Работна тема за детските заведения - 2

  • 74 481
  • 356
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 47 991
Интересува ме как да разбера дали общината им договор или градината сама си ги купува, защото нещо по този въпрос ме ментят май  Tired, а на цена мога да го докарам до същата като на Клодана, не е в това проблема
Не ме притеснява сама да го купувам, а да ги накарам да го ползват

# 286
  • Мнения: 4 970
някои градини зареждат на централно ниво през общината.На този въпрос може да ти отговорят от самата градина- питай домакинка, директорка...а защо не и персонала в групата ви.Не ми се вярва да не знаят.Друг е въпросът ако са договорили  зареждане за цялата година да ре4ем, не може да развалят договора за доставка заради твоето желание.Затова ти казвам по-лесния на4ин, който касае само добруването на твоето дете, а не въвеждането му в цялото детско заведение.ВЪпрос на желание и разговор с  персонала на градината е.Най-лесно според мен ще е да действаш на ниво- конкретната група.

# 287
  • Мнения: 17
Имам много кратък и ясен въпрос , относно таксите в детските градини. Синът ми е приет и се чудя дали да го пусна примерно на 29.09.2010 или от 01.10.2010, защото ако съм го пуснела от  първата дата за тези 3 дни от септември съм щяла да платя 50% от таксата за месеца. Така ли е наистина?

Последна редакция: чт, 23 сеп 2010, 14:20 от marti2007

# 288
  • София
  • Мнения: 6 260
Имам много кратък и ясен въпрос , относно таксите в детските градини. Синът ми е приет и се чудя дали да го пусна примерно на 29.09.2010 или от 01.10.2010, защото ако съм го пуснела от  първата дата за тези 3 дни от септември съм щяла да платя 50% от таксата за месеца. Така ли е наистина?

Принципно таксата не може да е по-малко от 50% за месеца, независимо колко дни е посещавало детето градината.  Peace

# 289
  • Мнения: 834
А таксата за предучилищната група в ДГ пак ли е 60лв? По Конституция предучилищното образование е безплатно. Или е безплатно само за децата, намерили места в училищата, но не и тези в ДГ Rolling Eyes Какво стана с решението да се заплаща 1,50лв/храноден, т.е. 30лв месечно, одобрено ли е, в сила ли е? В крайна сметка какво съм виновна, че никъде в училищата около нас нямаше предучилищна група, за да се възползва детето от конституционните си права?

# 290
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
А таксата за предучилищната група в ДГ пак ли е 60лв? По Конституция предучилищното образование е безплатно. Или е безплатно само за децата, намерили места в училищата, но не и тези в ДГ Rolling Eyes Какво стана с решението да се заплаща 1,50лв/храноден, т.е. 30лв месечно, одобрено ли е, в сила ли е? В крайна сметка какво съм виновна, че никъде в училищата около нас нямаше предучилищна група, за да се възползва детето от конституционните си права?

И в ЗНП /по спомен чл.20/ има подобна разпоредба. Според дирекция "Образование" на СО и директорките на ДГ, участващи в работната група по проблемите на ДЗ обаче това се отнася само до "образователната част".

# 291
  • София
  • Мнения: 6 260
Този въпрос сме го повдигали (по закон не трябва да има такса за предучилищните групи, евентуално само за храна, а според наредбата такса си има; принципно наредбата не може да противоречи на закона, а ако има противоречие водещ е законът).  Peace Сега уж ще го оправят, само че още нищо не е прието официално. Междудругото моята дъщеря е в подобна ситуация...

# 292
  • Мнения: 834
Цитат
обаче това се отнася само до "образователната част".
Wink Хе, излиза тогава, че до миналата година не са образовали децата. Плащали сме само спане и храна. Значиии Rolling Eyes дали ги учат или не на нещо- все тая, все 60лв. blahblah Важното е да пълним Общинската касичка.....
И да не минават с номера, че тази година ще им дадат безплатни учебници Twisted Evil Те не струват повече от 25-30лв, ако трябва да си ги купя аз. Миналите 2г. си ги купувахме, по- добре да си ги купя и сега, за да не изтъкват това като основателна и основна причина. Смешно е!

# 293
  • Мнения: 3
До Кога децата от район Искър ....жк Дружба ще чакат за градина? Толкова много родители сме в тази община дайте да направим нещо имам идей който има желание да се свърже с  мен http://www.facebook.com/group.php?gid=112569592138379 До кога ще се правим на слепи че има проблем? Елате и да се обедим!

# 294
  • Мнения: 1 410
Извинявам се за нахълтването ....незнам към кого да се обърна ....
Работя в детско заведение и вчера бях възмутена от количеството мед и масло ,намазани на филия.Слязох в кухнята и там ми се обясни по рецептурник на дете се падат 5гр от въпросната смес. ooooh! Като майка ми е трудно да приема ,че това ще нахрани дете на 5-6 години....(да не говорим какво отнесох ,че въобще съм повдигнала въпроса)

Трябва ли да оставим нещата да вървят по този начин?

# 295
  • Мнения: 4 465
Извинявам се за нахълтването ....незнам към кого да се обърна ....
Работя в детско заведение и вчера бях възмутена от количеството мед и масло ,намазани на филия.Слязох в кухнята и там ми се обясни по рецептурник на дете се падат 5гр от въпросната смес. ooooh! Като майка ми е трудно да приема ,че това ще нахрани дете на 5-6 години....(да не говорим какво отнесох ,че въобще съм повдигнала въпроса)

Трябва ли да оставим нещата да вървят по този начин?

Разправяли сме се за подобни неща в общината, но отговорът беше че рецептурниците са си ОК и са почти нови (само на 3 години). За съжаление в ДГ трябва да се съобразяват с тях, а никой от системата на детските заведения не си мръдва пръста да инициира промяна в рецептурника пред съответните органи. Ние, за съжаление, нямаме информацията, необходима за обосноваване на подобно искане, а когато от самите детски заведения твърдят че всичко си е достатъчно, излиза че и количеството, и качеството, и бюджета не трябва да се променят.

Ако изобщо някой си направи труда да проучи въпроса, пак ще послуша "експертите", а не нас. А и не сме много хората, които го правят на въпрос и просто излиза че направо си измисляме проблема.

# 296
  • Мнения: 1 410
Цитат
Ако изобщо някой си направи труда да проучи въпроса, пак ще послуша "експертите", а не нас. А и не сме много хората, които го правят на въпрос и просто излиза че направо си измисляме проблема.

Значи това поредната вятърна мелница с която се боря.Жалко....

# 297
  • Мнения: 2 024
Днес водя малкия на детска градина и като за първи ден от новата година вместо честитка получих отказ от извиняване на отсъствията му от последните (официално работни!) дни от старата година, след като представих бележка от педиатъра ни! Обясненията на госпожата бяха, че преди Коледа още съм дала потвърждение, че сина ми ще ходи на градина за дните между празниците (Коледа и Н.Г.). Помня, че имаше такъв списък и там попълних съгласието си да го водя тези дни! Обаче, сега ми излизат с твърдението, че като съм заявила съгласието си това означавало, че ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ще си поема разходите на 100% независимо по какви причина може да не наложи детето да отсъства! За съжаление днес не можах да се срещна с директорката да ми обясни с точни аргументи с какжо точно тези иначе напълно редовни работни дни са по-различни от останалите работни дни през годината за да ни лишават от правото на извинени отсъствия по болест. (Дори, не съм чувала тези дни да се водят и като Ваканционни както за учениците, та евентуално да имат по-различен статут от останалите работни дни през годината!)

Някой има ли повече яснота по този случай - на каква наредба или подобно се основава отказът от извиняване на отсъствия по болест за въпросните дни?

Благодаря и ЧНГ на всички!

# 298
  • София
  • Мнения: 6 260
Водят се ваканция по наредба, по принцип наистина се плащат дните, ако са заявени (както и лятото).  Peace Така или иначе и бележката трябва обикновено да се представи още преди изтичането на месеца, за к. важи.

Цитат
(5) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 27 от 2008 г.) Минималният брой на децата в групите
съгласно приложението е задължителен при определяне на средната месечна посещаемост,
с изключение на времето от 24 декември до 6 януари, от 1 юни до 15 септември, на
епидемия и карантина в детската градина.

НАРЕДБА № 7 от 29.12.2000 г. за определяне броя на паралелките и … т. 4, р. 1, № 145

# 299
  • Мнения: 4 465
Някой има ли повече яснота по този случай - на каква наредба или подобно се основава отказът от извиняване на отсъствия по болест за въпросните дни? Благодаря и ЧНГ на всички!

Основанието е изменение на Наредбата за местни такси, прието от СОС в началото на 2010 г.

Чл. 40. .....................

(2) (изм. с Решение № 25 по Протокол № 56 от 28.01.2010) Не се заплаща такса за времето, в което детската ясла, детската градина или отделна група в тях не работи поради аварии, ремонти, карантини и други обективни причини. Когато в детските заведения се провеждат санитарно-хигиенни дейности, включително от 01 юни до 31 август, както и ваканциите, определени със заповед на министъра на Министерството на образованието, младежта и науката за съответната учебна година, родителят/настойникът подава заявление за времето, през което детето ще посещава детското заведение и заплаща такса за заявените дни.

Когато има официална ваканция се заплащат заявените присъствени дни, независимо от причините за отсъствието на детето.

Общи условия

Активация на акаунт