Въпрос за новия семеен закон, или както там се казва

  • 2 468
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 965
...
Биби е посочила изключенията - по дарение, при преобразуване на лично имущество. Т.е. помисли дали за този апартамент, който е придобит с изцяло твои средства, можеш да докажеш преобразуване на твои средства - напр. баба ти е продала 5-6 ниви и ти е дала паричките, нещо такова.

Амиии, аз си продадох мой наследствен апартамент и доплатих с пари от моя сметка.  newsm78

Лелееее, ако мъжът ми прочете какви ги мисля, няма да ми говори 1 месец (или ще се разведе  Twisted Evil). Mr. Green

# 16
  • Мнения: 6 155

Амиии, аз си продадох мой наследствен апартамент и доплатих с пари от моя сметка.  newsm78

Предполагам, че имаш договор за продажбата и в него пише на каква сума е продаден имота + извлечение от сметката.  Wink

Действително, всичко е въпрос на доказване. Ако няма документи - кофти.

# 17
  • Мнения: 4 916
...
Биби е посочила изключенията - по дарение, при преобразуване на лично имущество. Т.е. помисли дали за този апартамент, който е придобит с изцяло твои средства, можеш да докажеш преобразуване на твои средства - напр. баба ти е продала 5-6 ниви и ти е дала паричките, нещо такова.

Амиии, аз си продадох мой наследствен апартамент и доплатих с пари от моя сметка.  newsm78

Лелееее, ако мъжът ми прочете какви ги мисля, няма да ми говори 1 месец (или ще се разведе  Twisted Evil). Mr. Green

Мисля, че попадаш точно в определението за преобразуване на лично имущество.

# 18
  • Мнения: 6 155
Написаното ми е ясно, ама казусът в примера беше за жилище, купено по време на брака, а не преди това. Затова нещо не разбрах (в смисъл, че по време на брака е трудно доказуемо дали парите са си твои, на родителите ти или от нещо друго - в смисъл, че моите бяха мои отпреди брака + от продажба на мой наследствен имот).
Парите, които са дали родители са дарение. Но пък не е ясно дали са дарени и на двамата или само на жената. Т.е. ако са дали парите "ей ви да си купите апартмент" , вместо "ето ти щерко пари за..." съпругът действително ще може да иска половината от апартамента. Confused
Всеки случай си е различен и зависи от много неща.

# 19
# 20
  • София
  • Мнения: 17 592
Измъдриха нещо в смисъл, че вместо в гражданското може да се подписват двойките в общината.

# 21
  • Мнения: 331
защо да е гадно. Ако ние сме на това място, а не мъжа. Някой май нямат търпение да дойде момента - да поживеят с някой 2-3 години и да му кажат - хайде чао, напусни си жилището, 1/2 от банковата ти сметка - към моята такава и ..............идва ред на следващия. А между другото - изобщо не знам дали е истина, но от наши близки чух, че в Канада било точно така - след 3 години фактическо съжителство се приема, че придобивките по време на това съжителство, вкл. жилище е общо на двамата. Много тъпа идея според мен, особено при фактическо съжителство.


Гадно е!!! Защото аз съм омъжена от 17 години,работили сме като волове и в чужбина,имали сме възможност не един,а няколко апартамента още да купим,но той си имаше и не искаше,парите ги няма,угаждали сме си за други неща и когато в еин момент,не дай си боже да се разведем,ние с детето си взимаме багажа в една чантичка и на улицата!!! Това справедливо ли е?????

Маргало, ето ти една опорна точка от мен за размисъл. Цитирам теб самата: "угаждалИ сме си за други неща". Използвала си множествено число, ерго и ти си ползвала облагите от "угаждането", искала или не.  А и при положение, че "парите ги няма", а от поста ти става ясно, че и апартаментите, които са могли да бъдат общи за двамата, ги няма, значи плачем за "нероден Петко"/незакупени имоти. Разбирам какво си искала да кажеш, но не си го формулирала много правилно. Всеки човек на 60 г. може да каже например:" ех ако не бях ходил на почивки всяко лято, сега щях да имам още един апартамент". Това, че сте останали само с един- личен на съпруга ти апартамент, е въпрос на управление на семейните финанси. Ако не си била съгласна с това,  трябвало е да отстояваш своята позиция, а именно, че си против угаждането, за сметка на допълнителни материални придобивки. А сега, ако ти се наложи да напуснеш семейния (досега) дом, то напусаш все пак недвижим имот, който не е твой. То и този момент е уреден в семейния кодекс, където има различни хипотези, които позволяват "интересни решения", но един пост не може да замени 5 години учене, все пак.............И аз съм жена, разбирам, че може да е тежко, но ...................такъв е живота, а целта на закона е да отрази в правна норма житейски ситуации. Правото не е равно на справедливост, защото тя е субективно понятие и е различна за всяка от страните, когато има спор.
Biby,   bouquet, как имаш търпение чак конкретните норми да цитираш??

Общи условия

Активация на акаунт