Дали ще се справя ?

  • 17 291
  • 104
  •   2
Отговори
# 75
  • Мнения: 7 947
Rehab,  Опитайте по-сериозно лечение. Peace Тази болест не се лекува с посещения при психолози, психиатри и т.н. В Будапеща например, има болница за пристрастени към хазарта и се лекуват чрез групови терапии.  Не зная дали в България има такава болница, но поне отидете на адреса, посочен от Калина.
Пак се опира до помощтта на психолози, нали? Разликата само е дали е индивидуална или групова терапия. В Бг няма такива болници - за лечение на хазартна зависимост. Групи за взаимопомощ обаче има - такава е и посочената на Веслец. Няколко пъти в седмицата в едно помещение се събират хора с подобни проблеми и всеки споделя опит и преживяното, като се чете от книгата на Анонимните алкохолици - написана пак от бивши зависими. Там се дава насока върху какво човек трябва да обърне внимание, върху какво да помисли и в крайна сметка да успее да признае проблема си, за да може да го отстрани. Няма психолози или други мед.лица, а просто хора с такива проблеми - има група за наркозависими и група за алкохолици. Аз лично чудеса от подобна взаимопомощ без професионална намеса не бих очаквала, да не говорим, че се получава и следното - отиват там хората, запознават се и в един момент просто заедно се повличат един друг и загазват наново - само че този път с компания! пиша всичко това, защото както споменах имам близък приятел, бивш зависим, с когото надълго съм си говорила за справянето с проблема му и местата, които е посещавал - едно от което е това на Веслец.
Но лично аз по-добър вариянт от посещение при консултант, психолог и т.н. - стига разбира се да разбира от работата си - не виждам! Така че дано скоро видиш и по-голям успех Peace

# 76
  • Мнения: 1 100
Пак се опира до помощтта на психолози, нали? Разликата само е дали е индивидуална или групова терапия.

Главната разлика не е в това, че терапията е групова, а че болните са извън обичайната среда и с тях се държат точно като с "болни". Това им помага да осъзнаят сериозността на проблема и същевременно пречи да продължат с увлечението си. Лечението е дълго и скъпо Confused /но сигурно не толкова, колкото натрупаните дългове от хазарт/.

# 77
  • Мнения: 7 947
Да, за откъсването от средата си права, а само информативно - знаеш ли колко струва - гледам, че си от Будапеща?

# 78
  • Мнения: 1 100
Свекърва ми казваше някакви цени, но не си спомням точно. Нещо около 120 лв. на ден за хора без здравна осигуровка, но информацията не е актуална. Преди години я питахме заради един човек, но той така и не можа да се лекува там, защото не знае достатъчно добре унгарски.

# 79
За Веслец - може някой да не се е справил с проблема си и наново да е затънал, ако изобщо е излизал от блатото, обаче на Веслец е пълно с хора, които години не пият и не друсат, благодарение на тези групи и този вид терапия. Така че за "групово затъване, с компания" е доста смешно да се говори.
На един помага едно, на друг друго. Просто споменах Веслец, защото при проблем с хазарта не трябва да се пестят сили и е необходимо да се пробва всичко, докато човек си намери своето спасение.

# 80
  • Мнения: 7 947
Да, "груповото затъване с компания" е едно от най опасните, не че и друго не може да предизвика рецидиви, но не случайно се говори за откъсване от средата, а не търсене на подобни! Не казвам, че не помага подобен тип сбирки, а че за мен не е добър вариянт! професионалната помощ за нищо на света не може да се замени с излиянията на бивши или не толкова бивши зависими!

# 81
  • София
  • Мнения: 175
Здравейте , момичета!
Виждам,че продължавате да следите темата,а аз не съм писала отдавна,защото имах много ангажименти и нямах свободно време.
По повод написаното от Калина Л , да знам за Веслец,аз първо с тях се свързах,след като се сблъсках с хазарта,но наистина там има групи за алкохолици и наркомани , няма обаче за хазартно зависими.Иначе бяха любезни,ако се събере такава група,да предоставят място за терапия.Поради тази причина се обърнахме към психолози и психиатри.Аз също разбрах,че без лекарства няма как да стане.Просто попаднахме на психиатър и психотерапевт едновременно.При първото посещение,мъжът ми е попълвал някакъв тест.Понеже ходи там сам , аз няма как да знам как протичат сеансите.При последния път , той каза,че според психиатъра -не е зависим от хазарта,а просто аз съм причината той да ходи в залите,защото "съм го обсебила напълно,искам да контролирам всичко и да знам всичко ит.н."
Аз естествено полудях.Първо,защото проблемите му с хазарта не са откакто се познаваме ,а много отдавна ,поне от преди 10 години.Това го казва и мъжът ми и родителите му.И второ как така , някой,който дори не ми е виждал очите,можа да си направи изводи само от думите на мъжа ми за мен.Нещото,което ме накара да се усъмня в "мнението на специалиста",беше,че просто думите,които казваше мъжа ми,са типично в негов стил и е малко смущаващо и друг човек да говори по идентичен начин.Затова просто отидох и се срещнах лично с психиатъра.
Да си призная честно не очаквах кой знае какво, имайки предвид лекарската тайна,но за мой късмет жената беше безкрайно любезна.Почти в подробности ми предаде сеансите.Според нея той наистина няма сериозна хазартна зависимост,а и най-важното е , че той не иска да загуби семейството си и е решил да спре с абсолютно всякакъв вид залагания,както и е решен да направи всичко възможно това да не се случва повече.Колкото до това,че ходейки в залите,той си е намирал някакво местенце само за себе си,тя каза,че това е така,но е    нещо,дълбоко назад в детството му,т.е. проблемът идва от там,но не е ясно точно какво е.
За сега не е ходил отново,сигурна съм,защото през последния месец бяхме непрекъснато заедно,но не знам докога ще издържи.
За себе си знам едно-при следваща издънка - слагам край и продължавам напред,но без него.

# 82
чак сега попаднах на тази тема и останах изненадана,защото тази ситуация звучи еднотипно с действителността в моето семейство!Преди година разбрах,че мъжът ми е хазартно зависим /още преди да се срещнем и оженим е започнал/, но е продължил и след брака и раждането на дъщеря ми! Живея в истински аз, страхувайки се дали отново не продължава с увлечението си! Боря се, но не знам до кога ще издържа!Дори не знам в правилния път ли съм и има ли смисъл упорството ми!

# 83
  • София
  • Мнения: 175
До Реа - а как точно се бориш? Как разбра и какво предприе?
Можеш да ми пишеш и на лични.

# 84
Миналия август изчезнаха мои лично спестени пари, които държах у дома и съпругът ми знаеше за тях! В един ден ми потрябваха и с изумление установих,че ги няма!Попитах мъжа ми,той започна да ми обяснява,че ги дал на приятел по спешност,но аз бях настоятелна да узная истината!Историята ми се стори съмнителна,обадих се на родителите му,споделих с тях този факт и тогава те ми разказаха,че още на 17 години са установили,че синът им се занимава със залагания!Мислели,че се е оправил, след като е преживял драмата, а те са му изплатили заемите!После вярвали,че е тръгнал в правия път, докато аз не съм им споделила за изчезналите пари!!!И така, тръгна се по един ужасно мъчителен път-психолози,психиатри,съмнения,липса на доверие!Бях готова да се разведа,но не го направих и аз не знам защо,въпреки,че всички това ме съветваха!

# 85
  • София
  • Мнения: 175
Реа,благодаря ти за това,че споделяш.Дано да не ти досаждам,но ми се иска да споделиш колко време ходихте при психолози и психиатри и дали ти усещаш някаква полза от тях.Аз съм в твоето положение и аз не искам да се развеждам и се опитвам да се боря,но и в същото време не знам дали съм в правилния път.Не знам и докога ще издържа така - живея в недоверие,съмнения и несигурност.
Реа,можеш да ми пишеш и на лини,ако решиш.
Успешна седмица на всички!

# 86
Rehab,много бих искала да споделяме проблема си,защото така не се чувствам сама, а и мога да бъда разбрана само от човек,който преживява същото като мен, другите ме изслушват,дават съвети,но и за миг не могат да си представят сериозността на проблема!Относно психолозите-от тях има полза само ако мъжът ти иска да се преодолее проблема си!Иначе преди година той ходеше при специалист,но продължи да играе,така и не му помогна!Сега обаче твърди,че е спрял и също посещава в месеца веднъж един психиатър,но аз не присъствам на сеансите му!Мисля, че има ефект,защото усещам промяна в поведението на съпруга ми!Преди беше агресивен,неспокоен,раздразнителен, а сега може да с говори спокойно с него!Това обаче не ми дава гаранция на 100%,че е спрял залаганията,но.....едва ли някога ще се успокоя напълно,дори и той да е променил изцяло начина си на живот!Ще се радвам,rehab, ко се запознаем и лично обсъдим сходния си проблем!Сигурна съм,че има и други семейства с подобен проблем и заедно бихме могли да си помогнем при преодоляването му!

# 87
  • София
  • Мнения: 175
До Реа1 аз също ще се радвам да се запознаем и ти писах,че можеш да ми пишеш на лични или поне дай e-mail,аз също ще ти дам,за да можем да си разменим координати.
Много си права за това,че може единствено човек,който е преживял подобно нещо да те разбере,а другите просто наистина не са наясно със сериозността на проблема.Аз самата га осъзнах едва като ми се случи.
Много съм благодарна и на съфорумката Unknown lady,която страшно много неща ми разясни по проблема и така сега се чувствам малко по-подготвена.
Така,че ще чакам да ми пратиш някакви координати .

# 88
rehab, моля напиши имейл, на който мога да се свържа лично с теб!

# 89

Общи условия

Активация на акаунт