Примерна схема за захранване 8

  • 55 776
  • 619
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 1 449
Косе Босе, вместо традиционното българско сирене, мога ли да давам Фета или словашкия вариант "брынза"?

Фета – на етикета трябва да пише точно това и да е произведено в страна от ЕС (иначе фетата може да няма много общо с истинското бяло саламурено сирене). Фетата е по-скоро овче сирене.

Бринза – доколкото знам това е името за аналога на нашето бяло саламурено сирене на някои славянски езици. Остава да се види от какво мляко е направено и каква масленост има.

И в двата случая млякото трябва да бъде пастьоризирано. 


Фета и българско сирене
Прилики:
- саламурено сирене
- солено сирене
- консумира се добре узряло
- от непастьоризирано мляко (в оригиналните рецепти, но промишлено обикновено се пастьоризира)
Разлики:
- фетата е основно овче мляко и малко козе мляко (горе-долу ¾ към ¼)
- българското сирене традиционно е или краве, или овче
- маята е различна
- маслеността е различна



# 181
  • Мнения: 1 449

Продукт за захранване
Оризова каша или пюре – няма значение.
Домашно или готово пюре - няма значение.
Домашно пюре/каша е за предпочитане.

Каша или пюре
Ако се захранва на възраст около 6 м. пюрето или кашата са еднакво добър избор.
Ако се захранва на възраст около 4-5 м. кашата е по-предпазлив избор по две причини: по-лесносмилаема и с нисък алергенен потенциал. Зеленчуците имат по-тежка целулоза и дори считаните за подходящи първи зеленчуци като моркови и тиква биха могли да бъдат проблемни, макар и рядко, тъй като до 6 м. стомахчето все още формира естествените си защитни механизми.

Каша или пюре - защо има различни мнения
Оризова каша като първа храна се препоръчва най-вече в американските схеми на захранване. Този подход е в процес на преосмисляне.
Зеленчуци или плодове като първа храна са подходящи според повечето европейски и някои други схеми на захранване. Може да се започне с плодове или зеленчуци - без значение кое е първо, изборът е оставен на родителите т.е. отчитат се индивидуалните особености на детенцето.

Предимства на зеленчуковото пюре
- Детето свиква в самото начало с вкуса и консистенцията на зеленчуците и вероятността да ги приеме безпроблемно е по-голяма.
- Зеленчуците лесно се комбинират помежду си (особено при домашните пюрета) и това позволява по-голяма гъвкавост.
- Кърмата/АМ е източник на въглехидрати и детето няма нужда от друга въглехидратна храна като кашите – за предпочитане е пюре.
- Разнообразно съдържание на витамини, минерали и микроелементи.

Домашна оризова каша
- Може да се приготви брашно от био ориз.
- За начало бял ориз, след около месец може кафяв ориз.
- Кашата е изчистена като състав – без захар, аромати и други добавки.
- Има подробни рецепти в Библиотеката и в тази тема.

Домашни или готови пюрета
1) Първият и основният аргумент в полза на готовите пюрета е спестяването на време.
2) Вторият по важност аргумент е качеството на продуктите – свежест, нитрати и пр.
3) Всички останали фактори са второстепенни и не са определящи. Гладка консистенция и подходящо съотношение на съставките могат да се постигнат и в домашни условия. Аргументът ‘липса на стерилност в домашни условия’ изобщо не заслужава да се коментира.
==> При наличие на качествени домашни или био продукти, домашното пюре е по-добър избор.
==> Домашното пюре лесно може да бъде еднокомпонентно, което улеснява въвеждането на други продукти и промяната според вкуса на детенцето.

Колко време каша
Кашата като първа храна е добре да се предлага минимум 10 дни, повече е по-добре. Целта е стомахчето да свикне плавно и постепенно с първата твърда храна и да обработва безпроблемно специфичния въглехидратен състав на кашата.
След това се въвежда зеленчук. За целта кашата се измества следобед, а зеленчуково пюре се предлага на обед.

Млечно хранене
Не се замества кърмене до 1 год. (всяко хранене е млечно – допълва се с кърма или АМ), защото делът на млякото трябва да бъде около ¾ от всичката храна. Ако се замести кърмене с хранене, ще трябва по друг начин да се осигури нужното количество мляко т.е. АМ в храната вместо кърма. 
Има и малко по-либерално тълкуване на това правило, зависи колко голямо е детенцето, колко често суче, как суче и т.н.

# 182
  • София
  • Мнения: 1 724
Яна става все по-злояда.
Косе-Босе, предложих и, по твоя съвет, плодове на парченца и в различен от детските съд. Имаше интерес за едно хранене, след това - не. Единственият плод, който успявам да й дам, е нектарина цяла, обелена, която да ръфа. За съжаление, когато яде непасирано, прима малко количество- около половин нектарина. Опитвах с резенчета круша, ябълка, диня, но не ги иска- нито на кубчета, нито на резени, нито пасирани newsm78. Отказва и всякакъв сок- грозде, пъпеш, диня, ябълка, круша.
Досега охотно ядеше попара, днес и това започна да плюе. Без проблеми си пие само млякото.
Сутринта изхвърлих една попара, вляко с бисквити, пасиранплод и цял плод. Чудя се как да подхождам. Опитах да й нося плодове на разходката, но ефект няма, хапва по 2,3 пъти и после отказва.
Не мисля, че е здравословнонеразположение някакво, по скоро има нещо друго.Това поведение е от около месец.

# 183
  • Мнения: 360
Косе Босе, благодаря ти за изчерпателния ти отговор!  bouquet Наистина отговори на всичките ми въпроси и сега, когато имам информацията, остава само да реша.
При нас ситуацията е малко по-специфична, защото бебо е недоносен с 9 седмици, така че сега е на 6 месеца, но всъщност 4. Педиатрите ми казват, че мога да го захранвам вече, а на мен все ми се иска да изчакам още малко. Сигурно скоро ще е.
Още веднъж огромна благодарност! Продължавам да следя темата с голям интерес! Hug

# 184
  • Мнения: 1 167
Косе Босе искам да попитам може ли на 7 мес бебе да му се дава сок от праскови или сини сливи направен в домашни условия чрез изцеждане и стерелизиране в бурканчета. Ако може смятам да не го давам в чист вид а размесен с оризова безмлечна каша.??

# 185
  • Мнения: 44
Косе Босе, благодаря за изчерпателния отговор, относно жълтъка. Не знам как намираш време да отговориш на всички ни  Hug

А сега отново един въпрос. Започнах да давам на моя син, който е с АБКМ пюре от тиквички и царевица. Тиквички беше ял без проблем, т.е. въвеждам царевица. Първият ден една лъжичка - без проблем. Вторият - три лъжички и, горкия, пръцка и плака цяла нощ. Ясно е значи, че царевицата не му понася, въпреки, че аз си хапвам царевица /а го кърмя и спазвам строга хипоалергенна диета/. Въпросът ми е дали при това положение няма да понесе и царевично нишесте или царевичните стърготини в Немлечна каша от ябълки без варене на Хумана. Мислех или с тази каша или с кисел да му разнообразя следобедното хапване, че вече му омръзна само каша с ориз и рожкови да яде.

# 186
  • София
  • Мнения: 1 835
Въведох глутена с овесени ядки и сега искам да продължа с ръж и ечемик, но  не мога да намеря подходящите каши/ пюрета. Кашите, които съдържат ръж и ечемик, съдържат и пшеница, но пшеница не съм давала все още. Дайте идея как да въведа ръж и ечемик.

# 187
  • Мнения: 545
Въведох глутена с овесени ядки и сега искам да продължа с ръж и ечемик, но  не мога да намеря подходящите каши/ пюрета. Кашите, които съдържат ръж и ечемик, съдържат и пшеница, но пшеница не съм давала все още. Дайте идея как да въведа ръж и ечемик.
Аз лично,купих ръжени и ечемични ядки.Така ги въведох поотделно.Има ги във Фантастико,в диетичните магазини.

# 188
  • София
  • Мнения: 1 835
Въведох глутена с овесени ядки и сега искам да продължа с ръж и ечемик, но  не мога да намеря подходящите каши/ пюрета. Кашите, които съдържат ръж и ечемик, съдържат и пшеница, но пшеница не съм давала все още. Дайте идея как да въведа ръж и ечемик.
Аз лично,купих ръжени и ечемични ядки.Така ги въведох поотделно.Има ги във Фантастико,в диетичните магазини.
А как се приготвят? Трябва ли да се накисват? Колко време се варят? И може ли самостоятелно да се дават или се смесват с други зърна?

# 189
  • Мнения: 1 449

Ръжени и ечемичени ядки се приготвят както овесените.
Добре е се накиснат за 8-10 часа, не е задължително.
Варят се 5-6 мин. (след накисване), 9-10 мин. (без накисване) или до пълно омекване.
След като са готови, остават малко по-твърди в сравнение с овесените ядки. В началото може да се предложат пасирани с мъничко от водата, в която са сварени.
Комбинират се или се предлагат самостоятелно точно както овесените ядки.
Не са леки за храносмилането, добре е да се включат след 10 м., но зависи и от детенцето.



Косе Босе искам да попитам може ли на 7 мес бебе да му се дава сок от праскови или сини сливи направен в домашни условия чрез изцеждане и стерелизиране в бурканчета. Ако може смятам да не го давам в чист вид а размесен с оризова безмлечна каша.??

Щом са термично обработени, праскова и слива може около 7 м. (на пюре или сок).

Но ако сокът се добавя вместо плодове, няма да има същия ефект – не съдържа растителна целулоза и няма регулиращия ефект на пресните плодове и плодовото пюре. Освен това ще подслажда ненужно кашата. Дори сокът да е приготвен когато е бил сезона на плодовете и без добавена захар, сигурно е доста сладък.

Може да се добавя от време на време в кашата, все пак е домашно приготвен - но плодовете остават по-добрия избор. Витамините вероятно са колкото в плодово пюре. По преценка може да се предложи и по мъничко между храненията – сокът все пак не е забранена храна след 6 м., въпреки че няма много смисъл да се предлага преди 10-12 м. 

Сокът от сливи може да предизвика подуване на стомахчето, освен разхлабващия ефект.




Царевицата е тежка за храносмилането, макар че в готово пюре е доста малко.
Може да се пробва по-бавно въвеждане, например 3-4 дни по 1-2 лъжички, след това евентуално да се увеличи количеството по класическата схема. Да се даде възможност на стомахчето да привикне.

Най-щадящият начин за въвеждане на царевица е под формата на нишесте.
Натуралното нишесте не дразни стомаха нито химически, нито механично.
Точно затова киселът е добра алтернатива на първите каши в началото на захранването, после успешно може да се замести с по-здравословни глутенови и пълнозърнести храни.

В готовата кашата царевичните стърготини вероятно не са много, изглежда подходяща за по-нежно стомахче.

# 190
  • Мнения: 44
Косе Босе, отново хиляди благодарности!!! Ще опитам да въведа първо кисел. Този път ще съм по-внимателна. Защо ли педиатрите ни ни дават такива ценни съвети за захранване?! Нашата гастроентероложка, която наблюдава бебо заради алергията, само казва въведете този и този продукт - изчаквате 72 часа и въвеждате следващия...  Sad . Даже, по нейни препоръки, би трябвало да въведа до 10-я месец глутен, овче сирене, пуешко месо, Фризопеп /за да приготвям кашите с него, че почти не мога да изцедя кърма/, още 2-3 зеленчука и 1-2 плода - всичко това за 2 месеца  newsm78

# 191
  • Мнения: 545
Косе Босе е написала всичко толкова изчерпателно HugАз не съм ги накисвала,варях около 10мин.Ечемичните ядки не съм пасирала,но ръжените остават по-твърди.Тях ги пасирах с вода.

# 192
  • София
  • Мнения: 1 835
Косе Босе, а според теб кое е по- добре като продължение за въвеждане на глутена след овеса (като се има предвид, че малкия е на 8,5 месеца):
1. ръжени/ечемичени ядки
2. пшеница в каша
3. пшеничено нишесте или
4.бебешки бисквити , сухари

# 193
  • Варна
  • Мнения: 1 180
И аз за това имам нужда от съвет.
Вчера дадох за 1 път глутен - 1 л. пюре с овесени ядки. Днес 2 лъжички и така мисля да увеличавам дозата до края на седмицата. А после с какво се продължава? Каша с глутен или пюре? Кога мога да започна с попарата и кога се смята, че глутенът е въведен?  благодаря предварително за отговарите.

А и още един въпрос - кравето сирене кога се въвежда и силен алерген ли е?

# 194
  • Пловдив
  • Мнения: 972
И аз за това имам нужда от съвет.
Вчера дадох за 1 път глутен - 1 л. пюре с овесени ядки. Днес 2 лъжички и така мисля да увеличавам дозата до края на седмицата. А после с какво се продължава? Каша с глутен или пюре? Кога мога да започна с попарата и кога се смята, че глутенът е въведен?  благодаря предварително за отговарите.

А и още един въпрос - кравето сирене кога се въвежда и силен алерген ли е?
Аз давах на Виктория каша на Хумана със сухари, които съответно съдържат глутен, пък и запознаваш детето с вкуса им  Peace за предстоящата попара....после постепенно въведох сиренце /най-обикновенно - краве/, като добавях трошички към пюрето на обед....

Общи условия

Активация на акаунт