Кой е човекът с най-богат речник в света?

  • 5 557
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 7 191
Май се питаше за "човека", а не за "писателя".
Но и в този случай - любопитно ми е дали някой е успял да преброи думите в творбите на всички съществували писатели по света.
Иван Вазов - ОК, но има ли статистически данни каква част от речника му са диалектни думи?

# 16
  • Мнения: 335
То диалектните думи са си пак от съответния език.
Българският и с това е богат - с диалектите си.

Но специално Вазов - освен книжовни, диалектни думи и чуждици, е използвал и много измислени и натаманени от самия него думи (в стихотворенията си специално).

Тъй че - първо кажи критериите за богатство на речника, пък после да сравняваме.

# 17
  • Мнения: 2 280
Май се питаше за "човека", а не за "писателя".
Но и в този случай - любопитно ми е дали някой е успял да преброи думите в творбите на всички съществували писатели по света.
Иван Вазов - ОК, но има ли статистически данни каква част от речника му са диалектни думи?

Писателите не са ли хора  Rolling Eyes

# 18
  • Мнения: 385
Темата ме впечатли и понеже нямам венага изявен лидер в класацията, започвам да си броя и записвам употребяваните думи!  hahaha Току виж с търпение съм преброила най-много! Joy

# 19
  • София
  • Мнения: 7 191
По повод написаното от Холограма -
Не знам немски, но покрай доста голямото количество немска литература, която съм изчела, и коментарите към нея, разбирам, че немският език позволява "словотворене".
В тези класации, които цитирате, включени ли са немски автори?

# 20
  • Мнения: 1 212
То диалектните думи са си пак от съответния език.
Българският и с това е богат - с диалектите си.

Но специално Вазов - освен книжовни, диалектни думи и чуждици, е използвал и много измислени и натаманени от самия него думи (в стихотворенията си специално).

И не само той . Да не забравяме наистина, че по Дядово Вазово време езика ни далеч не е бил това , което е днес.
Думи като геймъри, сърфиране ... и т.н. не са били познати .
Дори за мутра , по популярно мисля е било суратЪ ...  Laughing

Ето един пример :

"Г-н министре, с душесмут окосъзрях известилище във вестодавците всекидневни, че е сторена изпъдица на себеличността ми от Висшенаучното просветилище заради немощие старешко. Това вля злочинно горчило в душепокоя ми и ме подтикна към устопсувни матерни мръснословия, защото ако е окосъзрете, ще умозаключите, че съм душесвеж и сърцемлад. Храноглътните ми желания са като на млад юнец, коремието и продължающите телесни добавки са в пълна изправност. Ето защо с това си буквописно заявилище ви моля да не ме изпъждате в пенсионно кракоклатие, а да ме оставите на бъднодневна трудотворна занимавка във Висшенаучното просветилище."

П.С. Горното е цитат от писмо на небезизвестния Академик Балан до министъра на просветата, през 1935 г. , когато е нарочен за пенсиониране.

# 21
  • Мнения: 335
... немският език позволява "словотворене".
В тези класации, които цитирате, включени ли са немски автори?

Ако ще си говорим за езици, спорът ще е много кратък.
Ясно е, че българският е най-богат.

Ето един опит за потвърждение:
http://slackpack.net/?q=node/397

# 22
  • Мнения: 2 386
Най-богат спрямо какво? Езиците имат доста различен брой думи...  Rolling Eyes

# 23
  • Мнения: 2 280
За в света не знам, но знам за Иван Вазов. От всички български писатели, той е използвал най-много думи.

... използвал е близо 100 000 думи. За сравнение, смята се, че в поризведенията на Шекспир има 24 000 думи.

Хубаво, ама на нас какъв ни е кеЛепиРа  от баса ?  Wink Sunglasses

Благодаря ви на всички Simple Smile За съжаления няма как да споделя победата си от баса с вас... сещате се...  Blush

Но пък мога да ви разкажа  Laughing

Последна редакция: чт, 03 юли 2008, 00:44 от Raliva

# 24
  • Мнения: 1 896
Според моето съседче от Беларус най-богат и най-труден на света е руският език Wink
А ако човек владее няколко езика, броят на думите акумулира ли се? Щото тогава тези които знаят повече езици ще да имат по-богат речник.
Плюс това да се броят думите на някакви писатели е малко неточно, щото те може да знаят още много, ама просто да не са ги използвали в произведенията си.
А словотворене позволява всеки език.

# 25
  • Мнения: 2 280

Хе хе, това беше яко Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт