Защо децата лъжат

  • 2 875
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 256
Има разлика от неказаване до лъжа.Деца,които не са свикнали и учени по един или друг начин да лъжат,когато имат проблем не казват,но и не лъжат за да избегнат проблема.Аз не искам да уча детето си да лъже,затова никога не го лъжа,колкото и трудно да е това,и странно не смятам,че съм луда.Уча го кое е шега,кое е недоразбиране и го уча,че лъжата не е начин за справяне с проблемите.

# 16
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Аз лично смятаме, че всеки човек е склонен да лъже от страх.Друга причина е по някакъв начин добито ниско самочувствие.И не на последно място - те, децата, попиват всичко от родителите,близките и околните въобще.Ако детето вижда лъжа от голям човек, то приема, че това е нещо нормално и започва да си служи също с лъжа ....

# 17
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
Ама за какъв страх говорите?! И за какъв модел на подражание?!

Моето дете започна да преди няколко месеца. Лъже за незначителни неща и то така, че буди искрен смях у нас.

Няколко примера-
Баба й я пита къде ходихте с мама, а тя отговаря на кино  Rolling Eyes като сме били в градинката.
Питам я баба дали й се кара, а тя ми отговаря, че даже я биела  Joy
С кого бяхте на театър- тя изрежда деца, които със сигурност не са били.

Такива неща. Това е детската лъжа при моето дете.
Склонността към драматизиране у родителите винаги ми е била чужда. Все пак говорим за 3-4-5 годишни деца! Вие каква психоанализа дръпнахте пак!

# 18
  • Мнения: 256
Тарталета,според мен това е детска измислица,ако може така да се каже.Аз мисля,че темата е  за целенасочената лъжа.

# 19
  • София
  • Мнения: 7 097
Тарталета, моята дъщеря също си измисля понякога подобни сценарии, но аз това не го причислявам към лъжата, а по-скоро като някаква фантасмагория. Просто фантазията й работи.

# 20
  • Мнения: 1 049
Случайно гледах едно предаване с една детска психоложка, която обясняваше, че при децата не може да се говори за льжа в истинския смисьл на думата. Децата просто прикриват това, каквото са направили за да не загубят любовта на най-скьпите си хора. Те смятат, че ако кажат какво е станало мама и тати така ще се разгневят и никога повече няма да ги обичат толкова много. Такава е детската психика. Затова сьветите кьм родителите бяха, когато детето не казва какво е станало не трябва да му се ядосваме или караме, че ни льже, а трябва да му обясним, че каквото и да е направило може спокойно да ни го каже и ние никога няма да го намразим или обичаме по-малко заради това.

Много ми допадна това изказване и затова сьм го запомнила. Определно споделям този  начин на мислене.  Peace

# 21
  • Мнения: 2 018
Това за което говори Тарталета, наистина мисля, че си е някаква детска измислица. Но така като си мисля, не съм сигурна дали и реакцията им /на големите/ е правилна. Разсъждавам си само, не го считайте като заяждане.
Ако се заливаме от смях на такива изказванеия от страна на децата ни, няма ли да ги насърчаваме по този начин да продължават да си измислят такива отговори? И това един ден, няма ли да се превърне в проблем.  Thinking

# 22
  • Мнения: 9 052
zащо хората лъжат? въzрастните да не би да не лъжат по цял ден zа щяло и нещяло? За9о лъжат? ами zатова и децата .

Общи условия

Активация на акаунт