Право на обезщетение от борсата?

  • 285 211
  • 759
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 534
Условието, за да получаваш обезщетение за безработица е да имаш минимум 9 месеца в осигуряване към датата на освобождаване, което за жалост ще рече, че няма да имаш право да получаваш обезщетение за безработица!

# 271
  • Мнения: 132
здравейте, искам да ви помоля за помощ. Praynig
Студентка съм, семестриално завършила от скоро, остава ми само дипломна защита, трябва да проверя дали все още се водя студентка, ако има значение това.  newsm78
Въпроса ми е, тъй като в момента работа в една фирма, но до края на Февруари, след това ще се прибирам в родния ми град-Казанлък:
ИМАМ ЛИ ПРАВО ДА СЕ РЕГИСТРИРАМ В БУРОТО ПО ТРУДА, ЗА ДА ПОЛУЧАВАМ ОБЕЩЕТЕНИЕ ЗА БЕЗРАБОТИЦА?
трудовият ми стаж е както следва:
   07.07.05г-01.09.05г 1м 24дни  на пълен работен ден
   27.11.07г-31.12.07г
   01.01.08г-30.06.08г 7м4дни     на 4-часов работен ден
   07.01.09г-01.12.09г 10м25дни на пълен работен ден
   15.11.09г-01.03.10г  3м15дни  на 4-часов работен ден

1-колко време имам право да вземам обещетение за безработица и колко ще е то?
2-има ли значение дали напускам по собствено желание или съм съкратена?
3-до колко време след като напусна работа трябва да се регистрирам?
4-какви документи ми трябват?
5- дали това ако ме водят все още студентка има значение???


Благодаря ви предварително  Hug
  bouquet

# 272
  • Мнения: 136
Здравейте!
Наскоро писах в темата , че моят работодател иска да ме съкрати.Сега научих , че ме принуждава да напусна доброволно, понеже нямало да има съкращения във фирмата..Това води ли се по взаимно съгласие и какви права и изисквания , трябва да имам.В момента дъщеря ми е на 2 год и 1 месец.Водя се в платена отпуска , която не знам, дали ще ми бъде платена.Имам съмнения за некоректно отношение към мен.Мога ли да искам обезщетение при напускането си и в какъв размер?Ще имам ли право да отида на борсата в такъв случай?Обхванала ме е паника , защото се намирам в голямо финансово затруднение.Идва ми да хвана гората.

# 273
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
macipici ,не се съгласявай на взаимно съгласие.Нека да те съкрати /по-изгодно е за борсата/-ще му трябва разрешение от Инспекцията по труда.Ако е по взаимно съгласие,не може да искаш обезщетение от работодателя.Ще имаш право на борсата-при взаимно съгласие е твърда 4 м по 120 лв.Не използваната платена отпуска ще ти се изплати  и при съкращаване и при взаимно съгласие

# 274
  • Мнения: 136
Елфита ,
Не иска да ме съкрати.Иска да напусна доброволно.Тогава мога ли да отида на борсата?

# 275
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
да,ще имаш право на борса.в предния отговор съм ти писала месеците и сумата,която ще взимаш
как така не иска да те съкрати-ти пък не искаш да напускаш  Crossing Arms

# 276
  • Мнения: 136
И аз не знам защо не иска да ме съкрати. SadКакво толкова , ще му коства.Не иска и да говори по въпроса.Аз си харесвам работата , а и не е взел човек на мое място.Винаги съм била отговорен служител и си вършех работата с любов.Явно има някакво затруднение в моя случай.Май ще трябва да ходя до София за да се разберем.
Благодаря ти!

# 277
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
не иска да те съкрати,защото ще му трябва разрешение от ИТ и няма да го получи.ще трябва да ти даде и обезщетение-зависи по кой член те съкрати

# 278
  • Мнения: 71
Някой може ли да ми даде информация?Работих 2 години в една фирма.На 12 февруари ми съобщеха,че ще ме съкратят и ще работя още само един ден.На 15 февруари подписах предизвестието,съкращават ме по чл.328-поради намаляване обема на работа.Приятелки ми казаха,че трябва да ми се изплатят две заплати,но нещо не се хареса на шефовете.Някой знае ли колко обезщетение ще получавам и колко време.Благодаря ви предварително.

Последна редакция: пт, 12 мар 2010, 15:09 от valia1982

# 279
Здравейте, мили мами. Изчетох цялата тема, но не видях някъде случай като моя за това ви моля за съвет, защото съм много притеснена. Cry От 01.01.2010 съм освободена от работа по чл. 325 т.1. От 11.01 започнах нова работа, но в началото на април ме освободиха. Трудовата ми книжка е у новия работодател за да ми направи трудов договор, но през този период от време (януари до април) не съм подписвала никакъв договор. Подозирам, че през това време не са ми били внасяни никакви осигуровки. Сега чакам да ми върне документите. Дали имам право да се запиша на трудовата борса и да получавам обезщетение или съм изпуснала сроковете. Благодаря ви предварително Hug

# 280
  • Мнения: 534
Ако те е осигурявал за тези три месеца няма проблем - срока е 3 месеца за регистрация от датата на освобождаване.
Ако ли пък не ти е пускал тр. договор, то ще се регистрираш със заповедта за освобождаване от 01.01.2010, като ще бъдеш санкционирана за времето на закъснение, т.е. ще имаш право на обезщетение 4 месеца, но в случая /ако се регистрираш днес, например/ ще получаваш обезщетение 3 месеца и 15 дни, считано от днес, т.е. с 15 дни ще бъдеш санкционирана.

# 281
  • Варна
  • Мнения: 43
Здравейте! Предварително се извинявам, ако въпросът ми се повтаря. Следващият месец ми изтичат 2 год. майчински. Последната година вземам майчински 240лв. Няма да работя в същата фирма повече. /такава ни е договорката/ искам да попитам как е най-изгодно да ме освободят от работа за да вземам повече месеци обезщетения от борсата? Предварително прочетох, че е по-добре да ме съкратят.
1. Как най-бързо мога да отида на борсата?
2. Трябва ли работодателят предварително да ми даде срок за предизвестие от 1 месец или може направо да ме съкрати? Ако е така, ще трябва сама да си плащам осигуровките.
3. Как стои въпросът с отпуските? Те няма да ми бъдат платени.


Предварително Ви благодаря за отговора   bouquet

Последна редакция: сб, 17 апр 2010, 12:45 от nuncheto

# 282
  • София
  • Мнения: 714
Е и аз да попитам ... Simple Smile
Сега съм на борсата, днес подписах трудов договор.
Знам, че трябва да уведомя бюрото и Нои, но незнам къде какво да нося newsm78
Трудов договор и книжка ли  newsm78, но в книжката ми пише, че съм на борсата.
Ще се радвам, ако някой знае  Praynig

# 283
  • Мнения: 886
Отиваш в бюрото по труда с трудовия договор. Носи и копие. Там попълваш молба- образец и ще ти прекратят регистрацията. В НОИ отиваш като си вземеш последното плащането  за да ти приключат стажа в трудовата книжка. В БТ ще ти обяснят по- подробно, но там отиди възможно най- бързо.

# 284
  • Мнения: 534
Е и аз да попитам ... Simple Smile
Сега съм на борсата, днес подписах трудов договор.
Знам, че трябва да уведомя бюрото и Нои, но незнам къде какво да нося newsm78
Трудов договор и книжка ли  newsm78, но в книжката ми пише, че съм на борсата.
Ще се радвам, ако някой знае  Praynig
След Бюрото по труда отиваш и в НОИ - със сигурност ти е казано, че като започнеш работа трябва да им се обадиш с тр. договор. Срока е 7-дневен, както й ако бъдеш освободена пред да са минали 9 месеца и и маш право на възобновяване на обезщетението за безработица. Неспазването на срока може да ти донесе акт за административно нарушение, който е от 50-100 лв. Peace

Общи условия

Активация на акаунт