Търсим диагноза....

  • 12 998
  • 26
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 3 419
Става въпрос за майка ми,аз и друг път съм питала,ама сега положението вече е сериозно..Не може почти вече да движи десния си крак,изпитва слабост и в ръцете,постоянно изпуска нещо. Постоянно и се вие свят и ако не се крепи за нещо,не може да ходи и се клати цялата.
Съмненията за инсулт отпаднаха след посещение наскоро в клиниката по неврология на 4-ти км,правен е доплер,скенер на глава(имало хипертонични находища),рентген на шийни прешлени,има ошипяване,но не било то причината за световъртежа. Абе..не знам,тя все повече се отчайва и се чувства почти  инвалид,а уж няма нищо сериозно.
Хипертоничка е от години,сега поддържа високи стойности от порядъка на 170/120,а уж пие Коренитк постоянно и е сменила доста лекарства за кръвното,също така често е с доближени граници.
На какъв специалист още да идем,,,дайде ни съвет....

# 1
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Не искам да те плаша, но направете изследвания за множествена склероза - слабостта в мускулите на крайниците и затрудненията в координацията са едни от симптомите й. Дано е нещо временно и се оправи жената!  Hug А може и от жегите да й става така, като е с високо кръвно. И моята майка е хипертоничка. На нея миналата зима й се случи подобно нещо, но се оказа, че е нарушено оросяването на мозъка - тя пък губеше равновесие. Предписаха й нещо от рода на гинко плюс още някакви хапчета и се оправи.

# 2
  • Мнения: 3 419
Не искам да те плаша, но направете изследвания за множествена склероза - слабостта в мускулите на крайниците и затрудненията в координацията са едни от симптомите й. Дано е нещо временно и се оправи жената!  Hug А може и от жегите да й става така, като е с високо кръвно. И моята майка е хипертоничка. На нея миналата зима й се случи подобно нещо, но се оказа, че е нарушено оросяването на мозъка - тя пък губеше равновесие. Предписаха й нещо от рода на гинко плюс още някакви хапчета и се оправи.
Не е и МС-правеха и и такова изледване..чудя се вече.

# 3
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Дано не е! Но настоявай да й направят всички възможни изследвания, дори да ги повторят, ако трябва. Проверете все пак за нарушено оросяване на мозъка - може и това да е причината.

# 4
  • Мнения: 73
Нека я види добър ендокринолог,като освен прегледа ще и изследва и хормоните.Много често от щит. жлеза тръгват проблемите,а докторите я "подценяват".Успех желая на теб и майка ти Hug

# 5
  • гр.Варна
  • Мнения: 722
И аз мисля че е добре и ендокринолог да я прегледа. И пак отидете при добър кардиолог ,трябва да се наместят лекарствата. Няма значение какво пие ,щом има такива стойности значи не е за нея това лекарство.

# 6
  • Мнения: 661
Здравейте ,

Идете при добър кардиолог и невролог , за да й назначат ефикасни лекарства  и в подходящи дози .
МОже да е Мениеров синдром - жените страдаме от него по-често от мъжете .
При тумори на малкия мозък и на слухово-вестибуларния нерв световъртежът най-често е под формата на замаяност, несигурност. Притъмняване пред очите, поява на мрежа, мъгла двойна виждане и др. могат да бъдат признак за неврози, съдови смущения и други заболявания. Не бива да се приема за световъртеж чувството на тежест в главата, главоболието и краткотрайната загуба на ориентация.Най-важно е делението на световъртежите на периферни – при поражение на вестибуларния апарат във вътрешното ухо, и на централни – при мозъчни заболявания. Те имат характерни особености, които се използват за определяне на мястото на увреждане.

Типична са световъртежите при мениеровата болест, при тумори и възпалителни заболявания на мозъка и вътрешното ухо, при травми на главата, инсулти, хипертония, атеросклероза, сърдечно-съдови заболявания.

Хормонални заболявания също могат да причинят оплакванията .
Не се стряскайте от по-сериозните вероятности , а потърсете добри лекари , за да поставят точна диагноза .

# 7
  • Мнения: 3 419
Здравейте ,

Идете при добър кардиолог и невролог , за да й назначат ефикасни лекарства  и в подходящи дози .
МОже да е Мениеров синдром - жените страдаме от него по-често от мъжете .
При тумори на малкия мозък и на слухово-вестибуларния нерв световъртежът най-често е под формата на замаяност, несигурност. Притъмняване пред очите, поява на мрежа, мъгла двойна виждане и др. могат да бъдат признак за неврози, съдови смущения и други заболявания. Не бива да се приема за световъртеж чувството на тежест в главата, главоболието и краткотрайната загуба на ориентация.Най-важно е делението на световъртежите на периферни – при поражение на вестибуларния апарат във вътрешното ухо, и на централни – при мозъчни заболявания. Те имат характерни особености, които се използват за определяне на мястото на увреждане.

Типична са световъртежите при мениеровата болест, при тумори и възпалителни заболявания на мозъка и вътрешното ухо, при травми на главата, инсулти, хипертония, атеросклероза, сърдечно-съдови заболявания.

Хормонални заболявания също могат да причинят оплакванията .
Не се стряскайте от по-сериозните вероятности , а потърсете добри лекари , за да поставят точна диагноза .
Много ти благодаря мила за изчерпателния отговор,но майка ми е ходил апри невролози в Пловдив,София и Кърджали-е как никой от тях не предположи нещо....консултирала се е и с психиатър,има повишена тревожност,но никой не дава обяснение защо не може почи да си движи крака и го замятаи защо се клатушка като лист....

# 8
  • Мнения: 661
Изписван ли  й е БЕТАЗЕРК 
ПОКАЗАНИЯ: Използва се за лечение на Мениерова болест, световъртеж от различен произход, вестибулопатия - като намалява нистагъма, броя, остротата и продължителността на атаките от виене на свят; шум в ушите, прогресивна загуба на слух; за премахване на невро-вегетативните симптоми - нистагъм, гадене, атаксия, нарушено равновесие. ДОЗИРОВКА И ПРИЛОЖЕНИЕ: Дозировката е индивидуална и се предписва от лекар. Обикновено се прилага по 1-2 таблетки 3 пъти дневно след хранене. МДД( максимална дневна доза )  е 6 таблетки. Оптимални резултати трябва да се очакват след няколкоседмично лечение
Да са говорили нещо за ТИА ( транзиторни исхемични атаки ) ?

# 9
  • Мнения: 3 419
Не сме и чували за ТИА и не е пила Бетасерк. Ето сега пак се оплаква,че не е нестабилна и  не знае къде ходи,главата и била замаяна и мисли,че е от кръвното,но каквото и да е кръвното,не може да е все така. На кой специалист да иде?

# 10
  • Мнения: 661
добър невролог

# 11
  • Мнения: 3 419
можеш ли да ми препоръчаш някой? в три различни града еходила и пак нищо...

# 12
  • Мнения: 661
В София ходихте ли ? При толкова много лекари там , има и много добри измежду тях , но за съжаление не знам име . МОга да попитам една софиянка с неврологични проблеми . И добър кардиолог - вече го споменах .

# 13
  • Мнения: 3 419
В София ходихте ли ? При толкова много лекари там , има и много добри измежду тях , но за съжаление не знам име . МОга да попитам една софиянка с неврологични проблеми . И добър кардиолог - вече го споменах .
Да,в София е ходила,в клиниката на 4-ти км  Peace И с кардиолог се е консултирала и са и казалаи да си родължи с Коренитека,който обаче явно не върши работа Outta Joint Благодаря ти за отговорите! Hug

# 14
  • Мнения: 661
Моят съвет е да посетите кардиолог в Токуда .ПОзнавам ги всичките и съм сигурна кой как работи .  Но невролог там - не ! Не и в трета градска поликлиника , че там са едни ...
Възможно е проблемите с мозъка да са от сърцето . Тъй като то влияе повече на мозъка , отколкото той на него , ви препоръчвам първо да посетите кардиолог .

# 15
  • Мнения: 3 419
Моят съвет е да посетите кардиолог в Токуда .ПОзнавам ги всичките и съм сигурна кой как работи . 
Да не работиш там? И братовчедка ми работи там и ми препоръча невролог на 4-ти км,но майка ми не се чувства добре да пътува и не иска пак.

# 16
  • Мнения: 73
А прегледа ли я ендокринолог все пак?Самата аз съм с нарушени функции на жлезата и много от симптомите ги имах преди да ми открият заболяването.
Така че не се въртете в кръг само при едни и същи специалисти!
Успех! Peace

# 17
  • Мнения: 661
Да , и хормонални изследвания трябва да се направят .

# 18
  • Мнения: 3 419
Аз да повдигна малко темата...майка ми си направи ЯМР преди дни,само това изследване не и беше правено. След ЯМР е записано мултифокална исхемична енцефалопатия. Обясниха ми го като по-просто,че "мозъка е нацъфкан" Confused имало петна...какво всъщност значи това и има лечение...?
Изписаха и Луцетам,трябвало да продължи с Коренитек и още нещо мисля,че имаше.. Но тя специлано от Коренитек-а не се чувства добре,казва,че краката съвсем и се вдървяват и главата и още повече се замайва. Това диагноза ли е по-горното и ако да,адекватно ли е това лечение? Моля някой да се включи Praynig

# 19
  • Мнения: 1 545
Какъв е мозъка?!!! 


Мултифокална грубо казано означа с някалко центъра/фокуса/, т.е. на няколко места.
Исхемична означава безкислородно, т.е. когато кръвта е бедна на кислород и тъканите, които се хранят с кръв бедна на кислород изпадат в исхемия. С една дума не добре кръвоснабдени тъкани.
Енцефалопатия означава, че клетките на мозъка са дегенерирали,т.е. умряли.

Или накратно - в мозъка има няколко участъка с мъртви клетки, които са се получили в следвствие на лошо оросяване на мозъка / снабдяване с кислород/. За това причините може да са различни - стеснени кръвоносни съдове, атеросклеротични плаки по кръвоносните съдове/ от висок холестерол например/, не добра работа на сърцето и други.
Луцетам-а е препарат, който подобрява оросяването на мозъка. Отначало трябва да се пие във високи дози, след това може да се намалят. Лечението с него или подобни на него е най-малко 6 месеца.Ко-ренитек-а е лекарство за кръвно налагяне.Искам да попитам какво разбира тя под вдървяване на краката? Главата и може да се замайва от не добре контролирано кръвно. Ако тези двете неща са само те за лечение на това състояние лично аз смятам, че не е оптималния вариант. Все пак зависи има ли и други заболявания, състояние на сърцето, възраст и т.н. Но като цяло може да се консултирате и друг лекар. Има какво още да се желае.
Оплаква ли се от това, че забрява?

# 20
  • Мнения: 3 419
bimbaaa основно лечението и е с тези два препарата,кръвното и доста често "играе" и то във високи стойности,а е изпробвала сигурно над 10 препарата..."Вдървяват" и се краката според нея,особено единия,чувства ги като "стълбове" и не може да ги помръдне Confused А десния почти го влачи,залита често.. Confused Как се откриват тези склеротични плаки? И кое е най-възможното обяснение за това и състояние на мозъка? Благодаря предварително! Hug

# 21
  • Мнения: 1 545
Тя може да е сменила и 20 препарата за кръвно, но ако са например от 1 или 2 фармакологични групи все тая. Много често лекарите изписват нови лекарства, сменят им на хората лекарствата с такива, които имат същия състав, но просто са на различни фирми производство.
Надявам се да сте посетили невролог за влаченето на крака и кардиолог. Плаките първо с изследвания на кръвта, след това може ехограф, доплер и други. Влаченето и залитането не ми харесват изобщо. Не искам да те плаша, но звучи сериозно. Схващането може да е от нарушен електролитен баланс/ също се доказва с изследване на кръвта, но дъпълнително се пуска, защото не влиза в стандартните изследвания/ или пък да е  в следствие на засегнат нерв. Нещо за инсулт, микроинфаркт някой да е казвал? Какви други изследвания сте правили? Само моля те не се панирай - аз просто предполагам и питам, за да мога правилно да се ориентирам и да не те подведа.

# 22
  • Мнения: 3 419
Ох....тя през какви ли не изследвания е минала,и на доплер е била, и скенер,и ЯМР,и кръвни изследвания....нямала инсулт,а мозъка и бил "нацъфкан" ooooh!,т.е.било нещо като микроинсулти...инфаркт никой не е доказал,ох,боже ще се побъркам вече! Къде ли не е ходила и няма ясна диагноза! Можеш ли да ми препоръчаш специалист невролог,кардиолог,ама наистина специалисти Praynig Просто вече не знам накъде...А, за МС са я изследвали-слава богу,поне това не е Praynig

# 23
  • Мнения: 1 545
Да и МС ми мина през акъла, като прочетох за крака, но заради годините отхвърлих. За невролог ще попитам. Кардиолог мога да кажа за клиниката на Чирков, но име не мога да цитирам. Явно проблема с крака и е в следствие на микроинсулта. Опитвала ли е с рехабилитация. Виждала съм страххотни ефекти. Истината е в добро оросяване на мозъка, за да не се стига отново до исхемия, и контрол на кръвното за да не се стига до спукване на кръвоносни съдове.

# 24
  • Мнения: 3 419
Освен в клиниката на Чирков да пробваме, а за оросяване не е ли добър Кавинтон-а,сетих се,че и него приема,но никак не е доволна,като не го пие била по подвижна.

# 25
  • Мнения: 2 257
Не знам как е на български, но проверявали ли сте за Vertigo?

# 26
  • Мнения: 3 419
Не знам как е на български, но проверявали ли сте за Vertigo?
Разбрах какво имаш впредвид,но не е вертиго.

Общи условия

Активация на акаунт