работа за тийнейджъри през ваканцията

  • 66 093
  • 65
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 020
Потърси в jobs.bg, можеш да избираш за неквалифициран персонал, непълен работен ден, временна работа, излязоха доста обяви за София, само трябва да си избере.
Някои имат и изискване да е над 18, но съм сигурна, че ще намери. Успех.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 68
И ние в момента събираме нужните документи за разрешение от ИТ  за работа на едно момиче / сервитьорка ще е /. Навършва 18г през ноември, но не ни се рискува без разрешение да работи. Затрудняват ме точки 5 и 6

5. Списък с осигурени мерки за защита здравето и безопасността на лицето, ненавършило 18 години;
6. Списък с осигурените лични предпазни средства на лицето, ненавършило 18 години;

Каспър, като минала по този път би ли ми обяснила за какво иде реч или и този списък трябва да го изготвят  от СПТМ.

Благодаря предварително.

# 17
  • Мнения: 6 206
И ние в момента събираме нужните документи за разрешение от ИТ  за работа на едно момиче / сервитьорка ще е /. Навършва 18г през ноември, но не ни се рискува без разрешение да работи. Затрудняват ме точки 5 и 6

5. Списък с осигурени мерки за защита здравето и безопасността на лицето, ненавършило 18 години;
6. Списък с осигурените лични предпазни средства на лицето, ненавършило 18 години;

Каспър, като минала по този път би ли ми обяснила за какво иде реч или и този списък трябва да го изготвят  от СПТМ.

Благодаря предварително.
Чак сега виждам темата
5 е препоръчителния план, който всяка година дават от службата по трудова медицина и на резултат се пише какви мерки са предприети. Обикновено ако не е рискова работа е рутинно - примерно да се запознае персонала с план за бедствия и аварии, резултат - проведено проиграване на еди коя си дата и подписи на хората. Искай го това от службата по трудова медицина.
6 е списъка с осигуреното работно облекло, колко се полага за какъв срок и за сервитьорки - осигурени ортопедични обувки  Crazy

Имай предвид, че като даваш примерния график няма как да работи момичето след 20 часа, а ако дойдат на проверка и е на работа, става сложно.
Успех!
Ако мога да съм ти полезна,
пиши ЛС, защото рядко влизам тук

# 18
  • Мнения: 2 172
Тази тема много ме вълнува и доста ще изпиша по нея. Първо да кажа, че горещо подкрепям децата, които желаят да работят през лятото. Смятам, че 16 годишните трябва да "опитат" да се трудят. Второ, смятам, че трябва наистина да има някакви правила за наемането на деца, за да се избегне дива и безогледна експлоатация.

Безогледна експлоатация се получава на практика на децата ненавършили 16г. За тях работодателят не се и напъва да иска/издава документи защото трябва специално разрешение на инспекцията на труда, ако не греша, за конкретно дете(по-скоро като изключение).Според мен е така, не съм запозната с детайлите.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 68
Каспър, документите за разрешителното ги пуснах още на 23.07. Имах едни списъци подготвени от трудовата медицина, но не бях сигурна дали са точно такива каквито изискват. Различни са от това, което си написала, но дано свършат работа.
Отговора отнема  3-4 работни дни. График на работното време искат ако лицето е под 16г.

# 20
Здравейте...Ще ви бъда безкрайно благодарна ако ми кажете къде има образец на 8. Писмена декларация от родител, настойник или попечител, че е уведомен за възможните рискове в работата и за мерките, предприети за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд от работодателя за лицето до 18 г., или ако няма образец, как трябва да изглежда декларацията??

Предварително благодаря на всички, които се отзоват Hug

# 21
  • Мнения: 65
Всеки път ли трябва да се вадят к.такива документи или ако веднъж се извадят до кога могат да се ползват?

# 22
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Здравейте...Ще ви бъда безкрайно благодарна ако ми кажете къде има образец на 8. Писмена декларация от родител, настойник или попечител, че е уведомен за възможните рискове в работата и за мерките, предприети за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд от работодателя за лицето до 18 г., или ако няма образец, как трябва да изглежда декларацията??

 

Като пуснах търсачката, попаднах на образец номер 8, но с различно съдържание от това котето търсите според мен сигурни ли сте че номер 8 . Аз обикновено си ги тегля от интернет. 

# 23
Щом синът Ви желае нека да работи. Ще му бъде полезен опита в работната среда независимо къде и как работи.

# 24
Племенникът ми учи и живее в Израел. Сега е на 15 години. От тринадесет годишни децата в тази държава се възпитават в труд и в уважение към труда. От училище всяка година се организира стаж в една или друга област от обществения живот - съд, полиция, социални служби, община, държавна власт. И като казвам стаж, нямам предвид статисти. Тези деца се трудят според задачите и отговорностите, които им поставят. Тази година има 60 часа, които трябва да отработи в полицията. Миналата година беше в съда. А иначе всяко дете, което е навършило 15 години без никакви условности може да работи на 4 часов работен ден през ваканциите.

# 25
Като пуснах търсачката, попаднах на образец номер 8, но с различно съдържание от това котето търсите според мен сигурни ли сте че номер 8 . Аз обикновено си ги тегля от интернет. 
Ами копирах го от по- предната страница, където са изброени необходимите документи. Ще потърся отново, благодаря  Blush

# 26
При всички тия документи, които трябва да се извадят колко ли работодатели ще си направят труда, за да вземе тинейджър newsm78.

# 27
  • Мнения: 448
Дъщеря ми още не е навършила 16,но работи от миналото лято като сервитьорка в малко ресторантче на 2 минути път от къщи.Когато миналото лято реши да работи,баща и беше изключително против отначало,но сега се възхищава от нейната упоритост-не е спирала работа нито през ваканциите,нито през уикендите,освен ако не сме на почивка или някакво пътуване.Когато тръгнахме(буквално) по улиците да търсим работа(влизахме в магазини и заведения),само тук не и отказаха заради възрастта и ,а ако (макар и рядко) се налага да е втора смяна,собствениците са и дали указания при евентуална проверка да се крие в кухнята.Никой никога не ни е искал никакви документи,вчера са я питали дали да разчитат на нея и през това лято.Що се отнася до момчетата-нейният приятел,който вече е на 18(но от скоро),работи от няколко години-през лятото в стоителството,а сега-нощни смяни на лавка за тостери.Чувала съм,че търсят момчета и по автомивките и изкарват добри пари.Успех!

# 28
  • София
  • Мнения: 62 595
Лулу,

Защо се съгласявате детето да работи нелегално? Не стига, че е незаконно, а и много лош пример давате на дъщеря си. Какво ще правите, ако се случи някоя трудова злополука, докато е на работа? Много лошо я учите да работи нелегално и че едва ли не на нея й правят услуга като я вземат на работа. Ако бяхте закъсали финансово и да умирате от глад сигурно бих го оправдала, но в конкретния случай не си заслужава.

# 29
  • Мнения: 25 620
Andariel, имаш ли представа колко възрастни работят нелегално? Те дали са се съгласили само от благотворителност към работодателя си?
Проблемът е защо едно дете на практика може да работи само нелегално? Защо, вместо да го защитава, законът го принуждава да го нарушава и го лишава от закрилата си? Ето, това е проблемът!
Аз, ако съм работодател, също не бих тръгнала да се главоболя с цялата тази бюрократщина. И какво - вместо да запълват времето си с труд и да видят как се изкарва хляба, а защо не и да се развиват в дадена професия, децата ни трябва да лежат наготово, да пълнят кръчмите, да се дрогират и убиват, поради липса на по-съдържателни занимания?
Да не говорим, че има семейства, които наистина изнемогват и всеки лев е добре дошъл за тях, незавимо как е изкаран. Лично съм била свидетел как изнурена женица търси работа за детето си, за да може да си изкара пари за учебници и тетрадки, за да не отпадне от училище... И вместо държавата да подпомогне такива деца, а защо не и да им предложи работа с предимство, тя прави всичко възможно, за да им попречи...

Общи условия

Активация на акаунт