Работна тема за детските заведения - 2

  • 74 465
  • 356
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 1 517
И когато и да кандидатстваш ще може да избираш кой Септември (за основния прием) ще искаш да бъде калсирано детето ти, на 2009, на 2010 и т.н. Май го обясних малко объркано, дано си успяла да ме разбереш  Simple Smile

Наде, извини бременния ми мозък, но това не значи ли, че ще може да се кандидатства пак за няколко години напред?  Confused

# 136
  • София
  • Мнения: 2 708
И когато и да кандидатстваш ще може да избираш кой Септември (за основния прием) ще искаш да бъде калсирано детето ти, на 2009, на 2010 и т.н. Май го обясних малко объркано, дано си успяла да ме разбереш  Simple Smile

Наде, извини бременния ми мозък, но това не значи ли, че ще може да се кандидатства пак за няколко години напред?  Confused

Нещо такова, но заявяваш годината, в която искаш детето ти да се класира. Тоест за малкия бебок ще може да кандидатстваш още когато получите ЕГНто (примерно, може би да е малко по - натам, когато се приеме новия регламент, защото по сегашния трябва да има 10 месеца следващия септември), но да заявиш, че искаш да бъде класиран/а за градинска група, когато стане на 3 г например и посочваш кой градини желаеш

# 137
  • Мнения: 130
куки, благодаря ти много за бързия отговори  bouquet

Ако съм разбрала правилно към момента не може да се кандидатства няколко години напред, но това предстои да се въведе. Ама, че е лудница с тези детски градини  Joy веднъж да тръгнат бебоците на градини, че да си отдъхнем Laughing

# 138
  • София
  • Мнения: 2 708
куки, благодаря ти много за бързия отговори  bouquet

Ако съм разбрала правилно към момента не може да се кандидатства няколко години напред, но това предстои да се въведе. Ама, че е лудница с тези детски градини  Joy веднъж да тръгнат бебоците на градини, че да си отдъхнем Laughing

Вие можете да кандидатствате и сега (аз дадох пример с Еллеа, която чака бебе съвсем скоро  Hug ) в желаните градини, а в последствие, когато новите критерии влезнат в сила, ще допълвате на кои критерии иотговаряте и кога искате. Но да си призная аз не виждам полза от кандидатстване сега, при положение, че фактор време няма да изгае, но пък няма и да навреди ако решите (като гледам възрастта на детенцето за момента само за ОДЗ може да кандидстатвате, за ЦДГ няма да позволи)

# 139
  • Мнения: 1 517
да, няма смисъл отсега, след като фактора време няма да играе (пък и трябва да си сменя адресната регистрация, крайно време е след 7 години Simple Smile )

# 140
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Здравейте дами, трябва ми кратък отчет за периода февруари - октомври за  Детските заведения 
 
 Отчета трябва да включва предвидени дейности, изпълнени такива, постигнати резултати, изводи - всичко това съвсем накратко и само най-важното. Просто няма как да извадя всичко свършено през периода за малкото време което имаме - до края на седмицата отчета трябва да е готов. Рових, струвах, но при положение, че не съм наясно с всичко просто няма да стане.

# 141
  • Мнения: 1 517
Иво тръгна на градина миналата седмица, ходи два дни и сега сме болни всички. Пиша тук, защото съм шокирана от хигиената. Всички шишета с вода стоят на една масичка, когато на някой му се допие, отива и си пие. При това шишетата са почти еднаква - на родителската среща в съседната група са посъветвали родителите да им слагат лепенки, за да ги различават децата. Става дума за 3годишни деца!! Не съм някакъв педант, но ми се струва някак безотговорно да оставят децата да си избират сами от кое шише да пият!  Sad
Като оздравее и тръгне пак, ще говоря с лелките, но щом е практика и в другите групи, не виждам какво ще постигна!

# 142
  • София
  • Мнения: 6 260
Ели, по принцип по нареждане на ХЕИ внасянето на шишета е забранено.  Peace Иначе в яслата в началото носехме надписани и по възможност различни, докато не затегнаха режима. Ако ти се рови, прегледай общите теми за яслата и за ДГ - въпросът е коментиран многократно.  Hug

# 143
  • Мнения: 1 517
ок, мерси, ще потърся  Hug

# 144
  • Мнения: 4 970
Аз специално не съм попадала никъде на такава наредба.Знам че има забрана от ХЕИ  и - дотам newsm78 Ако откриеш нещо- метни го насам Grinning

# 145
  • София
  • Мнения: 6 260
Ани, ето ти:

"Раздел V.
Здравни изисквания към дейността в детската градина
Чл. 26. (1) В детските градини се приготвя храна, съобразена с изискванията на Наредба № 23 от 2005 г. за физиологичните норми за хранене на населението (ДВ, бр. 63 от 2005 г.).
(2) Седмичното меню се изготвя от комисия в състав: медицински специалист, домакин и готвач на детската градина.
(3) От дневното меню се заделят проби, които се маркират и съхраняват в хладилник при температура от 0 до 4 °С в продължение на 48 h.
(4) Не се допуска влагане на суровини и предлагане на храни с изтекъл срок на трайност.
Чл. 27. (1) Разпространението на заразни заболявания в детската градина се предотвратява чрез:
1. минимум двукратно дневно проветряване на помещенията, в отсъствие на децата; ...
4. ежедневно извършване на дезинфекция на подовете, измиване с вода и сапун на играчките, масите, столовете, леглата, стените и др.;
5. неколкократно ежедневно измиване и дезинфекция на тоалетните; при извършване на дезинфекция на гърнетата на децата от яслените групи се използва специална престилка с отличителен знак, като след обслужване на всяко дете помощник-възпитателите задължително измиват и дезинфекцират ръцете си;
...
7. дезинфекция на приборите и съдовете за хранене след всяка употреба в сушилни шкафове;
8. набавяне на индивидуални кърпи за ръце и чаши за вода за всяко дете;
9. ежедневно наблюдение на здравословното състояние на децата.
(2) Дезинфекцията се извършва с препарати с разрешение от Министерството на здравеопазването за пускане на пазара на биоцидни препарати съгласно Наредба № 44 от 2004 г. за условията и реда за пускане на пазара на биоцидни препарати (ДВ, бр. 113 от 2004 г.)". (Оставих и касаещото храненето и препаратите).  Peace

(НАРЕДБА № 3 от 5 февруари 2007г. за здравните изисквания към детските градини
Издадена от Министерство на здравеопазването, Обн. ДВ. бр.15 от 16 Февруари 2007г., http://kg.sofia.bg/?page=nrdb_3-07_zdrawe)

и предполага и тук:

"(3) Задълженията на завеждащия детска ясла, медицинските сестри, възпитателя и детегледачката (помощник-възпитател) са посочени в приложения № 3, 4, 5 и 6".

(Из Чл. 26. от НАРЕДБА № 6 от 27.02.1987 г. за организацията и дейността на детските ясли
Издадена от министъра на народното здраве, обн., ДВ, бр. 44 от 9.06.1987 г., изм., бр. 71 от 30.08.1991 г., бр. 63 от 4.08.1992 г., http://kg.sofia.bg/?page=nrdb_6-87_qsli)

Тези приложения ще гледам да ги погледна следващата седмица, когато имам достъп до "Апис", че в нета безплатно май ги няма.  Hug

# 146
  • Мнения: 4 970
Мерси, Сия HugТова го знам.НО- мисълта ми беше 4е това е по подразбиране.Не е посочено изрично че е забранено внасянето на лични такива....(нали са индивидуални пак Simple Smile, и са ги набавили родителите Wink)

# 147
  • София
  • Мнения: 6 260
Да, но не може да има гаранция, че наистина са стерилизирани, т. е. не може да се внасят прибори отвън.  Peace При проверка от ХЕИ, ако има "лични" шишета, т. е. не собственост на яслата/ градината се води нарушение (това го знам от сестрите в яслата, както и от мои познати мед. сестри).

# 148
  • Мнения: 4 970
Уф, ами те по тая логика не би трябвало да разрешава да се внасят и любими играчки....да не говорим за "стерилността" и  качеството на играчките в групите.... CrazyАма- хайде че задълбах Laughing

# 149
  • София
  • Мнения: 6 260
Не точно, играчките не са "прибори за хранене".  Peace

Общи условия

Активация на акаунт