Крем карамел

  • 2 722
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 418
  КАк'Сийка,благодаря ти! Hug

# 16
  • Мнения: 2 708
Ето и моята рецепта, която не е много по-различна от на КакСийка, но току що си отворих тефтера да я напиша, така както мама ми я е казала и учила. Таааа, на мен мама ми е продиктувала следното и аз си го спазвам стриктно и до днес и действа безпогрешно:

За карамела:
1 ч.ч. или 3/4 ч.ч захар (според желаното колич. карамел) се карамелизира с 1,5 с.л. вода + няколко капки лимонов сок.

За крема:
6 яйца се бият с 3/4 ч.ч. захар с миксер до побеляване, като постепенно се добавя топлото мляко (едно време я питах какво значи топло, колко да е топло Laughing та ми обясни жената да е приятно на кутрето като го пипна, защото не трябва нито да е горещо, нито пък да е прекалено охладено Stop)

Само като се сетя кви тъпи въпроси съм задавала едно време си се смея на себе си, а тя жената най-търпеливо ми обясняваше Laughing Освен всичко като ми кажеше, че еди кво си е на око, просто се изприщвах, и й виках че тя може да си я има тая мерна единица "на око" ама при мен още я няма, така че да ми каже точно колко захар да карамелизирам и точно колко да сложа за крема. Естествено, че сега вече ако искам и ще си увелича или намаля според тавата и желанията, ама тогава ooooh! мъка мъка мъка Laughing с това мерене "на око". Wink

Та като се смесват, бъркайки с миксера се получава една много пухкава, с пяна смес. Добавят се и 1-2 ванилии и се изсипва върху карамела. Едната тава се слага в друга тава и така на 100 градуса до безкрайност. Може в началото да се засили фурната догато го хване, ама трябва да се въртиш наоколо и да слушаш, я е зашумяла водата, веднага да намаляваш и въобще си е дежурене наоколо, ама мен ми е приятно, защото други неща си свършвам.

А и последно уточнение - тавата с крема ми е 30 см диаметър от вътрешната страна, а тази с водата 35 см.

И последната инструкция от мама - Готов е, като бръкна с нож и не остават следи по него - значи е готов.

Усешно приготвяне на кремче-карамелче Heart Eyes Stop Heart Eyes

# 17
  • Мнения: 6 461
Шоличките се слагат в тава със студена вода и се прави на водна баня,като се гледа водата в тавата да не завира.Ако трябва се добавя полекичка още студена.Това е трика...  bouquet
Другия път ще се справиш!  Hug
Точно така се пече крем карамела за да не става на шупли.
Успех за следващия опит. Wink

# 18
аз знам че се пече на 160 с за да стане гладък,а не на шупли.чувала съм че на всяко яице се слагат 100мл. мляко и пълна с.л. захар,но не знам как става заштото аз го правя по горните рецепти.

# 19
  • варна
  • Мнения: 1 830
Аз го правя като кака Сийка, ама слагам 10 ванилии и винаги 8 яйца Peace

# 20
  • Мнения: 1 271
в крайна сметка на какви градуси се пече
казвайте че вече е във фурната на 250 ама май ще трябва да намаля след малко

# 21
  • София
  • Мнения: 3 789
Аз не го правя на водна баня, слагам го в тавичка и винаги става страхотен. Напоследък го правя и с кафява захар, вкуса лекичко се променя, но пак е вкусен

Общи условия

Активация на акаунт