Стриктни ли сте наистина толкова, колкото споделяте?

  • 10 674
  • 133
  •   1
Отговори
# 75
мен ми е чудно как се формира вътрешната мотивация на една майка да прави неща които са неправилни за детето
всяка фирма производител ни предлага храна от раждането до към 3-5 години като заедно с това ни дава и указания за това как да приготвяме и кога в кой момент коя храна да дадем съобразено с възраста на детето освен това всички имаме педиатри които ни дават съвети за това какво да правим за да нямаме проблеми и да са здрави дечицата.... и като резултат какво? всеки дава храна която е меко казано неподходяща - солети зрънчо днес видях как майка даваше на около 1 годинка и половина дете, кебабче с лютеница и хляб!?!?!?, даваме кисело мляко като имаме млека много ама много по качественни за всяка възраст съобразени със всички нужди, даваме бисквити на деца без зъби, даваме много вода или не даваме вода, някой смесват адаптирани млека за да получат лечебни формули за запек или да открият филосовския камък ( сори ама баси дивотията), чудим се кога от кое пюре по колко лъжици да даем и защо , четем че не трябва да се дава глутен ама не знаем защо и т.н мога да продължа до безкрайност.... според мен тук се намесва една типично българска черта на характера а именно това че всяка мисли че знае най- добре какво да прави и се смята за компетентна за всички въпроси за хранене ....така е нали ...само да се заслушаме в разговор в градинка или пред кабинет за консултация ...не се обиждате нали аз самата страдам понякога от това че си мисля че много знам и тогава съм най -уязвима било то към грешки или др такива.
затова стигнахдо заключението че да спазваш правилата за хранене които други хора са измислили въз основа на години опит и практика не е лошо и като резултат мога да ви кажа че проблемите намаляха драстично , започнах да чета брошурите на производителите започнах да давам само детски храни на сигурни марки спазвах хрантелни план който е заложен и слушах педиатъра когато имаше проблем и с чисто сърце и съвест мога да ви кажа че е значително по леко както за детето така и за мен
Поздрави   bouquet  bouquet  bouquet

# 76
  • София
  • Мнения: 6 375
Достатъчно е 1 дете на площадка с 20 да захрупа чипс и поне още 5 ще ревнат, че искат. Проблемът не е в децата, а в нас.  Tired

именно.

защо някой би дал в ръката на 1-2-3 годишно дете чипс? или "бейк ролс", както прочетох, че давала една мама от темата на дете на 1 година и няколко месеца.

защо?

ако му дадеш, ще си поиска, естествено. въпросът е защо би му дал точно това. казвате, трябва да опита всички вкусове. да - всички вкусове на плодове, на зеленчуци, на ястия, на зърнени храни, на млечни продукти. а вкуса на бейкролса (разбирай - вкуса на натриевия глутамат) за какво му е да опитва?

във възрастните е проблемът, разбира се.

# 77
  • София
  • Мнения: 6 011
Вчера седяхме на площадката до един татко, който даваше капучино на дъщеричката си, беше по - малка от моят син. С мъжа ми гледахме буквално така  Shocked
Много е важно семейството и околните да се съобразяват с методите на майката. Радвам се, че при нас от тази гледна точка всичко е ОК.

# 78
  • Мнения: 2 149
За сега съм стриктна.Надявам се и в бъдеще да успея да бъда,но не маниакално разбира се.Според мен колкото му забраняваш на едно дете,толкова му разпалваш любопитството Laughing

# 79
  • Мнения: 313
Аз дадох на малкото да си близне от моя сладолед , защото чак се тресеше от мерак - това грешно ли е?

# 80
  • Мнения: 8 242
Аз дадох на малкото да си близне от моя сладолед , защото чак се тресеше от мерак - това грешно ли е?

За бебе на 11 м. - аз не бих дала.. Ама ти си майката - ти преценяш кое е редно за ТЕБ.
Всеки има свои виждания за правилно и грешно.. и за гледането и възпитанието на детето съответно..

Последна редакция: вт, 17 юни 2008, 09:05 от Vivi

# 81
  • Мнения: 313
Вие не се ли храните заедно с децата си ? Те не проявяват ли интерес към вашата храна? Моят син седи с нас на масата винаги. Аз давам  да опита от това което ям винаги когато поиска - освен ако няма много подправки или ако не могат да се отстранят.

Последна редакция: вт, 17 юни 2008, 09:05 от Vivi

# 82
  • Мнения: 8 242
Вие не се ли храните заедно с децата си ? Те не проявяват ли интерес към вашата храна? Моят син седи с нас на масата винаги. Аз давам  да опита от това което ям винаги когато поиска - освен ако няма много подправки или ако не могат да се отстранят.

Давам, ама беше поне на 18м. като започнах да давам така да опитва.. Готвя му специално.
Сладолед още не съм, а и той не е проявил интерес..
Затова казвам - ВСЕКИ си има критерии  Peace

Последна редакция: вт, 17 юни 2008, 09:05 от Vivi

# 83
  • Мнения: 2 131
Вие не се ли храните заедно с децата си ? Те не проявяват ли интерес към вашата храна? Моят син седи с нас на масата винаги. Аз давам  да опита от това което ям винаги когато поиска - освен ако няма много подправки или ако не могат да се отстранят.
Ще ти кажа аз какво правех в такива ситуации. Слагах в чинията си една бисквита, хляб или каквото може да яде малкия и му давах. На 11 месеца той се лъжеше все още и си мислеше, че яде от моята храна.

Последна редакция: вт, 17 юни 2008, 09:05 от Vivi

# 84
  • София
  • Мнения: 2 045
Не, не съм стриктна. Давам всичко да пробва което поиска, Peaceестествено гледам да не яде много вредни неща,беше до скоро на кухня,сега аз му готвя и гледам да е много здравословно.Пробвал е наистина всичко което е поискал и не виждам нищо лошо,а иначе и аз давам Данонино отвреме навреме,много го харесва LaughingА и като станат на година и нещо ходи и им обяснявай на децата  че еди кое си е вредно ,като седиме в ресторант Алекс иска от всичко на масата да опита #Crazyне смятам че от една хапка ще му стане нещо или от една глътка,пробвал ми е и от кафето и от чашата с вино  и от бирата Joyпросто няма начин да го откажеш ConfusedТака че аз смятам че ако детето попринцип се храни здравословно и съобразно възрастта си,едно инцидентно близване на сладолед или кафе или еди какво си не е болка за умиране или причина за превъзбуждане на тема здравословно хранене CrazyГовориме обаче за пробване или близване на т.н. вредни храни,а не за наяждане Peace

Последна редакция: вт, 17 юни 2008, 08:42 от danielad

# 85
  • Мнения: 69
Питам сега, предизвикана любопитно от всекидневните и многобройни теми тук, за майки на десет или 11-месечни деца и нагоре, които питат дали може да дават черен хляб например. Супер е, че питат, но не прекаляваме ли в престараването си?

Струва ми се съвсем нормално майките от форума да са "стриктни". Това, че четат и пишат тук е явен знак, че се интересуват много от здравословно хранене и "правилно" гледане на децата.
На ред с това има хиляди други майки, които не четат форумите, именно защото смятат, че тук пишат само супер изрядни и чак вманиачени жени.

не съм стриктна,но давам стрикни съвети Laughing

Това е другата причина, всички да изглеждат идеални Laughing Wink

# 86
  • Мнения: 884
... Преди време имаше тема "От кога кисело мляко?" Естествено, повечето от вас споделяха, и настояваха, че кисело мляко-след годинка. Помолих за линк към научно обосновано мнение, което да обяснява вредите от киселото мляко. Една едиствена мама пусна такъв, в който се обясняваше защо не се дава кисело мляко на новородени до 6 м., и прясно-на деца до 12 мес. Останах с впечатление, че майките не знаят защо дават или не дават на децата си определени храни, просто чули оттук-оттам, ама защо правят така-не могат да обяснят ...

Защото цитирам: "Във възрастта до една година алергията към белтъка на кравето мляко се среща с най-висока честота - в 2% от кърмачетата", така че няма нищо странно в това да не се поема излишен риск, само, за да проверим дали нашето ще е в тези 2%-та.

http://gastroenterology.freehomepage.com/

Обработката на белтъка е различна при млечните продукти, например по-малък риск има при сиренето, след него киселото мляко, а най-висок е при прясното, затова има значение и реда на въвеждане.

В сайта на Клиниката инфото е малко старо, сега %-тът е около 22, но затрих линковете  Crazy мисля, че го четох в статия на д-р Маринова, ще потърся пак като имам време.
Никол, благодаря, ако за всичките си въпроси получавах такива отговори тук, а не просто едно "Категорично съм против" или още по-безумното-някое емотиконче, може би щях да съм по-стриктна.
 А иначе и аз веднъж бях изумена, как стриктна майка на двегодишно дете не му беше давала още кайма под никаква форма /дори и домашна/, но аз бях също толкова изумена като прочетох в един друг форум как в къщи мият съдовете по график на стената-веднъж съпругата, веднъж съпругът, така че свят шарен. Интересно ми е само защо процентът на стриктните майки е по-голям в нета, отколкото в кварталните градинки, забелязалилми сте и това?!

# 87
  • Мнения: 24 467
Вие не се ли храните заедно с децата си ? Те не проявяват ли интерес към вашата храна? Моят син седи с нас на масата винаги. Аз давам  да опита от това което ям винаги когато поиска - освен ако няма много подправки или ако не могат да се отстранят.
Именно защото се храним заедно с децата в къщи нашите навици /на възрастните- на мен и съпругът ми/ се промениха драстично в положителна /надявам се/ посока. Понеже слагам на масата вече само това, което считам за полезно по същия начин започнахме да се храним и ние и определено съм доволна.
Не пуша. Пържено не готвя. Сол и захар почти не употребяваме. Плодове и зеленчуци ядем в големи количества. Здравословното хранене не е за бебетата, то е за всички и касае създадени навици за цял живот.

# 88
  • Мнения: 5 940
Чак пък вода от тоалетната чиния  Laughing. Според мен децата около 10-11 месеца ясно разграничават кое е за ядене и кое не е.
Синът ми опитва света, всичко лапа, но когато става въпрос за ядене направо си крещи "дай" и ако не получи желаното парче храна, реве. Затова, права е Judy, че хранителните навици вкъщи трябва да са добри. Въпросът е храненето навън, там нямаме власт. 

# 89
  • Мнения: 46 659
Вие не се ли храните заедно с децата си ? Те не проявяват ли интерес към вашата храна? ...

Да. Винаги ядем заедно. Проявяваше интерес към всичко - и към лютите чушки, и към чашите с вино, и към храната в нашите чинии, но все пак ние сме тези, които определят кое да и кое не.

За разрешените храни, но не по всяко време, личният пример е важен. Аз например не искам по време на хранене да яде хляб, затова и двамата с мъжът ми не го правим. 

Общи условия

Активация на акаунт