Могат ли да ме уволнят дисциплинарно?

  • 9 745
  • 46
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 753
Явно шефът ви е решил да ви "глобява" тъй да се каже... С други думи - работите ми без пари или айде през вратата... От тук нататък, каквото и да правиш, ще отечеш с една заплата... Най-вероятно ви плаща с един месец назад...

# 16
  • Мнения: 742
Оф, Верчи, пропуснала съм го тоя момент  Grinning

# 17
  • Мнения: 4 916
Как така за 4 часа заплатата е 80 лв. като минималната е 220, т.е. за 4 часа не трябва да е по-малко от 110 лв.
Намери си друга работа и за довиждане му прати Главна инспекция по труда.

# 18
  • Мнения: 883
Не ни плаща назад. В интерес на истината, досега винаги е бил коректен при плащането на заплатите. Изобщо, като изключим този проблем с бара (липсата е едно на ръка, но не ми е ясно защо 2-те с колежката сме виновни), проблеми с плащането не е имало. Но, не мога да се съглася, че първо ме нарича крадла, а не ме уволнява- не, "аз не ви гоня, вие сами ще си тръгнете". То е ясно, че ще си тръгнем, като не ни плати, но как така хем го крадем, хем чака ние сами да напуснем?

# 19
  • Мнения: 4 753
А има ли вероятност наистина някой да е откраднал тези пари... В смисъл, не вие с колежката, а при доставката и в документите нещо да е правено...  newsm78  Честно да си кажа знам за хора, които така са изнасяли много пари, уж доставено и продадено, но продавачките не са го й виждали... изнесено е преди да е доставено, но не съм наясно как става тоя номер....  Rolling Eyes

# 20
  • Мнения: 1 447
Има нещо съмнително в този ваш шеф.Нормално е ако го крадете както той твърди да ви изгони,а не да ви казва,че сами ще си тръгнете.Защото логично е човек ако ви краде да го изгоните.И не вярвам да ви изгони дисциплинарно,ако съм аз веднага му пускам една проверка какво е това да те осигурява на 4 часа,а да работите по 12.Ако съм аз ще му стъжня животеца,аман от такива работодатели.

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Пусни си предизвестието и си търси друга работа!Какви са тези ревизии "самосиндикални" без Вас?

# 22
  • Мнения: 883
В последната доставка има някаква измама. Минералната вода, която по принцип зареждаме на 0.45 лв., във фактурата е с цена от 0.69 лв. Трябва да се разровим по фактурите да видим дали няма и други такива несъответствия. Ние я продаваме на 0.60 ст., ако са ни цакали и друг път...
А че ще напусна, ще напусна, без това работа за тази заплата в града бол.

# 23
  • Мнения: 25 624
Имам няколко въпроса:
1. Защо само вие двете ще отговаряте, като работите 4 човека? Другите защо са извън съмнение?
2. Парите от бара заедно с парите от машините ли ги отчитате? Ако да, замисли се дали чрез бара не се прикриват злоупотреби с машините.
3. Шефът ти собственик ли е или просто управител? Ако е собственик, единствен ли е или има и съдружник? Отчита ли се пред някого, например жена си?

И накрая - защо не сигнализираш в Данъчното и не поискаш данъчна ревизия? Обърни се и към Инспекцията по труда, те също се радват на сигнали. Особено както не са ви изрядни договорите...  Mr. Green

# 24
  • Мнения: 275
Сезирай Инспекцията по труда. Може да запазят сигнала ти в анонимност.  Peace
Това със заобикалянето на закона с тези фиктвни заплати и 4-часовото работно време си е направо наглост, а като че ли и престъпление.

# 25
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
В последната доставка има някаква измама. Минералната вода, която по принцип зареждаме на 0.45 лв., във фактурата е с цена от 0.69 лв. Трябва да се разровим по фактурите да видим дали няма и други такива несъответствия. Ние я продаваме на 0.60 ст., ако са ни цакали и друг път...
А че ще напусна, ще напусна, без това работа за тази заплата в града бол.

....бая води ще е трябвало да сте  продали  за да "липсват" т.е. да сете на - 600 лв  newsm78
Накаъв период шефа  ви прави ревизиите  newsm78

# 26
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Как' Сийка е както винаги точна, кратка и ясна.


Освен това мисля, че ако авторката е сигурна в себе си, че не е злоупотребявала, не виждам защо е така сигурна и в колежката си.

И най-вече, никой не може да извърши ревизия без тебе, след като ти отговаряш за тази стока. В случай, че не присъстваш на ревизията, никой не може да ти вмени отговорност.


И само да отговоря на основният ти въпрос:

Предполагам, че тъй като си крупие на игрални автомати, в длъжностната ти характеристика не е записано нищо, свързано с продажби на бара. В такъв случай не могат да ти търсят материална отговорност за него.
От друга страна едно такова нарушение трябва да се докаже. Но тъй като ти не си присъствала на въпросната ревизия, то процедурата не е спазена и няма как да се докаже липсата и вината ти.

С една дума - не може да те уволни дисциплинарно, а ако реши да го направи, спокойно можеш да го осъдиш.
Друг е въпросът, че почти нищо няма да спечелиш, а и никой работодател няма да те вземе на работа, ако види че си съдила предишният си работодател.

Последна редакция: пт, 04 юли 2008, 19:08 от luda

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Аз съм счетоводител и повечето неща които си написала ме карат да се чувствам така  Shocked
Правилно са ти казали че МОЛ се назначава със заповед или най-малкото е трябвало в писмена форма да те уведомят.
Казваш предлаганите артикули са на стойност около 1 лв. При липса от 1000 лв. или някой е изнесъл бара или ревизия не е правена от доста време.
Казваш че шефа ти е правил ревизия -  след като ви държи отговорни той наистина е длъжен да проверява във ваше присъствие. С какво сравнявате наличността в момента? Той отчита липса на стока или оборота не ви се равнява?
На въпроса дали може да те обвини дисциплинарно - по принцип може, но напрактика се съмнявам се да го направи. От разказа ти личи че много неща не са му в ред, най-малкото тия смени от по 4 часа дето са всъщност от по 12 часа. Ако все пак се почувстваш застрашена се консултирай с инспекцията по труда или направо с адвокат.
Както и другите са ти казали, съветвам те да търсиш друга работа, почне ли се с тези номера, спиране няма.
Успех.   bouquet

# 28
  • Мнения: 6 618
В последната доставка има някаква измама. Минералната вода, която по принцип зареждаме на 0.45 лв., във фактурата е с цена от 0.69 лв. Трябва да се разровим по фактурите да видим дали няма и други такива несъответствия. Ние я продаваме на 0.60 ст., ако са ни цакали и друг път...
А че ще напусна, ще напусна, без това работа за тази заплата в града бол.
Това кога го открихте ,когато трябваше или след ревизията.
Не можах да разбера шефът ти сам ли е правил ревизията ?Щом толкова години е бил коректен най-вероятно е станала някаква грешка. Говорете и я открийте.
Ако наистина е станала грешка ти си разочарована от обвененията той пък от нелоялността на  дългогодишен служител -гадна работа.

# 29
  • Мнения: 883
Имам няколко въпроса:
1. Защо само вие двете ще отговаряте, като работите 4 човека? Другите защо са извън съмнение?
2. Парите от бара заедно с парите от машините ли ги отчитате? Ако да, замисли се дали чрез бара не се прикриват злоупотреби с машините.
3. Шефът ти собственик ли е или просто управител? Ако е собственик, единствен ли е или има и съдружник? Отчита ли се пред някого, например жена си?

Идея си нямам защо ние двете отговаряме, последния месец и четиримата събирахме оборота. Парите от машините се отчитат отделно от бара. Шефът е управител, но барът си е лично негов. Зарежда си го с негови пари и си прибира оборота. Не се съмнявам в колежката, защото работим повече от година заедно- досега не е имало такива проблеми, малко е късничко тепърва да се сети да краде (а за тези 2 години, откакто съм там се извървя сумати народ, който откровено си крадеше и си заминаваше до месец-два).
Аз съм счетоводител и повечето неща които си написала ме карат да се чувствам така  Shocked
Правилно са ти казали че МОЛ се назначава със заповед или най-малкото е трябвало в писмена форма да те уведомят.
Казваш предлаганите артикули са на стойност около 1 лв. При липса от 1000 лв. или някой е изнесъл бара или ревизия не е правена от доста време.
Казваш че шефа ти е правил ревизия -  след като ви държи отговорни той наистина е длъжен да проверява във ваше присъствие. С какво сравнявате наличността в момента? Той отчита липса на стока или оборота не ви се равнява?
Успех.   bouquet

Оборота не се равнява на продадената стока. Последната заявка, тази с водата по 0.69 лв. е след ревизията на шефа. Колежката го е отнесла и по този параграф- защо не е видяла. Ами как да види, като едновременно вади и прибира каси, търчи да зарежда на машините, брои пари и т.н.
Чак до комисии, данъчни и др. едва ли ще стигна, за мен е важно, да докажа, че не съм крадла, а после културно ще си взема багажчето и ще си търся друга работа (някой търси ли готвач  Flutter). Утре съм на работа, ще опитам да се разберем с добро (и да направим една ревизия двамата, заедно) и после ще "докладвам". Благодаря на всички за съпричасността и съветите.

Общи условия

Активация на акаунт