Много нисък TSH и проблемно забременяване

  • 19 310
  • 29
  •   2
Отговори
# 15
  • Мнения: 397
Алекс, не ми се мярва ТСХ да е толкова ниско, а пък Т3/Т4 да са в норма. Както ти е писала Кубит съществува затворен кръг.  Но това в случая няма значение. Просто ТСХ трябва да се вдигне до необходимите граници за забременяване. Мисля, че преди ти бях споменала, но ще го повторя. И ние се бяхме концентрирали 2 год. върху подобряване на спермограмата на мъжа ми и на мен уж нищо ми нямаше. Даже бяхме стигнали до решение за ИКСИ. И изведнъж това с щитовидната изскочи съвсем случайно. Пускайки си половите хормони в една лаборатория, на своя глава реших да пусна и пакета щитовидни. И зайчето изскочи......Почнах лечение и на 4 месец забременях естествено, при това с лошата спермограма на мъжа ми. Така, че шанс за естествено забременяване винаги има, независимо какъв процент вероятност. Много фактори влияят върху този процес. Но първо се заеми с ТСХ и щитовидната като цяло.
Успех! 

# 16
  • Мнения: 608
Galka, виждам съвпадение в нашите истории и дай боже и при мен да е с "happy end" както и при теб. Заради слабите отклонения в спермограмата, от тук ни препоръчаха 3 инсеминации, 1-я път сама си назначих TSH и 2-я път, когато исках да повторя резултатите, пак сама си отбелязях този хормон. В понеделник имам час за GP-то и непременно ще си поискам Т3 и Т4. Благодарение на теб, Cubbit, моята книжка, инфото в интернет, вече знам какво да правя. Дано тук се изясни проблема, че нямам възможност да тръгна веднага за България.

Усмивки и приятно настроение! До скоро!

# 17
  • Мнения: 608
Момичета пак се включвам в тази тема.След срещата с GP-то разбрах, че имам направени fT3 и fT4, които са в норма и диагнозата поставена ми е "subclinical hyperthyroidism". Лекарката ми обясни, че това най-вероятно е моментно състояние при мен, и към средата на Август ще повторя изследванията отново. До тогава каза, че нямам нужда от лечение. Имал ли е някой подобен проблем? Ще се радвам да споделите. Поздрави.

# 18
Здравей,
Преди години имах същия проблем. Откриха ми почти напълно липсващ TSH. По това време живеех в Англия и ми казаха да изчакаме няколко месеца и тогава да видим пак какви са нивата на хормона. Имах неблагоразумието да ги послушам . В резултат на което след тези няколко месеца лекувах хиперфункция с непрекъснати рецидиви в продължение на 9 години. От една година съм в хипо функция и пия L Thyrohin , за да компенсираме работата на жлезата.

Имай предвид, че никои лекар няма да ти позволи да забременееш ако пиеш лекарства за намаляване на хиперфункцията - като Propysil и Metizol. За радиоактивен йод пък да не говорим. Освен това не е разрешен за употреба в България. След като спреш терапията с указаните препарати трябва да минат около 6 месеца, за да може буквално организма да се "изчисти".

Моят съвет е да искаш и друго мнение.

# 19
  • Мнения: 397
Албенка, напълно съм съгласна с теб за искане на второ мнение. Но явно това е практика не само в Англия, а и на някои незнаещи лекари в България. И аз преди 2 години имах неблагоразумието да изчакам, по препоръка на една квартална ендрокриноложка. След това лекувах при д-р Тодорова хиперфункция и съм с диагноза Хашимото (увеличени МАТ).
За лекарствата и забременяването - малко е спорен въпроса. Аз забременях естествено, пиейки половин табл. Тирозол на ден. И то започнах опити за забременяване, след като поисках изрично от д-р Тодорова да се подпише под писмено заключение, че това е позволено при прием на Тирозол. Според нея толкова пренебрежимо малка доза на лекарството не можело нищо да причини.  Не знам какво да си мисля и какво да кажа, аз пих от Тирозола с намаляваща дозировка до към края на 2 месец (не мога точно да си спомня) и изпитвах постоянно терзания дали не вредя на бебето. Накрая реших, че все пак д-р Тодорова знае много повече от мен и знае какво прави. Примирих се и само следвам насоките й. Досега нямам никакъв проблем. И аз и бебето се чувстваме отлично. Правя контролни изследвания в определени г.с. и съм спокойна. Хормона се регулира и МАТ паднаха значително, лекарката казва, че това е в следствие на бремеността. Сега пия само селен, неофолик мета и аспирин протект през ден по 1 таблетка. От време на време изпадам в емоционални дупки и пак ме измъчват разни въпроси и съмнения относно приеманите медикаменти, но се успокоявам, че понякога ползата от съответните лекарства надвишава вредата им.
Каквото Господ е рекъл. В крайна сметка, всичко е съдба! Дано да стигна до края успешно!
Успех и на теб! 

# 20
  • Мнения: 608
Albenka, ти малко ме притесни споделяйки своя опит. Даже ми стана страшно. Моето GP ми назначи повторни изследвания към 19 Август и каза, че ако тогава нещата не са на ред ще действаме, но да не се притеснявам, тъй като проблема се разрешавал бързо, не знам какво да си мисля Sad, тя знае,че правим опити за бебе и е в курса на всички наши проблеми. През Ноември ще си бъда в България и ще поискам мнение на д-р Тодорова, обезателно.

Albenka, ти колко си чакала преди да започнеш лечение? Аз сега се раздействах, но всъщност открих проблема скоро, а навярно съм си го имала от доста време...  Sad

Поздрави

# 21
  • Мнения: 397
алех_свой, не е толкова страшно. Август не е толкова далече.  Друг е въпроса, че когато човек бърза за бебе, не бива да отлага. С такова ниско ниво на ТСХ няма как да настъпи бременост и това може би е една от вероятните причини за незабременяването. Може и да се повтарям, но бях длъжна да ти го подчертая. Не г приемай като нравоучение, прост оисках да помогна.
Хубав ден!   Heart Eyes

# 22
Здравей Alex,
изчаках някъде около 3 месеца. След тях TSH от пренебрежимо малък като стойност - 0,045 беше станал 0,00.  След 1 година лечение в Англия така го бях закъсала, че се прибрах в България.  (Не че тук лекарите са цвете, но поне семейството е тук). На 3 пъти бях предвиждана за операция, но отказвах, защото не мога да се съглася, че това е нещо елементарно - почти като операция от апандицит. След това открих един прекрасен лекар - д-р Мечкаров и се справихме  заедно с проблема. Ако искаш мога да ти дам координати.
Що касае забременяването, налагаше ми се да взимам по 8 таблетки Пропицил в първите месеци. Да не те плаша, но бях останала почти без коса - чувствах се направо като раково болна. Много е важно също така, да се следят левкоцити и чернодробна фунция (има цял набор показатели) когато се приемат този тип лекарства. И да се приемат много витамини и пресни плодове.

Пожелавам ти и ти да откриеш своя лекар и бързо да приключиш с този проблем.

# 23
  • Мнения: 397
albenka,
съжалявам за това, което е трябвало ад преживееш. Радвам се, че сега всичко при теб е добре. защо ти препоръчваха операция? Имаше възли на жлезата или..? Ще ти бъда благодарна, ако споделиш, защото на мен ми откриха малко възелче в лявата част, но правих изследване на тиреоглобулин и се оказа, че няма нужда засега от оперативна намеса т.е. не е твърдо образование, а е образувано от антителата. Сега по време на бремеността лека, по-лека намалява, но никой не знае дали ще изчезне до края напълно. Д-р Тодорова смята, че може  и да изчезне, но ще го мислим след раждането, кърменето и т.н.....Затова питам за операцията. Аз също съм против оперативната намеса, ако не се налага в краен случай, а и самата докторка не ми казва твърдо Да или Не.

# 24
  • Мнения: 608
Galka, ти наистина много ми помогна. Сега като се замисля, може и това да е причина за незабременяването, тъй като последната спермограма на приятеля ми доста се беше подобрила.

Albenka, благодарности, че бързо ми отговори. Искам да попитам, какви бяха стойностите при теб на fT3 и fT4? Да, бих искала координатите на д-р Мечкаров. Ти колко време се бори да забременеш?

Поздрави и приятен ден Hug

# 25
Галка ,

операцията ми я препоръчаха, защото не можеха да овладеят хиперфункцията. А лекарствата са химиотерапевтици и с времето започват да увреждат огранизма.  Вече от година и нещо съм с хипофункция и пия заместителна терапия. Имах възли, които от миналата година до сега буквално са се "абсорбирали" от организма.

Aleks,

При TSH - 0,00, бях достихнала до FT4 49,00. FT3 няма отношение към хиперфунцията. В действителност ниските стоиности на ТSH  се мъчат да компенсират свръхпроизводството на FT4.  Освен това се прави и проверка на антитела - TAT и MAT.

Колкото до забременяването, тепърва ми предстои. Боря се с една анемия, дето не е за проказване.

Тел на доктор Мечкаров е 032/ 960480 . Със сигурност можеш да го намериш в четвъртък сутрин. Задължително си взимаш час обаче. Работи и с касата. Иначе един преглед със ехография на жлезата е 25 или 30 лева.  Дори и да не си от Пловдив си струва да си направиш разходка един ден. Този човек е от малкото хора, за които лекарската професия е призвание.

Поздрави

# 26
Galka,

имай предвид също така, че едно оперативно отстраняване на жлезата, води до доживотно приемане на Л-тироксин (хормон на щит. жлеза). Дори и да не е отстранена изцяло, ще се наложи да компенсираш, за да не претовариш останалата част . Но по принцин лекарите много трудно могат да преценят колко точно трябва оставят от жлезата, за да не се налага да приемаш медикаменти.

# 27
  • Мнения: 3 541
Здравейте, извинявам се ,че се намесвам, но ще ви бъда благодарна за мнение. Моето TSH не е толкова ниско - при долна граница 0,31 е от порядъка 0,5; 0,7, но пък и FT4 е 11,5-12,5 при долна граница 12. Аз по принцип имам микроаденом на хипофизата и приемам хапчета за да намалявам пролактина. Ендокринологът ми казва, да си гледам пролактина, другите били добре. Направиха  ми впечатление вашите знания / знам, че е по-добре да ги няма човек/ и бих била доволна и на вашия коментар

# 28
  • Мнения: 608
Albenka,благодаря ти за тел на д-р Мечкаров. От сърце ти желая много късмет, нямах представа, че проблемите с тази жлеза могат да бъдат толкова сериозни. Моите fT3 и fT4 са в норма и се надявам да ми е временно състоянието, ама кой знае...

# 29
  • Мнения: 397
Албенка,благодаря за изчерпателния отговор.  И аз посещавам една лекарка - д-р Тодорова от София, за която смело мога да кажа, че е моя спасител. 
Много ми е интересно как и с какво лечение се "абсорбираха" възлите ти или се случи от само себе си? Както ти писах моя възел е само един и според докторката е образуван от антителата. При евентуална операция става въпрос за премахване само на конкретния възел, не на жлезата. Последният път като ходих миналата седмица на преглед се оказа, че ехогеннта структура на жлезата е нормална т.е. има голямо подобрение вследствие на бремеността. Затова се колебая дали изобщо да го махам този възел или ще се абсорбира? Лекарката смята, че съм го имала още от пубертета и изобщо, че проблемите ми с щитовидната са от много години, но никой не е обърнал внимание. Е, в началото ТСХ не е било сигурно такива стойности, защото преди 2 г., когато за първи път в живота си пуснах изследване на ТСХ беше 0,57. 
Според мен и първата ми бременост преди 9 г. е протекла с проблеми в щитовидната, но тогава нито съм правила изследвания, нито някой ме е гледал на ехограф. Износих и родих нормално прекрасно момиченце. А сега съвсем случайно се насочих към щитовидната, защото не се получаваше дълго време забременяване. 
Желая ти успех в бебеправенето, щом казваш, че ти предстои.  Hug
Благодаря ти още веднъж, че сподели с нас историята си. Беше много полезно! Дано да помогнем и на други момичета с подобен проблем.
Ще ти бъда благодарна, ако намериш време да ми отговориш!

Общи условия

Активация на акаунт