Трябва ли бременните да имат привилегии...?

  • 3 075
  • 54
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 991
Като си говорим за Америка - тук има специални паркинг места за инвалиди, които са близо до входовете на магазините, учрежденията и тп. Ако паркираш на такова място, без да си инвалид, те грози солена глоба. Та един ден отивам да пазарувам за бебето - бях вече в напреднала бременност - в един голям бебешки магазин и забелязвам такова място близо до входа, до което имаше табелка, че е резервирано за бъдещи майки. Готино ми станаSimple Smile Това ми е бил единствения случай тук да се почувствам привилегирована.

Относно жестове от страна на непознати - само един път една жена ми взе празната количка, след като си бях натоварила покупките в колата, за да я върне на мястото й. В нашия район градския транспорт е ужасен ии никой не го ползва - само ученици в гимназията между 13 и 16 години, които вече могат да са сами (без родителите си), но още нямат право да шофират, бездомници и хора, на които колата им е на ремонтSimple Smile, така че за поведението към бременни там не мога да съдя.

На работа обаче имах превилегии. Шефа ми обаче е руснак и има доста по-различно отношение към жените по принцип в сравнение с местните - малко сексист си пада, но в добрия смисъл на думата. Просто се отнася различно към жените и се съобразвява с факта, че освен негови служители, жените са домакини и майки. Привилегиите ми бяха, че можех да си тръгна ако ми е много лошо, без да ми се намалява надницата (нашата фирма дава само 3 дни платени болнични годишно). Освен това шефа беше забранил на колегите да се пафюмират Grinning Защото ужасно ми се гадеше от миризми - като имахме оперативки седях до вратата почти извън стаята. На американците всичко това им се струваше много странно... С това обаче привилегиите свършват. Фирмата е малка и няма и ден майчинство - ни платено, ни неплатено. Ако имат над 50 служители работодателите са длъжни да запазят мястото на родилката до 3 месеца макс. Както казваше Арни в "Червена топлина": "Капитализм!"

Последна редакция: чт, 03 юли 2008, 04:21 от Homesick

# 16
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Разбира се,че трябва да се ползват с привилегии.....навсякъде

# 17
  • София
  • Мнения: 2 006
Толерантност да, но не привилегии.
В момента съм бременна и не искам по-специално отношение. Все пак бременността не е болест. Не разбирам и тези, които мислят, че като изпъчат тумбака стават център на вселената.

# 18
  • Мнения: 27 524
Не, няма нужда от привилегии. Останалото е просто въпрос на доброта и възпитание.  Peace

# 19
  • Мнения: 770
Толерантност да, но не привилегии.
В момента съм бременна и не искам по-специално отношение. Все пак бременността не е болест. Не разбирам и тези, които мислят, че като изпъчат тумбака стават център на вселената.
Точно така, не съм бременна, но бях и никога не съм се набутвала на хората в очите, но винаги получавах предимство на опашките, та чак ми ставаше неудобно... Защото е много грозна гледка, когато някоя бременна вдигне глава и директно се нареди отпред, или пъхти и охка все едно е единствената жена, която носи дете. Въпрос на възпитание Peace

# 20
  • Мнения: 931
Зависи от привилегиите. Може би трябва някои неща да бъдат законово уредени. Хубаво е хората да бъдат по-човечни към бременните и към възрастните и въобще - към всички други, но към тях би трябвало да има малко по-специално отношение.
Но всичко зависи от самите хора. Има бременни и възрастни, които се държат така арогантно и невъзпитано, че ти идва повече да ги фраснеш, отколкото да постъпиш човечно с тях.
И пак да се върна към привилегиите - винаги ще се намерят индивиди от въпросните "прослойки", заради които да не искаме да засвидетелстваме уважение, да дадем привилегия или предимство на останалите.
Темата е много фина. Да не опираме до привилегии и права. Нека бъдем по-човечни и по-съвестни и да не забравяме да се поставяме на мястото на другия отсреща.

 Peace  


 Peace Peace Peace

# 21
  • Мнения: 4 292
Превилегии не е точната дума. Но малко или много хората трябва да се съобразяват, все пак. Не толкова заради самата бременна, колкото заради детето, което носи. Повече толерантност и човечност, това е което ни липсва. И то във всяко едно отношение, не само когато опира до бременни, малки деца или възрастни хора.

# 22
много грозна гледка, когато някоя бременна вдигне глава и директно се нареди отпред, или пъхти и охка все едно е единствената жена, която носи дете. Въпрос на възпитание Peace

Абсолютно съм съгласна, че е грозно бременна да се нареди директно отпред на някоя опашка, но това с пъхтенето - хайде моля ти се. Що за глупости са това? Нима ти не си пъхтяла? Край мен има доста бременни и нито една от тях не кара лека бременност- аз също не правя изключение(още повече в жегите или когато трябва да седнат, а краката им не ги държат, корема ги боли и се чудят къде да се сврат- все пак трябва да си изчакаме реда като всички останали.. няма нужда да обяснявам нали - бременни много). Света не се върти около нас, но има такива, които са наистина зле и такива, които злоупотребяват с положението си. Не всеки има възможност да тича като кон и да върши куп неща все едно нищо му няма, но когато някой не се чуства добре е редно да се вземе под внимание, а не да се подминава като пътен знак.

Привилегии - не! Човещина - да!

# 23
  • Мнения: 3 069
Тук всичко опира до възпитание и съчувствие към нуждаещите се.
За съжаление в Бг сме на светлинни години от тези качества...

# 24
  • Мнения: 4 965
Тук всичко опира до възпитание и съчувствие към нуждаещите се.
За съжаление в Бг сме на светлинни години от тези качества...

Тъкмо щях да го напиша и видях, че са ме изпреварили.
Въпрос е на култура - във всяко едно отношение - не само за бременните, че такива действия и думи чувам по улицата между уж интелигентно изглеждащи хора...

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
Тук всичко опира до възпитание и съчувствие към нуждаещите се.
За съжаление в Бг сме на светлинни години от тези качества...

Тъкмо щях да го напиша и видях, че са ме изпреварили.
Въпрос е на култура - във всяко едно отношение - не само за бременните, че такива действия и думи чувам по улицата между уж интелигентно изглеждащи хора...


Да и може би точно за това трябва да има законови привилегии, защото най-малкото което ни липсва е човещина, за друго да не говорим  Tired

# 26
  • Мнения: 780
Не ми трябват привилегии!Имам нужда от човещина!
Не мисля, че някой може да се задължи/законово или по какъвто и друг начин/ да проявява такава.Тя е в сърцето и проявата и е резултат от възпитанието.


Не съм бременна.Говоря по принцип.

Последна редакция: чт, 03 юли 2008, 13:01 от twix

# 27
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Никога не съм имала претенции да се пререждам на обществените опашки заради положението в което съм, но аз лично винаги съм отстъпвала място защото смятам, че така е правилно....особено за места където се чака на крака.
За привилегиите в градският транспорт....си ги има...както за възрастните, за инвалидите , така и за бременни, и майки с деца.
Мен повече ме дразни ситуацията в поликлиниките, когато бебета трябва да си "чакат" реда, защото бабичката там чакала вече 2 часа.
Попадала съм в ситуации в които дори личният лекар не може да се пребори с тях.
Когато бях бременна ми се наложи по спешност да посетя кардиолог, защото бях с много високо кръвно....и въпреки, че лекаря ме покани веднага в кабинета, чакащите бабички там се разпищяха и не ме пуснаха...

# 28
  • Мнения: 840
Чак пък привилегии  newsm78 Може би хората да проявяват малко човещина и разбиране. Преди да забременея винаги съм се поставяла на мястото на някоя бременна жена на опашката или в автобуса. Сега когато съм бременна , никой пък веднъж не се постави на мое място. Не че щях да се възползвам. Просто ми е смешно, как като те видят с корем и автоматично се обръщат на другата страна  hahaha

# 29
  • София
  • Мнения: 816
Започнах темата за транспорта,защото много ме обидиха ДУМИТЕ на хората.Нямам нужда от права,които никои няма да спазва.Искам да знам,че изляза ли няма да бъда обиждана и обругавана.Хората не могат да си държат езика зад зъбите,за да не обидят безпричинно а аз искам от тях човечност и разбиране.И не е вярно,че дума дупка не прави.Тате казваше,че къде се гъз насере се опере-ама уста къде насере...........   

Общи условия

Активация на акаунт