разбъркано предварително в малко студена вода. То почти веднага се сгъстява и сместа се маха от котлона. Към нея се добавят 1 малко бурканче плодово пюре или настърган плод и всичко това се разбърква. Накрая  се добавят 2 м.л. АМ /може и повече/.
Получава се много вкусно кремче  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт