Работна тема за детските заведения - 2

  • 74 480
  • 356
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 4 465
Беше обсъждано, но не беше прието, т. е. беше гласувано под условие при бюджетен излишък, но в момента има бюджетен дефицит, така че ваучери от 100 лв. за неприетите деца няма.  Rolling Eyes

Което не пречи да се разшумим по въпроса. То винаги няма да има пари за това, но пък може да ги провокира да се позасилят със строителството на нови ДГ.

Може СОС да гласува заем от 90 милиона за строеж на 5 естакади, които хич няма и да се усетят в трафика в София, а не им дойде на ум да гласуват 90 милиона, за да решат проблема с ДГ в рамките на година - две. Та така и с парите за ваучерите.

# 256
  • Мнения: 55
Момичета аз също се върнах по-рано на работа работих 10 дни ими увеличиха заплатата за да се изравни с другите и си излязох отпуска , но през това време ми течеше и половината майчинство

# 257
  • Мнения: 116
Здравейте момичета Grinning! Въпросът ми не е за тази тема, може би, но не знам къде да го задам. Има ли тема за приемането в детските ясли за София, начин на приемане, срокове? Днес съвсем случайно разбрах, че има някакво записване в момента и родители висят пред детските заведения, за да се записват, а аз дори не знам за какво става въпрос Blush

Последна редакция: ср, 06 яну 2010, 10:54 от bisislava

# 258
  • Мнения: 4 465
Здравейте момичета Grinning! Въпросът ми не е за тази тема, може би, но не знам къде да го задам. Има ли тема за приемането в детските ясли за София, начин на приемане, срокове? Днес съвсем случайно разбрах, че има някакво записване в момента и родители висят пред детските заведения, за да се записват, а аз дори не знам за какво става въпрос Blush

За чистите ясли кандидатстването става на място с писмена молба. Как точно завеждат молбите и дават входящи номера, можеш да разбереш само на място в съответната ясла. Някъде имаше публикуван списък на тези ясли, но за съжаление не разполагам с линк. Ако намеря - ще го пусна тук, но можеш да пробваш и с търсачка.

ИСОДГ е система за записване и класиране само за децата в ЦДГ и ОДЗ - там физически опашки няма. Информация за това кои детски заведения са включени в системата можеш да получиш на сайта http://kg.sofia.bg. Всичко което не е включено в него (т.е. чистите ясли) е с молби на място.

# 259
  • Мнения: 116
Ели,БЛАГОДАРЯ!

# 260
  • Мнения: 4 465
Ето една тема в която се обсъжда това което те интересува - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=456280.30. Мисля че момичетата и линк към яслите са пуснали.

За кандидатстване в ЦДГ и ОДЗ има друга тема в Нашите деца.

# 261
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
Искам да обърна внимание на една нередност, според мен, в ОДЗ 29. Пише, че групата е с капацитет 19 деца (първата графа), а такава група няма. Новоприетите деца се разпределят в сега съществуващите, с което те стават по около 30 деца в група. Помещение за нова група - няма. Родителите биват подлъгани да кандидатстват при едни условия, а реално се оказват други. И ако не им харесва детето да бъде в толкова голяма група, разбира се, че могат да не запишат детето, но губят точките си за първо желание, по вина на директорката. Това ощетява деца и родители.

# 262
  • Мнения: 4 465
Искам да обърна внимание на една нередност, според мен, в ОДЗ 29. Пише, че групата е с капацитет 19 деца (първата графа), а такава група няма. Новоприетите деца се разпределят в сега съществуващите, с което те стават по около 30 деца в група. Помещение за нова група - няма. Родителите биват подлъгани да кандидатстват при едни условия, а реално се оказват други. И ако не им харесва детето да бъде в толкова голяма група, разбира се, че могат да не запишат детето, но губят точките си за първо желание, по вина на директорката. Това ощетява деца и родители.

В много ОДЗ е така. Това е защото при тях под капацитет се разбира свободни места (общо за целия набор) и за съжаление няма отделна колона в която да се вижда броя на децата, прехвърлени от яслените групи в първа градинска, нито численост на всяка отделна група. На практика числото 19 означава колко още деца може да запише директорката от набор 2006. Има ОДЗ-та в които са посочени по 5-6 места, но това не капацитетът на групата.

На практика почти няма първи групи, в които да има под 30 деца - и в ЦДГ и в ОДЗ. Изключение правят тези с помещения с по-малка квадратура. За съжаление в тази криза са ощетени и децата, които ходят и тези които не ходят на ДГ.

# 263
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
Ако са 5-6 - става ясно, че е "уплътняване" на групите. Но толкова много наведнъж - подвеждат. Никой ли не контролира броя деца в групите? Нали има нормативни документи, регламентиращи това? Кой трябва да следи за тяхното спазване? Разбирам родителите на децата, които не посещават оДЗ, но си има правила. Масовото неспазване не ги отменя. И не е оправдание да се продължава така. Crazy
Не може да вървят едновременно намаляване на издръжката за децата, влошаване на условията и увеличаване на таксите. Наясно съм, таксата не покрива разходите по едно дете. Но, все пак, родителите плащат за едно нещо, а получават друго. Стаи от 15 кв. м. са всичко друго, но не и подходяща за игри и занимания на 30+ деца.  Confused  Tired

# 264
  • Мнения: 55
Мила за това понякога набират по-малка бройка защото самата стая за групата е по-малка както беше с нас

# 265
  • Мнения: 257
Привет!
Не съм сигурна дали въпросът ми е за тази тема-затова моля предварително да ме извините!
Значи става въпрос затова че трябва да подам документи до края на месеца за автоматичното прехвърляне на дъщеря ми от ясла/където ходи в момента/ за градина.Искат служебна бележка от мен и от мъжа ми.Проблемът е там че във момента аз съм регистрирана на бюрото по труда тъй-като съм съкратена от работа.Питането ми е от къде да я взема тая бележка-от бюрото ли?И второто ми питане е има ли право дъщеря ми да ходи на градина след като единият родител е безработен-т.е. аз.?
Извинявам се ако въпросите ми ви се сторят глупави но другите майки с които говорих са изпаднали в някаква истерия-почват фиктивно работа чрез приятели само за да им издадат такава служебна бележка.
Благодаря на всички отзивчиви мами които се отзовават на питането на нас неразбралите! Hug

# 266
  • София
  • Мнения: 6 260
babylove, виждам, че си от Бургас, а с правилата за прием на вашата община не съм запозната.  Rolling Eyes В София няма автоматично прехвърляне от ясла (ДЯ) в градина (ЦДГ). Единствено се преминава автоматично от яслените в градинските групи в ОДЗ-тата (обединените детски заведения), но затова не се изискват молби и документи. От общината са длъжни да ти предоставят съответната наредба, ако я няма публикувана, както и правилника на съответната градина от самата ДГ - там би трябвало да пише какво точно се иска.  Peace

P. S. В София има въведена точкова с-ма, върти ми се в глава, че в Бургас беше направено даже преди София (по-скоро имаше критерии за прием всъщност при вас). Тук за работещи родители се дават точки, к. означава, че има по-голям шанс детето да бъде прието, но няма забрана да посещава общинско детско заведение, ако родителите не работят.  Peace

# 267
# 268
  • Мнения: 690
Момичета, може ли да ми разясните каква е причината 1-во и 2-ро класиране да имат самостоятелни правила за прием в ДЗ спрямо всички останали класирания през годината? Иска ми се да намеря логика, но не успявам:

"Стъпка 1: Класиране на социалните и общите опашки според квотата"

"Стъпка 2: 2.1. Формира се само общата опашка, на която са всички некласирани деца само с точките по общи критерии. Децата от социалната опашка, които не са класирани на предходната стъпка, също участват в общата опашка, но само с точките си по общи критерии.

"Следващите класирания, които ще се провеждат всяка събота до 26.06.2010 г. (включително), ще включват само една стъпка. Ще се сформира само една обща опашка за всяка градина/набор, в която ще участват всички кандидатури с пълния брой точки по всички критерии" (http://kg.sofia.bg/?page=faq&y=10#10)

# 269
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Аз също не разбирам. И друго не разбирам - какъв е смисълът от тези социални критерии, които уж трябва да дават предимство, след като децата имащи точки по тях участват в отделно класиране за много по-малък брой места?  newsm78 Така всъщност се оказва, че те не са никакво предимство.

Общи условия

Активация на акаунт