vigantol oil

  • 13 094
  • 63
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 929
Аз започнах да давам Вигантол, когато синът ми беше вече на 2 месеца. Педиатърката изобщо не беше споменала за тези капки. Моя позната ми каза за тях и каза, че нормално се давали по 2 капки на ден през зимния сезон. Ако детето е със съмнение за рахит, по препоръка на педиатъра се изписват и повече. Дава се сутрин на гладно - така е желателно, но аз често забравях и му ги давах, когато се сетя. Имало е дни, в които съм пропускала. Лятото не е необходимо да се дава, защото благодарение на слънчевата светлина в организма се синтезира вит. Д, заради който всъщност се дават тези капки. Доколкото съм чела, това не е масова практика в света, а само в България. На моя син фонтанелата му се затвори доста преди да навърши годинка, а спрях с Вигантола още с настъпването на пролетта.
Що се отнася до излагането на слънце - даването на Вигантол няма нищо общо с излагането на слънце след това. С или без Вигантол, директното излагане на слънце не е желателно.

# 16
  • Мнения: 5 500
Мисля, че няма връзка даването на Вигантол и непосредствено след това изкарване на слънце. Не е задължително да е така.
Естествено, че има връзка, сълнцето провокира синтезирането на Вит Д в организма!

# 17
  • Мнения: 2 614
Вит. Д в капките вигантол е изкуствено синтезиран и не се усвоява от организма така добре, както от кърмата и АМ. Дъщеря ми е родена декември и давах първия месец и половина. След това започнахме да излизаме навън всеки ден по-малко и спряхме да даваме капките. Фонтанелата и се затвори съвсем навреме и без тях. А 15-минутното излагане само на ръчичките на бебето на слънце, стимулират производството на вит. Д.

Ти преценяваш дали да даваш, или не, каквото и да си разказваме тук - всяка майка решава за собственото си дете!  Peace

# 18
  • Мнения: 1 763
Изписва се на всички и моят съвет е да го даваш. Аз бях  скептично настроена и давах през ден. Изнасях детето навън откакто се прибрахме от родилния дом, въпреки че беше през декември, като разчитах на естествения прием на витамин Д от слънчевата светлина. Но бебето ми си върви по-едричко и на 4 месеца му откриха рахит, с който още не можем да се преборим.
Чувала съм и обяснението, че в София и по-големите градове въздухът е мръсен и пречи на  ултравиолетовите лъчи да проникват и в следствие на това бебетата имат нужда от допълнителен прием на витамин Д. Не знам доколко е вярно, но има известна логика.

# 19
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
От както се е родил малкия ги пие.
В началото ни бяха изписали 2сутрин и 2вечер, а от 1м сме само на 2вечер

ПП 7м

# 20
  • Мнения: 827
Аз съм давала Вигантол на Калина. Първоначално пробвах с лъжичка, но тя повръщаше, та го слагах в млякото. Според педиатърката нямаше проблем да е в млякото. Първоначално 1к дневно, после 2к, защото фонтанелата й се затвори по-късно.

Последна редакция: ср, 25 юни 2008, 16:43 от Ити

# 21
  • Мнения: 2 818
Да допълня, че вит.д лятото се синтезира в предостатъчни количества, осевн ако не излизате само след залез. За синтезирането му не е необходима пряка светлина, може и разсеяна, т.е. и на сянка също се получава.
На второто си дете изобщо не съм давала, няма никакво отражение.
А ранното затваряне на фонтанелата изобщо не е хубаво.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 4 969
На синът ми (зимно бебе) давах рядко по 1 капка.Сега на малката педиатърката й изписа но не смятам да давам  Peace

# 23
  • Мнения: 4 753
Може да даваш по една капка през ден, но от повече няма нужда... Повечко разходки, но само по хладничко да не прегреете бебчо...  Peace  И педиатърката да го следи, ако се наложи може и повече, но за профилактика не е нужно...

# 24
  • София
  • Мнения: 521
Доколкото знам всички педиатри ги изписват. На нас също  Peace Дозата - 1 капка до навършване на 1 годинка.

# 25
  • Мнения: 128
Моят син е зимно бебе. Изключително на кърма. Удвои теглото си на 3 м., т.е. 2 пъти по-бързо и за това от третия месец давам по 3 капки на ден. Знам,че Вигантолът се дава докато фонтанелата се затвори, но през ум не ми е минало, че мога да го предозирам с витамин Д и да се затвори преждевременно, което не е добре ясно, но защо не е добре? Сега като чета мненията ви сериозно се замислям да намаля дозата до една  капка.

# 26
  • Мнения: 4 753
"хипервитаминозата Д е опасна, защото принципно е много трудно обратима-натрупва се Са във вътрешните органи-бъбрец, сърце, кръвоносни съдове, бели дробове, роговица. Хроничната интоксикация се проявява след 6 мес. с намален апетит, епизоди на повръщане, бавно наддаване, преждевременно затваряне на фонтанелата.
Острата интоксикация се изразява в сънливост, вялост, мускулни крампи, обезводняване, увеличено количество на урината, хипертония, запек, температура и пр."


П.С. Аз знам, че фонтанелата не трябва да се затваря прекалено бързо, защото мозъка продължава да расте и му трябва място... Може и да съм в грешка, но не бих рискувала да предозирам... Даването на вит. Д трябва да се регулира от време на време...

Последна редакция: ср, 25 юни 2008, 19:15 от stelt77

# 27
  • Мнения: 128
Направо ме побиват тръпки като чета това инфо ... и като си помисля, че може да съм сбъркала в желанието си да направя най-доброто за детето си. Дано не съм сторила непоправимото. baby_neutralКатегорично спирам Вигантола. baby_neutral

# 28
  • Мнения: 9 814
Изписва се на всички.Дозировката е индивидуална за всяко бебе  Peace

И дори и лятото трябва да се пие.

# 29
  • София
  • Мнения: 137
Изписват педиатрите, защото така трябва да правят. Иначе е напълно ненужен.
Не съм давала на малкия, роден е септември, фонтанелата се затвори точно навреме и както трябва.
А, ако педиатъра сгреши и ти предпише повече капки и фонтанелата се затвори по-рано??? Или пък твоето бебе няма нужда от 2 капки дневно?
Достатъчни са 10 мин на ден и то през облаци, площ колкото длан да бъде огрявана от слънцето!
Типично е за всяка майка да се шашка и презастрахова, да направи повече от колкото е необходимо!
Няма нужда!


Peace Peace Peace

Общи условия

Активация на акаунт