Необходими ли са детските седалки за кола???

  • 16 353
  • 247
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 147
аз също съм за столчетата.въобще не е пожелание.задължително е.и глобите трябва да са доста повече от 50лв.това наистина е родителска безотговорност.

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 23 701
Ами за какво ли да ги има като никой не ги спазва.....
Ами ще има кой да ги спазва, ако има и кой да глобява нарушителите. Полицаите правят, доколкото знам, устна забележка за дете без столче и препоръка да ползват в бъдеще. И за хвърлен фас на земята глобата е 50 лв, но не съм видяла някой да е глобен за това.
Полицаите със собствените си деца не ги спазват тия закони. Sick Sick Sick Ей това пък мен ме ПОБЪРКВА! #Cussing out
А другата най-отвратителна гледка ми е възрастните с колани (щото глобяват), а детето като свободен електрон се щъка из колата Sick

# 47
  • Мнения: 11 315
Преди 2 м. претърпях катастрофа. Ако децата не бяха вързани със столчета, вероятно щяха да имат наранявания. Оттърваха се само със синини от коланите. Не ми се мисли какви биха били нараняванията им, въпреки ниската скорост, при която стана катастрофата.

# 48
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
И двете ми деца са със столчета от раждането им до ден днешен,така и ще бъдат.
Аз деца за изхвърляне нямам,безопасността им преди всичко. Peace

# 49
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 841
според мен седалките за деца са не само необходими, ами направо задължителни!!! както и поставянето на колани на всички пътници в колата, независимо дали са седнали отпред или на задната седалка, дали са тръгнали на дълъг път или само до другия край на улицата!!!
след като във Франция, примерно, могат да спазват горенаписаното, не разбирам защо трябва ние да се пънем като магарета на мост и да се впускаме в спорове, обяснения, за и против!
ужасяват ме гледки от сорта на : детето изправено между двете предни седалки да гледа таблото, волана и т.н., моля ви се #Crazy или пък на предната седалка да гледало пътя!!! на тези, които  недоумяват за какво служи или полезно ли е изобщо детското столче в колата ще им кажа само едно - отглеждате си следващото поколение нетолерантни шофьори! при домашни условия!

Янтра, какво ти пречи на теб, че [quote author=Янтра Полицаите със собствените си деца не ги спазват тия закони. Sick Sick Sick Ей това пък мен ме ПОБЪРКВА! #Cussing out
[/quote]?

слагай си коланчето, тури си децата в столчетата и да ти е мирна главата!
ама така ще е докато не спрем да гледаме в чуждата чинийка Tired

# 50
  • Добрич
  • Мнения: 5 454
Аз също мисля, че столчетата са задължителни. Когато беше малка дъщеря ни / до около 2 год. и няколко месеца / сядах на задната седялка до нея, когато баща и караше - тя беше в столчето. Сега тя си стои сама в колата отзад, а ние с баща и сме отпред. Научили сме я, че колата не тръгва докато всички не си седнат на местата и не си закопчеят коланите. Не мога да си представя да шофирам, ако дъщеря ми не е в столчето отзад закопчана. Самата идея за това ми звучи абсурдно. Миналата седмица водих дъщеря си и една приятелка с нейните деца на море. Момиченцето и е на 4 год. и започна да ми обяснява, че татко му като карал не си слагало колан, че от колана му течало кръв и разни др. такива. Просто казах, че когато сме в нашата кола всички си слагат коланите, защото иначе няма да тръгна. На връщане пак пробва да изклинчи, но като видя, че няма мърдане си закопча колана. Мислех си, че щеше да е добре да имам и за него столче, но имам едно дете и едно столче. Не мога да купувам и за приятелските деца. Според мен въпросът за столчето, както и за колана е до нагласата на родителите. Ако те настояват и държат на него детето ще свикне.

# 51
  • Мнения: 14 654
ужасяват ме гледки от сорта на : детето изправено между двете предни седалки да гледа таблото, волана и т.н., моля ви се #Crazy или пък на предната седалка да гледало пътя!!!
Съветвам всички, които се ужасяват от подобни гледки да звънят моментално на 166 и да предупраждават за нарушение по пътищата, ще ви обърнат внимание.

# 52
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
Колкото до хилядите филми който нагледно показват колко са полезни столчетата...Ами те всички са правени от фирмите производители. Такива филмчета гледаме всеки ден по телевизията, казват се РЕКЛАМИ   Wink .
Не знам дали знаеш, но краш тестовете се правят от независими източници. Преди време, като търсех столче за малката, точно тези тестове бяха порицали столчетата производство на Mothercare и съветваха да не се ползват. Та при една такава статистика, колко вредни са били столчетата, е хубаво да се погледне и какви модели столчета са били ползвани  Crossing Arms Дали просто производителят не е спазил необходимите стандарти, а само събира парите на клиентите, без да предлага качество или пък родителите са решили да спестят пари и са купили столче втора ръка, което вече е било попадало в инцидент и съответно конструкцията му е увредена  Rolling Eyes
Друго нещо, на което трябва да се обърне внимание, е и начина на закрепване на столчето. При неправилно закрепване, наистина столчето може да навреди, а не да помогне! Не случайно магазини държащи на репутацията си предлагат безплатен монтаж на столчетата в колата, от техни специалисти! Да не говорим колко родители купили столче, го закрепват без да отворят инструкциите, като си мислят, че е фасулска работа, те инструкциите са само за тъпите американци.
Трети важен момент е и скоростта, при която става инцидента, за съжаление при високи скорости с или без столче, с или без колан, резултатите са много трагични  Cry

# 53
  • Пловдив
  • Мнения: 23 701

Янтра, какво ти пречи на теб, че
Цитат на: Янтра
Полицаите със собствените си деца не ги спазват тия закони. Sick Sick Sick Ей това пък мен ме ПОБЪРКВА! #Cussing out
?

слагай си коланчето, тури си децата в столчетата и да ти е мирна главата!
ама така ще е докато не спрем да гледаме в чуждата чинийка Tired
Моето дете е винаги овързано като саламче в столчето! Нямам проблем с това.
Имам проблем, че тези, които трябва да дават пример и да следят за спазването на законите не го правят #Cussing out

# 54
  • Добрич
  • Мнения: 5 454
Доста мои близки си возят децата без столчета и не смятат за необходимо да им закупят. Мислех си, че когато ги глобят веднъж нещата ще се променят. За сега обаче, не съм чула за някой глобен защото детето му не е в столче.

# 55
  • София
  • Мнения: 8 933
Не ме интересува какви са глобите и дали някой ги налага, за мен столчето е необходимо и няма да спестя накой лев от безопасността на детето. Скоро бяхме при наши приятели на гости, като ни изпращаха и видяха в колата столчетата и взеха да ни подиграват: "ама вие сте много стриктни, сигурно ви се свиди някой лев за глобата"  Shocked. Те имат две деца, които никога не са ползвали столчета, просто защото баща им един ден ме пита:" как ще ги накарам да стоят мирни в столчето?". Ами много лесно ги карам, свикнали са от малки да не тръгваме, ако не са в столчета.

# 56
  • Мнения: 1 763
И аз съм ЗА столчетата и ЗА темата да продължи да съществува и да се пускат още такива. Много мои познати не возят децата си в столчета, защото ги намират за безполезни. Трябва да се говори за ползата от столчетата не само по форумите, а и по телевизията и другите медии. До скоро живеех в София и почти не съм виждала дете без столче. От почти месец съм във Велико Търново и почти не съм видяла дете СЪС столче. Най-редовната гледка е бащата кара, майката седи до него на предната седалка и държи детето на ръце. Дори братът на мъжа ми ме попита-"Защо си връзваш детето в това нещо ( имаше предвид кошницата за кола), не го тероризирай така" ooooh!. Полицаите НЕ глобяват , ако детето не е в столче, независимо, че има такъв закон.

# 57
  • София
  • Мнения: 1 057
Много е писано по темата...
Това българинът е странен човек. Живее с мисълта, че "на мене няма как да ми се случи". Никаква дисциплина на пътя. Колкото по-мощна и нова кола, толкова по-нагъл... Нищо, природата е нарекла това "Естествен подбор"...
Нашият син от бебе се вози в кошница. Като започна да сяда му купихме столче. Няма не искам, няма не ми е удобно.

Към авторката на темата - виждам, че четеш и разбираш чужди езици, ползваш Интернет, значи можеш да прецениш необходимо ли ти е детско столче или не. Така де, поне информация имаш достатъчно.

Много добре го е казала Фантичка - "Аз деца за изхвърляне нямам"
А линковете, които е дала  *MILADY*, са достатъчно красноречиви.

# 58
  • София
  • Мнения: 8 283
Ние едно време като нямахме столчета...вярно, трафикът е много по-интензивен, броя на автомобилите е многократно завишен...
Аз не съм против седалклите и столчетата. Просто аз нямам намерение за сега да си купувам. Сина ми е 45 кг и е висок, определено няма нужда от това приспособление. Дъщеря ми е почти на 6...

Абе няма да сикупя.

Едно време и въздушни възглавници е нямало, преди това и колани отзад, още по преди изобщо е нямало колани...

Сектанта не го издържах след 2рата минута.

Кой, как и в какво ще си вози децата си е негов избор/отговорност... аз моя съм го направила отдавна, без да се съобразявам с реклами и забрани/наказания

# 59
  • далечно
  • Мнения: 1 029
безотговорно е да си помисля човек даже, че може без столче. И да, от миналата година вече даже и в БГ  са задължителни! освен, че е въпрос на здрав разум и елементарна грижа за детето.

Общи условия

Активация на акаунт