Деца с диабет - тема 4

  • 43 250
  • 468
  •   1
Отговори
# 420
  • гр.Добрич
  • Мнения: 2 522
Льоня, новината е чудесна. Само такива новини да има в нашата темичка.

# 421
  • Мнения: 54
Здравейте!
Може ли някой да ми каже нещо повече или да ме насочите къда да прочета за малтитола и как се дозира.
Благодаря ви!

# 422
  • София
  • Мнения: 1 253
Еее, Льоня, хич не е малка и е страшно хубава новината   bouquet Аз когато научих и за това ни заболяване няма да ти кажа как се почувствах и дано ти никога на собствен гръб не го узнаеш  newsm10
Благодаря!
Около два месеца се опитвах да преглътна и тая новина (лоши хормони+съмнителна ехография), сринах се страшно, а този път изненадата взе, че беше добра Simple Smile

# 423
  • Мнения: 120
  Илонка, много се радвам за твоето детенце. Дай Боже повече такива новини!
  Smeshi, малтитолът е естествен, растителен подсладител. Той принадлежи към групата на подсладителите, известни като полиоли. Полиолите са захарни алкохоли. Те притежават вкуса и вида на захар без да имат нейното енергийно съдържание, затова се използват като заместител на захарта в диетичните храни. Съществуват голям брой полиоли, но само 4 от тях се използват за заместители на захарта: малтитол – Е 965, манитол – Е 421, сорбитол – Е 420 и ксилитол. Освен ниското калорийно съдържание, другото ценно качество на полиолите е техният нисък гликемичен индекс. Те се абсорбират много бавно и непълно в стомошночревния тракт. Но трябва да се има предвид, че в по-големи количества имат слабителен ефект.
  Но въпреки добрите си качества полиолите са подсладители с много високо въглехидратно съдържание. От тях идва високото въглехидратно съдържание на дъвките и бонбоните без захар. Например - бонбони „ORBIT” нямат захар, но съдържат 98 % полиоли. Един бонбон тежи 2,5 гр - това означава, че в него има 2,45 гр въглехидрати, което се равнява на 0,2 ХЕ. При бонбони SOLANO един бонобон е 3 гр = 0,25 ХЕ. При дъвките съдържанието на полиоли е малко по-ниско, около 70 – 80 %. При шоколадите е около 45 – 50 %. Ако на етикета на един шоколад има изписано, че съдържа 4 гр. Въглехидрати и 47 % полиоли (малтитол – Е 965, манитол – Е 421, сорбитол – Е 420 и ксилитол), това означава, че общото съдържание на въглехидрати е 51 %. Единствено изкуствените подсладители не съдържат въглехидрати.
   Малтитолът е натурален, растителен подсладител и е абсолютно безвреден. Той се извлича от нишесте, добивано от зърнени култури. Този подсладител е всъщност дизахарид, получен чрез хидрогениране на малтоза (малцова захар)получена от разлагането на нишестето в ечемика и пшеничните зърна. Един грам малтитол съдържа 2,4 ккал, захарта съдържа 4 ккал. Другото му предимство е много ниският гликемичен индекс – 25. Абсорбира се много бавно в храносмилателната система и така се избягва рязкото покачване на глюкозата в кръвта. Пресмятането количествата е както при захарта – 1 ХЕ = 12 гр малтитол.

# 424
  • Мнения: 110
Добро утро на всички.МАМА НИНА ЧЕСТИТ ИМЕН ДЕН да си жива и здрава и много много късмет ти желая.Много здраве и щастие на всички който днес също празнуват този прекрасен Християнски празник.Бадете здрави и нека на всички се случи чудото което очакват.

# 425
  • Мнения: 54
Много благодаря за информацията за малтитола, защото се снабдих с такъв подсладител и сега вече ще знам как да го използвам. Информацията за дъвките и бонбоните  също е много полезна, защото не знаех, че  влияят на КЗ,а нашият син дъвче мното дъвки на ден и трябва да го ограничим.

# 426
  • Мнения: 107
Искам да попитам,има ли някай на 4-ри кратен режим-сутриен,обед,вечер-Актрапид и по късно Инсулатард?Искам да знам долу горе в какви часове се бие инсулина и Инсулатарда след вечерната закуска ли се слага или преди нея?

# 427
  • гр.Добрич
  • Мнения: 2 522
Bella99 ние доскоро бяхме на такъв режим - сутрин към 8ч.,  на обяд към 12-13ч. и вечер в 19ч. Актрапид. Късният Инсулатард го биехме в 22ч. След като сложехме Инсулатарда детето хапваше. За този инсулин няма значение точно кога да е закуската, защото той е бавен и поддържащ. Понякога моето дете сваляше захар към 21.ч и не съм чакала 22ч., а по-раничко е хапвал.

# 428
  • Мнения: 107
spinki , а може ли да яде вечерната закуска по рано,а инселатарда да се бие по късно?

# 429
  • гр.Добрич
  • Мнения: 2 522
Инсулатарда не инсулин, който изисква храна. Неговата идея я да поддържа стойностите на захарта през нощта. Така че когато се налагаше съм    давала и по-рано да хапва. Понякога пък съм биела инсулина, но детето се храни по-късно, защото му е била висока захарта. Така или иначе за мен действието на инсулините е толкова непредсказумео, че нямам думи. Преди най-редовно ми правеше хипота към 01ч. или пък 04ч.
Сега сме с Новорапид и си ги правим по всяко време. Cry

# 430
  • София
  • Мнения: 1 253
Белла, и ние сме на такъв режим.
Закуската преди лягане е, за да се обезпечи пика на актрапида, който е поставен в 19 ч. Така че ние закусваме не по-късно от 21:15-21:30 ч. Слагаме Инсулатарда към 22ч., защото той започва действието си около час и половина по-късно, и ако го сложим по-късно, може да се получи "дупка" между двата инсулина, когато захарта да хукне нагоре.
Инсулатардът би трябвало да поддържа захарта през нощта, не да я сваля. За да разбереш дали дозата ви е точна, би трябвало да измериш към 23:30, когато актрапидът вече на практика се е поизчерпал. Това ви е изходното ниво за инсулатарда.

# 431
  • Мнения: 111
Заверих си рец.книжка за тест-ленти за следващата година / за софиянци-тази заверка я правят само на ул."Енос" в СЗОК, в районния офис ми отказаха/ без да ми искат амбул.лист от ендокриноложката, но пък незнайно защо ми поискаха протокола за инсулина.Аз не го носих , но толкова бях изнервена от чакане , че започнах разправия как може да ми го искат след като съм дошла за заверка на тест ленти.Аз съм си взела отпуска да отида на другия край на София,а ме връщат за нещо,което те са разрешили и заверили, а от книжката се вижда ,че го взимам редовно, което означава , че и личния лекар и аптеката също са го пипали протокола.За капак на всичко служителката записа,че се полагат 150 вместо 1100броя и чаках да сметне колко години са от1995/тогава е родено детето/ до 2008г.за да направи заверка на грешката.

# 432
  • гр.Добрич
  • Мнения: 2 522
Сcvveett, радвам се че си свършила работата. Нашите ги взехме на 31.01., сега кога трябва да се задействам за следващите лентички - като наближи датата ли?

Ние вече 1 месец си чакаме одобрението на Новорапида. Голямо мотане в тази държава.

# 433
  • Мнения: 111
spinki за Новорапида и ние  чакахме миналата година , но не се сещам 1 или  2 месеца- не повече.За лентичките по принцип от РЗОК казват да се завери книжката десетина дни по-рано/значи ти отиди към 15-20.01 / и така е най-добре - писала съм вече защо тук във форума. Всяка следваща година ти пишат в рец.книжка , че ти се полагат от датата на която си ги взел от аптеката -значи за да не си "губиш" датата трябва да задействаш процедурата , така че да имаш време да завериш книжка, да ти изпише личния лекар рецепта, да дадеш заявка в аптека и да може в крайна сметка да ги вземеш на дата не по късна от датата от предната година.Аз работя и живея в София и  затова при мен стават по-тромаво нещата - аз живея в единия край , а СЗОК е в другия, там вчера чаках час и половина, личния лекар дебна да го хвана след работа на нечетна дата  и после ходене до аптеката ,за да им дам заявка понеже нямат такова количеството в наличност, но те поне вземат заявката и без рецепта само им показвам рец.книжка. Аз лично ги вземам на пъти по 550броя.

# 434
  • гр.Добрич
  • Мнения: 2 522
Благодаря за обяснението.

Общи условия

Активация на акаунт