Кортикостероид?- Фликсотид 50

  • 21 413
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 6 798
Вентолина с рецепта ли се дава вече,или е свободен?Защото аз имам една агдна кащлица,всяка зима поне по 2 пъти,която минава много трудно,след седмици лечение с какво ли не.Вентолинът много ме облекчаваше.

# 16
  • Мнения: 3 591
Вентолина с рецепта ли се дава вече,или е свободен?Защото аз имам една агдна кащлица,всяка зима поне по 2 пъти,която минава много трудно,след седмици лечение с какво ли не.Вентолинът много ме облекчаваше.
С рецепта е. Всички бронходилатори натоварват сърцето  и имат много странични ефекти - от кървене на лигавиците до тремори.

# 17
  • Мнения: 861
Флексотитът не е страшен. Стреми се да не стигаш до Вентолин. Флексотитът се приема за профилактика, когато ни няма нищо, а вентолина при пристъп-колкото в по-малка доза, толкова по-добре за детето....

# 18
  • София
  • Мнения: 11 116
Вентолина с рецепта ли се дава вече,или е свободен?Защото аз имам една агдна кащлица,всяка зима поне по 2 пъти,която минава много трудно,след седмици лечение с какво ли не.Вентолинът много ме облекчаваше.
С рецепта е. Всички бронходилатори натоварват сърцето  и имат много странични ефекти - от кървене на лигавиците до тремори.

Аз съм го купувала без рецепта !
За вредите от него съм 100% съгласна ! Rolling Eyes

# 19
Моето дете е на  14години и все още ползваме вапросните лекарства като подобрение няма никакво.Спре ли да ги пие се влошава много а детето ми от както се е родило непрекьснато е лекувано.Аз много се страхувам от страничните ефекти наи-вече си виждам детето че не качва килограми ине расте на височина Ако някои има наблюдения по този вьпрос моля да ми пише

# 20
  • Мнения: 861
Аз пък знам точно обратното, че от подобни препарати много се пълнее и такива деца страдат от наднормено тегло...

# 21
  • Мнения: 3 591
Кортикостероиди
Кортикостероидите са обширна група от химични вещества (хормони), които се произвеждат от човешкия организъм. Същите или подобни на тях вещества могат да бъдат произвеждани синтетично и да бъдат използвани за лечение на различни заболявания.
Стероидът, който е предписан на вашето дете, не е същия като тези, за които сте чували, че спортистите използват, за да се представят по-добре.
Пълното наименование на стероидите, използвани при възпалителни заболявания, е глюкокортикостероиди или кортикостероиди (КС). КС са много мощни и бързодействащи лекарства, потискащи възпалението чрез намеса в имунните реакции по доста сложен начин. Те често се използват за постигане на по-бързо клинично подобрение на заболяването на пациента, преди да започнат да действат и другите медикаменти, прилагани в с комбинация с КС.
Освен техните имуносупресивни и противовъзпалителни ефекти, те участват и в много други процеси в организма, а именно в сърдечно-съдовите функции и стресовите реакции, водния, въглехидратния и мастния метаболизъм, регулация на артериалното налягане и други.
Независимо от терапевтичните им ефекти, те имат значителни странични ефекти, свързани главно с продължителното лечение с КС и е много важно детето да се намира под наблюдението на лекар, който има опит с лечение на заболяването и със свеждане до минимум на страничните ефекти на тези лекарства.

Дозировки/пътища на прилагане
КС могат да бъдат прилагани системно (през устата или инжектирани венозно) или да се прилагат локално (чрез инжектиране в ставата или да се прилагат на кожата над засегнатото място).
Дозите и пътищата на прилагане се избират съобразно с конкретното заболяване, както и с тежестта на засягане на болното дете. По-високи дози, особено прилагани инжекционно, са с много силен ефект и действат бързо.
Таблетките за прилагане през устата съществуват в различни размери, съдържащи различни количества от лекарството. Най-често се използват преднизон или преднизолон.
Не съществуват общоприети правила за дозиране на лекарството, както и за честотата на прилагане.
Еднократното дневно (обикновено сутрин) прилагане или прилагането през ден (алтерниращо дозиране) е свързано с по-малко странични ефекти, отколкото намаляването на дневната доза, което понякога е необходимо за поддържане на контрола над заболяването. При тежко протичащо заболяване много лекари предпочитат да използват високи дози метилпреднизолон, който се прилага под формата на инфузия във вената (интравенозно), обикновено еднократно дневно в продължение на няколко последователни дни.
Понякога може да бъде използвано ежедневно венозно прилагане на по-малки дози, когато пероралната резорбция на лекарството е затруднена.
Инжектирането на дълго действащ (депо-форма) КС във възпалените стави (интраартикуларно) е средство на избор при артрит. Депо КС (обикновено триамцинолон ацетонид или хексацетонид) притежават активна кортикостероидна субстанция, свързана с малки кристали, които след инжектиране в ставната кухина, се разпространяват около вътрешната ставна повърхност и освобождават КС за продължителен период, с което често се постига продължителен противовъзпалителен ефект.
Независимо от това продължителността на този ефект силно варира и трае от седмици до месеци при повечето от болните. Една или повече стави могат да бъдат лекувани на един курс, като се използват индивидуални комбинации от местна аналгезия (например кожноанестезиращ крем или спрей), местна анестезия, седация (мидазолам, ентонокс) или обща анестезия, в зависимост от броя на ставите, които ще бъдат подложени на лечение, и от възрастта на болното дете.

Странични ефекти
Наблюдават се два основни типа странични ефекти на КС: такива, които са резултат от продължителна употреба на високи дози, и такива, които са в резултат от спиране на лечението. Ако КС се приемат продължително време за повече от около един месец, те не могат да бъдат спрени внезапно, тъй като това може да доведе до тежки прояви. Те се развиват в резултат от недостатъчна продукция на собствените за организма кортикостероиди, която е била потисната от прилагането на синтетичния препарат.
Ефикасността, както и типът и тежестта на страничните ефекти на КС са индивидуални и е трудно да бъдат предсказвани. Страничните ефекти обикновено са свързани с дозата и с режима на дозиране, т.е. една и съща обща доза е свързана с повече странични ефекти, ако се прилага разделена на няколко приема през деня, в сравнение с еднократното дневно сутрешно приемане на цялата доза.
Основните видими странични ефекти са: повишено чувство за глад, което трудно се контролира и води до напълняване и до развитието на белези от разтягане по кожата. Поддържането на добре балансирана диета с ниско съдържание на мазнини и въглехидрати и с високо съдържание на влакнини би спомогнало за контролиране на напълняването.
Акнето по лицето може да бъде контролирано чрез локално кожно третиране. Проблемите със съня и настроението, свързано с чувство за нервност и неустойчивост са чести. При продължително лечение с КС растежът често се потиска.
Защитата спрямо инфекции също може да бъде нарушена, което води до по-чести или до по-тежки инфекции в зависимост от степента на имуносупресията. Особено тежко може да протече варицелата, ето защо трябва незабавно да информирате лекуващия си лекар щом детето ви развие първите симптоми или щом разберете, че то се е намирало в близък контакт с някой, който след това развива първите симптоми на болестта.
Според конкретните условия може да се инжектират антитела срещу варицела и/или да се даде противовирусен антибиотик.
Повечето от скритите странични ефекти могат да се открият, ако пациентът се наблюдава стриктно по време на лечението. Става дума главно за: загуба на костна минерализация, което прави костите по-крехки, по-лесно чупливи (остеопороза).
Остеопорозата може да се диагностицира и да се проследява с помощта на специална техника, наречена костна денситометрия. Смята се, че достатъчен внос на калций (около 1000 mg дневно) и витамин D могат да бъдат полезни за забавяне еволюцията на остеопорозата.
Очните странични ефекти включват катаракта и повишено вътреочно налягане (глаукома). При повишаване на артериалното налягане (артериална хипертония) преминаването към диета с ниско съдържание на сол може да бъде от полза. Нивото на кръвната захар може да се повиши, причинявайки стероиден диабет, ето защо се налага спазване на диета с ниско съдържание на свободна захар и с ниско съдържание на мазнини.

# 22
Благодаря за отговорите!Винаги сме приемали лекарствата само по лекарско предписание но аз все пак сам много притеснена защото в нашия случаи говорим за прием на различни медикаменти повече от 10години.

Общи условия

Активация на акаунт