Какво е бракът?

  • 4 907
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 309
Бракът е ООД...

# 16
  • Мнения: 1 761
Отговори си ти самата защо се омъжи точно за този мъж и ще разбереш защо ти е скучно с него сега и какво е брака за теб.Отношенията се променят и ако искаш да промениш настоящата ситуация- може да се вгледаш в себе си, в партнъора и да намериш начин да направиш съвместния ви живот по-интересен.

# 17
  • Мнения: 1 243
За да не отиде темата в пета глуха:
Любов=туй онуй със хуй
Флирт=туй онуй без хуй
Брак=хуй без туй онуй
Joy Joy Joyили пък ЕООД  Mr. Green
А сега сериозно.Заедно сме от 10 години,семейство сме от 3 ,5(броя го от както забременях) ,а живеем заедно от 5-но не мисля ,че преди да забремея бяхме семейство-по скоро перфектни любовници и изрядни съквартиранти Mr. GreenСтана малко сложно,ама нали аз си го разбирам.Не сме женени -поне не на документи,но със сърцата си усещаме ,че сме "бракувани"един за друг.Но това не ни пречи и ние в определени моменти да сме отегчени от съвместния си живот.И в други теми съм писала ,че за мен обричането на един(а) мъж(жена) за цял живот ,в нашето динамично ежедневие в най-добрия случай е  една химера.Просто всеки трябва да си постави някакви граници,да си подреди приоритетите и да живее свободно,но и с мисълта за другия!
А бракът като институция е изживяна и никому ненужна подробност.Сега не ме разпъвайте на кръст.Който иска нека се жени PeaceАз правя много ясно разграничаване между брак и сватба.Да са живи и здрави женените и да живеят щастливо неженените! Mr. Green

# 18
  • Мнения: 2 448
Явно в 80-90 % от случаите се стига до едно и също нещо, някакво неразбираемо за мен съвместно съжителство. Та затова взех да се питам кой го е измислил бракът и защо е решил, че трябва за винаги да бъде по правило. Е , ще стигнем по тази логика и до въпросът за моногамията и полигамията и може би съвсем ще му се изгуби краят....

След като наблюденията ти са върху други двойки, нормално е да е неразбираемо за теб.
Важното е в твойта връзка / брак / да няма неясноти.  Wink
Не знам кой е измислил брака, но според християнския свят, Бог го е измислил още със създаването на първите хора, като ги е благословил като двойка и им е дал шанса да се размножават. Явно идеята му се е сторила добра, но никой не е очаквал, че твърде малко ще останат в Рая. Може би бракът като измислен за райски условия, просто по трудно вирее извън него.  Thinking

# 19
  • Мнения: 2 161
Омъжих се на 19 по любов.Сега съм на 33.Значи все пак имам някакъв стабилен опит.Обаче не мога да кажа какво е бракът,защото никога не съм се замисляла.А щом не го мисля,значи съм доволна.

# 20
  • София
  • Мнения: 62 595
Според някои антропологически теории моногамията е "еволюционно" постижение и може би  по-ефективната форма на съжителство между мъжете и жените откъм сигурност, ресурси и гаранции за поколението.

# 21
  • Мнения: X
Бракът е нещо,което искаш или не.И никой не е казал,че е завинаги.Който е измислил брака като институция,е измислил и развода.Като не ти допада,бай-бай.Аз съм омъжена от почти 20 години и до този момент не ми е било скучно,тъпо,монотонно или друго.Все още намираме начин да се изненадваме /не само със скандали  1dating luvbed txtloves/но е въпрос на избор според мен. Много зависи и от мъжа до теб:има такива типични балкански индивиди,които не само не са за изтърпяване,ами са направо за разстрел... #2gunfire Simple Smile ама има и жени,които ги търпят... newsm78

# 22
  • Мнения: 2 161
Цитат
Бракът е нещо,което искаш или не.
Не мисля.Човекът е който искаш или не.Ако не го искаш-кофти брак имаш.

# 23
  • Бургас
  • Мнения: 1 132
Колкото и странно да звучи – бракът всъщност е възникнал като вид сделка, а и днес често е така, въпреки, че се приема за несъвместимо да съжителстват любовта и финансовия интерес под един покрив.
Бракът бил икономически съюз, който имал за цел да свърже два рода, които до тогава не са имали никаква връзка и така да увеличи възможността за “кооперативно” оцеляване. Разменната монета е била жената, която е била продавана, разменяна или залагана с чисто прагматични, финансово-икономически или политически подбуди.
Много често хората, които са стъпвали в брак не са се познавали до деня на сватбата, а решението за тяхното свързване са вземали техните родители. По нашите земи са описани случаи, когато момичето е било венчавано за калпака на младоженеца, който по това време е бил далеч от дома (овчар в планината или на гурбет), без да го познава.
Е, днес вече не е така. Когато човек реши да се свърже с някого, той има усещането че е свободен в избора си. Но всеки един от нас е подвластен на психологическите закони, които са валидни за всички хора, живеещи по едно и също време. Прието е да се смята, че бракът следва любовта, а тя се предхожда от харесването и привличането между двама души.
Известно е, че най-важният фактор за привличането е физическата привлекателност и подобието в мненията, нагласите, ценностите. Физическата красота всъщност е културно приет стандарт. Колкото и да си мислим, че сме рационални същества, всъщност ние избираме с очите си. Според психолозите има няколко теории за това как човек си избира брачен партньор, но една от тях е всепризната. Тя е предложена от Д. Керкхоф и П.Дейвис и се нарича Теория на филтъра.

# 24
  • Мнения: 197
Според тази теория най - стабилните бракове са тези, при  които е налице и петият филтър:   
"Филтър “Готовност”
Човека е приел за себе си, че е готов да “жертва” собствената си свобода в името на съвместен живот. Приел е фактът, че трябва да ограничи и да редуцира свободата си, че трябва да прави компромиси, да контролира чувствата си и да се нагърби с нови задължения."

Излиза, че в успешния брак, трябва да контролираш чувствата си (това само по себе си е нездравословно) и да се лишиш от свободата си, както и всичко останало, описано от посочените автори. Е това не е ли по-скоро предпоставка за край на бракът, а не за неговата стабилност?

# 25
  • Мнения: 2 448

Излиза, че в успешния брак, трябва да контролираш чувствата си (това само по себе си е нездравословно) и да се лишиш от свободата си, ...


Любовта сама по себе си те лишава от свободата ти, а какво да говорим когато се намесят отговорности и към деца.
Знаем го, но не се отказваме да обичаме...

# 26
  • София
  • Мнения: 71
Според тази теория най - стабилните бракове са тези, при  които е налице и петият филтър:   
"Филтър “Готовност”
Човека е приел за себе си, че е готов да “жертва” собствената си свобода в името на съвместен живот. Приел е фактът, че трябва да ограничи и да редуцира свободата си, че трябва да прави компромиси, да контролира чувствата си и да се нагърби с нови задължения."

Излиза, че в успешния брак, трябва да контролираш чувствата си (това само по себе си е нездравословно) и да се лишиш от свободата си, както и всичко останало, описано от посочените автори. Е това не е ли по-скоро предпоставка за край на бракът, а не за неговата стабилност?

Не разбирам защо се чудиш, та това са именно компромисите, които правим всеки ден. Няма начин да се намираш в съжителство, с брак или без, и да продължиш да си живееш, все едно си сама. Естествено, че или приемаш тези условия и имаш спокоен брак, или се бунтуваш срещу тях и бракът ти отива на кино. От друга страна, човекът до теб също ги приема, и затова не е чак толкова страшно, колкото изглежда. Разбира се, на днешно време никой вече не приема тези неща толкова буквално, но в общи линии това са необходими стъпки за успешен брак. За мен лично човешките взаимоотношения са много сложно и деликатно нещо. А бракът си е предизвикателство, и то голямо. Откъдето и да го погледнеш. ooooh!

# 27
  • Мнения: 3 675
Макар, че не е хубаво това, което ще кажа, бракът освен любов и отговорност, отглеждане на деца и т.н. е и узаконяване на разни там имоти и т.н.Понякога това е необходимост, особено при смърт на едния от парньорите (да пази, Господ).Много често при съжителствата единия е ощетен.Сори, че е офтопик, но е така.Почина моята приятелка, тя живя повече от 8 години с много приятно момче, сега всичките й пари, апартамента и колата ги взема майка й, а приятелят й остава без нищо, а така не е справедливо, защото е бил с нея и в добро и в лошо.Тъй, че опичайте си акъла хора, озаконете си връзката.

# 28
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Фира Mr. Green
Във всяко семейство правилата са различни и обобщения не могат да се правят.

# 29
Цитат
Бракът е нещо,което искаш или не.
Не мисля.Човекът е който искаш или не.Ако не го искаш-кофти брак имаш.
Не съм съгласна, бракът няма общо с човека Peace Страшно обичам мъжа ми, както и той мен, но нито той иска да се женим нито аз, неискам да съм съпруга просто Laughing

Общи условия

Активация на акаунт