Банално, но все пак... как готвите ориз?

  • 4 168
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 710
Не  Mr. Green  1 чаша ориз и 3 чаши вода.

# 16
  • Мнения: 5 001
Ако го приготвям за гарнитура измития ориз го салагам във вряща подсолена вода(1:4,даже 5) и ври на слаб котлон.
Ако ще е за ястие,задължително го запържвам да се "оцъкли"

И другото,което спазвам е,че след като приключите с готвененто на ориза той продължава да обира и да попива течност.Затова аз винаги го махам от котлона или фурната като го оставям леко сочен(воден).Така докато ястието си отлежава,ориза попива без да се слепва и да става сбит....

# 17
  • Мнения: 6 017
Направих го по рецептата на Габи- моята адашка  Wink. Получи се. Отначало не вярвах, че за 15 мин ще имам сварен ориз, но стана. Имам един въпрос. Моят ориз стана сух и лепкав- така ли трябва да стане? Направих всичко, както го беше описала Габи. Ориза се получи, но защо стана такъв? На теб такъв ли ти става?

# 18
  • Мнения: 3 314
Ако го приготвям за гарнитура измития ориз го салагам във вряща подсолена вода(1:4,даже 5) и ври на слаб котлон.
Ако ще е за ястие,задължително го запържвам да се "оцъкли"


 

          Peace   

# 19
  • Мнения: 2 199
Сух и лепкав?
Не, при мен става "сух" в смисъл не е воднист както "1 към 4" (баба така прави става вкусен но доста
разкашкан - воднист).Този ориз е основа за по нататъшна обработка Simple Smile Например за китайско със зеленчуци и т.н
За това е необходимо да е сух - всяко зрънце само за себе си, т.е да се отделят зрънцата.
Ако няма да се продължава с по-нататъшна обработка(по китайски рецепти да речем), може да
се направи Пилав(има рецепта в рецепти от турската кухня - там оризът предварително се запържва
и се залива с водичка пак в същото отношение(1 към 1.5 ).

# 20
  • Мнения: 6 017
Сух и лепкав?
Не, при мен става "сух" в смисъл не е воднист както "1 към 4" (баба така прави става вкусен но доста
разкашкан - воднист).Този ориз е основа за по нататъшна обработка Simple Smile Например за китайско със зеленчуци и т.н
За това е необходимо да е сух - всяко зрънце само за себе си, т.е да се отделят зрънцата.
Ако няма да се продължава с по-нататъшна обработка(по китайски рецепти да речем), може да
се направи Пилав(има рецепта в рецепти от турската кухня - там оризът предварително се запържва
и се залива с водичка пак в същото отношение(1 към 1.5 ).

Да доста по- сух беше...Докато тази 1 към 4, който аз съм свикнала да правя и ям е по воднист. Може би, защото не съм свикнала да ям такъв ориз, затова да ми се струва доста сух.

# 21
  • София
  • Мнения: 604
аз го бях правила веднъж 1:1.5 и хрупкаше
иначе първо го запържвам и 1:3

# 22
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
Понеже сина ми е капризен -за него-Кипвам 2.5 вода с 1 с.л. олио и 1с.л. лимонов сок и 1ч.л. сол добавям добре измития кръгъл ориз .Варя на най-слабото ~10 мин. и когато не е поело всичката вода изключвам и оставям докато попие водата.
За нас го запържвам с лук и същото съотношение 1 ориз 2-2.5 вода.
Не трабва да се вари до пълно поемане на водата.

# 23
  • Мнения: 6 017
Разбрах едно- Всичко зависи от ориза... Какъв сорт е.

# 24
  • Мнения: 5 001
Разбрах едно- Всичко зависи от ориза... Какъв сорт е.
Ами аз си ползвам само от кръглия "Ризон"....Много съм доволна всеки път от резултата,а и ми е вкусен...


(Абе,идваш ми на гости и ти демонстрирам всичко за ориза)  Joy Joy Joy

# 25
  • Мнения: 6 017

(Абе,идваш ми на гости и ти демонстрирам всичко за ориза)  Joy Joy Joy
Ще ти дойда, щом ме искаш  Hug
Имам в предвид, че не всеки вид ориз може да стане по една или друга рецепта. Всичко опира до сорта на ориза. Има си специални сортове за дадени видове ястия. Примерно не можеш да направиш ориз по китайски с български ориз.
  Tired

# 26
  • Мнения: 5 001
[. Примерно не можеш да направиш ориз по китайски с български ориз. [/b]  Tired
Имам приятелка ,която е женена за китаец...Ела да видиш какъв ориз прави тоя ми ти китаец с "Ризон"-а....Фантастичен!

# 27
  • Мнения: 6 017
Имам приятелка ,която е женена за китаец...Ела да видиш какъв ориз прави тоя ми ти китаец с "Ризон"-а....Фантастичен!
Как го прави тоя ориз по китайски. С колко вода, Кажи пропорциите, ако може.

# 28
  • Мнения: 5 001
Ами той използва много интересен начин на измерване  ooooh! Ще се опитам да обясня....
Значи,като сложи количеството ориз в тенджерата и си пъха вътре пръста(показалеца) вертикално и измерва до къде му стига нивото на ориза.След това налива вода и гледа да е същото съотношение.После прави с пръста импровизирани дупки в ориза(все едно представи си ако правиш дупки в мокър пясък) както е с водата и го слага да ври но на най-слабата степен...Вари го до полуготовност и го маха,като водата не е съвсем попита...Тенджерата в която вари ориза е тефлонова.
 Ако ще прави ориз със зеленчуци ориза трябва да е сварен предния ден и студен го слага в загрята мазнина да го позапържи в уок.После зависи какви зеленчуци слага....ако се готвят кратко време ги буха при ориза,а ако трябва по-дулго ги прави отделно и после ги прибавя към ориза.

Егати обяснението ooooh! Дано да ти стане ясно....

# 29
  • Мнения: 6 017
Егати обяснението ooooh! Дано да ти стане ясно....
Стана ми ясно. Благодаря за обяснението. Тези дни ще се опитам да го направя. Дано да успея. А ти правила ли си го?

Общи условия

Активация на акаунт