КЛУБ "РОДИТЕЛИ-ЧАСТНО ОБРАЗОВАНИЕ" 10 - ПОДГОТОВКА ЗА СЛЕД 7 КЛАС

  • 34 252
  • 294
  •   1
Отговори
# 255
  • В офиса
  • Мнения: 4 033
ibm, значи ние принципно сме на сходни позиции Hug Sunglasses и нито пък аз разбирам от икономика и политика, или пък пертендирам за меродавност. Съгласна съм, не може всичко да стане от веднъж. Но едно е да не може да стане, друго е да го разрушим, а после след емнайсе години да се сетим, че го искаме. А междувременно да се чудим и как да си решим новите проблеми с обезлюдените села, неграмотността, високата смъртност и т.н. и т.н. От една страна маса пари се изсипват в странни социални програми с неясен практически ефект, от друга залагаме капани, които да увеличат броя на хората, които ще имат нужда от тези социални програми. Малко приоритетите на харчене на средства в държавата са ми неясни.

Последна редакция: ср, 30 юли 2008, 12:45 от Тинкърбел

# 256
  • Мнения: 4 877
ibm,  как ще си нахлула. Аз така ти се зарадвах. Ние не сме затворен Клуб/тема.
Разказвай  Hug

# 257
  • Мнения: 1 347
Не колкото ви се зарадвах аз, като ви открих, размишлявайки над избора на ЧДГ Simple Smile  Ама да не разводнявам повече, ще се включвам, ако ми се стори, че имам нещо за казване Simple Smile

# 258
  • Мнения: 4 877
Не колкото ви се зарадвах аз, като ви открих, размишлявайки над избора на ЧДГ Simple Smile  Ама да не разводнявам повече, ще се включвам, ако ми се стори, че имам нещо за казване Simple Smile

А откри ли?
Аз вчера доста се пених в 2 други теми за ЧДГ и ЧДЯ. На това ли попадна или нещо оттук?

# 259
  • Мнения: 827
Реших и аз да споделя размисли Simple Smile

Ясно е, че едно в малко населено място няма да може да се издържа само от ваучерите (ако тази идея се реализира, а зависи и как се реализира). В този случай трябва ли да се закрие, или пък да се финансира допълнително от държавата. Повече клоня като че ли към вариант, в който се осигурява транспорт за децата до някое централно у-ще напр., а не да се наливат допълнителни пари в у-ще с няколко или сборни паралелки, а това е, защото мисля, че едно централно у-ще ще може да си позволи да наеме подходящ персонал, евентуално да подпомогне или да изиска от преподавателите си да повишават квалификацията си, да участват на семинари, да взимат отношение по въпроси като матурите - предполага се, че ще имат по-широк поглед върху ситуацията; а от своя страна това ще доведе до повишаване на качеството на образованието, което смятам, че е крайната цел. В края на краищата не са никак малко децата в Сф, които пътуват по половин-един час до училището си, така че според мен е напълно реализуемо и адекватно.

Това не означава, разбира се, да разрушим сградите на училищата по селата, но може би да се намери друг вариант за тяхното стопанисване и ако един ден (дай Боже) селата започнат да се "олюдяват" или тези сгради да се ползват отново по предназначение, или да се построят нови, което тогава, струва ми се, ще е по-подходящо, защото най-вероятно жителите няма да ги напуснат едва завършили 8-ми клас и да хукват по градовете да си търсят късмета.

# 260
  • Мнения: 4 877
Като се заговорихме за затваряне на училища, се сетих за едно училище в с. Припек, Кърджалийско. Не знам дали си спомняте тези горди хора как се бориха, за да си запазят у-щето, защото някъде не е въпрос само да изминеш няколко км и да получиш уж по-добре образование. Уф, много сложна тема.  Sad


Повече за закриване на у-щата:
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2716&sectio … =5&id=0001401

# 261
  • Sofia
  • Мнения: 4 731
Ити, с транспорта се сещам за един основен проблем - придвижването през зимата. Спомням си, че имаше много репортажи как децата не могат да ходят на училище, защото пътят е залят от реката или зарит в снега. И трябваше да стават около 5 часа, за да стигнат навреме за час.
Също имаха проблем с финансирането на транспорта.

# 262
  • Мнения: 827
Ити, с транспорта се сещам за един основен проблем - придвижването през зимата. Спомням си, че имаше много репортажи как децата не могат да ходят на училище, защото пътят е залят от реката или зарит в снега. И трябваше да стават около 5 часа, за да стигнат навреме за час.
Също имаха проблем с финансирането на транспорта.
Така е, особено предвид нашите пътища... Това е и една от многото причини хората да се махат от селата при първа възможност.
Чудя се (щото съм новак шофьор) дали и тази година в Сф няма да ни изненада зимата :ooooh:
Очевидно е, че решаването на този проблем не е просто, защото има още много други и никак не малки проблеми в Бг като цяло.

май :), прочетох статията, ето това ми направи много силно впечатление:
"Ясно е как се предава български език, литература и математика, когато в един клас са деца от 1-ви и 3-ти клас. В интерес на децата и на усвояването на учебния материал е да не учат в слети паралелки, но подобен ефект ще се усети след няколко години", убедена е зам.-кметицата на Троян. Според нея напрежение сред хората е имало през 1998 - 2000 г. Сега разбирали, че няма бъдеще, ако децата учат в слети паралелки.
Отново (между другото и в много от темите тук, във форума) става ясно пост фактум какво всъщност се случва. Тезата ми в никакъв случай не е да се закриват на общо основание у-ща, трябва да се вземат предвид и други фактори - отдалеченост от други населени места, възможност за придвижване и т.н.
Между другото моята баба по едно време беше учител ли, директор ли, забравила съм, на едно у-ще в селце в Шуменска област и си спомням, че ходеше лятото там. Скоро ще се видим с нея и ще я разпитам как е било едно време :)

Последна редакция: ср, 30 юли 2008, 14:46 от Ити

# 263
  • Мнения: 1 347
Май Simple Smile, за едната тема се сещам - тази за частните ясли в "Нашите деца". Впечатлих се, че и някой друг се "вманиачава" като мен по темата за безопасността, която според мен е на първо място   Peace

А по темата за у-щата в малките населени места, наистина е много сложно, но с риск да се повторя, ще продължа с размислите в посока, че според мен е въпрос на баланс. Не да се затварят у-ща (освен ако категорично няма за кого да работят), а да се намери подходящият начин на работа, за да просъществуват, да се развиват гъвкаво и да обслужват добре съответното население, а не да кретат едва-едва и да са в тежест и на общината, и на държавата. Не че знам как точно трябва да стане на практика Simple Smile. Като стратегия обаче бих заложила на следното: да се оценят нуждите на населението - да се проектира у-ще (като система, организация,  еветуално подходящо профилиране), което да отговаря на тези нужди - да се разчете какви средства и материална база са нужни - да се търсят начини за придобиването й (държавна субсидия, фондации, местен бизнес) - да почне да се осъществява това у-ще стъпка по стъпка и много гъвкаво, за да реагира на нуждите на населението. Един от големите проблеми обаче според мен е дали във всяко село или малък град има кой да направи тези неща, защото те си искат доста усилия, определена квалификация и какво ли не още. Но пък има и много места, на които работят много запалени ентусиасти, кадърни и творчески хора, които са способни на занчително повече, отколкото по инерция се предполага.
И още нещо - малко ни е тромава и консервативна системата и не го позволява, но защо в малките села не се прави местно малко "училище" за децата, да кажем 1-4 клас, и те само да се явяват на приравнителни изпити в далечното у-ще? Така общината ще харчи пари кажи-речи само за един-двама кадърни учители (съответно ще може да си позволи да им даде сравнително високи заплати, вместо измъчено и скъпо транспортиране на децата и пр.

# 264
  • Мнения: 827
И още нещо - малко ни е тромава и консервативна системата и не го позволява, но защо в малките села не се прави местно малко "училище" за децата, да кажем 1-4 клас, и те само да се явяват на приравнителни изпити в далечното у-ще? Така общината ще харчи пари кажи-речи само за един-двама кадърни учители (съответно ще може да си позволи да им даде сравнително високи заплати, вместо измъчено и скъпо транспортиране на децата и пр.
До скоро нямахме матури, които всъщност трябва да са инструментът, с който да се оценява дали един ученик е покрил съответната образователна степен. Това предполага, че дори и без да посещаваш у-ще, ако покриеш материала, то ще можеш да получиш съответната диплома за завършено ниво.
Вече, като членове на ЕС, се предполага, че трябва да имаме единна стандартизирана образователна скала, по която да се оценяват учениците. Предстои...

# 265
  • Мнения: 4 877
Аз не успях да намеря точно статия за това у-ще в с. Припек. Ако намеря, ще я сложа. Спомням си, че се появи като вариант да го направят ЧУ. А парите отпусна един известен български професор - проф. Балкански. Тогава много ме впечатли случващото се в БГ и затова запомних случая. Сега ще се разровя да видя какво всъщност е станало.

# 266
  • В офиса
  • Мнения: 4 033
Дано не съм права, но си мисля, че резултатът от закриването на училищата по селата, ще е масова неграмотност. Неграмотност не като неправилен правопис и словоред, а като неумение да се чете и пише. Добавете и това, че има райони, в които децата няма къде да чуят българска реч, освен, силно се надявам, в училище, ще имаме и българчета, които даже не говорят и не разбират български.

Ако трябва да избирам между деца, четящи и говорещи на що-годе разбираем български и по-качествено обучение за една част от тях, ще избера първото. За ученолюбивите така, или иначе пътища има.  

Престане ли една сграда да бъде у-ще, считайте че веднага се е продала (кмет и принципи? При това когато парите не достигат?)

Това са твърде възможни практически последствия от закриването на у-щата. Даже и да зарежа възрожденските идеали и да подходя прагматично.

# 267
  • Sofia
  • Мнения: 4 731
А зимата всяка година идва съвсем "неочаквано" за управниците! Хората си планирали морето през декември, а то изведнъж да завали сняг - какво нахалство!  hahaha

Съжалявам за офф-а!

Тинкърбел, напълно съм съгласна. Но на разни хора точно такива неграмотни бъдещи избиратели им трябват...

# 268
  • Мнения: 1 347
Но на разни хора точно такива неграмотни бъдещи избиратели им трябват...
Ето това е лошото  Peace И кръгът става мнооооого омагьосан...

# 269
  • Мнения: 4 877
За мен безопасността е най-най-важна.

Май Simple Smile, за едната тема се сещам - тази за частните ясли в "Нашите деца". Впечатлих се, че и някой друг се "вманиачава" като мен по темата за безопасността, която според мен е на първо място   Peace


ето моите "странни" (високи са наистина) изисквания от тази тема за ЧДЯ, която взриви "трибуните":


... прегледала съм и разрешителни, трудови и осигурителни книжки (това, защото има в някои ЧДГ голямо текучество и децата се побъркват от разностилие), дори и с каква боя са боядисвали стълбите и имат ли ОК от пожарната - трябваше да бъде с някаква срещу пожари.



При наличие на дървени вътрешни стълби в ЧДГ, Пожарната изисква да са със специален противопожарен лак. Да обяснявам ли причината или вече се сещаш?! Ако няма и избухне пожар, децата, които са на 2 етаж не биха могли да излязат. Боже, какви безумия се изисквали! Така ли? Добре, че все пак, който е тръгнал да прави нещо с деца има малко повече култура и добре, че все пак имаме някакви тромави изисквания. Иначе като възникне проблем всички ще крещим защо никой не се е сетил да направи нещо или заради подкупи е минал по тъч линията. Достатъчно ли ти е това обяснение?

А за наредбичката, седни и си изчети с моливче в ръка. Имаш нужда.

Ох, побеснях. И после се чудим защо имаше "Индиго", Лим...


Още повече, че става въпрос за един вид обществени сгради с наличие на повече деца!!! А не за домашни условия!!!

А аз сигурно ще ви гръмна като кажа, че не за външни лица, а дори и родители (и близки) не обичам да се мотаят из ЧДГ и ЧУ. Най-елементарната причина - болести. Другите - по-добре да не споменавам, за да не чува дяволът.  Naughty
И о, чудеса, дори и за това собствениците на частни учебни заведения са се сетили. Hug


От година-две имам си теория "Не ни е тъпа държавата, прост ни е народът!". Ако нещо не е наред, ососбено при работа с деца, неодобрявам прикриването, затварянето на очи, шикалкавенето.  Ама добре, че повечето собственици на частни учебни заведения са май по- в "час" от някои свои клиенти.  Ей, това вчера не можах да проумея! А имаше и някакво изказване, че не си правят изследвания на децата за ДГ и ставало с обаждане по телефона  Shocked ooooh!. Кого лъжат!!!  Naughty

Последна редакция: ср, 30 юли 2008, 16:07 от май :)

Общи условия

Активация на акаунт